Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία για καλώδιο cat6


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, poulinos είπε

πρεπει να δεις details σε καθε καλωδιο και να δεις τις διαφορες.καποιο μπορει να ειναι ftp αλλο να ειναι stp κτλ κτλ.και η nexans πολυ δυνατη.

προσωπικα δεν θα καθομουν να patcharo σε τετοιο patch panel ουτε σαν αστειο. αμα πας keystones θα καταλαβεις την διαφορα και στην ευκολια και στην ταχυτητα. θα μου πεις για το σπιτι μια φορα θα το κανεις.προσωπικα παντως συνεχιζω να προτιμω keystones και στο σπιτι θα πηγαινα σε keystones. αν θυμαμαι σωστα στο διωρο κοντα ειχα φτιαξει 24 καλωδια σε  keystones.δεν τολμω να φανταστω να καθομαι να φερνω τα καλωδια απο το πλαι ενα ενα και να πρεπει να τα patcharo στην σειρα και να φοβαμαι μην βγει ενα .η αν το δω μετα να πρεπει να το ξαναπατσαρω κτλ. απο εκει και περα θεμα προτιμησεις και θεμα κοστους.

τετοιο Panel εβαλα στο γραφειο μου σε DIY rack. Δεν ξαναασχοληθηκα ποτε και το εβγαλα με την πρωτη.
Σε σπιτι εβαλα keystones και μου την δινουν. Ολο ξεκουμπωνουν και ασχολουμαι μαζι τους. Δεν μου αρέσουν.

Στις 29/1/2023 στις 8:54 ΜΜ, pavloa είπε

ή να πάω σε nexans 23αρι?  και αν πάω σε nexans ποιο από τα παρακάτω?

https://e-damianakis.gr/kalodia/category-12/nexans-u-utp-cat.6-nex1610toa.html και αυτό https://www.meidanis.gr/el/nexans-lanmark-6-u-utp-awg23-cat-6-350mhz-lszh-orange-kouti-305m-301-n100607.html

Παρένθεση, σήμερα κοιτούσα στα σπίτι των γονιών μου τι καλώδιο είχα περάσει πριν χρόνια, είχα πάρει από τοπικό κατάστημα Utp Cat5e Belden 24awg, αυτά είναι καλά σαν μάρκα?

Και τα δυο ειναι πολυ καλα. Το πορτοκαλι ειναι εισαγωμενο απο Βελγιο αν δεν κανω λαθος. Το γκρι φτιαχνεται Ελλαδα. Το πορτοκαλι μου φαινεται λιγο καλυτερο στην ευκολια να βαλω το φις.
Πάρε το γκρι. Ειναι φθηνοτερο και ενισχυουμε και την εγχωρια κατασκευη και εμπορια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 hours ago, andreaspA said:

τετοιο Panel εβαλα στο γραφειο μου σε DIY rack. Δεν ξαναασχοληθηκα ποτε και το εβγαλα με την πρωτη.
Σε σπιτι εβαλα keystones και μου την δινουν. Ολο ξεκουμπωνουν και ασχολουμαι μαζι τους. Δεν μου αρέσουν.


 

σε panduit για να βγει το keystone θελει ειδικο "κλειδακι" αλλιως  δεν πας να τραβας δεν θα βγει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Επειδή έχω μια μικρή ερώτηση δεν θα δημιουργήσω νέο θέμα και ρωτάω εδώ επειδή είμαι σίγουρος ότι θα ξέρετε. 
 

Στο σπίτι έχουμε σε όλες τις πρίζες πληροφορικής υποδοχές ethernet+τηλέφωνου, οι οποίες συνδέονται με ένα κεντρικό switch. Η πρίζα στο δωμάτιό μου δούλευε απρόσκοπτα για 2μισι χρόνια, μέχρι που αποφάσισα να εγκαταστήσω μονάδα Air Condition και από εκείνη τη μέρα σταμάτησε να δουλεύει. Προφανώς από τη δόνηση του τρυπανιού ξεχαρβαλώθηκε η καλωδίωση και μας άφησε χρόνους. Σε όλα τα άλλα δωμάτια οι πρίζες δουλεύουν ρολόι.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Τί μάστορα χρειάζομαι για να έρθει να φτιάξει/αλλάξει την πρίζα και πόσο θα είναι μια λογική τιμή να μου πάρει για την επίσκεψη χωρίς με πιάσει κώτσο;

2) Περίπου πόση ώρα κρατάει η διαδικασία;

3) Κοιτάω καλα για την πρίζα που χρειάζομαι; Φαντάζομαι αν θέλω μπορώ να του πω να αποσυνδέσει μία known good πρίζα που δε χρησιμοποιείται (είναι 4-5 στο σπίτι ) και να τη βάλει στο δικό μου δωμάτιο;
 

(Όπως καταλάβετε είμαι εντελώς άσχετος). 
 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τη σφήνα χεχε 😅

6E6D7ABF-5365-4595-BDD8-939D9E2D7CFF.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, enlightened said:

Καλησπέρα

Επειδή έχω μια μικρή ερώτηση δεν θα δημιουργήσω νέο θέμα και ρωτάω εδώ επειδή είμαι σίγουρος ότι θα ξέρετε. 
 

Στο σπίτι έχουμε σε όλες τις πρίζες πληροφορικής υποδοχές ethernet+τηλέφωνου, οι οποίες συνδέονται με ένα κεντρικό switch. Η πρίζα στο δωμάτιό μου δούλευε απρόσκοπτα για 2μισι χρόνια, μέχρι που αποφάσισα να εγκαταστήσω μονάδα Air Condition και από εκείνη τη μέρα σταμάτησε να δουλεύει. Προφανώς από τη δόνηση του τρυπανιού ξεχαρβαλώθηκε η καλωδίωση και μας άφησε χρόνους. Σε όλα τα άλλα δωμάτια οι πρίζες δουλεύουν ρολόι.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Τί μάστορα χρειάζομαι για να έρθει να φτιάξει/αλλάξει την πρίζα και πόσο θα είναι μια λογική τιμή να μου πάρει για την επίσκεψη χωρίς με πιάσει κώτσο;

2) Περίπου πόση ώρα κρατάει η διαδικασία;

3) Κοιτάω καλα για την πρίζα που χρειάζομαι; Φαντάζομαι αν θέλω μπορώ να του πω να αποσυνδέσει μία known good πρίζα που δε χρησιμοποιείται (είναι 4-5 στο σπίτι ) και να τη βάλει στο δικό μου δωμάτιο;
 

(Όπως καταλάβετε είμαι εντελώς άσχετος). 
 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τη σφήνα χεχε 😅

6E6D7ABF-5365-4595-BDD8-939D9E2D7CFF.jpeg

α.δεν σημαινει οτι χαλασε η πριζα.

β, βγαλτην απο τον τοιχο και δες αν εχει φυγει καποιο καλωδιωκι ή γενικα τι μπορει να εχει γινει.δυσκοπο μεν.

γ.ειναι μετα βιας 10 λεπτα δουλεια να σου ξαναπατσαρει το καλωδιο σε αλλη πριζα. μπορεις να το κανεις και μονο σου και ισως να χρειαστεις ενα punch down tool αναλογως πως τερματιζει η πριζα απο πισω.

δ.σιγουρεψου οτι δεν εχει φυγει κανα καλωδιο απο το Switch απο την αλλη πλευρα ή να χαλασε /κολλησε η πορτα του switch.

ε.αν χτυπησε το σωληνα με το utp με το τρυπανι τοτε το καλωδιο εχει παθει ζημια μακρια απο την πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο ειναι η τρύπα που ανοιξαν να έκοψε την σωλήνωση και τα καλώδια δικτύου, μέτρα την καλωδίωση απο τον ρούτερ μεχρι την πριζα για να βεβαιωθεί ότι υπάρχει συνέχεια.

Σε καθε περίπτωση θέλεις ηλεκτρολόγο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps.αν εχει περασει utp και για το τηλεφωνο τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις και εκεινο ως ethernet αν 

α.ειναι τερματισμενο σωστα

β. δεν το εχει χαλασει και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 1:02 ΜΜ, poulinos είπε

α.δεν σημαινει οτι χαλασε η πριζα.

β, βγαλτην απο τον τοιχο και δες αν εχει φυγει καποιο καλωδιωκι ή γενικα τι μπορει να εχει γινει.δυσκοπο μεν.

γ.ειναι μετα βιας 10 λεπτα δουλεια να σου ξαναπατσαρει το καλωδιο σε αλλη πριζα. μπορεις να το κανεις και μονο σου και ισως να χρειαστεις ενα punch down tool αναλογως πως τερματιζει η πριζα απο πισω.

δ.σιγουρεψου οτι δεν εχει φυγει κανα καλωδιο απο το Switch απο την αλλη πλευρα ή να χαλασε /κολλησε η πορτα του switch.

ε.αν χτυπησε το σωληνα με το utp με το τρυπανι τοτε το καλωδιο εχει παθει ζημια μακρια απο την πριζα

 

23 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το πιθανότερο ειναι η τρύπα που ανοιξαν να έκοψε την σωλήνωση και τα καλώδια δικτύου, μέτρα την καλωδίωση απο τον ρούτερ μεχρι την πριζα για να βεβαιωθεί ότι υπάρχει συνέχεια.

Σε καθε περίπτωση θέλεις ηλεκτρολόγο 

 

 

Καλημέρα, επανέρχομαι με κάποιες φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν κάπως την κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τεχνικές γνώσεις ούτε και εργαλεία να το φτιάξω μόνος μου... Χρειάζομαι έναν απλό ηλεκτρολόγο, ή πρέπει να είναι πιο ειδικός για δίκτυα; Πόσα χρήματα να περιμένω να ζητήσει για να είναι μια λογική τιμή; Η τρύπα που άνοιξαν είναι πάνω στο δοκάρι πολύ ψηλά οπότε αρκετά απίθανο να έκοψαν την καλωδίωση. Επίσης αριστερά και δεξία της πρίζας, υπάρχει καλώδιο κεραίας και πρίζα ρεύματος που δεν έχουν πάθει επίσης τίποτα, οπότε θεωρώ ότι έγινε από τη δόνηση.

 

spacer.png

IMG_0367.jpeg

IMG_0369.jpeg

IMG_0372.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, NikosKallithea said:

Απο την πριζα άκρη δεν θα βγάλεις.

Κάλεσε ηλεκτρολόγο.

Τιμη θα σου πει αναλογα με την ζημιά 

αν εχει κοπει πισω απο τον τοιχο .........

6 hours ago, enlightened said:

 

 

Καλημέρα, επανέρχομαι με κάποιες φωτογραφίες που ελπίζω να βοηθήσουν κάπως την κατάσταση. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τεχνικές γνώσεις ούτε και εργαλεία να το φτιάξω μόνος μου... Χρειάζομαι έναν απλό ηλεκτρολόγο, ή πρέπει να είναι πιο ειδικός για δίκτυα; Πόσα χρήματα να περιμένω να ζητήσει για να είναι μια λογική τιμή; Η τρύπα που άνοιξαν είναι πάνω στο δοκάρι πολύ ψηλά οπότε αρκετά απίθανο να έκοψαν την καλωδίωση. Επίσης αριστερά και δεξία της πρίζας, υπάρχει καλώδιο κεραίας και πρίζα ρεύματος που δεν έχουν πάθει επίσης τίποτα, οπότε θεωρώ ότι έγινε από τη δόνηση.

 

ηλεκτρολογος για σφαλιαρες.στο ενα utp τερματισε δυο ζευγαρια για να την εχει μονο για τηλεφωνο .

 θες εργαλεια για να δεις τι εχει γινει.μια λυση αν εχει κοπει το ενα καλωδιο μονο (του δικτυου) θα ηταν να κανεις τραμπα το τηλεφωνικο καλωδιο με του δικτυου .αλλα θελει και εργαλεια και να ξερεις. και του δικτυου απο την αλλη πλευρα τα εχει τερματισει λιγο χαλια στα rj45 αλλα οκ.

απο την δονηση ειναι δυσκολο να βγει το καλωδιο εως απιθανο.οπως βλεπεις τα πατσαρεις με εργαλειο.αν δεν ειναι καλα πατημενο θα φαινεται.εκτος αν ετυχε να παθει κατι αλλο το πριζακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2023 στις 2:52 ΜΜ, poulinos είπε

προσοχη τι keystones παιρνει το καθε patch panel.

δες πιο πανω το Patch panel που εβαλα. επισης αν θυμαμαι σωστα υπαρχουν 2 τυποι keystones της Panduit οποτε προσεχε τι θα παρεις.

αν αποφασισεις να πας σε panduit ριξε ενα pm πρωτα.

Καλησπέρα..

Επιτέλους σχεδόν έχουμε τελειώσει με το σπίτι και τώρα θα αγοράσω σιγά σιγά τα κομμάτια για το rack

Σκέφτομαι να πάρω ένα ανοιχτό rack σαν αυτό 
https://www.e-gate.gr/1296832/startech-6u-wall-mount-network-rack-wallmount8

Τι keystones και τι patch panel σε panduit θα χρειαστώ?

Επίσης προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω μόνο 3 ethernet καλώδια (τηλεόραση, pc, καταγραφικό) να πάω σε ένα μικρό switch (8αρι) https://www.skroutz.gr/s/15864440/TP-LINK-TL-SG108-v4-Unmanaged-L2-Switch-me-8-THyres-Gigabit-1Gbps-Ethernet.html#shops ή να πάω σε μεγάλο 16αρι https://www.skroutz.gr/c/124/network-switch/m/5702/TP-LINK/f/435008_726988_726993_834052/Unmanaged-16-topothetisi-se-rack-1-Gbps.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Τι ράφια πρέπει να πάρω? Λίγο που κοίταξα έχει διάφορα μεγέθη και οι τιμές τσιμπάνε.

Σκέφτομαι να το στήσω κάπως έτσι, για πες μου την γνώμη σου.

wallmount1.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, pavloa said:

Καλησπέρα..

Επιτέλους σχεδόν έχουμε τελειώσει με το σπίτι και τώρα θα αγοράσω σιγά σιγά τα κομμάτια για το rack

Σκέφτομαι να πάρω ένα ανοιχτό rack σαν αυτό 
https://www.e-gate.gr/1296832/startech-6u-wall-mount-network-rack-wallmount8

Τι keystones και τι patch panel σε panduit θα χρειαστώ?

Επίσης προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω μόνο 3 ethernet καλώδια (τηλεόραση, pc, καταγραφικό) να πάω σε ένα μικρό switch (8αρι) https://www.skroutz.gr/s/15864440/TP-LINK-TL-SG108-v4-Unmanaged-L2-Switch-me-8-THyres-Gigabit-1Gbps-Ethernet.html#shops ή να πάω σε μεγάλο 16αρι https://www.skroutz.gr/c/124/network-switch/m/5702/TP-LINK/f/435008_726988_726993_834052/Unmanaged-16-topothetisi-se-rack-1-Gbps.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Τι ράφια πρέπει να πάρω? Λίγο που κοίταξα έχει διάφορα μεγέθη και οι τιμές τσιμπάνε.

Σκέφτομαι να το στήσω κάπως έτσι, για πες μου την γνώμη σου.

 

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-jack/jack-utp-cat6/panduit-jack-rj45-8-8-cat6-mavro_208460/

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-patch-panel/patch-panel-keno-24/panduit-patch-panel-keno-24theseon-1u_208475/

 

rack 19 inches θες. switch διαλεγεις εσυ να  θες 8αρι ή 16 αρι για μελλοντικα.καλο θα ηταν πχ να ηταν rack mounted και αυτο.

καποιοι που θελουν να εξαφανισουν τακαλωδια βαζουν αναμεσα στο switch και στο Patch panel καποιος οργανωτηρα καλωδιων.

 

Δες στο 9:10. 

https://www.youtube.com/watch?v=VTCjxe1Qbn4

επισης καποιοι βαζουν και Rack mount πολυπριζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-jack/jack-utp-cat6/panduit-jack-rj45-8-8-cat6-mavro_208460/

https://www.kafkas.gr/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-patch-panel/patch-panel-keno-24/panduit-patch-panel-keno-24theseon-1u_208475/

 

rack 19 inches θες. switch διαλεγεις εσυ να  θες 8αρι ή 16 αρι για μελλοντικα.καλο θα ηταν πχ να ηταν rack mounted και αυτο.

καποιοι που θελουν να εξαφανισουν τακαλωδια βαζουν αναμεσα στο switch και στο Patch panel καποιος οργανωτηρα καλωδιων.

 

Δες στο 9:10. 

https://www.youtube.com/watch?v=VTCjxe1Qbn4

επισης καποιοι βαζουν και Rack mount πολυπριζο.

ωραία οπότε θα ρίξω μια παραγγελία τα keystones και το patch panel.

Το rack που βρήκα δεν θα μου κάνει? https://www.startech.com/en-eu/server-management/wallmount6

Switch έλεγα να πάρω ένα μικρό για αρχή (tv, pc , καταγραφικό και μπορεί τον συναγερμό) οπότε προς το παρόν με καλύπτει το 8αρι, απλά πιο να διαλέξω? Αυτό που έβαλα πιο πάνω είναι καλό? 

Μπα εμένα δεν με πειράζει να φαίνονται λίγο τα καλώδια. Για το πολύπριζο θα το σκεφτώ.

Για ράφια τι έχεις να προτείνεις?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, pavloa said:

ωραία οπότε θα ρίξω μια παραγγελία τα keystones και το patch panel.

Το rack που βρήκα δεν θα μου κάνει? https://www.startech.com/en-eu/server-management/wallmount6

Switch έλεγα να πάρω ένα μικρό για αρχή (tv, pc , καταγραφικό και μπορεί τον συναγερμό) οπότε προς το παρόν με καλύπτει το 8αρι, απλά πιο να διαλέξω? Αυτό που έβαλα πιο πάνω είναι καλό? 

Μπα εμένα δεν με πειράζει να φαίνονται λίγο τα καλώδια. Για το πολύπριζο θα το σκεφτώ.

Για ράφια τι έχεις να προτείνεις?

αν δεν θες κλειστο rack τοτε αυτο ειναι μια λυση.υπαρχουν και rack με αποσπωμενα πλαινα. ραφι οτι και να παρεις ραφι ειναι.το βασικο ειναι το μεγεθος του. σε απλα switch πας  tp link. σε πιο καλα απο  netgear, cisco  κτλ. ολα εχουν να κανουν τι λεφτα θες να δωσεις.

θα βαζα 8αρι 8u ή και μεγαλυτερο βεβαια γιατι μελλοντικα ποιος ξερει τι θα μπει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κλειστό 9 ή 12 u. Ups και nas, έχουν παρόμοιο ύψος και χρειάζονται περίπου 3-4 U. Αν βάλεις όλα τα υπόλοιπα, ίσως είναι οριακά το 9άρι. Υπολόγισε και την μονάδα εξαερισμού (1U).

Για να ξεκινήσεις να δουλεύεις χωρίς καθόλου σκοτούρα, πάρε ένα 8άρι του κιλού με 20-25€ και ένα απλό ράφι 10-15€. Βάλε jacks στα καλώδια, κούμπωσέ τα στο switch και είσαι μπόμπα.

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε rackάτες συσκευές (router, switch, καταγραφικό κλπ) αν μπορεί να τα σηκώσει η τσέπη σου, έχεις όρεξη να ασχοληθείς ή σου αρέσει ως ιδέα/αποτέλεσμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, csontheline said:

Πάρε κλειστό 9 ή 12 u. Ups και nas, έχουν παρόμοιο ύψος και χρειάζονται περίπου 3-4 U. Αν βάλεις όλα τα υπόλοιπα, ίσως είναι οριακά το 9άρι. Υπολόγισε και την μονάδα εξαερισμού (1U).

Για να ξεκινήσεις να δουλεύεις χωρίς καθόλου σκοτούρα, πάρε ένα 8άρι του κιλού με 20-25€ και ένα απλό ράφι 10-15€. Βάλε jacks στα καλώδια, κούμπωσέ τα στο switch και είσαι μπόμπα.

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε rackάτες συσκευές (router, switch, καταγραφικό κλπ) αν μπορεί να τα σηκώσει η τσέπη σου, έχεις όρεξη να ασχοληθείς ή σου αρέσει ως ιδέα/αποτέλεσμα.

 

γενικως ειναι τι budget θελει να δωσει.πχ της panduit ειναι ωραια αλλα ειναι ακριβα.5-6 ευρω το Keystone και κανα 30αρι σχεδον το Patch panel/.καποιος αλλος θα παιρνε ενα ετοιμο Patch panel με 20 ευρω ή θα βαζε rj45. το ιδιο οπως σωστα ανεφερες και με τα Switch.ραφι και απλο Switch ή ενα rack mount/Και αν ειναι rack mount θα το παρεις και poe πχ για καμερες ή οχι? απειρες επιλογες.

συμφωνω για κλειστο rack αλλα παντα να βγαινουν τα πλαινα για να δινουν προσβαση και να μπορεις να κανεις γενικοτερα περισσοτερα πραγματα πιο ευκολα. της apc πχ δεν θελει καν εγκλωβισμενα.εχουν rack που τα εχει ενσωματωμενα και απλα βαζεις βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...