Προς το περιεχόμενο

Μια απορία για έναν moderator


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω κάτι για hacking επιτρέπεται κάτι τέτοιο σε αυτό το site;

Ένας moderator να μου απαντήσει αν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου πει πως να κλειδώσω ένα σκληρό δίσκο;να τον κλειδώσω με τέτοιο τρόπο όμως για να μην ανοίγει από άλλον αν μπει στο user account ετσι ώστε να τον ξεκλειδώσω με άλλα λόγια να τον χακαρω 

ξέρω πως να τον ξεκλειδώσω το έχω κάνει παλιότερα σε windows 7  

Απλά δεν το είχα κλειδώσει εγώ 

Ερωτήσεις τύπου πως το έκανες η γιατί η κάτι άλλο δεν θα τις απαντήσω 

Επειδή θέλω να το καταλάβω πως κλειδώνει π.χ. ένας σκληρός δίσκος με τέτοιο τρόπο που να τον χακαρω 

Έβγαλες άκρη στο νόημα;

Επεξ/σία από Noob-hacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

Δε κατάλαβα τίποτα. Διόρθωσε ότι έγραψες δε βγάζει νόημα. 

Φιλαράκι ξέρεις τίποτα από hacking έχω την απορία ή απλά έτσι είπες κάτι?;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Noob-hacker είπε

Ερωτήσεις τύπου πως το έκανες η γιατί η κάτι άλλο δεν θα τις απαντήσω 

lavida-%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE

ps. Αλλαξε τροπο σκεψης. Προλαβαινεις, εισαι μικρος ακομα... 

σαν "hacker" που λες, θα έπρεπε να ξέρεις το πιο απλό που το μαθαίνουμε εμείς οι απλοί από τι νήπιο. ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει. 

Επεξ/σία από gorge18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Noob-hacker είπε

Επειδή θέλω να το καταλάβω πως κλειδώνει π.χ. ένας σκληρός δίσκος με τέτοιο τρόπο που να τον χακαρω 

Έβγαλες άκρη στο νόημα;

εγω καταλαβα αυτο.

πριν σου απαντησω να παραθεσω την εννοια του hacker https://en.wikipedia.org/wiki/Hacker ειναι η πρωτη παραγραφος στο λινκ. Οποτε διαλεξε πλευρα.... σε αυτο που θα κανεις

ενας σκληρος δισκος ή αρχειο κλειδωνει με καποιο κλειδι και κρυπτογραφηση. Χωρις το κλειδι θα πρεπει αυτος που θα θελησει να εχει προσβαση στα δεδομενα να "βρει" αυτο το κλειδι. Γνωστες μορφες κλειδιων μπορει να ειναι ενας κωδικος σε μορφη πληκτρολογισης, με εισαγωγη ενος αρχειου που τα data εχουν λογο κλειδιου, μπορει να ειναι ενα hardware οπως δακτυλικο αποτυπωμα, φωνη, ιριδα ματιου, usb crypto, κτλ, μπορει κατι αλλο .....

ακομα και να εχει χασει / ξεχασει ο νομιμος κατοχος το κλειδι, τα πραγματα μπορει να ειναι 100% καταστροφικα για την προσβαση σε αυτα τα δεδομενα.

η μονη ασφαλης μεθοδος προσβασης στην γνωση του κλειδιου ειναι να γνωριζουμε το λογισμικο που κλειδωσε τα δεδομενα. Μετα ως ηθικοι χακερ, επικοινωνουμε με την εταιρεια του λογισμικου και περιμενουμε βοηθεια. Σε καποιες περιπτωσεις (ισως και ολες) υπαρχει back door με master key. Φυσικα δεν το λενε και θα πρεπει να σταλει ο δισκος ή το αρχειο σε αυτους.

εαν μιλαμε για την περιπτωση που ολα τα παραπανω ΔΕΝ μπορουν να γινουν, πρεπει εμεις να "σπασουμε" αυτο το κλειδι. Ο μονη μεθοδος που εγω γνωριζω ειναι η brute force attack. Εναλλακτικα επικοινωνησε με την elcomsoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...