Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε Lenovo IdeaPad 3 15ALC6


SciManiac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, abalaeos είπε

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα. Έχω το εξής laptop Lenovo Ideapad 310-15ikb αγορασμένο εδώ και 4 χρόνια και θέλω να αυξήσω τη μνήμη. Έχει 4GB soldered και βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών μπορεί να αναβαθμιστεί έως 12GB, οπότε μπορώ να προσθέσω 8GB.

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-IdeaPad-1xx-3xx-5xx-7xx/Lenovo-Ideapad-310-15IKB-Ram-Upgrade/m-p/4595243

Memory
12GB max / 2133MHz DDR4, dual-channel capable, 4GB memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM socket

Ψάχνω λοιπόν για μνήμη SO DIM DDR4 8BG στα 2133MHz. Σωστά; Μεγαλύτερη συχνότητα δεν θα έχει κανένα όφελος. Ποια εταιρία να προτιμήσω;

Αν η μνημη με μεγαλυτερη συχνοτητα ειναι ποιο φθηνη παρε αυτη απλα μεχρι 2666 γιατι τις 3200 ισως να μην στις βλεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν η μνημη με μεγαλυτερη συχνοτητα ειναι ποιο φθηνη παρε αυτη απλα μεχρι 2666 γιατι τις 3200 ισως να μην στις βλεπει.

Λογικά οτιδήποτε πάνω από 2133 δεν μπορεί να αξιοποιηθεί. Από εταιρίες, ποια προτείνεις PATRIOT ή CORSAIR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, abalaeos είπε

Λογικά οτιδήποτε πάνω από 2133 δεν μπορεί να αξιοποιηθεί. Από εταιρίες, ποια προτείνεις PATRIOT ή CORSAIR;

Crucial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα

Εχω το IdeaPad 3 15ALC6 στις 15" και έχω ένα προβληματισμό σε ποια θέση να βάλω εναν νέο SSD. Οπως βλέπετε στις φωτο ο αντάπτορας που δίνει η Lenovo δείχνει να ταιριάζει στην θύρα δεξιά αλλά αυτή που είναι αριστερά γράφει HDD1 οπότε λογικά εκεί θα πρέπει να μπεί. Τι λέτε;20230706_134933.jpg.76e93c9d2d1387bf26d9765a79d65828.jpg

20230706_135341.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, passall said:

Εχω το IdeaPad 3 15ALC6 στις 15" και έχω ένα προβληματισμό σε ποια θέση να βάλω εναν νέο SSD. Οπως βλέπετε στις φωτο ο αντάπτορας που δίνει η Lenovo δείχνει να ταιριάζει στην θύρα δεξιά αλλά αυτή που είναι αριστερά γράφει HDD1 οπότε λογικά εκεί θα πρέπει να μπεί. Τι λέτε;

Στο HDD1. Το αλλο παιζει να ειναι για κανα backlit keyboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...