Προς το περιεχόμενο

Η Apple αποκαλύπτει το νέο μεγάλο HomePod με παρόμοια σχεδίαση, νέο χρώμα και τιμή 349€


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Το βασίζεις κάπου αυτό που γράφεις ή απλά γράφεις; 


τι να βασισω; το αγωρασα, το ακουσα μου φανηκε απαράδεκτο και το εστειλα.

τωρα αν εσενα σου φένεται πολυ καλός ο ήχος μαλλον έχουμε διαφορετικά στάνταρντ. :)

 

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα αξεσουάρ και οι βοηθοί γενικά ειναι  για αρχάριους χρήστες που δυσκολεύονται να κάνουν ακόμη και ένα γκουγκλάρισμα ή μια playlist και γενικά να περιηγηθούν στο κινητό τους (να προσθέσουν ή να βρουν μια επαφή κτλ) 

Οπότε για την ελληνική αγορά τα βρίσκω παντελώς αδιάφορα το 99% των Ελλήνων που δεν μπορεί να κάνει βασικά πράματα με το κινητό/υπολογιστή δεν ξέρει αγγλικά πέρα απο τα απολύτως βασικά και αν..  Ενώ το ποσοστό των Ελλήνων που ξέρουν αγγλικά σε λιγο πιο προχωρημένο επίπεδο απο το βασικό και πάνω ξέρουν συνήθως βασικά πράγματα στο κινητό και στον υπολογιστή. 

+ ότι δεν ειναι μόνο η γλώσσα το θέμα αλλά και η δυσκολία του να "συνεργαστεί" με το ελληνικό διαδίκτυο/πραγματικότητα πχ ακόμη και σε αγγλικά δεν νομίζω να μπορεί να μου κάνει ραντεβού για κάποιον γιατρό ή να παραγγείλει απο το ΑΒ ή κάποιο άλλο σουπερμάρκετ   ή να μου καλέσει ταξί εκτός αν έχω τον αριθμό στις επαφές μου και πω απλά να τον καλέσει που και εκει ακόμη εγώ ουσιαστικά καλώ ταξί.

Βέβαια πάνε χρόνια απο την τελευταία μου επαφή με παρόμοια μαραφέτια οπότε αν βελτιώθηκαν τα πράγματα όσο αφορά τα ελληνικά και την ελληνική πραγματικότητα τότε πάω πάσο. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, lasithi12 είπε


τι να βασισω; το αγωρασα, το ακουσα μου φανηκε απαράδεκτο και το εστειλα.

τωρα αν εσενα σου φένεται πολυ καλός ο ήχος μαλλον έχουμε διαφορετικά στάνταρντ. :)

 

Από τι ηχεία ακούς τον ήχο σου στο σπίτι; 
 

Προσωπικά πάντως αμφιβάλλω αν το αγόρασες, όπως αμφιβάλλω αν έχεις κινητό ή pc με αυτόματη διόρθωση. 😛 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Από τι ηχεία ακούς τον ήχο σου στο σπίτι; 
 

Προσωπικά πάντως αμφιβάλλω αν το αγόρασες, όπως αμφιβάλλω αν έχεις κινητό ή pc με αυτόματη διόρθωση. 😛 

εχω στο πικαπ Bower & Wilkins σε μαραντζ ενισχυτή

όπως και ενα ζευγάρι presonus για το desctop.

απλά ο ηχος από το homepod απλά αθλιος.

το αγώρασα φιλε μου. από απλη περιεργια γιατι αν θυμάμαι το ειχες θαυαματοποιησει ο ίδιος. οπως ειπα συνηδητοποιησα πως αν δεν εχεις αιφον δεν μπορεις καν να ενεργοποιησης τη συσκευη. τραγικό. το ενεργοποιησα μεσω ενώς φιλου. 10 δευτερόλεπτα ηταν αρκετά να πεταξω το σκουπιδι στις αγγελίες.

χρηστης μακ ειμαι και εγώ αλλα όχι πουλέν  και φερέφωνο της apple σαν και εσένα.

άντε για καφεδάκι τωρα να μιλάς στη σιρι ;)

ή τον χρήστη ΜΑΤΡΙΞ που κόζαρε κάτι audioengine μου και τελικά πήρε ενα homepod. (μαλλον κλαιει τωρα τα λευτα του και ο ηχος του φένεται καλος, όπως και εσυ αλλωστε)

άρε Apple με το κοινό σου......

εχετε μαυρη τυφλα σε πολλα θεματα... συγκρινεται τον ήχο από ένα smart ηχειο με σωστό ηχο και ποιοτικο.

 

Επεξ/σία από lasithi12
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

εχω στο πικαπ Bower & Wilkins σε μαραντζ ενισχυτή

όπως και ενα ζευγάρι presonus για το desctop.

απλά ο ηχος από το homepod απλά αθλιος.

το αγώρασα φιλε μου. από απλη περιεργια γιατι αν θυμάμαι το ειχες θαυαματοποιησει ο ίδιος. οπως ειπα συνηδητοποιησα πως αν δεν εχεις αιφον δεν μπορεις καν να ενεργοποιησης τη συσκευη. τραγικό. το ενεργοποιησα μεσω ενώς φιλου. 10 δευτερόλεπτα ηταν αρκετά να πεταξω το σκουπιδι στις αγγελίες.

χρηστης μακ ειμαι και εγώ αλλα όχι πουλέν  και φερέφωνο της apple σαν και εσένα.

άντε για καφεδάκι τωρα να μιλάς στη σιρι ;)

ή τον χρήστη ΜΑΤΡΙΞ που κόζαρε κάτι audioengine μου και τελικά πήρε ενα homepod. (μαλλον κλαιει τωρα τα λευτα του και ο ηχος του φένεται καλος, όπως και εσυ αλλωστε)

άρε Apple με το κοινό σου......

εχετε μαυρη τυφλα σε πολλα θεματα... συγκρινεται τον ήχο από ένα smart ηχειο με σωστό ηχο και ποιοτικο.

 

Τωρα εσυ συγκρινεις ενα smart bt ηχειο με συστημα B&W μαζι με marantz ενισχυτη και αναλογικο player οπως το πικαπ..

Ρε φιλε ειλικρινα.. Ειχες αμφιβολια κ ολας? 

Πεταξες τα λεφτα σου.. Περιμενες απο κατι τετοιο να σου δωσει ηχο εφαμιλλο?

Οποιος κινειται για την αγορα των bt ηχειων και ειναι apple χρηστης ναι να το σκεφτει εννοειται.

Εσυ με τετοιες απαιτησεις δεν καταλαβες οτι θα κανεις fail αγορα?

Και οχι τιποτα αλλο, αλλα το να περιμενεις απο ενα τετοιο ηχειο να εχει αλλο αποτελεσμα απ αυτο που σχεδιαστηκε να εχει,

εσενα βαραινει και οχι το προιον που εξαρχης επρεπε να ξερεις οτι δεν μπορει να στο "παραδωσει".

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lasithi12 είπε

εχω στο πικαπ Bower & Wilkins σε μαραντζ ενισχυτή

όπως και ενα ζευγάρι presonus για το desctop.

απλά ο ηχος από το homepod απλά αθλιος.

το αγώρασα φιλε μου. από απλη περιεργια γιατι αν θυμάμαι το ειχες θαυαματοποιησει ο ίδιος. οπως ειπα συνηδητοποιησα πως αν δεν εχεις αιφον δεν μπορεις καν να ενεργοποιησης τη συσκευη. τραγικό. το ενεργοποιησα μεσω ενώς φιλου. 10 δευτερόλεπτα ηταν αρκετά να πεταξω το σκουπιδι στις αγγελίες.

χρηστης μακ ειμαι και εγώ αλλα όχι πουλέν  και φερέφωνο της apple σαν και εσένα.

άντε για καφεδάκι τωρα να μιλάς στη σιρι ;)

ή τον χρήστη ΜΑΤΡΙΞ που κόζαρε κάτι audioengine μου και τελικά πήρε ενα homepod. (μαλλον κλαιει τωρα τα λευτα του και ο ηχος του φένεται καλος, όπως και εσυ αλλωστε)

άρε Apple με το κοινό σου......

εχετε μαυρη τυφλα σε πολλα θεματα... συγκρινεται τον ήχο από ένα smart ηχειο με σωστό ηχο και ποιοτικο.

 

και μετά ξύπνησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, lasithi12 είπε

εχω στο πικαπ Bower & Wilkins σε μαραντζ ενισχυτή

όπως και ενα ζευγάρι presonus για το desctop.

απλά ο ηχος από το homepod απλά αθλιος.

το αγώρασα φιλε μου. από απλη περιεργια γιατι αν θυμάμαι το ειχες θαυαματοποιησει ο ίδιος. οπως ειπα συνηδητοποιησα πως αν δεν εχεις αιφον δεν μπορεις καν να ενεργοποιησης τη συσκευη. τραγικό. το ενεργοποιησα μεσω ενώς φιλου. 10 δευτερόλεπτα ηταν αρκετά να πεταξω το σκουπιδι στις αγγελίες.

χρηστης μακ ειμαι και εγώ αλλα όχι πουλέν  και φερέφωνο της apple σαν και εσένα.

άντε για καφεδάκι τωρα να μιλάς στη σιρι ;)

ή τον χρήστη ΜΑΤΡΙΞ που κόζαρε κάτι audioengine μου και τελικά πήρε ενα homepod. (μαλλον κλαιει τωρα τα λευτα του και ο ηχος του φένεται καλος, όπως και εσυ αλλωστε)

άρε Apple με το κοινό σου......

εχετε μαυρη τυφλα σε πολλα θεματα... συγκρινεται τον ήχο από ένα smart ηχειο με σωστό ηχο και ποιοτικο.

 

Αυτήν ακριβώς την απάντηση περίμενα ώστε να επιβεβαιώσω πως τελικά είσαι άσχετος (με το θέμα για το οποίο συζητάμε εδώ). 😛 

Αρχικά είσαι άσχετος με την Apple και τα προϊόντα της ή απλά πήγες και αγόρασες (λέμε τώρα) το homepod επειδή έπεσες θύμα του marketing (ή του BillDanou) μιας και πρακτικά σου είναι άχρηστο αν δεν είσαι στο οικοσύστημα της Apple. Το homepod δεν θα το πάρεις για να αντικαταστήσεις το ηχοσύστημα στο σαλόνι σου αλλά σαν ένα συμπληρωματικό smart ηχείο που σου προσφέρει ποιοτικό ήχο για το μέγεθός του, έχει ενσωματωμένη τη siri και λειτουργεί και σαν Hub για όλες τις συσκευές homekit, matter, κλπ. Και αν δεν σε νοιάζει το κόστος και έχεις και μεγάλο σπίτι, κάνεις ένα ωραίο δίκτυο με homepods στο σαλόνι, την κουζίνα, το μπαλκόνι, κλπ όπου μπορείς να στέλνεις εύκολα τη μουσική σου.

Μιας και με έστειλες για "καφεδάκι και κουβεντούλα με τη siri", θα σε σοκάρω λέγοντας πως το πρωί ετοιμάζω το καφεδάκι μου και όντως μιλάω με τη siri (στο καθιστικό μέσω του homepod) για να ρυθμίσει τη θερμοκρασία στο χώρο και να σεττάρει τα φώτα ανάλογα με το τι θέλω να κάνω. Έχω φτιάξει διάφορες ρουτίνες οπότε αν της πω "its movie time", θα χαμηλώσει όλα τα φώτα στο καθιστικό, θα κλείσει όσα αντανακλούν στην τηλεόραση, θα αφήσει λίγο ανοιχτό αυτό στο διάδρομο, κλπ κλπ. Αντίστοιχα αν θέλω να διαβάσω κάτι, θα ζητήσω την επιλογή για κάτι πιο έντονο ή αν θέλω να ακούσω μουσική κάτι πιο ατμοσφαιρικό. Εκτός από αυτά, υπάρχουν και κάμερες συνδεδεμένες στο homekit τις οποίες τις ενεργοποιώ φωνητικά μέσω της siri και του homepod ή με αυτόματες ρουτίνες του στυλ "τις ανάβεις όταν φύγουν όλα τα μέλη του apple family από το σπίτι". Μιας και οι κάμερες είναι συμβατές με το homekit, όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού λαμβάνω τις σχετικές ειδοποιήσεις μιας και το homepod λειτουργεί και σαν hub και μάλιστα οι ειδοποιήσεις αυτές μου λένε αν η κίνηση αυτή που έπιασε η κάμερα αφορά άνθρωπο, ζώο ή κάτι άλλο. Το αν εσύ δεν έχεις ιδέα από homekit και το ρόλο ενός hub για όλα αυτά, δεν είναι πρόβλημα της Apple και του Homepod.

Πάμε τώρα στα καθαρά τεχνικά κομμάτια: Το homekit σαν hardware έχει ένα σετ με ποιοτικά ηχειάκια (γουφεράκι, tweeters, κλπ) που για το μέγεθός του σου προσφέρει έναν πολύ καλό ήχο τον οποίο και προσαρμόζει στο χώρο που θα το βάλεις μιας και "σκανάρει" με τα μικρόφωνα που έχει το χώρο και προσαρμόζει καλύτερα τον ήχο ανάλογα με τη θέση που θα το βάλεις. Το αν ο ήχος του είναι ποιοτικός ή όχι, το δείχνουν οι σχετικές μετρήσεις και θα σου πω κι εγώ -μιας και τα έχω ακούσει σχεδόν όλα να παίζουν- πως για τα δικά μου γούστα είχε πιο "γεμάτο" ήχο από την αντίστοιχη πρόταση της Google και από ένα sonos των 300 περίπου ευρω (δεν άκουσα όμως αυτό της Amazon ακόμη). Και πάντα όταν λέμε "γεμάτο ήχο", έχουμε στο μυαλό μας πως μιλάμε για ΕΝΑ μόνο ηχείο και μάλιστα ασύρματο. 

Θα μπορούσα να γράψω ακόμη περισσότερα σχετικά με το "πικάπ σου, τα B&W και τον Marantz" μιας και παίζω κι εγώ με αυτά (μάλιστα θα σε ρωτούσα και για τα settings που έχεις στον marantz σου όταν θες να ακούσεις έναν δίσκο στο πικάπ, κυρίως για να καταλάβω το προφίλ του ήχου που σε ενθουσιάζει). Επειδή όμως και πάλι προβλέπω την απάντηση που θα πάρω, προτιμώ να το σταματήσω εδώ (κυρίως για να μη σε εκθέσω)... 

Συνοψίζοντας: αν πήρες το homepod για να αντικαταστήσεις το ηχοσύστημα του καθιστικού σου με τον ενισχυτή και τα ηχεία σου, κάτι έχεις καταλάβει λάθος και γι'αυτο θα σε συμβούλευα κάτι άλλο να αγοράσεις! :) 

 

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δοκιμάσει τα ηχεία του μεγάλου homepod, πάντως με δυο mini που έχω κάνει pair, μια χαρά μουσική έπαιξα σε παρτυ/μάζωξη και ήταν πολύ δυνατό κ ικανοποιητικό σαν απόδοση. 

Αν ήθελα ακόμη πιο δυνατό ήχο, θα πέταγα τις playlist στο marshal ηχείο αλλά οκ εκεί θέλει να μένεις σε μονοκατοικία μην έχεις τρεχάματα βραδιάτικα 😅

έχω περάσει και κάποιους αυτοματισμούς, μιλάω και στη siri για οτι χρειάζεται, κάνω κ κλήσεις μέσω των mini.. περιμένω να πάρω κ άλλα smart gadgetακια να τα συνδυάσω όλα καλά, happy user so far

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lasithi12 είπε

εχω στο πικαπ Bower & Wilkins σε μαραντζ ενισχυτή

όπως και ενα ζευγάρι presonus για το desctop.

απλά ο ηχος από το homepod απλά αθλιος.

το αγώρασα φιλε μου. από απλη περιεργια γιατι αν θυμάμαι το ειχες θαυαματοποιησει ο ίδιος. οπως ειπα συνηδητοποιησα πως αν δεν εχεις αιφον δεν μπορεις καν να ενεργοποιησης τη συσκευη. τραγικό. το ενεργοποιησα μεσω ενώς φιλου. 10 δευτερόλεπτα ηταν αρκετά να πεταξω το σκουπιδι στις αγγελίες.

χρηστης μακ ειμαι και εγώ αλλα όχι πουλέν  και φερέφωνο της apple σαν και εσένα.

άντε για καφεδάκι τωρα να μιλάς στη σιρι ;)

ή τον χρήστη ΜΑΤΡΙΞ που κόζαρε κάτι audioengine μου και τελικά πήρε ενα homepod. (μαλλον κλαιει τωρα τα λευτα του και ο ηχος του φένεται καλος, όπως και εσυ αλλωστε)

άρε Apple με το κοινό σου......

εχετε μαυρη τυφλα σε πολλα θεματα... συγκρινεται τον ήχο από ένα smart ηχειο με σωστό ηχο και ποιοτικο.

 

Άσε με να κλαίω με τα λεφτά μου, που έχω ήδη 2 OG, mini και θα πάρω και το καινούργιο. Δεν έχεις ιδέα από homepod ή apple γενικότερα, οπότε θα ήταν καλύτερο να μην σπαμάρεις χωρίς λόγο. 

 

Επίσης δεν έγινε καμία σύγκριση. Απλά είπα ότι έχει άψογο ήχο, επειδή όντως έχει. Εσύ είσαι αυτός που συγκρίνεις το homepod....με ότι το συγκρίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης όσοι είστε με το πρώτης γενιάς, έχετε υπόψη σας και αυτό.

"Creating a HomePod stereo pair requires two of the same model HomePod speakers, such as two HomePod mini, two HomePod (2nd generation), or two HomePod (1st generation)."

Επεξ/σία από nikosgnr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, nikosgnr είπε

Επίσης όσοι είστε με το πρώτης γενιάς, έχετε υπόψη σας και αυτό.

"Creating a HomePod stereo pair requires two of the same model HomePod speakers, such as two HomePod mini, two HomePod (2nd generation), or two HomePod (1st generation)."

Γενικότερα πάντως δεν πετυχαίνεις και πολύ τρελό αποτέλεσμα συνδέοντας 2 μαζί για stereo sound! Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στη νέα έκδοση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...