Προς το περιεχόμενο

Αδυναμια εγγραφης CD/MP3


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι δεν δοκιμαζεις σε καποιο αλλο cd player   καποιου γνωστου σου να δεις θα τα παιξει σωστα και αν ναι τοτε δεν φταει το λειτουργικο αλλα σιγουρα το cd player που εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, micos000 είπε

Για τα τραγούδια ρωτούσα. Δοκίμασες να γράψεις ένα cd με τα ίδια mp3 που έχεις σε παλαιότερο cd που παίζουν σωστά;

Τα mp3 από που τα παίρνεις; Το κάνεις με τον ίδιο τρόπο που το έκανες και πριν στα 7άρια;

Στα 7άρια με ποιο πρόγραμμα έγραφες; Το ίδιο το χρησιμοποίησες τώρα;

Για το DPC Latency που ρώτησες πριν δες στο παρακάτω λινκ.

https://www.sweetwater.com/sweetcare/articles/solving-dpc-latency-issues/

Γράψε ένα cd με πολύ χαμηλή ταχύτητα 2x για δοκιμή.

Δοκίμασε ένα cd που έγραψες και παίζει με πρόβλημα σε άλλο car player.

Ναι , δοκιμασα να γραψω τα ιδια τραγουδια ,αλλα χωρις αποτελεσμα..
Τα mp3 τα εχω κατεβασμενα....... Ναι το κανω με τον ιδιο τροπο ακριβός, ακομα και με την ιδια ταχύτητα.
Στα 7αρια εγραφα με το BurnAware Free , τωρα μιας που δεν δουλεψε εκεινο , δοκιμασα και με τα αλλα που εχω αναφερει ενα ποστ πιο πανω.

Αυτό { Δοκίμασε ένα cd που έγραψες και παίζει με πρόβλημα σε άλλο car player.} , δεν το δοκίμασα ακόμα...

Εβαλα να τρεξει το προγραμα για 5 λεπτα, αλλα δεν καταλαβαίνω τι λεει, αν εχει κάποιο προβλημα η οχι....
Μου έβγαλε αυτό.... που υποθέτω είναι καλό..

Conclusion: Your system appears to be suitable for handling real-time audio and other tasks without dropouts.

 

1 ώρα πριν, giavra είπε

γιατι δεν δοκιμαζεις σε καποιο αλλο cd player   καποιου γνωστου σου να δεις θα τα παιξει σωστα και αν ναι τοτε δεν φταει το λειτουργικο αλλα σιγουρα το cd player που εχεις

Λεω να το δοκιμάσω αύριο αυτο, δεν το εχω κάνει αυτο μέχρι τώρα...

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 26/1/2023 στις 2:26 ΜΜ, micos000 είπε

Κάνε και αυτό και βλέπουμε.

Λοιπον, επανέρχομαι στο θεμα.
Δοκιμασα τα MP3 Cd-ακια και σε αλλα 4 αυτοκινητα, και ειχαν το ιδιο προβλημα, δεν παιζανε σωστα , οπως ακριβος στο δικο μου...
Αρα κατι συμβαινει με τα προγραματα εγγραφης ..... απο το 2020 και μετα... διοτι, oti MP3 Cd-κι εχω γραψει πριν το 2020 ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα να βάλεις έναν παλιό δίσκο και να στήσεις 7άρια να δούμε αν μετά θα παίζουν σωστά. Αν το κάνεις αποσύνδεσε πρώτα τον δίσκο με τα 10άρια για να μην σου μπλέξει το boot.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, micos000 είπε

Θα έλεγα να βάλεις έναν παλιό δίσκο και να στήσεις 7άρια να δούμε αν μετά θα παίζουν σωστά. Αν το κάνεις αποσύνδεσε πρώτα τον δίσκο με τα 10άρια για να μην σου μπλέξει το boot.

Δεν εχω παλιο δισκο, οποτε Θα πρεπει ειτε να κανω dual boot ειτε να το κανω σε καποιον παλιο υπολογιστη,
Αλλα δεν διαθετω καποιο παλιο ΠΣ, και για ντουαλ μπουτ εχω ηδη με linux.
 

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι dual boot γιατί μετά θα δυσκολευτείς να το αφαιρέσεις. Μπορείς να πάρεις έναν 120άρι ssd με κανά 10άρικο και να πειραματιστείς εκεί. Ο δίσκος σίγουρα δεν θα πάει χαμένος.

Τον συγκεκριμένο του λινκ τον έχω δουλέψει αρκετά και δεν είχα πρόβλημα πουθενά σε σχέση με κάτι άλλους που με κρεμούσαν. Δεν είναι από τους πιο γρήγορους αλλά θα είναι μια χαρά για τα 7άρια. Αποσύνδεσε όμως τον δίσκο με τα 10 πριν την εγκατάσταση για να μην στα κάνει μαντάρα και μετά δεν μπουτάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

Όχι dual boot γιατί μετά θα δυσκολευτείς να το αφαιρέσεις. Μπορείς να πάρεις έναν 120άρι ssd με κανά 10άρικο και να πειραματιστείς εκεί. Ο δίσκος σίγουρα δεν θα πάει χαμένος.

Τον συγκεκριμένο του λινκ τον έχω δουλέψει αρκετά και δεν είχα πρόβλημα πουθενά σε σχέση με κάτι άλλους που με κρεμούσαν. Δεν είναι από τους πιο γρήγορους αλλά θα είναι μια χαρά για τα 7άρια. Αποσύνδεσε όμως τον δίσκο με τα 10 πριν την εγκατάσταση για να μην στα κάνει μαντάρα και μετά δεν μπουτάρει.

Βρηκα τωρα ενα HDD 360GB , θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2023 στις 4:31 ΜΜ, micos000 είπε

Όχι dual boot γιατί μετά θα δυσκολευτείς να το αφαιρέσεις. Μπορείς να πάρεις έναν 120άρι ssd με κανά 10άρικο και να πειραματιστείς εκεί. Ο δίσκος σίγουρα δεν θα πάει χαμένος.

Τον συγκεκριμένο του λινκ τον έχω δουλέψει αρκετά και δεν είχα πρόβλημα πουθενά σε σχέση με κάτι άλλους που με κρεμούσαν. Δεν είναι από τους πιο γρήγορους αλλά θα είναι μια χαρά για τα 7άρια. Αποσύνδεσε όμως τον δίσκο με τα 10 πριν την εγκατάσταση για να μην στα κάνει μαντάρα και μετά δεν μπουτάρει.

Δοκίμασα και με windows 7 ultimate  αλλα και παλι το ιδιο αποτελεσμα....
Δεν ξερω τι μπορει να φταιει...
Μηπως φταινε τα δισκακια , διοτι παρατηρησα οτι τα δισκακια που εχω αγορασει τελευταια ειναι πολυ πιο λεπτα απο τα παλια που εχω.... και επειδη ειναι λέπτα δεν τα πιανει το μηχανημα .

 

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , πάρε καινούργιο player στο αυτοκίνητο, να έχει κ bluetooth να μη φας καμιά κλήση τζάμπα κ βερεσέ και να έχει κ υποδοχή usb

κάνεις copy στο usb κ είσαι άρχοντας

παίζεις κ από το κινητό σου ή άλλη πηγή ΒΤ αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DPC Latency, όπως πολύ σωστά έγραψε κάποιος προηγουμένως. Οφείλεται στην αρχιτεκτονική των νέων windows, και υπάρχει σαν τρόπος διαχείρισης τόσο στο kernel όσο και στους ίδιους τους drivers. Ο,τι αργεί πολύ, παραιτείται για λίγο.


Συνηθέστερες αιτίες HDD, USB, SATA, ACPI. Φαίνεται πως "σε κτυπάει" την ώρα που γράφεις.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kthulhou είπε

Λοιπόν , πάρε καινούργιο player στο αυτοκίνητο, να έχει κ bluetooth να μη φας καμιά κλήση τζάμπα κ βερεσέ και να έχει κ υποδοχή usb

κάνεις copy στο usb κ είσαι άρχοντας

παίζεις κ από το κινητό σου ή άλλη πηγή ΒΤ αν θες

Εννοείτε ότι αν το radiocd είναι after-market η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή με κάποιο που έχει usb. Δεν ξέρουμε όμως αν το αμάξι του montezuma έχει κονσόλα και το χειρίζεται από το τιμόνι και δεν θέλει να "χαλάσει" την αισθητική του ταμπλό ή να χάσει την ευκολία του χειριστηρίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2023 στις 12:06 ΜΜ, micos000 είπε

Εννοείτε ότι αν το radiocd είναι after-market η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή με κάποιο που έχει usb. Δεν ξέρουμε όμως αν το αμάξι του montezuma έχει κονσόλα και το χειρίζεται από το τιμόνι και δεν θέλει να "χαλάσει" την αισθητική του ταμπλό ή να χάσει την ευκολία του χειριστηρίου.

 

Το RadioCd το χειρίζομαι και απο το τιμόνι...
Και παλι η ερωτηση  μου παραμενει... Πως γινετε να παιζει ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΙΑ CD (Mp3)  που εχω γραψει παλια , και να μην παιζει σωστα κανενα απο αυτα που γραφω τωρα...

Στις 13/6/2023 στις 9:35 ΠΜ, Kthulhou είπε

Λοιπόν , πάρε καινούργιο player στο αυτοκίνητο, να έχει κ bluetooth να μη φας καμιά κλήση τζάμπα κ βερεσέ και να έχει κ υποδοχή usb

κάνεις copy στο usb κ είσαι άρχοντας

παίζεις κ από το κινητό σου ή άλλη πηγή ΒΤ αν θες

Αυτο που λες, ειναι , Ποναει χερι, κοψει χερι....
Το θεμα ειναι να δω ολες της λυσεις που υπαρχουν , και μετα αν ειναι να παω σε αυτην που προτεινεις.....
Και οπως ειπα πιο πανω, η απόρροια μου ειναι, Πως γινετε να παιζει ολα τα παλια CD(MP3)  που εχω γραψει , αλλα κανενα απο αυτα που γραφω τωρα.....

Επεξ/σία από Montezuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...