Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά ενεργοποίησης windows 10,11


dimitrismitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, giavra είπε

οχι δεν χαριζει το αφεντικο αλλα επιτρεπει ακομη και σε αλλαγη μητρικης να το δηλωσεις και να ενεργοποιηθεις κανονικα σε καινουριο hardware

Το είχα επισημάνει και αυτό, το οποίο ισχύει μόνο για τις ΟΕΜ άδειες.

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Επίσης δεν πρέπει να έχεις αλλάξεις μητρική, αν και αυτό παρακάμπτετε με τηλεφωνική ενεργοποίηση των windows.

Για τις retail δεν ισχύει καθώς μπορείς να μεταφέρεις το κλειδί σε νέο hardware (όχι ταυτόχρονα και στα δύο).

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχως πισω στο 2012 αγοραζοντας το 1ο μου desktop δεν ηξερα οτι μπορουσα να παρω αδεια χρησης απο κλειδομαγαζο και πηγα και αγορασα 120€ απο το πλαισιο....απο τοτε ποτε ξανα τοσα λεφτα για μια αδεια

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Titos301 είπε

δυστυχως πισω στο 2012 αγοραζοντας το 1ο μου desktop δεν ηξερα οτι μπορουσα να παρω αδεια χρησης απο κλειδομαγαζο και πηγα και αγορα 120€ απο το πλαισιο....απο τοτε ποτε ξανα τοσα λεφτα για μια αδεια

Δεν υπήρχαν κλειδομάγαζα πριν από 11 χρόνια για να πάρεις φθηνές άδειες.

Οι περισσότεροι έτρεχαν ένα πρόγραμμα που ουσιαστικά έκανε reset τα windows κάθε χ αριθμό μηνών (δεν θυμάμαι αν ήταν κάθε 3 μήνες ή παραπάνω) με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα σε test period.
Η MS έδινε την δυνατότητα να τα έχεις χωρίς ενεργοποίηση σαν περίοδο δοκιμής και υπήρχε ένα κόλπο να κάνεις reset την ημερομηνία έναρξης της δοκιμής.

Επίσης, αν η άδεια που αγόρασες τότε είναι για win 7 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και τώρα για ενεργοποίηση σε windows 10 ή 11.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν υπήρχαν κλειδομάγαζα πριν από 11 χρόνια για να πάρεις φθηνές άδειες.

Οι περισσότεροι έτρεχαν ένα πρόγραμμα που ουσιαστικά έκανε reset τα windows κάθε χ αριθμό μηνών (δεν θυμάμαι αν ήταν κάθε 3 μήνες ή παραπάνω) με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα σε test period.
Η MS έδινε την δυνατότητα να τα έχεις χωρίς ενεργοποίηση σαν περίοδο δοκιμής και υπήρχε ένα κόλπο να κάνεις reset την ημερομηνία έναρξης της δοκιμής.

Επίσης, αν η άδεια που αγόρασες τότε είναι για win 7 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και τώρα για ενεργοποίηση σε windows 10 ή 11.

ευτυχως ναι...απλα σε pc που εχω φτιαξει για συγγενεις εννοειται κλειδακι με 7€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι κανουμε ολοκληρο θεμα οταν ειναι καποια πραγματα λιγο αυτονοητα και τα ξερουμε χωρις να χρειαζεται καποιος να πει κατι.

ας παμε με την σειρα η ms πουλαει retail 200+ αρα σε καμια περιπτωση το ιδιο κλειδι δεν μπορει να δωθει 5

τα οεμ ειναι φθηνοτερα αλλα εδω ειναι αλλη περιπτωση και συνηθως εχουμε θεματα με αναβαθμιση αρα αν αγορασεις με 5ε δεν σε πειραζει 

εγω αγορασα προαγορα απο αμαζον αγγλιας κανονικο κλειδη οχι οεμ με cd και λοιπα σε προσφορα 

το εχω και εκανα αναβαθμιση σε 10αρια και αφου τα εκανα ενα με το ms account οποτε εκανα φορματ και αναβαθμιση και και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

σε αναβαθμιση η φορματ με ΝΟΜΙΜΟ κλειδι απο αυτα τα site ειχα ενα στα 3 θεματα.

 

και με το office το οποιο το εχει μεσα στο λογαριαμο δεν το βλεπει ως νομιμο μιλησα με ms μου ειπε να μην αγοραζουμε απο κανενα σαιτ με τιμη χαμηλη δεν ειναι νομιμα για πωληση αλλα μου το ενεργοποιησαν αλλα μονο μια φορα τωρα πρεπει να ξανα παρω.

 

δεν ειναι παρανομοι για να τους βαλουν μεσα που λεει καποιος μιας και πουλανε αυτο που λεει ο φιλος παραπανω μεταχειρισμενα η απο εταιρειες και λοιπα .

βεβαια αν εμενα και σε δεκαδες αλλους αρχισουν να κυνηγανε το θεμα προφανως θα υπαρξει καποιο προβλημα αλλα λογικα ολοι ξερουμε οτι δεν δινουμε 200 αλλα 5 ε σιγα παρε αλλο ενα μην σκας 

και ετσι δεν υπαρχει μεγαλο ΜΠΕΡΔΕΜΑ

α και τελος η ms δεν κυνηγαει οπως παλι ξερουμε τοσο τα windows επειδη θελει ολοι να εχουμε windows και οχι κατι αλλο .

αρα απλα και αυτοι απο την μερια τους κανουν λιγο τα στραβα ματια (αλλα οχι σε επαγγελματικο περιβαλλον βεβαια εκει δεν παιζει )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

ειχα πάρει κλειδί απο  ebay για antivirus,και όταν έκανα φορμάτ το pc όταν δοκίμασα να το ξαναβάλω δέν δουλεψε. δέν θυμάμαι άν ήταν ΟΕΜ ,ή άν ήταν retail,δηλαδή κάποια κλειδιά είναι για μία φορά μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ΟΕΜ να ήταν δε θα είχε θέμα με την επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως έπρεπε να απενεργοποιήσεις την άδεια από το pc πριν κάνεις φορμάτ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει κλειδί για Windows 10 από ένα κλειδάδικο που κατακαιρούς διαφημίζεται και στο insomnia. Αν κάνω αναβάθμιση στα 11, θα χρειαστεί να πάρω καινούργιο ή θα συνεχίσουν να είναι ενεργοποιημένα.? 

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία που διαφημίζεται. Θα δουλέψει κανονικά το κλειδί και μάλιστα δεν θα χρειαστεί να το ξαναπεράσεις. Μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ θα ενεργοποιηθούν τα 11 κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, micos000 είπε

Και ΟΕΜ να ήταν δε θα είχε θέμα με την επανεγκατάσταση του λειτουργικού. Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως έπρεπε να απενεργοποιήσεις την άδεια από το pc πριν κάνεις φορμάτ.

Μέ πιάνεις αδιαβαστο εδώ.Δεν θυμάμαι αν το είχα απεγκαταστησει η όχι ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iliata2410 είπε

Δεν θυμάμαι αν το είχα απεγκαταστησει η όχι ειλικρινά

Μήπως είχες κάποιον λογαριασμό για το antivirus να δεις Online σε τι κατάσταση είναι η άδεια χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...