Προς το περιεχόμενο

πρόσβαση ιντερνετ σε υπόγειο


kitkatO
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από harris78,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, βρίσκομαι σε τριώροφη πολυκατοικία και στο υπόγειο συνήθως κάνω γυμναστική. Έστω ότι υπάρχει ίντερνετ στον πρώτο όροφο. Για να μεταφέρω το σήμα στο υπόγειο δηλαδή 4 μέτρα το ισόγειο και άλλα 5 το υπόγειο και επιπρόσθετα οι τοίχοι και τυχών διαγώνια απόσταση, ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη συσκευή για αυτό? 
Να σημειώσω ότι σε μελλοντικά πλάνα θα ήθελα να έχω και ethernet κάτω για κάποιο γραφείο. Με αυτό υπόψιν ήθελα να κάνω 3 ερωτήσεις.

Πόσο ping θα χάσω για να γίνει αυτό με 20μετρο καλώδιο ethernet ή και μεγαλύτερο - αν και θα χρειαστεί να τρυπήσουν τυχών κουφόματα οπότε δεν ειναι η καλύτερη λύση.

Στην πιλοτή υπάρχει το κουτί που περνάει το ιντερνετ δεν γίνεται να τραβήξω καποιο καλώδιο από εκεί με έξτρα ρούτερ ? δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αλλά θα το ρίσκαρα με κάποιο ηλεκτρολόγο.

Και τέλος ο 1ος όροφος είχε τηλεφωνική γραμμή που συνδεόταν με το υπόγειο, δεν μπορώ να μαγειρέψω κάτι απο εκεί?

όλες οι λύσεις δεκτές.

Γενικά το όνειρο είναι ενα μικρό δωμάτιο με γραφείο και 100στάρα γραμμή στο μέλλον στο υπόγειο, αλλα δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό.
 ΥΓ δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό subforum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, δεν μπορείς να συνδέσεις 2 ρούτερ στην ίδια γραμμή. Το 2ο δεν θα συγχρονίσει η ΑΝ συγχρονίσει θα κόψει το άλλο.

Η πιο εύκολη λύση είναι το καλώδιο που λες, δεν θα έχεις καμία καθυστέρηση στην οποιαδήποτε μετάδοση. Θα αγοράσεις ενα router/access point (πχ https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Ethernet.html) ώστε να έχεις και ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση στον χώρο σου.

Εαν το υπόγειο έχει το ίδιο ρολόι με τον πρώτο όροφο μπορείς να βάλεις powerlines (προσοχη αν εχει τριφασικό ρεύμα είναι ακριβός ο εξοπλισμός) και ούτε θα τρυπήσεις ούτε τίποτα. Το ρούτερ παραπάνω θα το χρειαστείς και πάλι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Αρχικά, δεν μπορείς να συνδέσεις 2 ρούτερ στην ίδια γραμμή. Το 2ο δεν θα συγχρονίσει η ΑΝ συγχρονίσει θα κόψει το άλλο.

Η πιο εύκολη λύση είναι το καλώδιο που λες, δεν θα έχεις καμία καθυστέρηση στην οποιαδήποτε μετάδοση. Θα αγοράσεις ενα router/access point (πχ https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Ethernet.html) ώστε να έχεις και ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση στον χώρο σου.

Εαν το υπόγειο έχει το ίδιο ρολόι με τον πρώτο όροφο μπορείς να βάλεις powerlines (προσοχη αν εχει τριφασικό ρεύμα είναι ακριβός ο εξοπλισμός) και ούτε θα τρυπήσεις ούτε τίποτα. Το ρούτερ παραπάνω θα το χρειαστείς και πάλι όμως.

γνωρίζω οτι δεν μπορώ να βάλω 2 ρούτερ στην ίδια γραμμή , ξέχασα να τονίσω ότι στον πρώτο όροφο δεν με ενδιαφέρει να έχω ιντερνετ , ούτε ρούτερ , μόνο τηλέφωνο , αν αυτό αλλάζει τα δεδομένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kitkatO είπε

γνωρίζω οτι δεν μπορώ να βάλω 2 ρούτερ στην ίδια γραμμή , ξέχασα να τονίσω ότι στον πρώτο όροφο δεν με ενδιαφέρει να έχω ιντερνετ , ούτε ρούτερ , μόνο τηλέφωνο , αν αυτό αλλάζει τα δεδομένα. 

ανάλογα τι κατεβαίνει κάτω από τον 1ο και σε τι μορφή. αν είναι καλώδιο utp θα μπορούσες να βάλεις κάτω το ρουτερ με 2 καλώδια και επιστρέφεις 2 πάνω για το τηλέφωνο.  από τα 8 που έχει μέσα το utp καλώδιο + ότι με ένα ap μαζί με το τηλέφωνο θα μπορούσες να ανεβάσεις και ένα τυπικό ίντερνετ στον 1ο με τα υπόλοιπα καλώδια του ίδιου utp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω - αν ειναι utp το καλωδιο που κατεβαινει μέσα απο τον τοίχο - κρατάω ρουτερ κατω και μπορώ πάνω να εχω τηλέφωνο ? το  ap τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το utp μέσα έχει 4 ζευγάρια. σε ένα ζευγάρι γεφυρώνεις την γραμμή που έρχεται από έξω και τη πας κάτω και από κάτω μετά από το ρουτερ επιστρέφεις πάνω ένα άλλο ζευγάρι με το τηλέφωνο. και αν θες τα υπόλοιπα 2 ζευγάρια τα βάζεις να στέλνουν δίκτυο. το ap είναι access point. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic αλλά θα το πω : Πρόσεχε να μην περνάς πολλές ώρες στο υπόγειο.Τσέκαρε με κανένα μηχάνημα τιμές ραδονίου εαν είναι σε ασφαλή επίπεδα.Αν θυμάμαι υπάρχει και εθνικός οργανισμός που ασχολείται με αυτά και μπορείς να δανειστείς δωρεάν από αυτούς μετρητές για να πάρεις τιμές.Γενικότερα τα υπόγεια έχουν αυξημένες τιμές και θέλει λίγο προσοχή.Άντε τώρα να κοιμηθείς με αυτό που σου πέταξα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα αν δεν σε νοιάζει στον πάνω όροφο να έχεις internet αλλά θες μόνο τηλεφωνία, θα μπορούσες να πεις σε ηλεκτρολόγο να σου κατεβάσει την κεντρική γραμμή στο υπόγειο και να έχεις εκεί το router.

Βασικά πριν πω κάτι άλλο, για τι σύνδεση μιλάμε; adsl; vdsl; voip; pots;
Θα υποθέσω voip 100mbps από το:
 

10 ώρες πριν, kitkatO είπε

Γενικά το όνειρο είναι ενα μικρό δωμάτιο με γραφείο και 100στάρα γραμμή στο μέλλον στο υπόγειο, αλλα δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό.
 

με βάση αυτό το σενάριο, ο ηλεκτρολόγος σου κατεβάζει την γραμμή στο υπόγειο και την καταλήγεις στο DSL port του router.
Το ίδιο το router μετά σου δίνει νέα έξοδο τηλεφωνική από την port phone1/voip1/tel1, από εκεί λοιπόν να σου ανεβάσει καλώδιο απλό τηλεφωνικό ο ηλεκτρολόγος στον άλλο όροφο. Ας κάνει ακόμα και ένωση με το ήδη εγκατεστημένο καλώδιο που έχεις.
Απλά προσοχή να μην σου μπλέξει τα καλώδια. Να είναι όσο πιο ξεκάθαρο γίνεται το ότι έρχεται η γραμμή χωρίς διακλαδώσεις από τον κατανεμητή του κτιρίου προς την DSL port του router σου.

 

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αν είναι στο ίδιο ρολόι powerlines είναι η καλύτερη λύση. Το έχω κάνει εγώ μεταξύ 2ου ορόφου και πυλωτής. Αν δεν είναι στο ίδιο ρολόι μόνο utp καλώδιο είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tarantules είπε

offtopic αλλά θα το πω : Πρόσεχε να μην περνάς πολλές ώρες στο υπόγειο.Τσέκαρε με κανένα μηχάνημα τιμές ραδονίου εαν είναι σε ασφαλή επίπεδα.Αν θυμάμαι υπάρχει και εθνικός οργανισμός που ασχολείται με αυτά και μπορείς να δανειστείς δωρεάν από αυτούς μετρητές για να πάρεις τιμές.Γενικότερα τα υπόγεια έχουν αυξημένες τιμές και θέλει λίγο προσοχή.Άντε τώρα να κοιμηθείς με αυτό που σου πέταξα 😂

δηλαδη να παρω και εναν ιονιστή , το βάζω στην λίστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kitkatO είπε

δηλαδη να παρω και εναν ιονιστή , το βάζω στην λίστα 

Ελπίζω να είναι χιούμορ αυτό που κάνεις και να μην το εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι 100μ ethernet δεν χανεις σε ποιοτητα. Αφου θες τηλ πανω, θα πρεπει να μεινει και το router πανω αλλιως περα απο την γραμμη που θα πρεπει να κατεβασεις (το dsl ειναι πιο ευαισθητο σε αποστασεις), θα πρεπει αντιστοιχα να ανεβασεις και τηλεφωνικη γραμμη για να συνδεσεις το τηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...