Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε Lenovo IdeaPad 3 15ALC6


SciManiac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση της RAM στο εν λόγω laptop, καθώς αρχίζω να φοβάμαι ότι η RAM που διαθέτει σύντομα δεν θα επαρκεί (έχει διαθέσιμα τα 5,86 GB από τα 8 και συνέχεια την φτάνω στο 90%).

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι έχει 4 GB πάνω στη μητρική και ένα slot με εγκατεστημένα 4 GB, στο οποίο μπορεί να γίνει αλλαγή με 8 GB για να πάει σύνολο στα 12.

Για να μην κάνω καμία χαζομάρα, αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει τις εξής απορίες:

  1. Όντως πάει μέχρι 12 GB;
  2. Αυτή η RAM είναι συμβατή; Αν όχι, μπορείτε να μου δείξετε μία που να είναι 100% συμβατή; (Κατά προτίμηση από eshop)
  3. Μπορώ να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση, ή πρέπει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα για να το κάνουν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικα θα μπορεις να βαλεις και 1 16αρι στικ μνημης περα απο τα 8....

εγω σε λαπτοπ που ελεγε μαξ 8 εβαλα 16 αλλα σε ddr3 με 2ης γεννιας cpu και το ειδε

πρεπει να δεις ποσα σηκωνει ο cpu και το chipset στο ιντερνετ.

Επεξ/σία από KaRLoSSaLoNiKa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η crucial λεει μεχρι 20γιγα. Δηλαδη 4+16. Αν δεν ξερεις σε τι συχνοτητα παιζει η ραμ σου αυτη την στιγμη (χιλιοι τροποι να το δεις) , απλα παρε μια 16 ddr4/3200 και θα παιξει στην συχνοτητα που πρεπει. Ετσι και αλλιως οι διαφορες στις τιμες μεταξυ μνημων διαφορετικων συχνοτητων ειναι σχεδον μηδενικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 14/1/2023 στις 5:15 ΜΜ, SciManiac είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση της RAM στο εν λόγω laptop, καθώς αρχίζω να φοβάμαι ότι η RAM που διαθέτει σύντομα δεν θα επαρκεί (έχει διαθέσιμα τα 5,86 GB από τα 8 και συνέχεια την φτάνω στο 90%).

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι έχει 4 GB πάνω στη μητρική και ένα slot με εγκατεστημένα 4 GB, στο οποίο μπορεί να γίνει αλλαγή με 8 GB για να πάει σύνολο στα 12.

Για να μην κάνω καμία χαζομάρα, αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει τις εξής απορίες:

  1. Όντως πάει μέχρι 12 GB;
  2. Αυτή η RAM είναι συμβατή; Αν όχι, μπορείτε να μου δείξετε μία που να είναι 100% συμβατή; (Κατά προτίμηση από eshop)
  3. Μπορώ να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση, ή πρέπει να το πάω σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα για να το κάνουν;

Μπορείς να βάλεις και 16αρη dimm εάν πιστεύεις πως την χρειάζεσαι.

Υ.γ εγώ έβαλα αυτή πρόσφατα στο ίδιο λάπτοπ και δούλεψε απροβληματιστα.

Υ.γ 2 Έχοντας 8gb πόση τραβούσε η κάρτα γραφικών?(εμένα είχε 4gb και τραβούσε 512mb η vga, μόλις έβαλα την 8αρα(σύνολο 12gb) η vga τράβηξε 2gb.

Δεν βρήκα ρυθμιση κάπου στο bios να μπορώ να κάνω allocate το μέγεθος χειροκινητα.Οχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά μου έκανε εντύπωση.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, @topos είπε

 

Μπορείς να βάλεις και 16αρη dimm εάν πιστεύεις πως την χρειάζεσαι.

Υ.γ εγώ έβαλα αυτή πρόσφατα στο ίδιο λάπτοπ και δούλεψε απροβληματιστα.

Υ.γ 2 Έχοντας 8gb πόση τραβούσε η κάρτα γραφικών?(εμένα είχε 4gb και τραβούσε 512mb η vga, μόλις έβαλα την 8αρα(σύνολο 12gb) η vga τράβηξε 2gb.

Δεν βρήκα ρυθμιση κάπου στο bios να μπορώ να κάνω allocate το μέγεθος χειροκινητα.Οχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά μου έκανε εντύπωση.

Χωρίς να πειράξω τίποτα, με τα 8 GB δεσμεύει 2 GB για vram. Βεβαια  πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει ρύθμιση στο BIOS για να αλλάξεις το δεσμευμένο μέγεθος (έχει να επιλέξω μεταξύ 512 MB, 1GB & 2 GB).

 

Να σε ρωτήσω, την άλλαξες μόνος σου την ram; Βλέπω ότι το συγκεκριμένο λαπτοπ δεν έχει κάποιο πορτάκι, άρα πρέπει να ξεβιδωσω όλο το από κάτω μέρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SciManiac είπε

Χωρίς να πειράξω τίποτα, με τα 8 GB δεσμεύει 2 GB για vram. Βεβαια  πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει ρύθμιση στο BIOS για να αλλάξεις το δεσμευμένο μέγεθος (έχει να επιλέξω μεταξύ 512 MB, 1GB & 2 GB).

 

Να σε ρωτήσω, την άλλαξες μόνος σου την ram; Βλέπω ότι το συγκεκριμένο λαπτοπ δεν έχει κάποιο πορτάκι, άρα πρέπει να ξεβιδωσω όλο το από κάτω μέρος.

Ναι, ανοίγεις ξεβιδωνεις όλο το Κάτω καπάκι.Οι βίδες είναι όλες ίδιες εκτός τις 3(παίζει να είναι και 4) μπροστινές που είναι πιο κοντές.

Όταν αφαιρέσεις τις βίδες είναι λίγο σφιχτό στο να βγάλεις το καπάκι αλλά με λίγη υπομονή βγαίνει χωρίς prying tools.

Μετά έχει ένα shield πάνω από το καπάκι της ram.Το τραβάς προς τα πάνω (ευθεία-οχι σε γωνία)και ξεκουμπωνει.

Γενικά εύκολη διαδικασία.

Υ.γ Ίσως πρέπει να του κάνω κανένα bios update για να μου την εμφανίσει και εμένα.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2023 στις 5:15 ΜΜ, SciManiac είπε

Όντως πάει μέχρι 12 GB;

  1. Αυτή η RAM είναι συμβατή; Αν όχι, μπορείτε να μου δείξετε μία που να είναι 100% συμβατή; (Κατά προτίμηση από eshop)

Γεια χαρά φίλε μου. Έχω το 15ALC6 με 5700U cpu. Το 12 GB σημαίνει ότι η Lenovo τεσταρε μέχρι εκεί και δεν είχε προβλημα. Αλλα το μηχάνημα παίρνει πολύ παραπάνω, στο r/lenovo έχω μιλήσει με κατόχους που έχουν βάλει 32άρι στικ και το λαπτοπ είδε αμέσως 36gb και πάει μια χαρά.

Προσωπικά έβαλα αυτή τη μνήμη που αναφέρεις, αλλα 16άρι στικ (για σύνολο 20), αν και έιναι εξαντλημένο στο eshop. Δες στο skroutz, το έχουν διαθεσιμο πολλα καταστήματα. Βεβαιώσου ότι θα πάρεις 1 στικ και όχι 2χ8 πριν την αγορα.

Η μνήμη δούλεψε αμέσως και έχει και dual channel για τα πρώτα 8 gb (4 soldered + 4 απτο 16άρι). Το μηχάνημα πετάει στα win 10, σε τέτοιο βαθμό που τις εργασίες γραφείου τις κάνω πλέον όλες εκει με εξωτερική οθόνη, καμία σχέση με το παλιο desktop που έχω.

Στο άνοιγμα θες μικρό κατσαβιδάκι, προσοχή στις βίδες (εχει 10 ή 12 αν θυμάμαι καλά), υπομονή και δες βιντεάκι πως ανοίγει αυτό το μοντέλο έχει πολλά στο youtube. Βγάζεις το καπάκι τελείως απο κάτω, και μετά είναι όλα προσβάσιμα. Βγάζεις την ασπίδα της ram και μετά αφαιρείς την παλιά και βάζεις την καινούρια. Προσεκτικές κινήσεις, όχι βιασύνες, βλέπεις τα βίντεο και τις εικόνες και θα πας μια χαρά 👍👍

Edit: να προσθέσω ότι αν εχεις το μοντέλο με τη μικρή μπαταρία, έχεις θέση για 2ο ssd sata 2.5''.

Δες και στο spoiler.

Spoiler

415593925_15ALC6ramssd.jpg.955fd4375f7ab1d53bf5fb52ff7f3c50.jpg

 

Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Γεια χαρά φίλε μου. Έχω το 15ALC6 με 5700U cpu. Το 12 GB σημαίνει ότι η Lenovo τεσταρε μέχρι εκεί και δεν είχε προβλημα. Αλλα το μηχάνημα παίρνει πολύ παραπάνω, στο r/lenovo έχω μιλήσει με κατόχους που έχουν βάλει 32άρι στικ και το λαπτοπ είδε αμέσως 36gb και πάει μια χαρά.

Προσωπικά έβαλα αυτή τη μνήμη που αναφέρεις, αλλα 16άρι στικ (για σύνολο 20), αν και έιναι εξαντλημένο στο eshop. Δες στο skroutz, το έχουν διαθεσιμο πολλα καταστήματα. Βεβαιώσου ότι θα πάρεις 1 στικ και όχι 2χ8 πριν την αγορα.

Η μνήμη δούλεψε αμέσως και έχει και dual channel για τα πρώτα 8 gb (4 soldered + 4 απτο 16άρι). Το μηχάνημα πετάει στα win 10, σε τέτοιο βαθμό που τις εργασίες γραφείου τις κάνω πλέον όλες εκει με εξωτερική οθόνη, καμία σχέση με το παλιο desktop που έχω.

Στο άνοιγμα θες μικρό κατσαβιδάκι, προσοχή στις βίδες (εχει 10 ή 12 αν θυμάμαι καλά), υπομονή και δες βιντεάκι πως ανοίγει αυτό το μοντέλο έχει πολλά στο youtube. Βγάζεις το καπάκι τελείως απο κάτω, και μετά είναι όλα προσβάσιμα. Βγάζεις την ασπίδα της ram και μετά αφαιρείς την παλιά και βάζεις την καινούρια. Προσεκτικές κινήσεις, όχι βιασύνες, βλέπεις τα βίντεο και τις εικόνες και θα πας μια χαρά 👍👍

Edit: να προσθέσω ότι αν εχεις το μοντέλο με τη μικρή μπαταρία, έχεις θέση για 2ο ssd sata 2.5''.

Δες και στο spoiler.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

415593925_15ALC6ramssd.jpg.955fd4375f7ab1d53bf5fb52ff7f3c50.jpg

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Στις 19/1/2023 στις 5:53 ΜΜ, SciManiac είπε

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τελικά προχώρησες στην αναβάθμιση?

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και εγώ το ίδιο με το στικάκι της Crucial 16gb, γνωρίζει κάποιος τελικά αν χάνεται η εγγύηση όταν κάνεις αναβάθμιση μνήμης μόνος. Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα κάτι που να αναφέρει ότι χάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christiD είπε

 

Τελικά προχώρησες στην αναβάθμιση?

Επειδή θέλω να δοκιμάσω και εγώ το ίδιο με το στικάκι της Crucial 16gb, γνωρίζει κάποιος τελικά αν χάνεται η εγγύηση όταν κάνεις αναβάθμιση μνήμης μόνος. Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα κάτι που να αναφέρει ότι χάνεται.

Οχι δεν το επιχείρησα ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με προβληματίζει το θέμα της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις στο forum της Lenovo, θα δεις πως η εγγύηση ΔΕΝ επηρρεάζεται

Crucial και Kingston έχουν tools Που σου δείχνουν 100% συμβατά με το κάθε μοντέλο part number (ενδεχομένως κ άλλες εταιρείες)

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-IdeaPad-1xx-3xx-5xx-7xx-Edge-LaVie-Z-Flex-Laptops/Ram-installation-in-additional-slot-can-void-the-warranty/m-p/5177195?page=1#5776278

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Αν μπεις στο forum της Lenovo, θα δεις πως η εγγύηση ΔΕΝ επηρρεάζεται

Crucial και Kingston έχουν tools Που σου δείχνουν 100% συμβατά με το κάθε μοντέλο part number (ενδεχομένως κ άλλες εταιρείες)

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-IdeaPad-1xx-3xx-5xx-7xx-Edge-LaVie-Z-Flex-Laptops/Ram-installation-in-additional-slot-can-void-the-warranty/m-p/5177195?page=1#5776278

Αυτό είχα διάβασα και εγώ αλλά καμιά φορά η τοπική αντιπροσωπεία μπορεί να έχει άλλους όρους. Δε διάβασα κάτι τέτοιο όμως, οπότε δε θα επηρεάζεται η εγγύηση. Αρκεί να γίνει όμορφα η δουλειά. Το tool της crucial δε μου έτρεχε. Θα το ξαναψάζω όμως καλύτερα. Δεν ήξερα ότι έχει και η Kingston. Σε ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Crucial συμβατές εδώ https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/lenovo/ideapad-3-15alc6#memory

ενδεικτικά το part number που λέει, https://www.e-shop.gr/ram-crucial-ct16g4sfra32a-16gb-so-dimm-ddr4-3200mhz-p-PER.555481

κ Κingston https://www.kingston.com/en/memory/search/model/102539/lenovo-ideapad-3-15alc6   αλλά λέει 8αρες

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα. Έχω το εξής laptop Lenovo Ideapad 310-15ikb αγορασμένο εδώ και 4 χρόνια και θέλω να αυξήσω τη μνήμη. Έχει 4GB soldered και βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών μπορεί να αναβαθμιστεί έως 12GB, οπότε μπορώ να προσθέσω 8GB.

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-IdeaPad-1xx-3xx-5xx-7xx/Lenovo-Ideapad-310-15IKB-Ram-Upgrade/m-p/4595243

Memory
12GB max / 2133MHz DDR4, dual-channel capable, 4GB memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM socket

Ψάχνω λοιπόν για μνήμη SO DIM DDR4 8BG στα 2133MHz. Σωστά; Μεγαλύτερη συχνότητα δεν θα έχει κανένα όφελος. Ποια εταιρία να προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...