Προς το περιεχόμενο

Mια μικρή επιχείρηση που μπορεί σε εναν να αποφέρει χρήματα.


nikcrf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Λοιπόν μένοντας Γερμανία για καμπόσο καιρό , υπάρχει μια ιστοσελίδα και εφαρμογή βέβαια στο κινητό που μπορεί κάποιος να βρει συνεπιβάτη ή ένας που απλά θέλει να ταξιδέψει από μια πόλη στην άλλη η και ακόμα εάν και ο προορισμός είναι σε κάποια γειτονική χώρα και να μοιραστούν τα έξοδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω εάν υπήρχε.

Είναι πετυχημένο όλο αυτό το γιατί τα τρένα είναι πανάκριβα, τα λεωφορεία πάνε σε συγκεκριμένες πόλεις και είναι αργά. 

Στην Ελλάδα με πιο ακριβή την βενζίνη και με τα έξτρα έξοδα των διοδίων πιστεύω μια τέτοια δραστηριότητα θα έπιανε και θα υπήρχαν έσοδα από της διαφημίσεις του σαιτ. 

Πως λειτουργεί : Βάζω στο σάιτ ότι ξεκινάω π.χ. από Τρίπολη την τάδε ώρα σε εκείνο το σημείο που θα βόλευε να έρθει κάποιος αν θέλει να ταξιδέψει μαζί μου , μετά βάζω ότι θα κάνω μια στάση Κόρινθο στο τάδε σημείο την τάδε ώρα και τελικός προορισμός π.χ. Αθήνα . Με την στάση είναιαυτονόητο ότι μπορώ να πάρω κάποιον από Κόρινθο ή να αφήσω κάποιον εκεί . Και διαλέγω τη χρέωση θα βάλω από Τρίπολη μέχρι Κόρινθο , από Κόρινθο μέχρι Αθήνα και από Τρίπολη μέχρι Αθήνα και πόσες ελεύθερες θέσεις έχω.  
Εάν θέλω να βρω κάποιο δρομολόγιο απλά βάζω το σημείο αναχώρησης και προορισμού και μου βγάζει τι δρομολόγια υπάρχουν ήδη και διαλέγω πιο προτιμάω και αν θα πληρώσω με κάρτα αμέσως ή εάν δώσω μετρητά στην συνάντηση.

Υπάρχει και βαθμολογία μετά το ταξίδι εάν ήταν οδηγός συνεπής και για άλλα πράγματα καθώς και ο οδηγός μπορεί  να βαθμολογήσει τους συνεπιβάτες. 

Το αντίστοιχο σάιτ για το οποίο μιλάω λέγεται blablacar.de όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα ακριβώς πως είναι όλο αυτό στημένο. Ειδικός δεν είμαι αλλά έτσι όπως είναι στημένο δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ο καλύτερος προγραμματιστής στο κόσμο για να φτιάξει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δεσμοί εμπιστοσύνης στην κοινωνία. Κανείς δεν θα βάλει στο αυτοκίνητο του έναν άγνωστο και κανείς δεν θα μπει στο αυτοκίνητο ενός αγνώστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, random_dude είπε

Δεν μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δεσμοί εμπιστοσύνης στην κοινωνία. Κανείς δεν θα βάλει στο αυτοκίνητο του έναν άγνωστο και κανείς δεν θα μπει στο αυτοκίνητο ενός αγνώστου.

Και το κυριοτερο δε θα αφησουν ποτε οι ταξιτζηδες να γινει κατι τετοιο ΜΕ ΛΕΦΤΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekfragma είπε

Την ερώτηση δε κατάλαβα. Θες να βρεις κάποιον να στη φτιάξει; 

Δεν υπάρχει ερώτηση, δεν ψάχνω κάποιον να μου φτιάξει κάτι. Απλά είναι μια ιδεά, οποιος θέλει την δοκιμάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, random_dude είπε

Δεν μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δεσμοί εμπιστοσύνης στην κοινωνία. Κανείς δεν θα βάλει στο αυτοκίνητο του έναν άγνωστο και κανείς δεν θα μπει στο αυτοκίνητο ενός αγνώστου.

Συμφωνώ απολύτως. Ούτε εγώ θα έβαζα κανέναν στο αυτοκίνητο μου. Τώρα αν ήταν κανένα ψηλό, ξανθό, με μεγάλα.... εκεί αλλάζει το θέμα αλλά δεν είναι ο κανόνας. Ούτε θα έμπαινα σε αυτοκίνητο άλλου. Προτιμώ να πληρώσω.

Όπως επίσης ποτέ δε θα νοίκιαζα δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο-κουζίνα. Ούτε με σφαίρες. Και οι περισσότεροι που ξέρω θα συμφωνούσαν. Στο εξωτερικό έχουν άλλη νοοτροπία, εδώ είναι διαφορετικά

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

δουλεύει αυτο το πράγμα; Γιατί οι ημερομηνίες βλέπω έχουν μείνει κάτι χρόνια πίσω. Για πεθαμένο το κόβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σχετικό γκρουπ στο Facebook:
Share the ride

Προσωπικά δε το έχω χρησιμοποιήσει γιατί μένω εξωτερικό αλλά το ξέρω από κάποιους φίλους. Ίσως να μην είναι ιδιαίτερα ενεργό, συνήθως έχει περισσότερη κίνηση όταν υπάρχει κάποιο μεγάλο event στην Αθήνα (συναυλία κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τον TS, υπάρχουν ομάδες στο FB για αυτές τις μετακινήσεις. Οπου ο καθένας βάζει πότε και που θα πάει και μαζευονται ενδιαφερομένοι.

Αλλά ήταν φουλ ενεργές πριν τον Covid 19. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται ή αν τελικά θα ξαναπάρουν τα πάνω τους.

1 λεπτό πριν, liakos18 είπε

Υπάρχει ένα σχετικό γκρουπ στο Facebook:
Share the ride

Προσωπικά δε το έχω χρησιμοποιήσει γιατί μένω εξωτερικό αλλά το ξέρω από κάποιους φίλους. Ίσως να μην είναι ιδιαίτερα ενεργό, συνήθως έχει περισσότερη κίνηση όταν υπάρχει κάποιο μεγάλο event στην Αθήνα (συναυλία κλπ).

ταυτόχρονο σχόλιο :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, random_dude είπε

Δεν μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δεσμοί εμπιστοσύνης στην κοινωνία. Κανείς δεν θα βάλει στο αυτοκίνητο του έναν άγνωστο και κανείς δεν θα μπει στο αυτοκίνητο ενός αγνώστου.

Εδώ αφήνουν αγνώστους να μπουν σε πιο private σημεία.Έχεις ακούσει το tinder ποτε?:p

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και επειδή υπάρχει μια desktop format ιστοσελίδα και ένα ιδιωτικό group στο facebook άρα δεν υπάρχει λόγος για δημιουργία app που θα μπορεί να την χειριστεί και η κουτσή Μαρία που έχει κινητό αλλά δεν έχει υπολογιστή ας πούμε.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Ναι και επειδή υπάρχει μια desktop format ιστοσελίδα και ένα ιδιωτικό group στο facebook άρα δεν υπάρχει λόγος για δημιουργία app που θα μπορεί να την χειριστή και η κουτσή Μαρία που έχει κινητό αλλά δεν έχει υπολογιστή ας πούμε.

Εχουν γινει προσπαθειες στο παρελθον αλλα δεν τσουλησαν, δεν εχουμε την ιδια νοοτροπια με το εξωτερικο σε αυτον τον τομεα. Ρωτα τον περιγυρο σου ποσοι θα εβαζαν εναν ΑΓΝΩΣΤΟ στο αυτοκινητο τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/1/2023 στις 6:18 ΜΜ, nikcrf είπε

Καλησπέρα

Λοιπόν μένοντας Γερμανία για καμπόσο καιρό , υπάρχει μια ιστοσελίδα και εφαρμογή βέβαια στο κινητό που μπορεί κάποιος να βρει συνεπιβάτη ή ένας που απλά θέλει να ταξιδέψει από μια πόλη στην άλλη η και ακόμα εάν και ο προορισμός είναι σε κάποια γειτονική χώρα και να μοιραστούν τα έξοδα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω εάν υπήρχε.

Είναι πετυχημένο όλο αυτό το γιατί τα τρένα είναι πανάκριβα, τα λεωφορεία πάνε σε συγκεκριμένες πόλεις και είναι αργά. 

Στην Ελλάδα με πιο ακριβή την βενζίνη και με τα έξτρα έξοδα των διοδίων πιστεύω μια τέτοια δραστηριότητα θα έπιανε και θα υπήρχαν έσοδα από της διαφημίσεις του σαιτ. 

Πως λειτουργεί : Βάζω στο σάιτ ότι ξεκινάω π.χ. από Τρίπολη την τάδε ώρα σε εκείνο το σημείο που θα βόλευε να έρθει κάποιος αν θέλει να ταξιδέψει μαζί μου , μετά βάζω ότι θα κάνω μια στάση Κόρινθο στο τάδε σημείο την τάδε ώρα και τελικός προορισμός π.χ. Αθήνα . Με την στάση είναιαυτονόητο ότι μπορώ να πάρω κάποιον από Κόρινθο ή να αφήσω κάποιον εκεί . Και διαλέγω τη χρέωση θα βάλω από Τρίπολη μέχρι Κόρινθο , από Κόρινθο μέχρι Αθήνα και από Τρίπολη μέχρι Αθήνα και πόσες ελεύθερες θέσεις έχω.  
Εάν θέλω να βρω κάποιο δρομολόγιο απλά βάζω το σημείο αναχώρησης και προορισμού και μου βγάζει τι δρομολόγια υπάρχουν ήδη και διαλέγω πιο προτιμάω και αν θα πληρώσω με κάρτα αμέσως ή εάν δώσω μετρητά στην συνάντηση.

Υπάρχει και βαθμολογία μετά το ταξίδι εάν ήταν οδηγός συνεπής και για άλλα πράγματα καθώς και ο οδηγός μπορεί  να βαθμολογήσει τους συνεπιβάτες. 

Το αντίστοιχο σάιτ για το οποίο μιλάω λέγεται blablacar.de όποιος θέλει να πάρει μια ιδέα ακριβώς πως είναι όλο αυτό στημένο. Ειδικός δεν είμαι αλλά έτσι όπως είναι στημένο δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ο καλύτερος προγραμματιστής στο κόσμο για να φτιάξει κάτι τέτοιο.

και στον ισθο της κορινθου θα σου βγαλει μαχαιρι και θα σου πει κατεβα απο το αμαξι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...