Προς το περιεχόμενο

Που βρισκει κανεις δουλεια σε καραβια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί δεν στέλνεις κατευθείαν στις ναυτιλιακές; 
Η  κατέβα κάποια στιγμή στο λιμάνι και απλά ρώτα τους εργαζόμενους εκεί. Στάνταρ κάποιος άθρωπος θα βρεθεί να σε κατευθύνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό, πρέπει να έχεις Ναυτικό Φυλλάδιο και να έχεις τελειώσει κάποια από τις ακαδημίες Ε.Ν ή εναλλακτικά κάποιο Ναυτικό Λύκειο, και ανάλογα το είδος του πλοίου να έχεις και τα απαραίτητα πιστοποιητικά ασφαλείας και σωστικών. Τα κατώτερα πληρώματα έχουν πιστοποιήσεις ειδικότητας και γενικά οι ναυτιλιακές εταιρείες έχουν τη δικιά τους δεξαμενή που αντλούν πληρώματα, και να στέλεις ο,τιδήποτε απλά θα σε αγνοήσουν αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω. Υπάρχει το ΓΕΝΕ στον Πειραιά για εύρεση εργασίας αλλά απευθύνεται σε επαγγελματίες ναυτικούς με διπλώματα και πιστοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MadPax είπε

Δεν είναι τόσο απλό, πρέπει να έχεις Ναυτικό Φυλλάδιο και να έχεις τελειώσει κάποια από τις ακαδημίες Ε.Ν ή εναλλακτικά κάποιο Ναυτικό Λύκειο, και ανάλογα το είδος του πλοίου να έχεις και τα απαραίτητα πιστοποιητικά ασφαλείας και σωστικών. Τα κατώτερα πληρώματα έχουν πιστοποιήσεις ειδικότητας και γενικά οι ναυτιλιακές εταιρείες έχουν τη δικιά τους δεξαμενή που αντλούν πληρώματα, και να στέλεις ο,τιδήποτε απλά θα σε αγνοήσουν αν δεν έχεις κάτι από τα παραπάνω. Υπάρχει το ΓΕΝΕ στον Πειραιά για εύρεση εργασίας αλλά απευθύνεται σε επαγγελματίες ναυτικούς με διπλώματα και πιστοποιήσεις.

εχω που δεν εχω τιποτα απο αυτα που γραφεις, δεν μπορω να βρω δουλεια σε πλοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Allan-Wake είπε

εχω που δεν εχω τιποτα απο αυτα που γραφεις, δεν μπορω να βρω δουλεια σε πλοιο?

Πιο απλά δεν μπορώ να στο πω...ΟΧΙ.

Τα βαπόρια δεν είναι το ντελίβερι της γειτονιάς που πάει όποιος θέλει και δουλεύει, χωρίς να θέλω να μειώσω τον κόσμο που εργάζεται στη διανομή. Τα βαπόρια είναι ένας ζωντανός και πολύπλοκος μηχανολογικός οργανισμός, που χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις με άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό. Ακόμα και ο τελευταίος επίκουρος που βλέπεις σε πλοίο στις καλοκαιρινές σου διακοπές να κουβαλάει βαλίτσες και να σερβίρει καφέδες, έχει κάμποσες πιστοποιήσεις, χώρια το ναυτικό φυλλάδιο.

Αν είσαι μέχρι 24 και θέλεις να κάνεις καρριέρα αξιωματικού Ε.Ν τότε δώσε σε μια ΑΕΝ, πάρε πτυχίο πλοιάρχου ή μηχανικού και δεν θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά μέχρι τη σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

εχω που δεν εχω τιποτα απο αυτα που γραφεις, δεν μπορω να βρω δουλεια σε πλοιο?

Αν ήταν τόσο απλό φίλε μου ξέρεις πόσοι θα πήγαιναν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MadPax είπε

Πιο απλά δεν μπορώ να στο πω...ΟΧΙ.

Τα βαπόρια δεν είναι το ντελίβερι της γειτονιάς που πάει όποιος θέλει και δουλεύει, χωρίς να θέλω να μειώσω τον κόσμο που εργάζεται στη διανομή. Τα βαπόρια είναι ένας ζωντανός και πολύπλοκος μηχανολογικός οργανισμός, που χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις με άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό. Ακόμα και ο τελευταίος επίκουρος που βλέπεις σε πλοίο στις καλοκαιρινές σου διακοπές να κουβαλάει βαλίτσες και να σερβίρει καφέδες, έχει κάμποσες πιστοποιήσεις, χώρια το ναυτικό φυλλάδιο.

Αν είσαι μέχρι 24 και θέλεις να κάνεις καρριέρα αξιωματικού Ε.Ν τότε δώσε σε μια ΑΕΝ, πάρε πτυχίο πλοιάρχου ή μηχανικού και δεν θα μείνεις ποτέ χωρίς δουλειά μέχρι τη σύνταξη.

ειμαι 34 και δε θελω να κανω καμια καριερα, ειμαι λογιστης και ελεγα μηπως μπορω να ειμαι στο πλοιο (administration, accounting etc)  και να κανω και τα ταξιδακια μου... 

3 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Αν ήταν τόσο απλό φίλε μου ξέρεις πόσοι θα πήγαιναν; 

δε θα πηγαιναν πολυ γιατι θελει @@ να εισαι εκει, να αντεχεις την μοναξια και να μην βλεπεις γνωστους/γυναικα για 6 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Allan-Wake είπε

δε θα πηγαιναν πολυ γιατι θελει @@ να εισαι εκει, να αντεχεις την μοναξια και να μην βλεπεις γνωστους/γυναικα για 6 μηνες

Θα εκπλαγείς πόσοι ζουν σε παρόμοια κατάσταση στην στεριά.. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καράβια δεν είναι καφετέρια, να πας "να πιάσεις δουλειά ".

Ψάξου σοβαρά, αν είσαι νέος πήγαινε και σε σχολή, βγαλε τα φυλλάδια σου,τα σωστικα σου και οτι αλλο προβλέπεται και καλό μπάργκο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Τα καράβια δεν είναι καφετέρια, να πας "να πιάσεις δουλειά ".

Ψάξου σοβαρά, αν είσαι νέος πήγαινε και σε σχολή, βγαλε τα φυλλάδια σου,τα σωστικα σου και οτι αλλο προβλέπεται και καλό μπάργκο.

ειμαι full απο πτυχια , και καριερα εχω και χρηματα. Ρωταω αν μπορω να μπω σε καραβι απλα και μονο με τα τωρινα μου προσοντα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

ειμαι 34 και δε θελω να κανω καμια καριερα, ειμαι λογιστης και ελεγα μηπως μπορω να ειμαι στο πλοιο (administration, accounting etc)  και να κανω και τα ταξιδακια μου...

Οικονομικοί αξιωματικοί υπάρχουν μόνο στην ακτοπλοϊα και στην κρουαζιέρα, αν έχεις τελειώσει κάποια αντίστοιχη σχολή ΑΕΙ ΤΕΙ,  πέραν αυτού πρέπει να τελειώσεις τις απαραίτητες πιστοποιήσεις και διπλώματα (μόνο για το Α' και Β' Τάξης θέλεις 4 χρόνια θαλάσσια υπηρεσία έκαστο), δεδομένης της ηλικίας σου δεν μπορείς ούτε ναυτικό φυλλάδιο να βγάλεις έχεις περάσει κατά πολύ το όριο ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MadPax είπε

Οικονομικοί αξιωματικοί υπάρχουν μόνο στην ακτοπλοϊα και στην κρουαζιέρα, αν έχεις τελειώσει κάποια αντίστοιχη σχολή ΑΕΙ ΤΕΙ,  πέραν αυτού πρέπει να τελειώσεις τις απαραίτητες πιστοποιήσεις και διπλώματα (μόνο για το Α' και Β' Τάξης θέλεις 4 χρόνια θαλάσσια υπηρεσία έκαστο), δεδομένης της ηλικίας σου δεν μπορείς ούτε ναυτικό φυλλάδιο να βγάλεις έχεις περάσει κατά πολύ το όριο ηλικίας.

δηλαδη ολοι που κανουν τα οικονομικα του πλοιου και ειναι μεσα σε αυτο, εχουν πτυχια και απαραιτητες πιστοποιησεις...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Allan-Wake είπε

ειμαι full απο πτυχια , και καριερα εχω και χρηματα. Ρωταω αν μπορω να μπω σε καραβι απλα και μονο με τα τωρινα μου προσοντα.

Αδιάφορα και τα πτυχία σου και τα χρήματα σου και η καριέρα σου.

Φιλική συμβουλή:

Ασ'το. Μάλλον δεν ξέρεις που πας να μπλέξεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giorgos04 είπε

Αδιάφορα και τα πτυχία σου και τα χρήματα σου και η καριέρα σου.

Φιλική συμβουλή:

Ασ'το. Μάλλον δεν ξέρεις που πας να μπλέξεις.

εγω φανταζομαι οτι θα ειμαι στο γραφειο μου στο πλοιο οπως ειμαι και στη στερια. Δηλαδη πως αλλιως δουλευει ενας στο οργανωτικο προσωπικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...