Προς το περιεχόμενο

$3 δισ. έχουν κοστίσει στους Αμερικάνους οι απάτες με τα ινδικά call centres τα τελευταία δύο χρόνια


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Εγώ πάντως δεν έχω δεχθεί scam calls πέρα από τριτοκοσμικούς πακιστανο-ινδούς.

Στατιστικά περισσότερο πιθανό είναι να είναι Ινδοί γιατί είναι αυτοί που ξέρουν κατά τεράστιο ποσοστό αγγλικά και είναι υπερβολικά πολλοί σε αριθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολοκληρη αμερικανικη κυβερνηση δεν νοιαζεται καν . Υπάρχει άνθρωπος στο youtube προφανως γνωριζει πολύ καλά προγραμματισμο και οτι χρειάζεται για προσβαση σε ξενους υπολογιστες και τους πιανει μονος του. Εχει στειλει ακομα και στην Ινδικη κυβερνηση τους υποπτους.  Και είναι 1. Η αμερικάνικη κυβερνηση δεν νοιαζεται αλλιως  μπορουν να τους πιασουν. Η απλως δεν νοιαζονται γιατι ειναι σαν τον ελληνικο μυθο . Θα κοψεις 1 κεφάλι θα βγουν 5.

 

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Tazman_NeW είπε

Αν θέλετε το πιστεύετε αλλά με έχουν πάρει τηλέφωνο στο σπίτι ήδη 2 φορές και μάλιστα την πρώτη φορά δεν το πίστευα λέω μου κάνουν πλάκα δεν είναι δυνατόν.... την δεύτερη φορά που το σήκωσε η γυναίκα μου τους είπε (προφανώς στα αγγλικά) τη σύμπτωση έχουμε τον τεχνικό Δικτύου εδώ να του μιλήσετε  βέβαια η γραμμή έκλεισε αμέσως .... Παρουσιάστηκαν κανονικά σαν τεχνικοί από την MICROSOFT και ναι η προφορά τους ήταν ινδο πακιστανική....Οπότε το νού σας....

Το ίδιο πράγμα μου είπε φίλος, κάλεσαν στο σταθερό στο σπίτι όπου το σήκωσε η γυναίκα του και είπαν πως είναι απο την Microsoft, το περίεργο είναι πως την αποκάλεσαν με το όνομα της. Απο αυτό το νούμερο πήραν 3257529429

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Οταν υπαρχει ανενημερωτος κοσμος θα υπαρχουν και απατεωνες νομος αυτο. 

Δεν ειναι μονο αυτο.

Δυστυχως προσφατα εμαθα οτι κοντινο μου προσωπο την πατησε με το κλασικο "το παιδι σας κινδυνευει, δωσε 10κ για να μην κοψουμε ποδι" ή τι λενε. Ευτυχως, την επιασαν. Δηλαδη τα εδωσαν τα χρηματα (και λογικα θα τα εχουν παρει, δεν ρωτησα).

Δεν ειναι μονο τα σκαμ με τα ebanking Κτλ.

Αν και θεωρω οτι γενικα η Ευρωπη εχει μεγαλυτερη ασφαλεια και δικλειδες στα ebanking, ενημερωσεις κτλ 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι μονο αυτο.

Δυστυχως προσφατα εμαθα οτι κοντινο μου προσωπο την πατησε με το κλασικο "το παιδι σας κινδυνευει, δωσε 10κ για να μην κοψουμε ποδι" ή τι λενε. Ευτυχως, την επιασαν. Δηλαδη τα εδωσαν τα χρηματα (και λογικα θα τα εχουν παρει, δεν ρωτησα).

Δεν ειναι μονο τα σκαμ με τα ebanking Κτλ.

Αν και θεωρω οτι γενικα η Ευρωπη εχει μεγαλυτερη ασφαλεια και δικλειδες στα ebanking, ενημερωσεις κτλ 

Όταν γίνονται τέτοια scams περνεις τηλέφωνο το παιδί σου άμεσα να δεις που είναι. Δεν δίνεις έτσι 10 χιλιάρικα σε μια φάρσα. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν γίνονται τέτοια scams περνεις τηλέφωνο το παιδί σου άμεσα να δεις που είναι. Δεν δίνεις έτσι 10 χιλιάρικα σε μια φάρσα. 

Έλα όμως που το κάνουν αυτό οι απατεώνες και πιάνει. Τι να πεις...

Εμενα με πήραν πριν κάνα δυο χρόνια, και ένας τύπος που μάθαινε εκείνη την ώρα αγγλικά προσπάθησε να πει ότι είναι από την interpol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξυ στο youtube τους χαβαλεδιαζουν διάφοροι χάκερς οι οποιοι μπαίνουν στα pc των ινδων,στις κάμερες τους μέχρι και τα κινητά.....

Αλλά το FBI δεν μπορεί.....

🤣😂😂😅

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιαυτό χαίρομαι που η μάνα μου είναι γάτα! την έκανα βασικά.. σε κλήση για να δώσει στοιχεία.. έλεγα ότι αρλούμπα ήθελές.. και ό αλλος προσπαθούσε να κάνει login!! αχαχαχαχαχαχαχααχαχ.. μάνα θεα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...