Προς το περιεχόμενο

Σκληρός δίσκος Seagate


topdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, θα ήθελα καμία πρόταση, γιατί έχω εξαντλήσει όλες τις μεθόδους πιστεύω και δεν μπορώ να έρθω σε ένα τελικό συμπέρασμα, ως προς το πρόβλημα μου.

Έχω λοιπόν έναν Seagate HDD 8TB και συγκεκριμένα τον ST8000DM004-2CX188, που ήταν εξωτερικώς, αλλά τον έκανα εσωτερικό, ο οποίος ενώ σε 2 προγράμματα, που βλέπουν την κατάσταση των δίσκων, Hard Disk Sentinel και CrystalDiskInfo, τον βγάζουν με 100% υγεία και μάλιστα στο πρώτο έκανα και Surface Test (15+ ώρες παρακαλώ) και δεν βρήκε τίποτα, όταν πάω να μεταφέρω πολλά αρχεία 2ΤΒ+, με βίντεο 500MB+, ενώ ξεκινάει καλά, με 120MB/s + ταχύτητα, σε κάποια φάση αρχίζει τα σκαμπανεβάσματα του και πέφτει, ακόμα και σε KB/s, όπου και τον σταματάω, γιατί βγάζει κάτι ώρες μεταφοράς.

Έχω δοκιμάσει πέρα από το surface test, που ανέφερα, άλλο καλώδιο, άλλον υπολογιστή, format, αλλά τίποτα. Όταν βάζω να μεταφερθούν τα αρχεία κάνει πάλι τα ίδια.
Το ζήτημα είναι ότι φοβάμαι να του βάλω σημαντικά αρχεία, μπας και πει το ποίημα και μετά τα κλαίω.

Καμία πρόταση άλλη βρε παιδιά?

Ευχαριστώ

Screenshot 2023-01-08 210526.jpg

Screenshot 2023-01-08 210549.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάπου κολλάει ο σκληρός. Έχει πρόβλημα σε κάποιο σημείο η κεφαλή κολλάει. Μάλλον είναι για πέταμα. Μπορείς τρέξεις crystal disk mark με 64GB ?

Υπάρχει περίπτωση βέβαια να μην κολλάει ο σκληρός αυτός αλλα ο άλλος που διαβάζει και να μην στέλνει τα αρχεία προς αντιγραφή όποτε καλό είναι να τρέξεις και στους δυο το crystal disk mark.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα hitachi 3Tb που μετά το ένα 1tb κόλλαγε και έκανε αντιγραφή αν 10 δευτερόλεπτα. Έφαγε σουτ….Μάλλον χτυπήθηκε κατά την μεταφορά και δεν μπορεί ο βραχίονας να προχωρήσει πέρα από ένα σημείο στην κεφαλή….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι αμα ειχε προβλημα ο δισκος δεν θα ολοκληρωνε καν τα τεστς. Στο σκρινσοτ μια χαρα το περασε και αναγραφει και την ταχυτητα που το πηγε...
Δυο τινα σκεφτομαι , 1ον μηπως ο ογκος των αντιγραφομενων αρχειων ειναι τοσος μεγαλος που δεν προλαβαινει η cache του να ξαναγεμισει ? και 2ον μηπως ο δισκος που στελνει τα αρχεια εχει κανα θεμα ?

Τραβα του και κανα benchmark να δεις πως θα παει και εκει. Αν πιασει τις προβλεπομενες ταχυτητες , δεν εχει προβλημα και καποιος αλλος φταιει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλημένη κεφαλή. Το έχω πάθει και εγώ, έψαξα να βρω πρόγραμμα έστω και με πληρωμή που θα δείχνει αν υπάρχει φυσικό πρόβλημα στον δίσκο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Ο δίσκος ήταν στο 100% health αλλά σε μεταφορά μεγάλων αρχείων κόλλαγε και ακουγόταν ένας μικρός σφυριχτός ήχος. Η λύση για μένα ήταν να ανοίξω τον δίσκο και να τραβήξω τις κεφαλές προς τα πίσω που ήταν κολλημένες, βάσει ενός βίντεο που είδα στο YouTube. Εννοείται ότι είχα πάρει backup τα πάντα και το έκανα γνωρίζοντας το ρίσκο ο δίσκος μετά να πάει στα σκουπίδια.

Τα surface tests δεν πιάνουν τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, random_dude είπε

Η λύση για μένα ήταν να ανοίξω τον δίσκο και να τραβήξω τις κεφαλές προς τα πίσω που ήταν κολλημένες

Ανοιγμα δισκου , μηχανικου υποθετω , εκτος clean room ? Δεν υπαρχει καν ρισκο. Απλα δεν παιζει ο δισκος μετα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Ανοιγμα δισκου , μηχανικου υποθετω , εκτος clean room ? Δεν υπαρχει καν ρισκο. Απλα δεν παιζει ο δισκος μετα :) 

Μια χαρά παίζει ο δίσκος. Οι δίσκοι εσωτερικά έχουν μηχανισμό για να απομακρύνουν την σκόνη. Αν ο χώρος είναι τυπικά καθαρός μπορείς να κάνεις την δουλειά σου άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, random_dude είπε

Αν ο χώρος είναι τυπικά καθαρός μπορείς να κάνεις την δουλειά σου άνετα.

Ναι αυτο το "τυπικα καθαρος" ειναι πολυ επιστημονικο. Δεν θα πας να ανοιξεις τον δισκο σε ενα γιαπι προφανως , αλλα ειναι το δωματιο ενος σπιτιου "τυπικα καθαρο" ? Εισαι σιγουρος οτι δεν αιωρειται σκονη ? Οι δισκοι εσωτερικα εχουν φιλτρα για να φιλτραρουν τα σωματιδια που μπαινουν απο συγκεκριμενο σημειο και εως καποιο μεγεθος. Οταν ανοιγεις τον δισκο , τι ακριβως να καθαρισει το φιλτρο οταν πλακωνει η σκονη απο ολες τις μεριες και παει κατευθειαν στα platters... ?

Τεσπα , ο καθενας κανει ο,τι θελει ... αλλα το να λεμε "ανοιξτε τον δισκο σε ενα "τυπικα καθαρο" περιβαλλον και τραβηξτε τις κεφαλες" , ειναι και λιγο επικινδυνο...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα εκανα εγω ....

- θα ξαναεβαζα τον δισκο στο κουτι usb και θα εκανα την ιδια μεταφορα

- θα δοκιμαζα την ιδια μεταφορα αρχειων σε αλλο δισκο 1. εσωτερικο και 2. usb

- θα δοκιμαζα τον ιδιο δισκο σε αλλο μηχανημα

με αυτες τις απαντησεις θα εβγαζα καλυτερο συμπερασμα, αφου τα διαγνωστικα δεν βοηθησαν. Μετα θα κοιταζα εαν υπαρχει εγγυηση (ναι το διαβασα πως απο usb εγινε εσωτερικος) και αναλογα θα προχωρουσα

προσωπικα δεν εχω εμπιστοσυνη στους seagate, οι αλλοι ας εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Ναι αυτο το "τυπικα καθαρος" ειναι πολυ επιστημονικο. Δεν θα πας να ανοιξεις τον δισκο σε ενα γιαπι προφανως , αλλα ειναι το δωματιο ενος σπιτιου "τυπικα καθαρο" ? Εισαι σιγουρος οτι δεν αιωρειται σκονη ? Οι δισκοι εσωτερικα εχουν φιλτρα για να φιλτραρουν τα σωματιδια που μπαινουν απο συγκεκριμενο σημειο και εως καποιο μεγεθος. Οταν ανοιγεις τον δισκο , τι ακριβως να καθαρισει το φιλτρο οταν πλακωνει η σκονη απο ολες τις μεριες και παει κατευθειαν στα platters... ?

Τεσπα , ο καθενας κανει ο,τι θελει ... αλλα το να λεμε "ανοιξτε τον δισκο σε ενα "τυπικα καθαρο" περιβαλλον και τραβηξτε τις κεφαλες" , ειναι και λιγο επικινδυνο...

Ρεαλιστικά μιλώντας ένα πραγματικό clean room στοιχίζει εκατομμύρια. Αμφιβάλλω αν οι περισσότερες εταιρείες που επισκευάζουν σκληρούς δίσκους έχουν τέτοια περιβάλλοντα. Καταλαβαίνω το ρίσκο που υπάρχει, αν παγιδευτεί ένας κόκκος σκόνης μεταξύ της κεφαλής και του πιάτου έχεις πάρει τον δίσκο παραμάσχαλα. Από την άλλη η σκόνη δεν μπορεί να σταθεί πάνω σε ένα πιάτο που περιστρέφεται με ταχύτητα χιλιάδων στροφών το λεπτό λόγω φυγόκεντρων δυνάμεων. Απλά παίζεις με τις πιθανότητες αν θα προλάβει να απομακρυνθεί από το πιάτο ή θα εγκλωβιστεί κάτω από την κεφαλή. Για μένα οι πιθανότητες αξίζουν το ρίσκο όταν μιλάμε για δίσκο που ούτως ή άλλως έχει πρόβλημα και πάει για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, topdim είπε

Μάλλον σαν κάτι να μην πάει καλά, με τον σκληρό
Οι υπόλοιποι δεν έχουν θεμα ευτυχώς

Οπότε μάλλον το είπε το ποίημα 

στο google search o ST8000DM004 is SMR, not CMR

και για καποιους αυτο ειναι ενα αρνητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lneam είπε

στο google search o ST8000DM004 is SMR, not CMR

και για καποιους αυτο ειναι ενα αρνητικο

Δεν το ειχα προσεξει, αλλα και παλι, δεν ειναι πολυ αργο το write speed?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, topdim είπε

Δεν το ειχα προσεξει, αλλα και παλι, δεν ειναι πολυ αργο το write speed?

δεν το εγραψα γι ' αυτον το λογο. Ο συνδυασμος seagate + SMR μπορει ευκολα να ερμηνευσει το δικο σου προβλημα. Παντα στατιστικα

1 ώρα πριν, random_dude είπε

Ρεαλιστικά μιλώντας ένα πραγματικό clean room στοιχίζει εκατομμύρια. Αμφιβάλλω αν οι περισσότερες εταιρείες που επισκευάζουν σκληρούς δίσκους έχουν τέτοια περιβάλλοντα.

το clean room ΔΕΝ εχει διαστασεις οσο ενα οικοδομικο τετραγωνο. Κοστιζει δεκαδες χιλιαδες ευρω και δεν ειναι τιποτα σπουδαιο σε κοστος.  η tictac.gr εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lneam είπε

δεν το εγραψα γι ' αυτον το λογο. Ο συνδυασμος seagate + SMR μπορει ευκολα να ερμηνευσει το δικο σου προβλημα. Παντα στατιστικα

Επειδή δεν το έχω ψαξει, υποθετω, υπονοείς ότι ειναι συνδιασμος που σκοτώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, topdim είπε

Επειδή δεν το έχω ψαξει, υποθετω, υπονοείς ότι ειναι συνδιασμος που σκοτώνει

και εσυ ....... εμενα !!!!!!!! χα χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...