Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για home server


Son^Goku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παίρνοντας έμπνευση από αυτό το βίντεο ζητώ τη γνώμη σας. Έχοντας βαρεθεί το omv6+raspberry combo, ψήνομαι να στήσω ένα home server που να τρέχει samba shares, dlna server, plex server, torrent client, pihole, home assistant και να μπορώ μέσω αυτοματισμών να παίρνω στυλ Google photo backups του κινητού μου και της συζύγου. Θα τρέχει σε ένα intel 4590 με 8 γιγα ραμ, ένα 120αρι ssd και ένα ήδη υπάρχων 6tb hdd σε btrfs που δε θέλω να φορμαρω. Να ακολουθήσω το βίντεο και να πάω σε Ubuntu server ή έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; Θα είναι στο οικιακό μου δίκτυο με κύριο χρήστη εμένα χωρίς εξωτερική πρόσβαση, οπότε δε θα παρανοήσουμε με την ασφάλεια απλά το θέλουμε όσο πιο 24/7 uptime και όσο πιο ενημερωμένο γίνεται.

Επεξ/σία από Son^Goku
Πρόσθεσα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλά που ζητάς τα κάνει και ένα Synology NAS χωρίς να πρέπει να κάνεις full server και είναι σε χαμηλά watts.
Τώρα να σου πω τι έκανα εγώ στο σπίτι για home server (αν και έχω και synology).
Πήρα ένα ΜΤΧ intel Nuc 10ης γενιάς i5, του έβαλα 16gb ram και 1tb nvme ααα ναι και 2η κάρτα δικτύου.

  • Του πέρασα proxmox για kvm
  • pfsense για router / firewall (εδώ ήθελα την 2η nic)
  • 1 container για pi-hole
  • 1 VM για lancache (εδώ ήθελα το 1TB storage)
  • και έχω πόρους ακόμα για VM/containers που να κάνουν διάφορα άλλα πράγματα μιας που η cpu είναι 4c/8t

Στην αρχή είχα βάλει και 1 vm με truenas αλλά θα έπρεπε να ανέβω σε ram στα 32 ή 64gb για να μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα καθώς το truenas θέλει 16gb minimum για να παίξει σωστά. Ναι παίζει και με πιο κάτω, το δοκίμασα με 8gb αλλά για να το λένε στα επίσημα specs κάτι θα ξέρουν (ZFS γαρ). Τελικά πήγα σε synology nas γιατί ΑΝ γίνει μια μ@λ@κ1@ με το nuc ε μην χάσω τα πάντα όλα γενικά! Τώρα το proxmox κάνει backups στο synology οπότε έχω failover :)

Εγώ γενικά θα σου έλεγα να πας σε proxmox το οποίο πατάει σε debian 11 απλά βάλε άλλα 8gb ram για καλό και για κακό.
Δες και την λύση να βάλεις truenas πάνω του κατευθείαν καθώς μέσα στο truenas μπορείς να κάνεις VM και containers(αν δεν κάνω λάθος για τα containers).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το truenas είναι μια εναλλακτική του omv που δεν θέλω zfs. Βασικά δεν θέλω τέτοια λύση γιατί πλέον δεν βρίσκω το λόγο ύπαρξης τους αφού με containers πλέον έχεις τα πάντα σε πλήρες λειτουργικό. Το Synology δεν το αποκλείω πλέον για τις ανάγκες μου σαν backup γιατί έχω ήδη στήσει ένα στο πεθερό μου και μου άρεσε. Το proxmox θέλω να το δω και η αλήθεια νόμιζα ότι ήταν απλά για να έχεις πολλά vm αν παίρνει και containers φαίνεται τζετ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Το truenas είναι μια εναλλακτική του omv που δεν θέλω zfs. Βασικά δεν θέλω τέτοια λύση γιατί πλέον δεν βρίσκω το λόγο ύπαρξης τους αφού με containers πλέον έχεις τα πάντα σε πλήρες λειτουργικό. Το Synology δεν το αποκλείω πλέον για τις ανάγκες μου σαν backup γιατί έχω ήδη στήσει ένα στο πεθερό μου και μου άρεσε. Το proxmox θέλω να το δω και η αλήθεια νόμιζα ότι ήταν απλά για να έχεις πολλά vm αν παίρνει και containers φαίνεται τζετ. 

Δες και εδώ για μερικά έτοιμα scripts για το proxmox https://tteck.github.io/Proxmox/

Να πω την αλήθεια και γω πριν το καλοκαίρι δεν το είχα δουλέψει και με εξέπληξε ευχάριστα με τις πόσες πολλές δυνατότητες έχει, το support τους είναι "meh" και θα σταθώ μόνο σε ένα περιστατικό που έπρεπε να κάνω upgrade κάτι live productive servers που είχαν μείνει σε 6.1 και 6.4 αντίστοιχα και ήταν επίπονη η διαδικασία για να μπει το 7.2 και το guide του στην σελίδα τους είναι απλά για τα μπάζα, έκατσα και έκανα πολλά τεστ σε lab και το έφτιαξα, τους έδωσα την λύση που να δουλεύει και με προσέβαλαν και από πάνω!

Anyway, αχρείαστο να είναι το support τους, αν του περνάς τα updates και δεν το αφήνεις να μείνει πολύ πίσω όπως αυτό που μου έτυχε, δεν έχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις διάφορες υπηρεσίες σου σου συστήνω κι εγώ proxmox και βάλτου ότι θες επάνω με ότι τρόπο θες.
Για το backup βάλτο σε διαφορετικό μέρος, για να παίρνεις και backup και το proxmox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν παίδες έβαλα τα ubuntu server τρέχει ο σάμπα μία χαρά. Πέρασα και docker και portainer και έβαλα το plex server μέσο portainer. Τις ταινίες τις έχω σε ένα δίσκο Btrfs που γίνεται mount στο /data/Vault/videos. Ο πλεξ τώρα δε βλέπει το /data για να το περάσει στη βιβλιοθήκη. Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neo είπε

Μήπως δεν εχει δικαιώματα το docker στο share?

Το έκανα ακολουθώντας τα βήματα αυτού του βίντεο που έλεγε να βάλω pgid και puid 1000, μήπως πρέπει να το αλλάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε καταλαβαίνω την ανάγκη χρήσης του portainer, ειδικά για τόσο απλά tasks, στο βίντεο από πάνω δείχνει ότι χρησιμοποιεί το linuxserver/plex image, το οποίο μας λέει ότι περιμένει να βρει έναν φάκελο με ταινίες στο /movies, και ένα φάκελο με σειρές στο /series.

Οπότε στο portainer, στο configuration του plex, θα πας στη καρτέλα Volumes (https://youtu.be/F7WveUXlBEY?t=138) και θα βάλεις στο κλειδί container το /movies, και στο κλειδί host το path από τις ταινίες σου. Το βίντεο ίσως είναι παλιό, και έχουν αλλάξει πλέον τα paths για τα media. 

Το θεωρώ σημαντικό πάντως να καταλαβαίνεις τι κάνει στο βίντεο κάποιος, και να μη πηγαίνεις εντελώς τυφλά. Το παραπάνω είναι πολύ βασικό troubleshooting, και η λύση πάντα βρίσκεται στη πηγή, δηλαδή το πως δουλεύει το docker image που πας να χρησιμοποιήσεις. Και γι αυτό και δε πολυσυμπαθώ το portainer, καθώς προσπαθεί να σου "κρύψει" το configuration πίσω από ένα "απλοποιημένο" UI. 

Σχετικά με τις αρχικές ερωτήσεις, εγώ θα πρότεινα ένα οποιοδήποτε OS (debian, ubuntu, arch), στο οποίο έτσι κι αλλιώς δε θες γραφικό περιβάλλον, αλλά μόνο ssh access. Μετά στήνεις docker, και από κει και πέρα στήνεις όλες τις υπηρεσίες που θες μέσω docker. Έτσι έχω στήσει samba, plex (το έβγαλα πλέον), jellyfin, homeassistant, grafana, prometheus, pihole, radarr, sonarr, radarr, qbittorrent, transmission etc etc. Ιδανικά, αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη, τα στήνεις όλα και με ansible/debops, οπότε έχεις και δυναμικό περιβάλλον, το οποίο μπορείς να ξαναστήσεις μελλοντικά αν αλλάξεις server.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 1:18 ΠΜ, thanasis00 είπε

Αν και δε καταλαβαίνω την ανάγκη χρήσης του portainer, ειδικά για τόσο απλά tasks, στο βίντεο από πάνω δείχνει ότι χρησιμοποιεί το linuxserver/plex image, το οποίο μας λέει ότι περιμένει να βρει έναν φάκελο με ταινίες στο /movies, και ένα φάκελο με σειρές στο /series.

Οπότε στο portainer, στο configuration του plex, θα πας στη καρτέλα Volumes (https://youtu.be/F7WveUXlBEY?t=138) και θα βάλεις στο κλειδί container το /movies, και στο κλειδί host το path από τις ταινίες σου. Το βίντεο ίσως είναι παλιό, και έχουν αλλάξει πλέον τα paths για τα media. 

Το θεωρώ σημαντικό πάντως να καταλαβαίνεις τι κάνει στο βίντεο κάποιος, και να μη πηγαίνεις εντελώς τυφλά. Το παραπάνω είναι πολύ βασικό troubleshooting, και η λύση πάντα βρίσκεται στη πηγή, δηλαδή το πως δουλεύει το docker image που πας να χρησιμοποιήσεις. Και γι αυτό και δε πολυσυμπαθώ το portainer, καθώς προσπαθεί να σου "κρύψει" το configuration πίσω από ένα "απλοποιημένο" UI. 

Σχετικά με τις αρχικές ερωτήσεις, εγώ θα πρότεινα ένα οποιοδήποτε OS (debian, ubuntu, arch), στο οποίο έτσι κι αλλιώς δε θες γραφικό περιβάλλον, αλλά μόνο ssh access. Μετά στήνεις docker, και από κει και πέρα στήνεις όλες τις υπηρεσίες που θες μέσω docker. Έτσι έχω στήσει samba, plex (το έβγαλα πλέον), jellyfin, homeassistant, grafana, prometheus, pihole, radarr, sonarr, radarr, qbittorrent, transmission etc etc. Ιδανικά, αν έχεις τις γνώσεις και την όρεξη, τα στήνεις όλα και με ansible/debops, οπότε έχεις και δυναμικό περιβάλλον, το οποίο μπορείς να ξαναστήσεις μελλοντικά αν αλλάξεις server.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου πολλές οι πληροφορίες και θα προσπαθήσω να δώσω όσο πιο σωστές πληροφορίες μπορώ. Λοιπόν το docker και το portainer τα γνώρισα όταν έκανα αναβάθμιση από το omv4 στο omv6. Από τα λίγα που καταλαβαίνω είναι ότι το portainer είναι ένα web control panel του docker το οποίο docker τρέχει τις εφαρμογές που θέλουμε σαν σε ένα sandbox enviroment ώστε να μη γίνεται μπάχαλο το λειτουργικό από τα πολλά depentencies κάθε εφαρμογής. Δεν έτρεξα ποτέ το docker απευθείας, ούτε γνωρίζα πως μπορούσα, αλλά αυτό που αντιλαμβάνομαι και παρακαλώ διορθώστε με είναι πως το docker είναι το αντίστοιχο της κονσόλας και το portainer του ssh, οπότε θα με ενδιέφερε να έχω πρόσβαση από το λάπτοπ πχ στα containers. 

Στο λειτουργικό νομίζω πως θα το παλέψω με το ubuntu server για τη γνωσιακή εμπειρία. Το βίντεο το κατάλαβα σε επίπεδο πως να οδηγήσω ένα αμάξι, τι κάνει το γκάζι και το φρένο αλλά όχι σε επίπεδο να μπορώ να φτίαχνω μόνος μου ένα κινητήρα εσωτερικής καύσης. Στο configuration έχω βάλει

Volumes
Host/volume Path in container
/data/Vault/Music /Music
/data/Vault/Videos /Videos
plex_config /config    

 

Έχω 3 δίσκους στο server sda με 3 partitions που είναι τα win, sdb με 3 partitions που είναι τα ubuntu και sdc που είναι η αποθήκη μου και πάει sdc1 part με mountpoint το /data.

Όταν πάω στη βιβλιοθήκη του plex να προσθέσω φακέλους (επισυνάπτω εικόνες) έχει φάκελο Videos που δε φαίνεται να έχει περιεχόμενο αλλά δεν έχει φάκελο /data.

Καταλήγωντας η φάση για δυναμικό περιβάλον ακούγεται ενδιαφέρον αλλά δε γνωρίζω από ansible/debops

 

plex.png

plex2.png

Στις 22/2/2023 στις 1:18 ΠΜ, thanasis00 είπε

Το θεωρώ σημαντικό πάντως να καταλαβαίνεις τι κάνει στο βίντεο κάποιος, και να μη πηγαίνεις εντελώς τυφλά. Το παραπάνω είναι πολύ βασικό troubleshooting, και η λύση πάντα βρίσκεται στη πηγή, δηλαδή το πως δουλεύει το docker image που πας να χρησιμοποιήσεις. Και γι αυτό και δε πολυσυμπαθώ το portainer, καθώς προσπαθεί να σου "κρύψει" το configuration πίσω από ένα "απλοποιημένο" UI. 

Σε ευχαριστώ φίλε έχεις απόλυτο δίκαιο έδινα σαν folder το /data/Vault/Videos το οποίο δεν υπήρχε και το δημιούργησε αντί το σωστό που είναι το /data/Vault/Video

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...