Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια εγγραφης CD/MP3


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Έχω έναν υπολογιστή στο οποίο γράφω διάφορα cd/mp3, τα οποία τα Θέλω για να τα ακούω στο αυτοκίνητο.
Τελευταία όμως αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.. Κύριός με τα mp3  (Πολλά τραγούδια σε ένα cd).
Κάνω κανονικά την εγγραφή , τα τραγούδια παίζουν κανονικά στον υπολογιστή ,άλλα δεν παίζουν σωστά στο αυτοκίνητο.. (Πηδάνε, λόγια ,κομμάτια κτλ)

Δοκίμασα σχεδόν όλα τα προγράμματα εγγραφής τραγουδιών σε mp3 , κυριολεκτικά όλα τα φρεε... Άλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...
Όταν γράφω κανονικό CD (10-15 τραγούδια) παίζουν κανονικά...
Μήπως εχουν τοποθετησει καποιο λογισμικο οι εταιρειες στα προγραμματα αυτα , διοτι οσα Mp3 εχω γραψει παλια απο τον ιδιο υπολογιστη, εξακολουθουν να παιζουν κανονικα στο αυτοκινητο.... το προβλημα παρουσιαζεται μονο με οσα MP3 γραφω τωρα τελευταια (7-8 μηνες).
 

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Montezuma είπε

,άλλα δεν παίζουν σωστά στο αυτοκίνητο.. (Πηδάνε, λόγια ,κομμάτια κτλ)

Δοκίμασα σχεδόν όλα τα προγράμματα εγγραφής τραγουδιών σε mp3 , κυριολεκτικά όλα τα φρεε... Άλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...
Όταν γράφω κανονικό CD (10-15 τραγούδια) παίζουν κανονικά...
Μήπως εχουν τοποθετησει καποιο λογισμικο οι εταιρειες στα προγραμματα αυτα , διοτι οσα Mp3 εχω γραψει παλια απο τον ιδιο υπολογιστη, εξακολουθουν να παιζουν κανονικα στο αυτοκινητο.... το προβλημα παρουσιαζεται μονο με οσα MP3 γραφω τωρα τελευταια (7-8 μηνες).
 

1- Διαφορετική μάρκα cdr.

2- Χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής.

3- MP3 με σταθερό bitrate.

4- Πολύ παλιό car cdplayer = τα φτύνει σιγά σιγά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δοκίμασε με μικρότερη ταχύτητα εγγραφής, π.χ. μέχρι 8x και δοκίμασε και άλλα δισκάκια.

Παρέλειψα να το αναφέρω οτι δοκίμασα και χαμηλή ταχυτητα, με το ιδιο αποτελεσμα

26 λεπτά πριν, dpolal είπε

1- Διαφορετική μάρκα cdr.

2- Χαμηλότερη ταχύτητα εγγραφής.

3- MP3 με σταθερό bitrate.

4- Πολύ παλιό car cdplayer = τα φτύνει σιγά σιγά.

Εχω χρησημοποιησει διαφορες μαρκες CD, αλλα δεν αλλαξε κατι.. και με χαμηλη ταχυτητα επισης τα ιδια ,
Αυτο για το cd player ειναι πιο πιθανο, αλλα λογικα δεν θα ειχαν προβλημα και τα αλλα παλεότερα CD/MP3 που ειχα γραψει ;;
Οταν λες με σταθερο bitrate τι εννοεις, με ποιον τροπο ;;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Montezuma είπε

Οταν λες με σταθερο bitrate τι εννοεις, με ποιον τροπο ;;

Εννοεί ότι τα mp3 υποστηρίζουν και σταθερό bitrate (cbr) και μεταβλητό (vbr). Το 1ο είναι το κλασσικό και καλύτερο υποστηριζόμενο, ενώ το 2ο είναι πιο βελτιωμένο αλλά δεν υποστηρίζεται και τόσο καλά, ιδίως από παλαιότερα players. Αυτό το ορίζεις κατά την κωδικοποίηση.

 

Δεν νομίζω όμως να είναι θέμα cbr/vbr καθώς δύσκολα θα βρεις vbr κομμάτια, εκτός αν τα κωδικοποιείς μόνος σου. Αφού έχεις δοκιμάσει και με χαμηλότερη ταχύτητα και με άλλα δισκάκια, μια άλλη σκέψη είναι ότι μπορεί τα mp3 να είναι σε αρκετά υψηλό bit rate και ο player δεν μπορεί να ανταποκριθεί και να κάνει skip. Θα έλεγα να στήσεις το mediainfo, στην 1η εκκίνηση να επιλέξεις Προβολή->Κείμενο και μετά με δεξί κλικ σε κάποιο αρχείο πολυμέσων (υποστηρίζει σχεδόν όλα τα αρχεία) να δεις τι χαρακτηριστικά έχουν κάποια mp3 που παίζουν σωστά και τι αυτά που δεν παίζουν σωστά. Αν θέλεις πάρε με αντιγραφή τα στοιχεία ενός παλιού mp3 και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα και επανέλαβε και για ένα νεώτερο (και προβληματικό) να τα δούμε κι εμείς μήπως βγάλουμε άκρη.

7 ώρες πριν, Montezuma είπε

και με χαμηλη ταχυτητα επισης τα ιδια

Σε τι ταχύτητα δοκίμασες; Από 4x έως 8x συνήθως είναι οι ταχύτητες που θα πρέπει να δεις και ίσως να πέσεις και στα 2x.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εννοεί ότι τα mp3 υποστηρίζουν και σταθερό bitrate (cbr) και μεταβλητό (vbr). Το 1ο είναι το κλασσικό και καλύτερο υποστηριζόμενο, ενώ το 2ο είναι πιο βελτιωμένο αλλά δεν υποστηρίζεται και τόσο καλά, ιδίως από παλαιότερα players. Αυτό το ορίζεις κατά την κωδικοποίηση.

 

Δεν νομίζω όμως να είναι θέμα cbr/vbr καθώς δύσκολα θα βρεις vbr κομμάτια, εκτός αν τα κωδικοποιείς μόνος σου. Αφού έχεις δοκιμάσει και με χαμηλότερη ταχύτητα και με άλλα δισκάκια, μια άλλη σκέψη είναι ότι μπορεί τα mp3 να είναι σε αρκετά υψηλό bit rate και ο player δεν μπορεί να ανταποκριθεί και να κάνει skip. Θα έλεγα να στήσεις το mediainfo, στην 1η εκκίνηση να επιλέξεις Προβολή->Κείμενο και μετά με δεξί κλικ σε κάποιο αρχείο πολυμέσων (υποστηρίζει σχεδόν όλα τα αρχεία) να δεις τι χαρακτηριστικά έχουν κάποια mp3 που παίζουν σωστά και τι αυτά που δεν παίζουν σωστά. Αν θέλεις πάρε με αντιγραφή τα στοιχεία ενός παλιού mp3 και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα και επανέλαβε και για ένα νεώτερο (και προβληματικό) να τα δούμε κι εμείς μήπως βγάλουμε άκρη.

Σε τι ταχύτητα δοκίμασες; Από 4x έως 8x συνήθως είναι οι ταχύτητες που θα πρέπει να δεις και ίσως να πέσεις και στα 2x.

Μια λεπτομερια που μολις τωρα το προσεξα.....
Τα προβληματα ξεκινησαν οταν περασα απο windows 7 se Windows 10... και αυτο το προσεξα και στα δυο PC.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε τα mp3 όπως σου είπα πριν. Με πιο πρόγραμμα γράφεις τα δισκάκια; Αν το κάνεις με το σύστημα των windows δοκίμασε με κάποιο άλλο. Από δωρεάν δες το cdburnerxp και το ashampoo burning studio free. Το nero lite δεν το έχω δοκιμάσει, είναι δωρεάν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2023 στις 3:49 ΜΜ, micos000 είπε

Έλεγξε τα mp3 όπως σου είπα πριν. Με πιο πρόγραμμα γράφεις τα δισκάκια; Αν το κάνεις με το σύστημα των windows δοκίμασε με κάποιο άλλο. Από δωρεάν δες το cdburnerxp και το ashampoo burning studio free. Το nero lite δεν το έχω δοκιμάσει, είναι δωρεάν;

Έχω δοκιμάσει με ότι πρόγραμμα είναι δωρεάν, και με το cdburnerxp & ashampo burning , το αποτέλεσμα το ίδιο...
Θα δοκιμάσω αύριο με το NERO  που μου πρότεινε κάποιος συμφορουμιτης να δω.... και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα να αλλάζεις προγράμματα εγγραφής όταν είναι η αξιοπιστία τους είναι επαληθευμένη τόσα χρόνια τώρα.
Kαι μάλλον δεν φταίνε ούτε τα δισκάκια. Άλλη είναι η αιτία.

Aφού τα προβλήματα ξεκίνησαν με τα win 10, 
π.χ., έλεγξε μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε DPC latency που εκδηλώνεται κατά την εγγραφή.

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν έχει νόημα να αλλάζεις προγράμματα εγγραφής όταν είναι η αξιοπιστία τους είναι επαληθευμένη τόσα χρόνια τώρα.
Kαι μάλλον δεν φταίνε ούτε τα δισκάκια. Άλλη είναι η αιτία.

Aφού τα προβλήματα ξεκίνησαν με τα win 10, 
π.χ., έλεγξε μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε DPC latency που εκδηλώνεται κατά την εγγραφή.

-
 

Τι είναι το DPC latency και πως το ελέγχω ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, micos000 είπε

Με τα ίδια mp3 δοκιμάζεις; Από που τα "βρήκες"; Δοκίμασες με κάποια που παίζουν σίγουρα από παλαιότερα cd;

Με τα ιδια CD που χρησημοποιουσα παλια sony.
Αλλα εχω δοκιμασει και με maxwell, philips.am. tdk. verbatim και αλλα ΝΟΝΑΜΕ, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο...
Εχω την εντυπωση οτι το προβλημα το δημηουργουνε τα windows 10, διοτι απο τοτε που περασα απο τα 7 στο 10 αρχισαν τα προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τραγούδια ρωτούσα. Δοκίμασες να γράψεις ένα cd με τα ίδια mp3 που έχεις σε παλαιότερο cd που παίζουν σωστά;

Τα mp3 από που τα παίρνεις; Το κάνεις με τον ίδιο τρόπο που το έκανες και πριν στα 7άρια;

Στα 7άρια με ποιο πρόγραμμα έγραφες; Το ίδιο το χρησιμοποίησες τώρα;

Για το DPC Latency που ρώτησες πριν δες στο παρακάτω λινκ.

https://www.sweetwater.com/sweetcare/articles/solving-dpc-latency-issues/

Γράψε ένα cd με πολύ χαμηλή ταχύτητα 2x για δοκιμή.

Δοκίμασε ένα cd που έγραψες και παίζει με πρόβλημα σε άλλο car player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...