Προς το περιεχόμενο

Σκληρός δίσκος Seagate


topdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, random_dude είπε

Το raid δεν είναι backup. Δεν είναι αυτή η λογική του. Η λογική του είναι το high availability. Έχω δηλαδή αρχεία 50 ΤΒ θα τα βάλω σε raid για να εξασφαλίσω ότι δεν θα χάσω δεδομένα αν σκάσει ένας δίσκος. Αλλά δεν είναι backup γιατί μπορεί να σκάσει όλο το raid ή να πάρει φωτιά το μηχάνημα ή να μπουν και να μου το κλέψουν ή να το κατουρήσει ο σκύλος.

Το πρόγραμμα του κατασκευαστή θα πιστέψεις.

Το ξέρω απλά ανέφερα ότι δεν κοιτάζω τι μάρκα θα βάλω ακόμα και σε raid σύστημα που οι απαιτήσεις είναι μεγάλες. Το συγκεκριμένο raid είναι ένα από τα 3 σημεία του backup. Δεν είναι το backup…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, topdim είπε

Στο θέμα μας τώρα, έκανα ένα chat με Seagate και μου πρότειναν την λύση, για αρχή, από το disk manager, να σβήσω τον σκληρό και να κάνω νέο partition, που όντως στην αρχή, φαινόταν να λειτουργούσε και ο σκληρός μετέφερε σταθερά με 160ΜΒ+, έως ότου μετά από λιγα GB μεταφορών, ξανά παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.

Τελικά μίλησα με τεχνικό, ο οποίος δεν δέχτηκε το surface test από to Hard Disk Sentinel (των 15ωρων) και μου πρότεινε να κατεβάσω το δικό τους πρόγραμμα, SeaTools και να τρέξω ένα short self-test, το οποίο πέρασε 100% και ένα Long Self-Test, το οποίο ακόμα τρέχει και ότι αν περάσει αυτά τα δυο, τότε ο σκληρός δεν έχει θέμα και καλά. Λέω και καλά, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα τα περάσει και απλά θα συνεχίσει να έχει το ίδιο θέμα.
Βέβαια στο πρόγραμμα τους, είδα ότι ένας άλλος σκληρός μου, ένας Seagate 3TB Barracuda XT (ST33000651AS), έχει θέμα λέει στο Airflow Temperature, πράγμα που στο αγορασμένο Hard Disk Sentinel, δεν μου βγάζει κάτι και αναρωτιέμαι, ποιο πρόγραμμα να πιστέψω τελικά?

με τις δικες μου γνωσεις και εμπειρια ...

αυτα τα διαγνωστικα ΔΕΝ καταφερνουν παντα 100% με επιτυχια να "βρουν" ολα τα προβληματα. Ειδικα οταν λειτουργουν sequential read + write. Οπως διαβασα απο το ποστ του φιλου μας. Βλεπουμε μονο ενα ειδικο τεστ. Σε πραγματικες συνθηκες που το λειτουργικο και ο κοντρολερ του δισκου εχουν συνεργασια και read+ write σε διαφορετικα σημεια του δισκου - σε διαφορετικα επιπεδα (hdd platters) διαδοχικα.

ισως να εχουμε προβλημα που εμφανιζεται οταν εχουμε αυξηση θερμοκρασιας, σε πραγματικο φορτο εργασιας, που εχουμε ολοκληρωμενα και μοτερ να τραβουν μεγαλα ρευματα. Μικρες οι πιθανοτητες το μαγνητικο υλικο σε πολλα σημεια του δισκου να εχει προωρη γηρανση, αφου περναει τα διαγνωστικα τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πίστευα ότι θα γίνει, έγινε, πέρασε και το Short και το Long Surface Test ακόμα και της μαμάς Seagate. Οπότε του βάζω ταινίες και αν χαθούν χάθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 7:01 ΜΜ, atheatos είπε

Νομίζω παίζεις με τις λέξεις. Aν έχω backup δεν πάει να είναι και μάρκα με έκαψες οι σκληροί που χρησιμοποιώ. Έχω σε  raid σύστημα και seagate και wd . Αν βρω καποιον (CMR παντα) σκληρό φτηνα που καλυπτει τις αναγκες μου απο χωρο δεν θα κατσω να ψαξω αν ειναι seagate ή wd. Δεν θα μεινω χωρίς backup επειδή ειναι seagate. Εσύ μείνε, χωρίς backup.....

Ετσι οπως λες..Να παρει seagate και με το που το βαλει επανω κατευθειαν υγεια δισκου 92%..Παθων σε 2 δισκους seagate.Κοιταμε τη τσεπη μας αλλα κοιταμε και την αξιοπιστια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

Ετσι οπως λες..Να παρει seagate και με το που το βαλει επανω κατευθειαν υγεια δισκου 92%..Παθων σε 2 δισκους seagate.Κοιταμε τη τσεπη μας αλλα κοιταμε και την αξιοπιστια..

Μόλις έφυγε ένα Wd Red NAS από το σύστημα μου ... Με την λογική σου θα έπρεπε να πω ότι η WD δεν εμπνέει αξιοπιστία. Αλλά δεν είναι έτσι. Ο συγκεκριμένος που έφυγε(4ΤΒ) ήταν DMSMR και τον περίμενα. Επειδή έχω ανάγκη τον σκληρό για να συνεχίσει να δουλέψει το raid σύστημα δεν Θα κάτσω να παίξω με τις μάρκες , θα πάρω όποιον 4ΤΒ CMR βρω και σηκώνει η τσέπη μου. 

Είναι σαν τα τροφοδοτικά δεν είναι όλα τα επώνυμα τροφοδοτικά καλά. Μερικά είναι σκουπίδια. Κάποιος λέει Corsair τροφοδοτικα εγγυηση , αλλα και η corsair εχει βγαλει τροφοδοτικα που ηταν μαπα....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...