Προς το περιεχόμενο

γνωμη για ελληνικο ραπ-τραπ


BayernMunich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η εξελιξη της μουσικης και των στιχων ειναι αναποφευκτη.  

παντα ομως, και ειδικα στο στιχο(διοτι πιστευω οτι η αρχη ειναι ο λογος..) , παιζει τεραστιο ρολο, ο συνθετης-ανθρωπος που γραφει τους στιχους.  αν αυτος ο συνθετης-ανθρωπος ειναι καλλιεργημενος και ψαγμενος, θα μπορεσει να γραψει στιχο που, και ευηχος να ειναι, και τα μηνυματα του να περναει, και να ειναι και ευκολοπεπτος.  γιατι κακα τα ψεμματα, αν ενας συνθετης, θελει να κανει "σουξε", πρεπει ο στιχος του να ειναι ευκολα αντιληπτος απο τον καθενα. και να μην γραφει στιχους σαν τους χρησμους της Πυθιας.......!!!!  

 

οι Ραπερ (παλιοτερα) και οι Τ-ραπερ (σημερα), οι περισσοτεροι πασχουν απο ελλειψη παιδειας και γνωσης. δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι, σαφεστατα υπηρχαν και υπαρχουν σοβαροι καλλιτεχνες, αλλα οι περισσοτεροι ειναι ακριβως αυτο που εννοει και ο τιτλος της T-Rap (trash Rap).....!!!  (υποσημειωση:) ο "σοβαρος" καλλιτεχνης εχει αμεση σχεση με το υποβαθρο του ως ανθρωπος. επομενως, ενας λεχριτης του κερατα, που δεν ξερει να αρθρωσει σωστα μια προταση, και δεν ξερει να συμπεριφερεται στους συνανθρωπους του,  δεν μπορω να τον θεωρησω καλλιτεχνη...!!  ο καλλιτεχνης ειναι αυτος που θα σου δωσει τροφη για σκεψη και για συναισθηματα. οχι βρισιδια και μπουνιδια και κλωτσιδια, αυτα ....στο κατς...!!! 

 

και οπως ειπε κι ενας συμφορουμιτης πιο πισω, το να κατσει καποιος σημερα και να συνθεσει 2 μπιτακια και 2 συγχορδιες σε εναν υπολογιστη, ειναι ευκολο. αλλα για να δω ποσοι ξερουν να κατσουν σε ενα πιανο και μια κιθαρα, να συνθεσουν και να γραψουν σε πενταγραμμο...????? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, MissArrow είπε

γιατί δε βρίσκω τι όνομα μπορεί να γνωρίζεις από Α και να φέρνει σε λουλουδικό. Εκτός αν έχεις γνωρίσει καμια Ακακία ή Ανεμώνα 😂

Μπορεί να έχει γνωρίσει Αμαρυλλίς ή Ανθούλα που τα πιάνει όλα τα λουλουδικά, γιατί τον ''αποπαίρνεις'' τον άνθρωπο; χαχα

13 ώρες πριν, MissArrow είπε

Μάνθο θα σκάσω αν δεν στο γράψω αλλά με τέτοιο όνομα και φωτό προφίλ...το μόνο που λείπει είναι να αρχίσεις τα "Λίλα μοναδική μου αγάπη" 😜 θα εσκαγα αν δε το έλεγα 🤐

Αυτό το όνομα έχω κυρία μου δεν μπορώ να το αλλάξω κι ας μην σας αρέσει.

Μπορεί να μην με λένε Φουστάνο στο επίθετο, αλλά έχω κάτι φιλαράκια που μου κάνουν πλάκα, γι αυτό και η φωτογραφία. Είμαι και ομορφάντρας, ούτε αυτό μπορώ να το αλλάξω χαχα

Λίλα αλλά ούτε και κάποια σε Φιόνα  έχω γνωρίσει μέχρι τώρα. Έχεις κατά νου κάποιο άλλο όνομα ας πούμε το δικό σου; Που ξέρεις.

@cabdik  προσυπογράφω τα γραφόμενά σου φίλε μου.

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάτι σε μια κοινωνία που λέγεται νοοτροπία. Το πρόβλημα δεν είναι ότι μπορεί να κάνεις αυτά που ακους στην τρας, αλλά η νοοτροπία που δημιουργείται στην κοινωνία. Δηλαδή, κατάπτωση των ηθών, απομάκρυνση από τα χρηστά ήθη κτλ. Αυτό θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στο μέλλον και την ανάπτυξη της κοινωνίας και της χώρας. Δεν είναι τυχαίο ότι, η γενιά του 80-90, που άκουγε όλες αυτά τα μεταλ, χιπ-χοπ κτλ απέτυχε να αναθρεψει τα παιδιά της με σωστά ήθη, και αυτά το πήγαν ένα βήμα παραπέρα ακούγοντας τρας. Προφανώς η τρας είναι το αποτέλεσμα αυτού και όχι η αιτία, διότι η νέα γενιά δεν έχει καν ως ιδέα περί ηθικής, αλτρουισμου κτλ διότι η γενιά των 80-90 δεν σας τα έμαθε, οπότε η τρας βρήκε έδαφος να αναδειχθεί*

 

*ειναι προφανές ότι ένας ηθικός και σωστός άνθρωπος δεν γίνεται να ακούσει τρας λόγω ιδεολογίας

Επεξ/σία από Macosj
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Macosj είπε

η γενιά του 80-90,

Θα σταθώ σε αυτό γιατί μέσα σε αυτή την δεκαετία ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο λαλάκης ο εισαγώμενος έφερε τα πάνω κάτω με τα ξενόφερτα προιόντα και έκαναν τον Έλληνα να έχει ανάγκη από την τάδε μάρκα παπούτσια την τάδε μάρκα μπουφάν κλπ. Αναγκαστικά αυξήθηκε τότε ο μισθός αλλά και η τιμή των προϊόντων, οπότε ουτοπική η αύξηση του μισθού.

Για να αγοραστούν όλα αυτά  με τον καιρό οι γονείς έπρεπε να δουλεύουν πιο σκληρά και περισσότερες ώρες για να καλύψουν όλες αυτές τις υποτιθέμενες ανάγκες αυτών και των παιδιών τους. 

Ναι πράγματι άφησαν τα παιδιά τους να μεγαλώσουν μόνα τους χωρίς την απαραίτητη φροντίδα, πόσο μάλλον όσοι δεν είχαν την παιδεία να κάτσουν να σκεφτούν ότι δεν είχαν όλα αυτά ανάγκη που τους λανσάρισαν.

Η μουσική αυτή την περίοδο και μιλάω για την Ελλάδα δεν έχει να κάνει με αυτή την αποτυχία. Οι στίχοι ήταν διαφορετικοί και να μην ξεχνάμε ότι σε όλες τις εποχές υπήρχαν επαναστατικά και κοινωνικά τραγούδια. 

Τώρα όμως ΚΑΙ τα τραγούδια έχουν αποτύχει αυτά που είναι για διασκέδαση και όχι για ψυχαγωγία υπάρχει μεγάλη διαφορά. 

22 λεπτά πριν, Macosj είπε

ειναι προφανές ότι ένας ηθικός και σωστός άνθρωπος δεν γίνεται να ακούσει τρας λόγω ιδεολογίας

Όταν λες τρας τι εννοείς; Γιατί τρας στα αγγλικά είναι σκουπίδια κρίμα να τα γενικεύουμε όλα.

Κοίτα η ηθική του κάθε ανθρώπου διαφέρει όπως και η ιδεολογία του. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα φίλε μου.

Σε παλιές εποχές αν είχες μια συγκεκριμένη ιδεολογία σε πήγαιναν διακοπές ο Θεός να τις κάνει σε ένα φανταστικό νησάκι και δεν ήταν καθόλου ηθικό.

Το προφανές είναι 1 και μοναδικό. Και τραπ και χιπ χοπ και ροκ και χεβι μεταλ και ντισκο και δεν ξέρω εγώ τι ακούει ο καθένας, να μην ενστερνίζεται τίποτε το αρνητικό, να περνάει όμορφα και να κάνει καλό στην ανθρωπότητα με την παρουσία  και την εργασία του, με λίγα λόγια να σέβεται την ιδιαιτερότητα του συνανθρώπου του σαν να είναι ο ίδιος του ο εαυτός. 

Γιατί κακά τα ψέματα ο μοναδικός μας εχθρός είναι το μυαλό μας όταν ατροφεί και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να προσωποποιηθούν οι σκέψεις και απαντήσεις μου. Είναι καθαρά και ξάστερα δική μου αποκλειστικά άποψη σε γενικό επίπεδο.

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Haldol είπε

όλο σκηνικό έχει "κουράσει" και "ξέβαψε"

Εξαιτιας των δισκογραφικων. Καλλιτεχνες και στιχοι υπαρχαν και θα υπαρχουν, απλα δεν τους ακουει κανεις. Μονο ελαχιστες εξαιρεσεις φτανουν στα αυτια μας τυπου ΛΕΞ.

Και αυτος ειναι ο λογος που ανεβηκε η Trap. Γιατι δεν εξαρταται απο τις δισκογραφικες. 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

η εξελιξη της μουσικης και των στιχων ειναι αναποφευκτη.  

παντα ομως, και ειδικα στο στιχο(διοτι πιστευω οτι η αρχη ειναι ο λογος..) , παιζει τεραστιο ρολο, ο συνθετης-ανθρωπος που γραφει τους στιχους.  αν αυτος ο συνθετης-ανθρωπος ειναι καλλιεργημενος και ψαγμενος, θα μπορεσει να γραψει στιχο που, και ευηχος να ειναι, και τα μηνυματα του να περναει, και να ειναι και ευκολοπεπτος.  γιατι κακα τα ψεμματα, αν ενας συνθετης, θελει να κανει "σουξε", πρεπει ο στιχος του να ειναι ευκολα αντιληπτος απο τον καθενα. και να μην γραφει στιχους σαν τους χρησμους της Πυθιας.......!!!!  

 

οι Ραπερ (παλιοτερα) και οι Τ-ραπερ (σημερα), οι περισσοτεροι πασχουν απο ελλειψη παιδειας και γνωσης. δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι, σαφεστατα υπηρχαν και υπαρχουν σοβαροι καλλιτεχνες, αλλα οι περισσοτεροι ειναι ακριβως αυτο που εννοει και ο τιτλος της T-Rap (trash Rap).....!!!  (υποσημειωση:) ο "σοβαρος" καλλιτεχνης εχει αμεση σχεση με το υποβαθρο του ως ανθρωπος. επομενως, ενας λεχριτης του κερατα, που δεν ξερει να αρθρωσει σωστα μια προταση, και δεν ξερει να συμπεριφερεται στους συνανθρωπους του,  δεν μπορω να τον θεωρησω καλλιτεχνη...!!  ο καλλιτεχνης ειναι αυτος που θα σου δωσει τροφη για σκεψη και για συναισθηματα. οχι βρισιδια και μπουνιδια και κλωτσιδια, αυτα ....στο κατς...!!! 

 

και οπως ειπε κι ενας συμφορουμιτης πιο πισω, το να κατσει καποιος σημερα και να συνθεσει 2 μπιτακια και 2 συγχορδιες σε εναν υπολογιστη, ειναι ευκολο. αλλα για να δω ποσοι ξερουν να κατσουν σε ενα πιανο και μια κιθαρα, να συνθεσουν και να γραψουν σε πενταγραμμο...????? 

Και στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλοί αξιόλογοι ράπερς με υπόβαθρο όπως ο ΛΕΞ ο μικρός κλέφτης ο 12ος ο ρφ οι λόγος τιμής και άλλοι πολλοί. Απλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που κάνουν Τραπ και τους ακούς μόνο για το χαβαλε και την διασκέδαση. Άρα παρά πολλοι ράπερς λένε πράγματα για προβληματισμό

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εξαιτιας των δισκογραφικων. Καλλιτεχνες και στιχοι υπαρχαν και θα υπαρχουν, απλα δεν τους ακουει κανεις. Μονο ελαχιστες εξαιρεσεις φτανουν στα αυτια μας τυπου ΛΕΞ.

Και αυτος ειναι ο λογος που ανεβηκε η Trap. Γιατι δεν εξαρταται απο τις δισκογραφικες. 

Bloody hawk ΛΕΞ Immune υπάρχουν αρκετοί ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν ακουγαν κλασσικη μουσικη το 80' η ανατροφη θα ηταν καλυτερη? Η μουσικη εφταιγε ή οι κοινωνικες αλλαγες και η ελλειπης πληροφορηση πανω σε τετοια ζητηματα?

Ποια ειναι τα χρηστα ηθη? Θα πρεπει να απαγορευθει μουσικη που αναφερεται σε οποιοδηποτε μη θετικο ανθρωπινο συναισθημα? Μπορει να υπαρχει μουσικη που γραφεται απλα για να περασεις καλα ή ακουγεται καλα ή ολα θα πρεπει να οδηγουν σε καποια πνευματικη εξυψωση? Θα πρεπει να απαγορευθει μουσικη που εχει διαφορετικη προελευση, δεν εχει στιχους ή εχει στιχους αλλα σε διαφορετικη γλωσσα?

Λογικες ερωτησεις με βαση αυτα που γραφετε νομιζω και ακουγονται το ελαχιστο επικινδυνα.

Υπαρχει μια εμμονικη ταση της γενιας των 40-50αρηδων με τη σκουπιδιλα της σημερινης εποχης που λεγεται τραπ και η οποια εχει προκαλεσει τοση μεγαλη εκπληξη, ενω ειναι κυριολεκτικα καθρεφτης της κοινωνιας. Οταν υψιστη αξια ειναι το χρημα και οτι αποσκοπει σε αυτο, τοτε αυτες οι αξιες θα προβαλλονται και απο τετοια ατομα που φτιαχνουν μουσικη απλα για να κανουν το κομματι τους, το χαβαλε τους και να βγαλουν περισσοτερο χρημα.

Γιατι πουλαει? Γιατι δεν εχει ουσιαστικα "στιχο" απλα ακουγεται ευκολα και promotαρει αυτο με το οποιο μεγαλωσαν οι νεες γενιες δηλαδη το χρημα. Δεν θα πουλαγε αν οι συναυλιες του δεν γεμιζαν με πιτσιρικια ηλικιων 13-17 γιατι σε αυτο το φασμα κυριως απευθυνονται.

Πρεπει να υπαρξει ενας διαχωρισμος βεβαια μεταξυ του στιχου και της μουσικης(το εννοω σαν κομματι). Η μουσικη παραγωγη εχει αλλαξει σημαντικα. Η ευκολια στην οποια αναφερεστε, ειναι η ιδια "ευκολια" που υπηρχε στη metal, την grunge, hip-hop,jazz και αλλα ποσα ειδη που δημιουργησαν κινηματα και ολοκληρες κουλτουρες για διαφορετικους λογους, αλλοτε ως αντιδραση και αλλοτε ως συναισθημα.

Στην προκειμενη απλα εχει αλλαξει το μεσο και εννοειται οτι ειναι πολυ κακογουστο οπως και οτιδηποτε φερνουμε απεξω και με καποιο τροπο καταφερνουμε να το παραδωσουμε στην πιο μπαναλ και κιτς μορφη του.

Ετσι ειναι το mainstream και η ιδια ενοχληση υπαρχει για οτιδηποτε γινεται mainstream. Γιατι το mainstream ειναι παντα κατι πολυ απλο μουσικα(pop) και κακογουστο(γιατι απλα αντιγραφει και παιρνει οτι στοιχεια θελει απο το underground) για να εχει απηχηση στη μεγαλυτερη μεριδα κοσμου.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Manthos79 είπε

Όταν λες τρας τι εννοείς; Γιατί τρας στα αγγλικά είναι σκουπίδια κρίμα να τα γενικεύουμε όλα.

 

Νομίζω τραπ θέλει να πει και το έχει γράψει απλά λάθος.

Πάντως αγαπητέ/ή @Macosj στα δικά μου μάτια αυτά που γράφεις είναι τσουβάλιασμα.

 

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εξαιτιας των δισκογραφικων. Καλλιτεχνες και στιχοι υπαρχαν και θα υπαρχουν, απλα δεν τους ακουει κανεις. Μονο ελαχιστες εξαιρεσεις φτανουν στα αυτια μας τυπου ΛΕΞ.

Bloody Hawk έχεις ακούσει;

 

56 λεπτά πριν, Manthos79 είπε

Αυτό το όνομα έχω κυρία μου δεν μπορώ να το αλλάξω κι ας μην σας αρέσει.

Μπορεί να μην με λένε Φουστάνο στο επίθετο, αλλά έχω κάτι φιλαράκια που μου κάνουν πλάκα, γι αυτό και η φωτογραφία. Είμαι και ομορφάντρας, ούτε αυτό μπορώ να το αλλάξω χαχα

Είσαι και μετριόφρων πανάθεμά σε. 😂

2 λεπτά πριν, kti23 είπε

Εαν ακουγαν κλασσικη μουσικη το 80' η ανατροφη θα ηταν καλυτερη? Η μουσικη εφταιγε ή οι κοινωνικες αλλαγες και η ελλειπης πληροφορηση πανω σε τετοια ζητηματα?

 

Συγνώμη που επιλέγω μόνο δυο σειρές απο αυτά που έγραψες, αλλα δε θα μπορούσα να είμαι πιο σύμφωνη με αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Bloody Hawk έχεις ακούσει;

 

απο το 18' που τον εμαθα. 

Δεν αλλαζει κατι. 
Οι δισκογραφικες τελειωσαν το Hip Hop οπως το ξεραμε και η Trap βρηκε τροπο και τις παρεκαμψε με συνεπεια να ακουγεται πλεον μονο αυτη.  Οποιος θελει να μαθει τον τροπο βρισκει στο καναλι του Greekonomics το αντιστοιχο βιντεακι που τα εξηγει πολυ ωραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Οι δισκογραφικες τελειωσαν το Hip Hop οπως το ξεραμε και η Trap βρηκε τροπο και τις παρεκαμψε με συνεπεια να ακουγεται πλεον μονο αυτη

Ναι όντως οι δισκογραφικές δεν χρειάζονται πλέον για το υποείδος Τραπ γιατί όλοι πλέον μπαίνουν στο youtube και κάνουν βιντεάκια και πουλούν τους εαυτούς τους ή τα προιόντα τους.

Στην περίπτωσή μας την υποτιθέμενη μουσική τους με στίχους εντελώς μα εντελώς άκυρους τις περισσότερες φορές. Και αφού αποκτήσουν φανς οι μάνατζερς μετά κλείνουν τα στάδια χωρίς να υπάρχει καμιά δισκογραφική δουλειά.

Έχω έναν γνωστό μάνατζερ όπου τον είχα ρωτήσει: Μα καλά αυτόν θα μανατζάρεις είναι δυνατό; και μου λέει τι με νοιάζει αφού θα τα κονομίσω ; Μα εδώ μιλάμε για μικρά παιδιά από ηλικία 12,13 έως και 15 ετών. Και τι μου λέει; Αυτό είναι πρόβλημα των γονιών τους αφου τα φέρνουν στα στάδια και αυτά μαζί εγώ φταίω;

Κατάλαβες τώρα τι γίνεται. Φαύλος κύκλος

 

13 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Είσαι και μετριόφρων πανάθεμά σε. 😂

Ένα από τα πολλά προσόντα που διαθέτω lol

Oρίστε τώρα είμαι προς αναζήτηση άβαταρ.

Εσύ μέχρι και μουστάκι θα με βάλεις να ξυρίσω.

Αχχχχχ@MissArrow

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, BayernMunich είπε

καλησπερα και καλη χρονια! σαν 18χρονος που ακουει φανατικα τετοια μουσικη θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας(που οι περισσοτεροι ειστε μεγαλυτεροι οποτε μεγαλωσατε με αλλα ακουσματα πιθανον) για την ελληνικη χιπ χοπ σκηνη απο την εποχη του 90 μεχρι σημερα. Πιστευετε οτι ολα αυτα τα γεγονοτα που περιγραφονται μεσα απ'τα τραγουδια αυτα αντιπροσωπευουν ενα μερος της ελληνικης πραγματικοτητας, πολλα τραγουδια μιλανε τη παρανομια το κοσμο της νυχτας ,τις επικινδυνες γειτονιες, το περιθωριο, πιστευετε ολα αυτα ειναι αληθινα και πρεπει να αναφερονται μεσω της μουσικης? γενικα πιστευετε οτι το ελληνικο χιπ χοπ σαν συνολο, με ολα τα υποειδη του, εχει να δωσει πραγματα?

Τα γεγονότα που περιγράφονται μέσα στα τραγούδια φυσικά και είναι μέρος της Ελληνικής αλλά και της παγκόσμιας πραγματικότητας.

Τώρα το αν τα ζούνε οι "καλλιτέχνες" που τα τραγουδάνε είναι μια άλλη συζήτηση.

Το χιπ χοπ το θεωρώ πλέον ξεπερασμένο και ακούω από τα 12 και πάω σε συναυλλίες από τα 14.

Το μεγαλύτερο μέρος του χιπ χοπ ήταν θυμάμαι σαν συμβουλές για το τι να μην κάνεις. Δηλαδή οι περισσότεροι κατέκριναν το να κλέβεις, να ληστεύεις να είσαι στην παρανομία κτλπ. προβάλοντας τις αρνητικές συνέπειες και μιλώντας για την ζωή τους που ήτε περιελάμβανε κάποια από αυτά ήτε απλά τα κατέκρινε.

Ήταν ας πούμε σαν ιστορίες από τον παππού που θα μπορούσες να κάτσεις να ακούσεις κουνόντας απλά το κεφάλι σου στο μπιτ.

Η τράπ από την άλλη είναι πιο χορευτική, έχει μουσικές από διάφορα είδη π.χ. μπορεί να ακούσεις μέσα reaggaton, πιο lo fi και διάφορα άλλα. Είναι πιο ανέμελη. Δηλαδή θα βάλεις να ακούσεις τράπ για να σου φτιάξει την διάθεση, να κάνεις χαβαλέ, να χορέψεις και να το παίξεις δήθεν αλητία (ειδικά στο αμάξι 😛)

Το hip hop - rap είναι πιο "σοβαρό", η τραπ πιο χορευτική.

Τώρα για το αν έχουν να δώσουν κάτι. Η τράπ έχει να δώσει γλέντι - χαβαλέ ενώ η χιπ χοπ - ραπ έχει να δώσει ψευτο - ηθικά διδάγματα.

Αυτά 

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψευτο-ηθικά διδάγματα η χιπ χοπ σκηνή;
Θα αρχίσω να φωνάζω σα τον μίστερ μπούτια, προσέξτε τι λέτε! 😋

 

Spoiler

Όποιος δε ξέρει τι λέω:


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Τα γεγονότα που περιγράφονται μέσα στα τραγούδια φυσικά και είναι μέρος της Ελληνικής αλλά και της παγκόσμιας πραγματικότητας.

Τώρα το αν τα ζούνε οι "καλλιτέχνες" που τα τραγουδάνε είναι μια άλλη συζήτηση.

Το χιπ χοπ το θεωρώ πλέον ξεπερασμένο και ακούω από τα 12 και πάω σε συναυλλίες από τα 14.

Το μεγαλύτερο μέρος του χιπ χοπ ήταν θυμάμαι σαν συμβουλές για το τι να μην κάνεις. Δηλαδή οι περισσότεροι κατέκριναν το να κλέβεις, να ληστεύεις να είσαι στην παρανομία κτλπ. προβάλοντας τις αρνητικές συνέπειες και μιλώντας για την ζωή τους που ήτε περιελάμβανε κάποια από αυτά ήτε απλά τα κατέκρινε.

Ήταν ας πούμε σαν ιστορίες από τον παππού που θα μπορούσες να κάτσεις να ακούσεις κουνόντας απλά το κεφάλι σου στο μπιτ.

Η τράπ από την άλλη είναι πιο χορευτική, έχει μουσικές από διάφορα είδη π.χ. μπορεί να ακούσεις μέσα reaggaton, πιο lo fi και διάφορα άλλα. Είναι πιο ανέμελη. Δηλαδή θα βάλεις να ακούσεις τράπ για να σου φτιάξει την διάθεση, να κάνεις χαβαλέ, να χορέψεις και να το παίξεις δήθεν αλητία (ειδικά στο αμάξι 😛)

Το hip hop - rap είναι πιο "σοβαρό", η τραπ πιο χορευτική.

Τώρα για το αν έχουν να δώσουν κάτι. Η τράπ έχει να δώσει γλέντι - χαβαλέ ενώ η χιπ χοπ - ραπ έχει να δώσει ψευτο - ηθικά διδάγματα.

Αυτά 

Άραγε πιστεύεις πως όλα χρειάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, MissArrow είπε

Ψευτο-ηθικά διδάγματα η χιπ χοπ σκηνή;
Θα αρχίσω να φωνάζω σα τον μίστερ μπούτια, προσέξτε τι λέτε! 😋

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όποιος δε ξέρει τι λέω:

 

Eντάξει με πέθανες respect! lol

Eίδες μέχρι και τα καλά μου έβαλα χαχα

1 ώρα πριν, kti23 είπε

Η μουσικη παραγωγη εχει αλλαξει σημαντικα. Η ευκολια στην οποια αναφερεστε, ειναι η ιδια "ευκολια" που υπηρχε στη metal, την grunge, hip-hop,jazz

Πίστεψέ με καμιά ευκολία δεν υπάρχει ούτε στην metal αλλά περισσότερο στην πολύπλοκη και αστείρευτη μουσική jazz.

Επεξ/σία από Manthos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Manthos79 είπε

Φίλε μου, μην ακούς κανέναν. Να ακούς το ένστικτο σου και μόνο αυτό και αφού παίζεις ηλεκτρική κιθάρα εδώ και χρόνια όπως λες, έχεις μουσική αντίληψη οπότε μην ρωτάς τους άλλους για την hip hop η την τραπ.

Καλό είναι να ακούμε και τους άλλους και το ένστικτό μας (αν είναι αποδεδειγμένα καλό). Όμως για να υπάρχει καλό ένστικτο θέλει δουλειά ή και έμφυτο ταλέντο. Θέλει κεραίες για να αντιληφθεί κάποιος το ποιοτικό και τις αξίες. Απαιτείται χρόνος, εμπειρία και ψάξιμο να συνηθίσουμε σε πράγματα και η κρίση μας έχει να κάνει με το τι έχουμε ταϊστεί από διάφορες πηγές.

Δύσκολο να μην ακολουθείς μόδες, να βλέπεις την πραγματική αξία και να αποκτήσεις δική σου κρίση.

Edit: Το ότι παίζει κιθάρα δεν λέει τίποτα για τη μουσική του αντίληψη.

Επεξ/σία από SalemsLot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...