Προς το περιεχόμενο

Οι τράπεζες θα αποζημιώνουν τους πελάτες τους που πέφτουν θύματα ηλεκτρονικής απάτης


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Engimek είπε

 π.χ. στον ίδιο υπολογιστή να κάνεις τις τραπεζικές σου συναλλαγές και να έχεις το viber εγκατεστημένο. Ε, με ένα rat σε έφαγαν.

 

What??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοώ  remote access tool. Malware που ο επιτειθέμενος ελέγχει τον υπολογιστή του θυματος.

Username/password θα τα παρει την ώρα που τα πληκτρολογείς και οταν αργότερα προσπαθήσει να μπει στο λογαριασμο σου βλεπει και παίρνει το otp του viber (εαν είναι το viber εγκατεστημένο στο pc οπως στο παράδειγμα που δίνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Engimek είπε

Εννοώ  remote access tool. Malware που ο επιτειθέμενος ελέγχει τον υπολογιστή του θυματος.

Username/password θα τα παρει την ώρα που τα πληκτρολογείς και οταν αργότερα προσπαθήσει να μπει στο λογαριασμο σου βλεπει και παίρνει το otp του viber (εαν είναι το viber εγκατεστημένο στο pc οπως στο παράδειγμα που δίνω).

Αυτό βέβαια δεν γίνεται τόσο εύκολα όσο υπονοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν γίνεται εύκολα γιατί πρεπει να συντρέχουν πολλοί παραγοντες. Αλλά οταν μας λέει ο φίλος ότι ακολουθεί τους βασικούς κανόνες ασφάλειας και παρόλα αυτά έγιναν οι μεταφορές εγώ πιστεύω ότι μάλλον κάτι τέτοιο έγινε (όχι απαραίτητα αυτό συγκεκριμένα, είναι παράδειγμα) παρά παραβίαση στον σέρβερ της τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, paroikos είπε

Θα απαντήσω και στους δυο σας.

Όταν με πήρε ο υπάλληλος της εθνικής τηλέφωνο να με ενημερώσει για τα εμβάσματα που έγιναν στο εξωτερικό μπήκα στο email μου και είδα ότι είχαν έρθει πριν 5:30 ώρες περίπου τα ενημερωτικά email  ‘’Έκδοση εντολής ποσού’’ αφότου είχε ολοκληρωθεί η μεταφορά των χρημάτων. Άρα το τηλεφώνημα από την εθνική έγινε 5:30 ώρες περίπου μετά την εκτέλεση των εμβασμάτων. Επίσης μου έδωσε το ονοματεπώνυμο του ο υπάλληλος της εθνικής και καλώντας εγώ στο τμήμα ασφάλειας συναλλαγών της εθνικής  2104848540  σήκωσε το τηλέφωνο ο ίδιος  και μιλήσαμε.

Τώρα στον δεύτερο φίλο που δεν βγάζει νόημα του εξηγώ το εξής. 

    Ο υπάλληλος της εθνικής με ρώτησε αν έχω κάνει εγώ της μεταφορές των χρημάτων και του απάντησα όχι. Η δεύτερη ερώτησή του ήταν αν συμφωνώ να ξεκινήσει η διαδικασία της ακύρωσης χρεώνοντάς με 25 ευρώ για κάθε ακύρωση εμβάσματος  ανεξάρτητα αν επιστρέψουν τα χρήματα ή όχι και φυσικά του απάντησα ναι. Τελικά οι χρεώσεις για την ακύρωση των εμβασμάτων έγιναν κανονικά αλλά τα χρήματα δεν επέστρεψαν ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο σημείο δεν βγάζεις νόημα ?

Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο το ότι κάλεσες το νούμερο, δεν είχες αναμονή  και απάντησε ο ίδιος που μιλούσες.

Τι άλλο σου ζήτησε ώστε να κάνει την ακύρωση των εμβασμάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sdikr είπε

Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο το ότι κάλεσες το νούμερο, δεν είχες αναμονή  και απάντησε ο ίδιος που μιλούσες.

Τι άλλο σου ζήτησε ώστε να κάνει την ακύρωση των εμβασμάτων;

Είχε αναμονή περίπου 5 λεπτών και μου είπαν ότι είναι ο τομέας πρόληψης απάτης και μου ζήτησαν να κάνουμε ταυτοπροσωπία με αφμ και αριθμό ταυτότητας. Και στη συνέχεια μου είπαν ότι έχουν κλειδώσει τον λογαριασμό μου και ότι πρέπει να μεταβώ σε ένα υποκατάστημα της εθνικής για να κάνω αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγών, όπως και έκανα. Χωρίς να έρθουν ποτέ τα χρήματα πίσω. Επίσης δεν έχω εγκατεστημένο το viber στον υπολογιστή μου παρά μόνο στο κινητό μου.

Επεξ/σία από paroikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, paroikos είπε

Είχε αναμονή περίπου 5 λεπτών και μου είπαν ότι είναι ο τομέας πρόληψης απάτης και μου ζήτησαν να κάνουμε ταυτοπροσωπία με αφμ και αριθμό ταυτότητας. Και στη συνέχεια μου είπαν ότι έχουν κλειδώσει τον λογαριασμό μου και ότι πρέπει να μεταβώ σε ένα υποκατάστημα της εθνικής για να κάνω αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγών, όπως και έκανα. Χωρίς να έρθουν ποτέ τα χρήματα πίσω. Επίσης δεν έχω εγκατεστημένο το viber στον υπολογιστή μου παρά μόνο στο κινητό μου.

Οκ τότε,  το είπα γιατί υπάρχουν απάτες που στην ουσία δεν κλείνουν την γραμμή και όταν σηκώνεις το τηλέφωνο  σε περιμένουν και απαντάνε και ζητάνε κωδικούς κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2023 στις 9:48 ΜΜ, paroikos είπε

Θα απαντήσω και στους δυο σας.

Όταν με πήρε ο υπάλληλος της εθνικής τηλέφωνο να με ενημερώσει για τα εμβάσματα που έγιναν στο εξωτερικό μπήκα στο email μου και είδα ότι είχαν έρθει πριν 5:30 ώρες περίπου τα ενημερωτικά email  ‘’Έκδοση εντολής ποσού’’ αφότου είχε ολοκληρωθεί η μεταφορά των χρημάτων. Άρα το τηλεφώνημα από την εθνική έγινε 5:30 ώρες περίπου μετά την εκτέλεση των εμβασμάτων. Επίσης μου έδωσε το ονοματεπώνυμο του ο υπάλληλος της εθνικής και καλώντας εγώ στο τμήμα ασφάλειας συναλλαγών της εθνικής  2104848540  σήκωσε το τηλέφωνο ο ίδιος  και μιλήσαμε.

Τώρα στον δεύτερο φίλο που δεν βγάζει νόημα του εξηγώ το εξής. 

    Ο υπάλληλος της εθνικής με ρώτησε αν έχω κάνει εγώ της μεταφορές των χρημάτων και του απάντησα όχι. Η δεύτερη ερώτησή του ήταν αν συμφωνώ να ξεκινήσει η διαδικασία της ακύρωσης χρεώνοντάς με 25 ευρώ για κάθε ακύρωση εμβάσματος  ανεξάρτητα αν επιστρέψουν τα χρήματα ή όχι και φυσικά του απάντησα ναι. Τελικά οι χρεώσεις για την ακύρωση των εμβασμάτων έγιναν κανονικά αλλά τα χρήματα δεν επέστρεψαν ποτέ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο σημείο δεν βγάζεις νόημα ?

Όσον αφορά το τηλέφωνο 

https://www.white-pages.gr/arithmos/302104848540

Άρα ΟΚ

και για τα 25 ευρώ ακύρωση εμβάσματος, όντως αναφέρεται εδώ. Δεν ξέρω πόσο χρόνο παίρνει κάτι τέτοιο, ούτε τι γίνεται αν ο λογαριασμός του παραλήπτη αδειάσει άμεσα, γίνει νέο έμβασμα από εκεί κλπ κλπ

 

 

Χο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διεκδικήση κάποιος τα απολεσθέντα  χρήματα απο τον λογαριασμό του, όπως αναφέρουν κάποια δημοσιεύματα για κάποιον νόμο που πρόκειται να ψηφιστεί. 

 

Επεξ/σία από paroikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paroikos είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να διεκδικήση κάποιος τα απολεσθέντα  χρήματα απο τον λογαριασμό του, όπως αναφέρουν κάποια δημοσιεύματα για κάποιον νόμο που πρόκειται να ψηφιστεί. 

 

400 νομοι να ψηφιστούν αν δεν προσέχεις τα χρηματα θα κανουν φτερά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...