Προς το περιεχόμενο

Επέκταση με 2η σύνδεση και QoS


kostk0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους!

Λοιπόν, υπάρχει lan με σύνδεση στο internet κανονικά, με το router της otenet.
Σε αυτό το lan, θέλω να συνδέσω μια επιπλέων "πύλη" προς το internet,  μέσω wifi πρόθυμου γείτονα.
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος.
Κατόπιν, θα ήταν ωραία να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί συνδυαστικά το bandwidth των δυο συνδέσεων για μεγαλύτερη ταχύτητα.

Γίνονται αυτά?
Τι εξοπλισμός χρειάζεται?

thanx!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρόθυμος γείτονας είναι πρόθυμος να του μπουκώνεις τη σύνδεση;

αν δεν είναι ο εξοπλισμός θα πρέπει να μπει στο δικό του σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekfragma: ο πρόθυμος γείτονας είναι ο αδερφός μου. Το σπίτι του είναι απένταντι. Υπάρχει δρόμος ανάμεσα μας. Δεν τον ενδιαφέρει το internet. Σηκώνει το τηλέφωνο άμα χτυπάει και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε το απέναντι. Θα πρέπει να δούμε τις τεχνικές δυσκολίες πριν απαντήσουμε ποια είναι η βέλτιστη λύση. 

Στη φωτογραφία μας ενδιαφέρει η απόσταση και η διαφορά ύψους αλλά και η οπτική επαφή μεταξύ των ρούτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις ένα Multi WAN Router. Οικονομικότερη επιλογή και σχετικά εύκολο στη ρύθμιση, είναι τα TP-LINK TL-R470T+ και TL-R480T+.

Να έχεις υπόψη ότι κάνουν Load Balancing δηλαδή μοιράζουν το φόρτο του LAN στις 2 WAN συνδέσεις άρα υπό προϋποθέσεις είναι σαν να προσθέτει το σύνολο και των 2.

Πραγματικό Bonding γίνεται αποκλειστικά στον ίδιο πάροχο κι εφόσον επιτρέπει MLPPP, κάτι που μόνον ο ΟΤΕ κάνει και ένα είδος το παρέχει με το Speed Booster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkoukosΕυχαριστώ. Το υπόλοιπο θέμα με το wireless? Θα μπορούσα μήπως να το "βάλω" σε μια WAN πόρτα του multi WAN router που προτείνεις, μέσω κάποιου wireless bridge, όπως πχ το NETGEAR EX6120 AC1200  ?

@greekfragmaΠεριμένω να βγεί στο απο πάνω μπαλκόνι ένας καράφλας μποντιμπιλντεράς που είναι εκεί για να σου βγάλω την φωτογραφία να σου την στείλω να την βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσεις Extender (ασύρματη αναμετάδοση) και συναφή δεν μου αρέσουν, δεν θα προτείνω κάτι και τις ξεχνάς.

Τώρα πιάνεις με ικανοποιητικό (για σένα ) σήμα από τον αδελφό σου με το κινητό; Αν ναι, πας για αγορά ενός εσωτερικού ΑΡ, ειδάλλως για αντίστοιχο εξωτερικό. ποιο από αυτά πάρεις, θα συνδεθεί ενσύρματα με μία WAN θύρα του Load Balancing Router και σε άλλη WAN θα συνδεθεί μία LAN του Speedport που έχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkoukosΕυχαριστώ για την βοήθεια!

Ναι το σήμα είναι ok. Έχεις δίκιο για τα extender, νομίζω οτι χρειάζεται wireless bridge όπως γράφω και πιο πάνω. Νομίζω ότι αυτό το netgear (τυχαίο παράδειγμα) έχει λειτουργία wireless bridge. Αλλιώς όπως σωστά λες μπορώ να βάλω κάποιο AP (που να έχει βέβαια bridge mode)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου κάνει οποιοδήποτε εσωτερικό Access Point και επιλέγοντας λειτουργία AP Client (ξέχνα το Bridge mode). Σε αυτή την κατάσταση θα λαμβάνει το σήμα ασύρματα και θα το μεταφέρει ενσύρματα στον δικό σου Router σε μία WAN θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το κουραζετε το θεμα; 

 

21 ώρες πριν, kostk0 είπε

@jkoukosΕυχαριστώ για την βοήθεια!

Ναι το σήμα είναι ok. Έχεις δίκιο για τα extender, νομίζω οτι χρειάζεται wireless bridge όπως γράφω και πιο πάνω. Νομίζω ότι αυτό το netgear (τυχαίο παράδειγμα) έχει λειτουργία wireless bridge. Αλλιώς όπως σωστά λες μπορώ να βάλω κάποιο AP (που να έχει βέβαια bridge mode)

 

 

 

Με ενα τετοιο https://www.skroutz.gr/s/14161881/TP-LINK-TL-R470T-v6-Router-με-4-Θύρες-Ethernet.html κανεις την δουλεια που θες. Αν τωρα θες να παρεις απο ασυρματο να το κανεις καλωδιο παρε και ενα https://www.skroutz.gr/s/23798111/TP-LINK-TL-WA801N-v6-Access-Point-Wi-Fi-4-Single-Band-2-4GHz.html βαλε το σαν client και εισαι ετοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...