Προς το περιεχόμενο

Fuji x-t30 / Fuji x-t4 / Nikon Z5


ElCha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από τις μηχανές. 

Η βασική χρήση είναι η φωτογραφία, δεν βγάζω ποτέ ή σχεδόν ποτέ βίντεο. 

Φωτογραφίζω καθημερινά τα παιδιά (portrait) και σε βόλτες street, τοπία και οπότε πάμε ταξίδια. 

Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά.

Από όσο έψαξα βέβαια βλέπω ότι οι Fuji με τον κιτ φακό είναι καλή λύση γιατί λένε είναι αρκετά οξύς φακός. Πλέον λόγω των παιδιών δεν θέλω να αλλάζω φακούς συνεχώς και θα προτιμούσα έναν γρήγορο καλό φακό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ElCha είπε

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από τις μηχανές. 

Η βασική χρήση είναι η φωτογραφία, δεν βγάζω ποτέ ή σχεδόν ποτέ βίντεο. 

Φωτογραφίζω καθημερινά τα παιδιά (portrait) και σε βόλτες street, τοπία και οπότε πάμε ταξίδια. 

Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά.

Από όσο έψαξα βέβαια βλέπω ότι οι Fuji με τον κιτ φακό είναι καλή λύση γιατί λένε είναι αρκετά οξύς φακός. Πλέον λόγω των παιδιών δεν θέλω να αλλάζω φακούς συνεχώς και θα προτιμούσα έναν γρήγορο καλό φακό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Δε θα πρότεινα την Χ-Τ30 επειδή δεν έχει d-pad παρά μόνο joystick και το Q button είναι σε λίγο περίεργη θέση. Επίσης όλη αυτή η σειρά είναι αρκετά μικρή και θα έλεγα πως είναι σχεδόν απαραίτητο ένα εξωτερικό grip ( το οποίο βέβαια βοηθάει και σαν plate για τρίποδο ). 

Η σειρά Χ-Τ4 - και αντίστοιχες - είναι εξαιρετική. Εφόσον δε σε ενδιαφέρει το βίντεο θα σου έλεγα να δεις και την Χ-Τ3 εκτός αν θες σταθεροποίηση στο σώμα. 

Αν έρχεσαι από κάποια DSLR και πιστεύεις πως σε βολεύει περισσότερο ο PASM χειρισμός δες και την X-S 10 η οποία έχει και σταθεροποίηση. 

Όντως ο 18-55 είναι πολύ καλός αλλά κυκλοφορούν αρκετές κακές κόπιες οπότε τσέκαρε τον άμα καταλήξεις σε αυτόν. Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο Sigma 18-50 f2.8 που είναι επίσης πολύ καλός. Δεν έχει σταθεροποίηση αλλά αν τελικά πάρεις σώμα με IBIS δε θα σε επηρεάσει. 

Αυτά τα ολίγα για να μη γράφω σεντόνια άσκοπα, για ό,τι άλλως θες ευχαρίστως να πλατιάσω. 

 

Υ.Γ. δεν έχω χρησιμοποιήσει την Ζ5 παρά μόνο σε εκθέσεις. Πολύ καλή εργονομία, και από reviews μια χαρά εικόνα. Σχετικά ακριβοί φακοί αν και οι Fujifilm είναι επίσης ακριβούτσικοι. Με τον 24-70 f4 είναι αρκετά μαζεμένη. Προσωπικά με χαλάει ότι ο φακός είναι πτυσσόμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2023 στις 2:13 ΜΜ, ElCha είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Επιβεβαιώνετε σε μέγιστο βαθμό όσα σκεφτόμουν και εγώ.

Επειδή γνωρίζω πως είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κάποιος Fujifilm για να δοκιμάσει, αν βρίσκεσαι Αθήνα ευχαρίστως να βρεθούμε κάπου κέντρο για να δεις αν σε βολεύει. Έχω τις Χ-Τ20 (ίδιες διαστάσεις με την 30 και με grip) και Χ-Τ2 (λίγο μικρότερη από την 4). Τον Κιτ τον πούλησα πριν κανένα μήνα δυστυχώς. Θα βόλευε και public Σύνταγμα που έχει εκθεσιακή Ζ5 για άμεση σύγκριση. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pifilos είπε

Επειδή γνωρίζω πως είναι σχεδόν αδύνατο να βρει κάποιος Fujifilm για να δοκιμάσει, αν βρίσκεσαι Αθήνα ευχαρίστως να βρεθούμε κάπου κέντρο για να δεις αν σε βολεύει. Εδώ τις Χ-Τ20 (ίδιες διαστάσεις με την 30 και με grip) και Χ-Τ2 (λίγο μικρότερη από την 4). Τον Κιτ τον πούλησα πριν κανένα μήνα δυστυχώς. Θα βόλευε και public Σύνταγμα που έχει εκθεσιακή Ζ5 για άμεση σύγκριση. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο για την σκέψη. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι. Είδα φωτογραφίες σας και μου άρεσαν πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ElCha είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο για την σκέψη. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι. Είδα φωτογραφίες σας και μου άρεσαν πολύ 

Α κρίμα τότε. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ElCha είπε

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει κάποια από τις μηχανές. 

Η βασική χρήση είναι η φωτογραφία, δεν βγάζω ποτέ ή σχεδόν ποτέ βίντεο. 

Φωτογραφίζω καθημερινά τα παιδιά (portrait) και σε βόλτες street, τοπία και οπότε πάμε ταξίδια. 

Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά.

Από όσο έψαξα βέβαια βλέπω ότι οι Fuji με τον κιτ φακό είναι καλή λύση γιατί λένε είναι αρκετά οξύς φακός. Πλέον λόγω των παιδιών δεν θέλω να αλλάζω φακούς συνεχώς και θα προτιμούσα έναν γρήγορο καλό φακό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

    Καλησπέρα και καλή χρονιά , μηχανή που αλλάζει φακούς , για να μην αλλάζετε φακούς ......... έστω και αραιά ...... και μιλάτε για σύνολα αρκετά ακριβά ...... 

   Απλές απορίες , μην με παρεξηγήσετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Καλησπέρα και καλή χρονιά , μηχανή που αλλάζει φακούς , για να μην αλλάζετε φακούς ......... έστω και αραιά ...... και μιλάτε για σύνολα αρκετά ακριβά ...... 

   Απλές απορίες , μην με παρεξηγήσετε .

Σωστό μεν αλλά τι επιλογές έχει κάποιος που θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τις κλασικές compact με zoom φακό και μικρότερο αισθητήρα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pifilos είπε

Σωστό μεν αλλά τι επιλογές έχει κάποιος που θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τις κλασικές compact με zoom φακό και μικρότερο αισθητήρα ;

Μια Μ4/3 μηχανή με έναν καλό 12-60mm. Τα καλύπτει όλα όσα θέλει, και σε μισή τιμή απο Fuji σε σύνολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

Μια Μ4/3 μηχανή με έναν καλό 12-60mm. Τα καλύπτει όλα όσα θέλει, και σε μισή τιμή απο Fuji σε σύνολο.

 

Ναι δε διαφωνώ. Αναφέρθηκα στο κομμάτι "μηχανή που αλλάζει φακούς , για να μην αλλάζετε φακούς". Δεν υπάρχει κάποια μηχανή με μη αποσπώμενο φακό ζουμ και σχετικά μεγάλο αισθητήρα. Μόνο compact. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Ναι δε διαφωνώ. Αναφέρθηκα στο κομμάτι "μηχανή που αλλάζει φακούς , για να μην αλλάζετε φακούς". Δεν υπάρχει κάποια μηχανή με μη αποσπώμενο φακό ζουμ και σχετικά μεγάλο αισθητήρα. Μόνο comp

Ίσως lx100 mark 2 με m4/3 αισθητήρα και σε αντιστοιχία σε ff έχει 24-75mm φακό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ίσως lx100 mark 2 με m4/3 αισθητήρα και σε αντιστοιχία σε ff έχει 24-75mm φακό. 

Ναι όντως είναι ένας τίμιος συμβιβασμός. Δε θα ήθελα βέβαια κάτι με αυτό το ηλεκτρονικό ζουμ αλλά δε γίνονται όλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pifilos είπε

Σωστό μεν αλλά τι επιλογές έχει κάποιος που θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τις κλασικές compact με zoom φακό και μικρότερο αισθητήρα ;

     Μία εξελιγμένη compact , μία bridge ......... εκτός φυσικά και μας πεί ότι θέλει να συνεχίσει με τέτοια μηχανή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Μία εξελιγμένη compact , μία bridge ......... εκτός φυσικά και μας πεί ότι θέλει να συνεχίσει με τέτοια μηχανή .

Χμμ που να πληροί όμως τα  "Φωτογραφίζω μόνο σε manual εκτός απροόπτου βέβαια, θέλω καθαρή εικόνα γιατί γενικά δεν μπορώ να κάνω και πολύ editing μετά."  και "γρήγορο καλό φακό" ;  

Σίγουρα η lx 100 που αναφέρθηκε είναι μια μέση λύση αλλά με ηλεκτρονικό ζουμ ... δεν ξέρω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...