Προς το περιεχόμενο

Λευκα μικρα σκουληκια σε κουκουλια σε ολα τα ταβανια και τοιχους


EzioMorte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Εχει το τελευταιο διαστημα παρατηρω καποια μικρα μαυρα κουκουλια απο τριχα, μεγεθους 1-1.5 χιλιοστο στα ταβακια και στους τοιχους στο σπιτι. Απο μεσα σε 2-3 απο αυτα ειδα να βγαινει ενα μικρο λευκο σκουληκι. Μου ειπαν για σκορο φαγητου αλλα δεν ειναι μονο στην κουζινα, εμφανιστηκαν και στο διαδρομο και στο σαλονι και στο playroom. Το θεμα ειναι οτι εστω κι αν τα σκοτωσω/πεταξω ξαναεμφανιζονται μετα απο 2-3 μερες στους τοιχους. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι στο ιντερνετ. Να πω οτι το σπιτι εχει πολυ υγρασια, γενικα οι χαμηλοι οροφοι της οικοδομης αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα με πολυ εντονη υγρασια σε τοιχους και επιπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν έχω τέτοιο θέμα αλλά αν έχετε υγρασία βάλτε αφυγραντήρα. Χρειάζεται σε σπίτι με υγρασία. Αν είναι από υγρασία.λογικα μετά δεν θα βγαίνουν ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/01/2023 at 15:18, EzioMorte said:

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Εχει το τελευταιο διαστημα παρατηρω καποια μικρα μαυρα κουκουλια απο τριχα, μεγεθους 1-1.5 χιλιοστο στα ταβακια και στους τοιχους στο σπιτι. Απο μεσα σε 2-3 απο αυτα ειδα να βγαινει ενα μικρο λευκο σκουληκι. Μου ειπαν για σκορο φαγητου αλλα δεν ειναι μονο στην κουζινα, εμφανιστηκαν και στο διαδρομο και στο σαλονι και στο playroom. Το θεμα ειναι οτι εστω κι αν τα σκοτωσω/πεταξω ξαναεμφανιζονται μετα απο 2-3 μερες στους τοιχους. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι στο ιντερνετ. Να πω οτι το σπιτι εχει πολυ υγρασια, γενικα οι χαμηλοι οροφοι της οικοδομης αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα με πολυ εντονη υγρασια σε τοιχους και επιπλα.

Σκώρος είναι και όταν μεγαλώσει το πρόβλημα, τα συναντάς και εκτός κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγρασια ειναι πολυ κακη οταν ξεπερναει τα ορια. Και ειναι κακο και για την υγεια. Αφυγραντηρα χτες . Και μαλλον ενα μεγαλο αν υπαρχει σοβαρο προβλημα. Απο εκει και περα ισως να χρειαζεσαι και απολυμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 3:50 ΠΜ, dimioanna είπε

Βρήκες λύση; Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει αυτό που λες και στο δικό μου σπίτι και ψάχνω να βρω πληροφορίες και δεν έχω βρει κάτι 

Oχι, θα κανω χρηση αφυγραντηρα να δω τι μπορει να γινει, εχει υγρασια δυστηχως. Ανοιχτες συσκευασιες, δεν εχω οποτε μαλλον ειναι απο την υγρασια. Βγαινουν μονο απο στα τελη φθινοπωρου μεχρι μεσα ανοιξης, μισο χρονο εχω, μισο δεν εχω. Να δω αν βοηθησει ο αφυγραντηρας. Απο που βγαινουν αυτα ομως και τα βρισκω σε ταβανια και τοιχους και μαλιστα ψηλα. Ποτε προλαβαινουν ανεβαινουν και δεν τα βλεπω, τι να πω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να έχεις ανοιχτές συσκευασίες, εμφανίζονται σε ζυμαρικά και ρύζια αν τα έχεις καιρό στο ντουλάπι (ακόμα και κλειστά ξαναλέω). Μετά τρώνε το πλαστικό και κυκλοφορούν στο σπίτι σαν μικρά σκουλήκια στην αρχή και σαν σκούρα πεταλουδάκια στην συνέχεια (σκόρος τροφίμων). Έλεγξε πολύ προσεκτικά συσκευασίες που έχεις στο ντουλάπι με το μάτι! Μόνη λύση είναι να πεταχτούν τα τρόφιμα και εξόντωση τους στη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βλέπεις και μαύρες πεταλούδες , σκόρος φαγητού είναι . Ακριβώς το ίδιο θέμα έχουμε , από μια συσκευασία βιολογικά όσπρια την πατήσαμε. Εκεί που νομίζαμε ότι ηρεμήσαμε ένα χρόνο μετά επανήλθαν. Και παρότι πετάξαμε τη μισή τροφοθήκη , καθαρίσαμε , ρίξαμε φάρμακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λ

Άρα τα όσπρια ήταν όντως βιολογικά!

Ναι παναθεμα τους . Μας ενημέρωσε η εταιρία ότι χρησιμοποιούν βιολογικά εντομοκτόνα. Την απόδοση τους την είδαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EzioMorte είπε

Oχι, θα κανω χρηση αφυγραντηρα να δω τι μπορει να γινει, εχει υγρασια δυστηχως. Ανοιχτες συσκευασιες, δεν εχω οποτε μαλλον ειναι απο την υγρασια. Βγαινουν μονο απο στα τελη φθινοπωρου μεχρι μεσα ανοιξης, μισο χρονο εχω, μισο δεν εχω. Να δω αν βοηθησει ο αφυγραντηρας. Απο που βγαινουν αυτα ομως και τα βρισκω σε ταβανια και τοιχους και μαλιστα ψηλα. Ποτε προλαβαινουν ανεβαινουν και δεν τα βλεπω, τι να πω.

ρε τρελέ ποιον αφυγραντήρα;

θέλει απολύμανση το σπίτι

πολύ προσεκτικό ξεκαθάρισμα σε ΟΛΑ τα τροφιμα ΑΔΕΙΣΜΑ απο ντουλάπες, ξήλωμα οι φάσες για να πάει το φάρμακο παντού κλπ. Αλλιώς δεν ξεμπλεκεις και μπορει να χρειαστεί και 2 και 3 απολυμάνσεις.

Επεξ/σία από kavadias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 3:08 ΜΜ, thanospetr είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις ανοιχτές συσκευασίες, εμφανίζονται σε ζυμαρικά και ρύζια αν τα έχεις καιρό στο ντουλάπι (ακόμα και κλειστά ξαναλέω).

κλειστα ντουλαπια ή κλειστες συσκευασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...