Προς το περιεχόμενο

Μηχανικός καταθέτει ότι το βίντεο της Tesla που προωθούσε την αυτόνομη οδήγηση ήταν ψεύτικο


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, panospeter είπε

Ανεβαίνουν τα κέρδη της TESLA κάθε χρόνο ? Ναι. Άρα η TESLA φτιάχνει καλά αμάξια σωστά ? Λάθος.

Ο κύριος όγκος κερδών της εταιρίας είναι τα credits που παίρνει από της ΗΠΑ για  χρήση green τεχνολογιών, τα οποία εν συνεχεία μεταπουλάει σε σοβαρές εταιρίες που φτιάχνουν αμάξια για μένα και σένα με πραγματικές ανάγκες και απαιτήσεις (σε τιμή, αντοχή κλπ) και όχι για χομπίστες/ποζεράδες.

Η τεχνολογία και η τεχνογνωσία παίζει ρόλο δηλαδή αυτός που φτιάχνει τις προδιαγραφές όχι αυτός που κολλάει τις λαμαρίνες.

Η κατασκευή ενός αυτοκινήτου που πλέον γίνεται οπουδήποτε (Τουρκία Ινδία κλπ).

παλιότερα και η Ελλάδα είχε εργοστάσιο για opel και Nissan αλλά η τεχνογνωσία ανήκε στις εταιρείες. Γι' αυτό και με την αποχώρηση τους δεν έμεινε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Sixtypercentwatergr είπε

γιατί τα αυτοκίνητα της δεν είναι 5χρόνια μπροστά απο των άλλων? έχεις πολλά παραδείγματα καλύτερων επιλογών?

Πολλά ειδικά σε ακριβές κατηγορίες, με καλύτερο παράδειγμα την Mercedes eqs, δεν νομίζω να υστερεί σε ούτε ένα τομέα(εκτός του δικτύου φόρτισης που ανέφερα φυσικά) και οδηγικά και ποιοτικά σε όλα τα reviews λένε πολλές κλάσεις ανώτερη.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sixtypercentwatergr είπε

γιατί τα αυτοκίνητα της δεν είναι 5χρόνια μπροστά απο των άλλων? έχεις πολλά παραδείγματα καλύτερων επιλογών?

Αν ειναι να απανταμε σε ολους αυτους τους ξερωλες που πεταγονται εδω μεσα χρειαζομαστε πολυ σαλιο φιλε..... δεν θα την φτασουν ποτε,η αληθεια ειναι αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία αυτή είναι σχεδόν καινούργια.

Θέλει χρόνο και χρήμα να εξελιχθεί.και εμείς όλα αυτά τα περιμένουμε από έναν άνθρωπο η μία ιδιωτική εταιρεία.

Ας μην ξεχνάμε πως ξεκίνησαν οι Αδελφοί Right με τα ξύλινα αεροπλάνα.

Και αυτά εξελίχθηκαν Χάρι Στους πολέμους και υποστήριξης από Κρατικό χρήμα.

Εγώ βλέπω το πραγματικό πρόβλημα είναι η όλο καί περισσότερο ζήτηση για ενέργεια να αυξάνεται με τρομαχτικές ταχύτητες ΒΛΈΠΕ Κίνα 1.5b και δεν υπάρχει πραγματική Αναβάθμιση η λύση των υποδομών αυτών να καλύψουν την ανάγκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να μαθουμε μετα απο χρονια οτι πισω απο την Tesla ειναι οι αλλες μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες.

(Γερμανικες, Αμερικανικες, Γιαπωνεζικες), 

Θα εσπερνε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jts είπε

Πολλά ειδικά σε ακριβές κατηγορίες, με καλύτερο παράδειγμα την Mercedes eqs, δεν νομίζω να υστερεί σε ούτε ένα τομέα(εκτός του δικτύου φόρτισης που ανέφερα φυσικά) και οδηγικά και ποιοτικά σε όλα τα reviews λένε πολλές κλάσεις ανώτερη.

Ναι αν βλέπεις reviews και γνώμες σε μέρη οπως αυτο εδω... σίγουρα θα ειναι αμερόληπτες...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sixtypercentwatergr είπε

Ναι αν βλέπεις reviews και γνώμες σε μέρη οπως αυτο εδω... σίγουρα θα ειναι αμερόληπτες...

Άμα μου βρεις κάπου που να λέει ότι το Tesla είναι καλύτερο αυτοκίνητο απ'την eqs, φτηνότερο μπορεί, σε κερνάω μια μπίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Άμα μου βρεις κάπου που να λέει ότι το Tesla είναι καλύτερο αυτοκίνητο απ'την eqs, φτηνότερο μπορεί, σε κερνάω μια μπίρα.

https://www.caranddriver.com/reviews/comparison-test/a40724785/2022-mercedes-amg-eqs-vs-2021-tesla-model-s-plaid-compared/

 

Δεν κανουμε κοντριτσες σαν παιδακια...η μερσεντες έμεινε πίσω και θα μεινει και αλλο.ασε που ειναι πολυ πιο ακριβη .πουλαει ονομα και κυρος πιο πολυ απο ποτέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Sixtypercentwatergr είπε

https://www.caranddriver.com/reviews/comparison-test/a40724785/2022-mercedes-amg-eqs-vs-2021-tesla-model-s-plaid-compared/

 

Δεν κανουμε κοντριτσες σαν παιδακια...η μερσεντες έμεινε πίσω και θα μεινει και αλλο.ασε που ειναι πολυ πιο ακριβη .πουλαει ονομα και κυρος πιο πολυ απο ποτέ 

Μάλλον πρέπει να ξεσκονίσεις τα Αγγλικά σου γιατί καλύτερο αμάξι δεν λέει πουθενά ότι είναι.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θα προτιμούσε την eqs ειδικά αν είχε το δίκτυο της Τέσλα, αλλά περίμενε κάτι παραπάνω απ'την AMG σε οδηγική συμπεριφορά. Όχι ότι βρίσκει τρομερές διάφορες βέβαια αλλά κι εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, πίσω δεν είναι όμως απ'την Τέσλα.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Jts είπε

Μάλλον πρέπει να ξεσκονίσεις τα Αγγλικά σου γιατί καλύτερο αμάξι δεν λέει πουθενά ότι είναι.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θα προτιμούσε την eqs ειδικά αν είχε το δίκτυο της Τέσλα, αλλά περίμενε κάτι παραπάνω απ'την AMG σε οδηγική συμπεριφορά. Όχι ότι βρίσκει τρομερές διάφορες βέβαια αλλά κι εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, πίσω δεν είναι όμως απ'την Τέσλα.

Λες οτι τα αγγλικά μουνθελουν ξεσκονισμα και καταλήγεις οτι η amg δεν αξιζει ως amg στον δρόμο... Για να πάω να τα ξεσκονισω λοιπόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, killerx3 είπε

Για παράδειγμα οι δρόμοι θα πρέπει να είναι πάντα ενημερωμένοι και με πολύ μικρή απόκλιση χρονικά

Εγώ δεν έχω δει ακόμη να κάνουν update στους δρόμους ούτε με κάποιο τρόπο να μετράνε το latency τους 😆

19 ώρες πριν, killerx3 είπε

Εσυ καλά το λες και συμφωνώ και σε αυτό εν μέρη. Αλλά λέω εν μέρη διότι όπως έχουμε δει αρκετές φορές δεν έχει λειτουργήσει σωστά σε πολλές περιπτώσεις αυτό. Για παράδειγμα οι δρόμοι θα πρέπει να είναι πάντα ενημερωμένοι και με πολύ μικρή απόκλιση χρονικά. Αυτό το αναφέρω πχ για την αυτόματη οδήγηση (να πηγαίνει μόνο του). Θα πρέπει να λειτουργεί σωστά αλλιώς δεν θα είναι ασφαλές. Όποτε από ότι καταλαβαίνω είναι ακόμα σε στάδια ανάπτυξης εδώ και κάποια χρόνια το όλο θέμα.

Ο λόγος θεωρώ που έχουν συμβεί ατυχήματα με όλα τα driving assist συστήματα, είναι με υπαιτιότητα των οδηγών. Τα Tesla μιας και είναι της παρούσης σε προειδοποιούν στο να έχεις πάντα το νου στο δρόμο ....(μπλα μπλα μπλα). Αυτό όμως το μπλα μπλα είναι οι που δεν δίνουν σημασία οι οδηγοί.
Όλα αυτά είναι για τα driving assist συστήματα. Τα full self driving φυσικά θέλουν δουλειά ακόμα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 4:31 ΜΜ, billdanos είπε

"Κοίτα κοίτα μαμαααααααα, χωρίς χέρια"!

Ντουπ...

"Μαμάαααααααααααααααααααα"...

😛 

 

Στις 18/1/2023 στις 4:28 ΜΜ, ktm13 είπε

Ρε οσο και να την πολεματε δεν θα την φτασετε ποτε.....

Γιατι ΡΕ σου ειπε καποιος εδω πως θελει να την φθασει εσυ γιατι σκας μετοχες εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eykairiakiassal είπε

 

Γιατι ΡΕ σου ειπε καποιος εδω πως θελει να την φθασει εσυ γιατι σκας μετοχες εχεις?

ναι ρε μετοχές έχω, αλλά και παλι δεν σκάω, άλλοι σκάνε .... χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...