Προς το περιεχόμενο

Fuji x-t30 / Fuji x-t4 / Nikon Z5


ElCha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Χμμ που να πληροί όμως τα  "Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά."  και "γρήγορο καλό φακό" ;  

Σίγουρα η lx 100 που αναφέρθηκε είναι μια μέση λύση αλλά με ηλεκτρονικό ζουμ ... δεν ξέρω. 

 

   Γράφουμε τις απόψεις και εμπειρίες μας , πρέπει να μας δώσει λίγο περισσότερα στοιχεία . Γι' αυτό απόρησα κατά κάποιον τρόπο , μηχανή να αλλάζει φακούς κατηγορίας 1.000 ευρώ και άνω ....... για να μην αλλάζει φακούς . Ήταν μιά απορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Γράφουμε τις απόψεις και εμπειρίες μας , πρέπει να μας δώσει λίγο περισσότερα στοιχεία . Γι' αυτό απόρησα κατά κάποιον τρόπο , μηχανή να αλλάζει φακούς κατηγορίας 1.000 ευρώ και άνω ....... για να μην αλλάζει φακούς . Ήταν μιά απορία .

Αυτό που εννοώ είναι ότι για την συχνή χρήση που κάνω δεν θέλω να κουβαλάω κάμερα, 5 φακούς και όλα τα άλλα μαζί. Να έχω σαν βασικό φακό έναν καλό, αξιοπιστο, καθαρό φακό. Όταν πάω  αποκλειστικά για φωτογραφικό excursion παίρνω πάντα και άλλους φακούς. 

Απλά διάβαζα ότι ο συγκεκριμένος kit της Fuji είναι από τους καλύτερους kit. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ElCha είπε

Απλά διάβαζα ότι ο συγκεκριμένος kit της Fuji είναι από τους καλύτερους kit. 

Να συμπληρώσω κάτι ως προς αυτό μόνο. Ο φακός κυκλοφόρησε το 2012 οπότε αρκετές κριτικές είναι σχετικά παλιές. Ακόμα και πρόσφατες βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στις παλιότερες διθυραμβικές. Εννοώ πως όταν κυκλοφόρησε πράγματι ήταν πάρα πολύ καλός - πιθανόν και ο καλύτερος - για κάποιον που αγόραζε μηχανή. Πλέον υπάρχουν αξιοπρεπείς κιτ οπτικά από τις περισσότερες εταιρείες. Κατασκευαστικά ναι μάλλον παραμένει ο καλύτερος. Σίγουρα δεν αξίζει την τιμή που έχει σα μεμονωμένη αγορά. 

Παρεμπιπτόντως ο 16-50mm είναι εξίσου καλός οπτικά αλλά πλαστικούρα και κάπως πιο σκοτεινός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ElCha είπε

Αυτό που εννοώ είναι ότι για την συχνή χρήση που κάνω δεν θέλω να κουβαλάω κάμερα, 5 φακούς και όλα τα άλλα μαζί. Να έχω σαν βασικό φακό έναν καλό, αξιοπιστο, καθαρό φακό. Όταν πάω  αποκλειστικά για φωτογραφικό excursion παίρνω πάντα και άλλους φακούς. 

Απλά διάβαζα ότι ο συγκεκριμένος kit της Fuji είναι από τους καλύτερους kit. 

     Καλά ....... ούτε εμείς κουβαλάμε τόσα πράγματα , άντε εγώ να έχω καμιά μηχανή ακόμη μαζί μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ElCha είπε

Αυτό που εννοώ είναι ότι για την συχνή χρήση που κάνω δεν θέλω να κουβαλάω κάμερα, 5 φακούς και όλα τα άλλα μαζί. Να έχω σαν βασικό φακό έναν καλό, αξιοπιστο, καθαρό φακό. Όταν πάω  αποκλειστικά για φωτογραφικό excursion παίρνω πάντα και άλλους φακούς. 

Απλά διάβαζα ότι ο συγκεκριμένος kit της Fuji είναι από τους καλύτερους kit. 

Αν θες να κάνεις τα πάντα με μια μηχανή και να έχει και καλό/αποδεκτό ποιοτικά  σένσορα και καλό/αποδεκτό ποιοτικά φακό, και να μην αλλάζεις συχνά φακό, αλλά να τον έχεις σχεδόν μόνιμα πάνω, η λύση σου είναι σύστημα Μ4/3

Παίρνεις οποιαδήποτε Olympus, πατάς πάνω τον 14-150mm (καπου 600 ευρώ καινούριος) και έχεις μια μηχανή που κάνει τα πάντα.

Θέλεις ακόμη πιο ξυράφι φακό; Σκας κανα 1000άρικο για τον 12-100mm f/4 σταθερό και είσαι σε επιπεδα επαγγελματικής εικόνας. 

Το τι μηχανη θα πάρεις είναι δευτερευούσης σημασίας με τον δεύτερο ειδικά φακό. Όλες απο το 2015 και μετά θα απεικονήσουν τέλεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ElCha είπε

Αυτό που εννοώ είναι ότι για την συχνή χρήση που κάνω δεν θέλω να κουβαλάω κάμερα, 5 φακούς και όλα τα άλλα μαζί. Να έχω σαν βασικό φακό έναν καλό, αξιοπιστο, καθαρό φακό. Όταν πάω  αποκλειστικά για φωτογραφικό excursion παίρνω πάντα και άλλους φακούς. 

Απλά διάβαζα ότι ο συγκεκριμένος kit της Fuji είναι από τους καλύτερους kit. 

    Πολλές φορές γινόμαστε ιδιαίτερα λεπτολόγοι και απαιτητικοί , εξαιτίας αναφορών , reviews και άλλων συναφών .

    Αυτός που θα χρειαστεί για πολύ συγκεκριμένους λόγους , έναν φακό με προδιαγραφές τάδε θα είναι έτοιμος να ακουμπήσει και το αντίστοιχο ποσό .

   Ένας κιτ φακός έχει συγκεκριμένη χρήση / χρήσεις και συνήθως είναι πολύ καλός γι' αυτό που είναι . Τίποτε παραπάνω , τίποτε παρακάτω .

   Επάνω σε μία Fuji σίγουρα θα είναι καλός αφού γι' αυτήν σχεδιάστηκε . Τώρα αν χρειάζεται να είναι Fuji με κιτ φακό ......... ΟΚ , γιατί όχι . Οποιοδήποτε σύνολο είναι πολύ καλό με έναν κιτ φακό εφόσον οι απαιτήσεις είναι τυπικές . 

   Από εκεί και πέρα , για απλή καθημερινή χρήση ακόμη και μία Nikon D3300 με τον 18 - 55 είναι εξίσου μιά χαρά σαν μεταχειρισμένη στα 250 ευρώ χοντρικά .

   Ακόμη και μία compact μπορεί να κάνει το ίδιο . Φυσικά θα βρεθούν αυτοί που θα αρχίσουν ....... ναι , αλλά δεν κάνει αυτό και δεν κάνει εκείνο και δεν κάνει το άλλο και το παράλλο ........ εγώ τι χρειάζομαι τελικά παραμένει το ερώτημα , το οποίο πρέπει να απευθύνει κανείς στον εαυτό του . Κι' αν χρειάζομαι Fuji η Nikon η Olympus ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία crop dslr με κορυφαίο φωτεινό ζουμ . Σε canon , ο φακός είναι  Canon EF-S 17-55mm 2.8 IS USM

και σε nikon ο Nikon AF-S DX NIKKOR 17-55mm f/2.8G IF-ED .

Μεταχειρισμένοι βρίσκονται στα 350€ με ψάξιμο . 

Μηχανή, όσο μεγαλύτερο μοντέλο , τόσο καλύτερα. Value for money πιστεύω για canon 70D και nikon D7100 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Αν θες να κάνεις τα πάντα με μια μηχανή και να έχει και καλό/αποδεκτό ποιοτικά  σένσορα και καλό/αποδεκτό ποιοτικά φακό, και να μην αλλάζεις συχνά φακό, αλλά να τον έχεις σχεδόν μόνιμα πάνω, η λύση σου είναι σύστημα Μ4/3

Παίρνεις οποιαδήποτε Olympus, πατάς πάνω τον 14-150mm (καπου 600 ευρώ καινούριος) και έχεις μια μηχανή που κάνει τα πάντα.

Θέλεις ακόμη πιο ξυράφι φακό; Σκας κανα 1000άρικο για τον 12-100mm f/4 σταθερό και είσαι σε επιπεδα επαγγελματικής εικόνας. 

Το τι μηχανη θα πάρεις είναι δευτερευούσης σημασίας με τον δεύτερο ειδικά φακό. Όλες απο το 2015 και μετά θα απεικονήσουν τέλεια!

 

Με τον 14 - 150 θα συμφωνήσω λόγω κόστους, βάρους, όγκου αλλά για τον 12-100 όχι τόσο. Όχι πως δεν είναι καλός προφανώς απλώς θεωρώ πως έτσι χάνεται το πλεονέκτημα του συστήματος. Δηλαδή περίπου στις ίδιες διαστάσεις και βάρος με κάποια χρήματα παραπάνω βέβαια νομίζω είναι πιο συμφέρουσα αγορά μια Ζ5 με τον 24-200. 

Εννοώ πως τον 12-100 τον βλέπω σαν "αναγκαίο κακό" για κάποιον που έχει επενδύσει στο σύστημα σε ωραίους μικρούς φωτεινούς σταθερούς φακούς και οκ θέλει και κάτι αξιόλογο για γενική χρήση. Προσωπική άποψη πάντα και χάριν της συζήτησης. 

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Πολλές φορές γινόμαστε ιδιαίτερα λεπτολόγοι και απαιτητικοί , εξαιτίας αναφορών , reviews και άλλων συναφών .

    Αυτός που θα χρειαστεί για πολύ συγκεκριμένους λόγους , έναν φακό με προδιαγραφές τάδε θα είναι έτοιμος να ακουμπήσει και το αντίστοιχο ποσό .

   Ένας κιτ φακός έχει συγκεκριμένη χρήση / χρήσεις και συνήθως είναι πολύ καλός γι' αυτό που είναι . Τίποτε παραπάνω , τίποτε παρακάτω .

   Επάνω σε μία Fuji σίγουρα θα είναι καλός αφού γι' αυτήν σχεδιάστηκε . Τώρα αν χρειάζεται να είναι Fuji με κιτ φακό ......... ΟΚ , γιατί όχι . Οποιοδήποτε σύνολο είναι πολύ καλό με έναν κιτ φακό εφόσον οι απαιτήσεις είναι τυπικές . 

   Από εκεί και πέρα , για απλή καθημερινή χρήση ακόμη και μία Nikon D3300 με τον 18 - 55 είναι εξίσου μιά χαρά σαν μεταχειρισμένη στα 250 ευρώ χοντρικά .

   Ακόμη και μία compact μπορεί να κάνει το ίδιο . Φυσικά θα βρεθούν αυτοί που θα αρχίσουν ....... ναι , αλλά δεν κάνει αυτό και δεν κάνει εκείνο και δεν κάνει το άλλο και το παράλλο ........ εγώ τι χρειάζομαι τελικά παραμένει το ερώτημα , το οποίο πρέπει να απευθύνει κανείς στον εαυτό του . Κι' αν χρειάζομαι Fuji η Nikon η Olympus ....... 

Δυστυχώς ισχύει. Φαντάζομαι αρκετός κόσμος - βάζω και εμένα μέσα - χρησιμοποιεί εξοπλισμό ακριβότερο απ'  όσο πραγματικά χρειάζεται. Αλλά τι να κάνουμε είμαστε αδύναμα όντα και υποκύπτουμε στις ψευτοαναγκες μας 😁. Τουλάχιστον ας το ευχαριστιόμαστε. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Με τον 14 - 150 θα συμφωνήσω λόγω κόστους, βάρους, όγκου αλλά για τον 12-100 όχι τόσο. Όχι πως δεν είναι καλός προφανώς απλώς θεωρώ πως έτσι χάνεται το πλεονέκτημα του συστήματος. Δηλαδή περίπου στις ίδιες διαστάσεις και βάρος με κάποια χρήματα παραπάνω βέβαια νομίζω είναι πιο συμφέρουσα αγορά μια Ζ5 με τον 24-200. 

Εννοώ πως τον 12-100 τον βλέπω σαν "αναγκαίο κακό" για κάποιον που έχει επενδύσει στο σύστημα σε ωραίους μικρούς φωτεινούς σταθερούς φακούς και οκ θέλει και κάτι αξιόλογο για γενική χρήση. Προσωπική άποψη πάντα και χάριν της συζήτησης. 

Δυστυχώς ισχύει. Φαντάζομαι αρκετός κόσμος - βάζω και εμένα μέσα - χρησιμοποιεί εξοπλισμό ακριβότερο απ'  όσο πραγματικά χρειάζεται. Αλλά τι να κάνουμε είμαστε αδύναμα όντα και υποκύπτουμε στις ψευτοαναγκες μας 😁. Τουλάχιστον ας το ευχαριστιόμαστε. 

    Δεν είπα κάτι τέτοιο , αυτό που είπα είναι πως εφόσον κάποιος έχει καταλήξει σε συγκεκριμένο σύνολο και για όποιο λόγο γιατί όχι ! Ακόμη και γιατί έτσι του άρεσε βρε αδερφέ , τι να κάνουμε . Αποδεκτό .

   Για χομπίστικη χρήση δεν είναι κακό και δεν χρειάζεται περαιτέρω αναλύσεις και εξηγήσεις περί οξύτητας φακών κλπ .

   Κι' εμένα με τρώει για καμιά XT - 1 , αλλά δεν ........ ξανά φακούς , ξανά να μάθεις τι κάνει και τι δεν κάνει ....... οπότε κάθεσαι στ' αυγά σου και τελείωσε .

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Ακόμη και γιατί έτσι του άρεσε βρε αδερφέ , τι να κάνουμε . Αποδεκτό .

 

Ε ναι αυτό εννοούσα και εγώ. Πρακτικά αυτό πληρώνει ο καθένας αφού με όλες μπορεί να κάνει τη δουλειά του. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2023 στις 12:47 ΜΜ, ElCha είπε

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από τις μηχανές. 

Η βασική χρήση είναι η φωτογραφία, δεν βγάζω ποτέ ή σχεδόν ποτέ βίντεο. 

Φωτογραφίζω καθημερινά τα παιδιά (portrait) και σε βόλτες street, τοπία και οπότε πάμε ταξίδια. 

Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά.

Από όσο έψαξα βέβαια βλέπω ότι οι Fuji με τον κιτ φακό είναι καλή λύση γιατί λένε είναι αρκετά οξύς φακός. Πλέον λόγω των παιδιών δεν θέλω να αλλάζω φακούς συνεχώς και θα προτιμούσα έναν γρήγορο καλό φακό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Για την ίδια ακριβώς θεματολογία (παιδιά και street) έχω χρησιμοποιήσει Fuji (αγαπημένο μου σύστημα) αλλά και μ43 με εξίσου καλά αποτελέσματα.

Από Fuji θα πρότεινα ΧΤ2/20 και πάνω με έναν γρήγορο φακό 35/1.4 (Sigma, Fuji ή ακόμα και Tokina). Αγαπημένος μου ο 56/1.2 ο οποίος κυκλοφορεί μεταχειρισμένος σε σχετικά καλή τιμή. Η φωτογραφία με το πιάνο είναι με αυτό το συνδυασμό. 

Από μ43 θα πρότεινα όποιο σώμα Olympus/Lumix θες με σένσορα 20ΜΡ και είτε τον Lumix 25/1.4 είτε τον φοβερό Sigma 56/1.4. Είναι και οι δύο γρήγοροι και πολύ ωραίοι φακοί. Η φωτογραφία με την κοπέλα είναι με τον Sigma 56.

Επίσης για εωστερικό χωρό θα συμφωνήσω με όσους πρότειναν φλας έστω ένα πολύ μικρό που θα το χρησιμοιηπείς κατά περίπτωση.

 

DSCF3755 (Large).jpg

BA082808.jpg

Επεξ/σία από Yannis1976
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...