Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία για καλώδιο cat6


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγο καιρό τελειώνω την δομημένη καλωδίωση cat6. Θα χρειαστώ εργαλεία για να περάσω βύσματα rj45 στα καλώδια που θα πηγαίνουν από την πρίζα μέχρι την συσκευή, pc κτλ.  Όπως και να τερματίσω τα καλώδια σε πρίζες rj45 απο την πίσω μεριά της πρίζας, εδώ τι εργαλείο θα χρειαστώ?

Προς το παρόν έχω στην άκρη μια πρέσα για βύσματα rj45, θα κάνει αυτή δουλεία ή θα χρειαστεί να πάρω άλλη?

Επίσης θα αγοράσω και τεστερ για καλώδια ethernet ώστε να τα δοκιμάζω, σκέφτομαι για αυτό https://www.skroutz.gr/s/15228715/Uni-T-UT-682-Tester-Καλωδίων-Δικτύου.html θέλω να έχει και γεννήτρια ώστε να μπορώ να εντοπίζω τα καλώδια που έχω περάσει. 

Επίσης τι βύσματα rj45 προτείνετε να πάρω?

Τι άλλα εργαλεία θα χρειαστεί να αγοράσω?

1.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το σκέφτηκα και εγώ το Punch Down Tool για να πατήσω τα καλώδια στις πρίζες απο την πίσω μεριά και αργότερα να το εχω για patch panel.

Οπότε αν πάρω το τεστερ και το Punch Down Tool δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Punch Down Tool να πάρω οτι βρω σε τοπικό κατάστημα ή να προτιμήσω κάτι συγκεκριμένο?

Για ανοιχτό rack, patch panel κτλ θα ανοίξω θέμα αργότερα όταν θα είμαι έτοιμος (οικονομικά) να δω τι θα μου προτείνετε ώστε να ολοκληρώσω το δίκτυο του σπιτιού.

Προς το παρόν περνάω καλώδια στο σπίτι, θα τερματήσω τα καλώδια σε πριζες, και θα βάλω ενα μικρό switch 8αρι για να δώσω ιντερνετ μόνο στα σημεία που θέλω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πας σε legrand πριζακια το οποιο και σου προτεινω καθώς ειναι πολύ βολικά δεν χρειαζεσαι krone για τον τερματισμο. Πάνε κουμπωτά.. Παρολα αυτά ας εχεις ενα krone, δεν ειναι ακριβά και θα σου ειναι απαραίτητο σε patch panel στο μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Προς το παρόν περνάω καλώδια στο σπίτι, θα τερματήσω τα καλώδια σε πριζες, και θα βάλω ενα μικρό switch 8αρι για να δώσω ιντερνετ μόνο στα σημεία που θέλω.

 

Αντί για πρίζες χρησιμοποίησε keystones στην πλευρά του rack.

Όταν κατασταλάξεις με το rack θα τα βάλεις σε panel.

Δεν υπάρχει λόγος για διπλά έξοδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stelios.s είπε

Εαν πας σε legrand πριζακια το οποιο και σου προτεινω καθώς ειναι πολύ βολικά δεν χρειαζεσαι krone για τον τερματισμο. Πάνε κουμπωτά.. Παρολα αυτά ας εχεις ενα krone, δεν ειναι ακριβά και θα σου ειναι απαραίτητο σε patch panel στο μέλλον.

Ωραία θα κοιτάξω για legrand αν είναι απο οτι φαίνεται είναι πιο βολικά... Θα παραγγείλω και ενα krone να το έχω στην άκρη για αργότερα..

10 ώρες πριν, elio_1 είπε

Αντί για πρίζες χρησιμοποίησε keystones στην πλευρά του rack.

Όταν κατασταλάξεις με το rack θα τα βάλεις σε panel.

Δεν υπάρχει λόγος για διπλά έξοδα

Ναι σε αυτό δίκιο έχεις,, θα βάλω keystones να τα έχω έτοιμα και όταν μπορέσω να στήσω το rack θα τα βάλω σε patch panel.

11 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Μπορεις να βάλεις και επιτοιχο patch panel που ειναι με punch down . Το βιδωνεις στον τοιχο και ξεμπλέκεις

Καλή σκέψη και αυτή.. θα την έχω στο μυαλό για όταν μπορέσω να στήσω ένα μικρό ανοιχτό rack.. 

Προς το παρόν ήθελα να μάθω τη θα χρειαστώ για να ξεκινήσω..

Όταν θα είμαι έτοιμος οικονομικά θα ανοίξω θέμα για να πω πως το έχω στο μυαλό και να μου δώσετε συμβουλές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 10:44 ΜΜ, pavloa είπε

θέλω να έχει και γεννήτρια ώστε να μπορώ να εντοπίζω τα καλώδια που έχω περάσει.

? για οικιακό δίκτυο? ετοίμασέ τα όλα, πάτσαρέ τα όλα και το πολύ πολύ να κουμπώσεις - ξεκουμπώσεις 3-4 καλώδια στο switch-ακι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

? για οικιακό δίκτυο? ετοίμασέ τα όλα, πάτσαρέ τα όλα και το πολύ πολύ να κουμπώσεις - ξεκουμπώσεις 3-4 καλώδια στο switch-ακι σου

Επειδή θα περάσω απο δύο καλώδια ethernet σε κάθε δωμάτιο όπως και για τον συναγερμό (ειδικά για τον συναγερμό θα είναι αρκετά) θέλω να μπορώ να εντοπίσω τα καλώδια και να μη ψάχνω ένα ένα. Το ξέρω ότι θα το χρειαστώ μια φορά και μετά θα μείνει στο ράφι αλλά καλύτερα ας υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 1:09 ΜΜ, elio_1 είπε

Αντί για πρίζες χρησιμοποίησε keystones στην πλευρά του rack.

Όταν κατασταλάξεις με το rack θα τα βάλεις σε panel.

Δεν υπάρχει λόγος για διπλά έξοδα

μπράβο, όχι μόνο θα γλυτώσει τα διπλά έξοδα, μάλλον είναι και ο πιο σωστός τρόπος να τερματίσει κάποιος το μονόκλωνο καλώδιο και να μην το ταλαιπωρεί περαιτέρω. Θεωρητικά τα βυσματάκια πρέπει να υπάρχουν μόνο σε πολύκλωνα patch cords, τα οποία τα παίρνουμε έτοιμα από το εμπόριο και είναι η μόνη καλωδίωση που είναι αναλώσιμη, αντίθετα με τη δομημένη που πρέπει να φτιαχτεί μια φορά και να μην μείνει έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2023 at 03:01, NikosKallithea said:

Τίποτα άλλο 

σωστα. ξερεις ηδη τι πριζακια τοιχου πηρε ωστε να ξερεις αν θελει εργαλεια το συγκεκριμενο πριζακι για να το τερματισεις ή οχι.

On 20/01/2023 at 11:07, pavloa said:

Ναι το σκέφτηκα και εγώ το Punch Down Tool για να πατήσω τα καλώδια στις πρίζες απο την πίσω μεριά και αργότερα να το εχω για patch panel.

Οπότε αν πάρω το τεστερ και το Punch Down Tool δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Punch Down Tool να πάρω οτι βρω σε τοπικό κατάστημα ή να προτιμήσω κάτι συγκεκριμένο?

Για ανοιχτό rack, patch panel κτλ θα ανοίξω θέμα αργότερα όταν θα είμαι έτοιμος (οικονομικά) να δω τι θα μου προτείνετε ώστε να ολοκληρώσω το δίκτυο του σπιτιού.

Προς το παρόν περνάω καλώδια στο σπίτι, θα τερματήσω τα καλώδια σε πριζες, και θα βάλω ενα μικρό switch 8αρι για να δώσω ιντερνετ μόνο στα σημεία που θέλω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

μην τερματισεις σε rj45απο την πλευρα του rack. αν σε παιρνει οικονομικα πηγαινε κατευθειαν σε patch panel. και προσωπικα θα πηγαινα οχι σε Patch panel με krone και βλακειες αλλα οπως ανεφεραν σε keystones. πχ βγαζει η panduit και για cat6 απλα ειναι λιγο ακριβα.αλλα ακομα και να χαλασει ενα απλα το αλλαζεις και τερμα. τα patch panel με punch tool εχουν πεθανει.

On 20/01/2023 at 23:16, NeCrOmAnCeR19 said:

Μπορεις να βάλεις και επιτοιχο patch panel που ειναι με punch down . Το βιδωνεις στον τοιχο και ξεμπλέκεις

κακη επιλογη τα Punch down patch panel. πλεον πας σε keystones.

On 20/01/2023 at 23:25, pavloa said:

Ωραία θα κοιτάξω για legrand αν είναι απο οτι φαίνεται είναι πιο βολικά... Θα παραγγείλω και ενα krone να το έχω στην άκρη για αργότερα..

Ναι σε αυτό δίκιο έχεις,, θα βάλω keystones να τα έχω έτοιμα και όταν μπορέσω να στήσω το rack θα τα βάλω σε patch panel.

Καλή σκέψη και αυτή.. θα την έχω στο μυαλό για όταν μπορέσω να στήσω ένα μικρό ανοιχτό rack.. 

Προς το παρόν ήθελα να μάθω τη θα χρειαστώ για να ξεκινήσω..

Όταν θα είμαι έτοιμος οικονομικά θα ανοίξω θέμα για να πω πως το έχω στο μυαλό και να μου δώσετε συμβουλές..

keystones ειναι οτι πιο καλο μπορεις να κανεις απλα θα βγει λιγο πιο ακριβο.πχ της panduit το καθε keystone εχει κανα 5αρι ευρω το ca6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

Κακη επιλογη τα Punch down patch panel. πλεον πας σε keystones

Συμφωνώ. Υπάρχουν ομως keystones με wall mount plates ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...