Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, empire21 είπε

 Είναι από την εταιρεία alsyk στη Χαλκίδα.Στο μόνο που κολλάω πριν δώσω το οκ είναι ότι δεν τοποθετεί μόνο μια μάρκα κουφωμάτων για να πούμε ότι ειδικεύεται σε αυτήν με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αυτό δε χρειάζεται να σε ανησυχεί. Δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη γνώση ανά μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα

Θα βάλω pvc ανοιγόμενα rehau ή salamander με το ΕΚΟ ΙΙ στην Αθήνα. Έχω 3 προσφορές (με ίδια κεφαλαία για το ποσοστό συμμετοχής μου, δεν τους δίνω τίποτε επιπλέον ως προκαταβολή-θα πάρουν την επιδότηση από το ΕΚΟ ΙΙ), αλλά δυσκολεύομαι να καταλήξω.

Ποιες οι διαφορές σε πάχος 60, 70 και 76mm (Rehau τα 2 πρώτα & Salamander το 3ο);

Όσοι έχετε σχετικές προσφορές ή έχετε ήδη βάλει με το ΕΚΟ ΙΙ στην Αθήνα, παρακαλώ στείλτε μου τις εταιρείες, το μοντέλο του κουφώματος και τα κόστη ανά m2.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Είμαι σε φάση που θα αλλάξω σύντομα κουφώματα στο ισόγειο που διαμένω. Ξεκίνησα παίρνοντας προσφορές από αλουμινάδες και στη συνέχεια ανακάλυψα και έλιωσα στο ψάξιμο τα PVC.

Δεν θα μπω, ακόμα, σε πιο τεχνικές λεπτομέρειες. Θέλω, προς το παρόν, μια γνώμη για τα συγκεκριμένα μοντέλα, έχοντας υπόψην το value for money, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αρκούμαι να βάλω το πιο φθηνό "για να κάνω δουλειά".

Σε αλουμίνιο, ο αλουμινάς μου πρότεινε την Europa Prima.

Σε PVC, την kömmerling gealan S8000. ένας άλλος τεχνίτης μου έδωσε επίσης προσφορά για την 76AD της kömmerling, αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβή.

Θέλω να ψάξω, επίσης, την Veka softline 70.

Αυτό που ζητάω είναι τα φώτα σας ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές, κυρίως στις συνθετικές.

p.s. Επίσης, κάποια μοντέλα είναι από ανακυκλωμένο υλικό. Τι ρόλο παίζει αυτό στην ποιότητα τους;

Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Μητσακλέας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας,

για σπίτι στο κέντρο Αθήνας στον πρώτο όροφο παλαιάς πολυκατοικίας που δεν είναι δυνατόν να γίνει θερμομόνωση.. και θα μπουν 3 πόρτες δύφυλλες ανοιγόμενες αλουμινίου, ένα παράθυρο αντίστοιχο, συν ηλιακός  (160lt) και ένα a/c (ούτε φυσικό αέριο επιτρέπεται), μπορείτε να μου πείτε προτάσεις;

Για παράθυρα σκεφτόμουν για ΕΤΕΜ Ε45 ή alouminco W450 (αν καταλαβαίνω καλά το δεύτερο είναι μάλλον ανώτερο από το πρώτο). Υπάρχει επιχορήγηση από το ΕΚΟ ΙΙ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε σειρά με δείκτη <2 και επώνυμους περιμετρικούς μηχανισμούς είναι top επιλογή. Ακόμη και σειρές που θα δώσουν >2 είναι ΟΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _spirit_ είπε

Καλησπέρα σας,

για σπίτι στο κέντρο Αθήνας στον πρώτο όροφο παλαιάς πολυκατοικίας που δεν είναι δυνατόν να γίνει θερμομόνωση.. και θα μπουν 3 πόρτες δύφυλλες ανοιγόμενες μπαλκονόπορτες αλουμινίου, ένα παράθυρο αντίστοιχο, συν ηλιακός  (160lt) και ένα a/c (ούτε φυσικό αέριο επιτρέπεται), μπορείτε να μου πείτε προτάσεις για κάθε ένα από αυτά;

Για παράθυρα σκεφτόμουν για ΕΤΕΜ Ε45 ή alouminco W450 (αν καταλαβαίνω καλά το δεύτερο είναι μάλλον ανώτερο από το πρώτο). Υπάρχει επιχορήγηση από το ΕΚΟ ΙΙ. Για ρολό σκεφτόμουν πολυορεθάνης για να γλιτώσουμε τα έξοδα βαφής και να αξιοποιηθούν τα χρήματα σε κάτι καλύτερο (πχ ηχομόνωση).

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

10 ώρες πριν, Alejandro είπε

Οποιαδήποτε σειρά με δείκτη <2 και επώνυμους περιμετρικούς μηχανισμούς είναι top επιλογή. Ακόμη και σειρές που θα δώσουν >2 είναι ΟΚ. 

Από το πρόγραμμα πρέπει να έχουμε συντελεστή ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΘΕΡΜΟΠΕΡΑΤΟΤΗΤΑΣ U<2 W/m2K)

http://www.etem.gr/el/product/13 (Ε45)

https://exoikonomoaluminco.gr/wp-content/uploads/2018/09/katalogos_exoikonomo.pdf (W450)

10 ώρες πριν, Alejandro είπε

Το ρόλο πολυουρεθάνης, τι σχέση έχει με τη βαφή;

Τα φυλλαράκια στα ρολά πολυορεθάνης βγαίνουν απευθείας με βαφή χωρίς έξτρα χρέωση (λόγω πολυκατοικίας χρειάζεται καφέ ή ξύλου), ενώ για να βαφτούν τα φυλλαράκια από ρολό αλουμινίου σε χρώμα ραλ και ξύλου, η επιβάρυνση είναι 50,00€/τεμ και 100,00€/τεμ., αντίστοιχα.

Επιπρόσθετα αν μπει ρολό αλουμινίου μας είπαν ότι θα πρέπει να μπει ηλεκτρικό μοτέρ τα οποία είναι ευπαθή και με διάρκεια ζωής περίπου πενταετία. Οπότε η σκέψη ήταν μήπως τα 200 της βαφής συν τα 120 γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να μπει έστω στα δύο μοτέρ και μανιβέλα για περίπτωση διακοπής ρεύματος να αξιοποιηθούν σε καλύτερο κούφωμα/τζάμι κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αλουμινίου και τα πολυουρεθάνης βάφονται απλά τα 2α είναι φθηνότερα. Αν σε ενδιαφέρει η όποια ασφάλεια μπορεί να προσφέρει ένα ρόλο τότε πας σε αλουμινίου. Είναι όντως βαρύτερα και θα χρειαστεί μοτέρ. Αν το μοτέρ είναι σοβαρό π.χ. Somfy, δεν χαλάει στην πενταετία.

Αν θέλεις το ρόλο απλά για σκίαση η λύση του alpol είναι vfm. Σε αυτή την περίπτωση επιλέγεις από τα στοκ χρώματα γιατί το φυλλαράκι alpol καλό είναι να μην βάφει αφού μπει η πολυουρεθάνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αλουμινιου βαρεως τυπου εχω για ρολλα, με μοτερ somfy και κανενα προβλημα ... δε ξερω απο που προκειπτει το ευπαθη. Και καποια ανοιγματα ειναι πολυ μεγαλα. Τα πολουεραθανης ειναι μεν φθηνα αλλα απο ασφαλεια το  ξεχνας τελειως, και παιδακι τα ανοιγει, και στη δικη μου περιπτωση (μονοκατοικια) απλα δε το συζητουσα καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Επίσης ΜΗΝ κάνεις το λάθος και πάρεις ρολό χωρίς μόνωση, θα το σκυλομετανοιώσεις...

Δε γίνεται να πάρει ρόλο αλουμινίου χωρίς θερμοδιακοπή γιατί δεν μπορεί να το δικαιολογήσει στο πρόγραμμα. Πλέον πρέπει και τα ρολά να έχουν μετρημένο συντελεστή θερμοπερατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Alejandro said:

Δε γίνεται να πάρει ρόλο αλουμινίου χωρίς θερμοδιακοπή γιατί δεν μπορεί να το δικαιολογήσει στο πρόγραμμα. Πλέον πρέπει και τα ρολά να έχουν μετρημένο συντελεστή θερμοπερατότητας.

Πάλι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πάλι καλά...

Ναι, γιατί διαφορετικά ακυρώνεται η θερμοδιακοπή του κουφώματος αφού το "κρυώνεις" από την επάνω κάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2018 στις 11:08 ΜΜ, Μητσακλέας είπε

Καλησπέρα!

Είμαι σε φάση που θα αλλάξω σύντομα κουφώματα στο ισόγειο που διαμένω. Ξεκίνησα παίρνοντας προσφορές από αλουμινάδες και στη συνέχεια ανακάλυψα και έλιωσα στο ψάξιμο τα PVC.

Δεν θα μπω, ακόμα, σε πιο τεχνικές λεπτομέρειες. Θέλω, προς το παρόν, μια γνώμη για τα συγκεκριμένα μοντέλα, έχοντας υπόψην το value for money, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αρκούμαι να βάλω το πιο φθηνό "για να κάνω δουλειά".

Σε αλουμίνιο, ο αλουμινάς μου πρότεινε την Europa Prima.

Σε PVC, την kömmerling gealan S8000. ένας άλλος τεχνίτης μου έδωσε επίσης προσφορά για την 76AD της kömmerling, αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβή.

Θέλω να ψάξω, επίσης, την Veka softline 70.

Αυτό που ζητάω είναι τα φώτα σας ανάμεσα σε αυτές τις επιλογές, κυρίως στις συνθετικές.

p.s. Επίσης, κάποια μοντέλα είναι από ανακυκλωμένο υλικό. Τι ρόλο παίζει αυτό στην ποιότητα τους;

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν ξέρω αν ακόμα ψάχνεσαι ή τοποθέτησες αλλά έχω να σου πω τα εξής:

Έβαλα σπίτι μου τα Kommerling 76AD τον περασμένο Απρίλιο, σε σπίτι παλιό με πολύ κακή μόνωση, 5ου ορόφου (δεν έχω άλλον από πάνω), γωνιακό.

Προηγουμένως, το σπίτι είχε ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι, με αποτέλεσμα τον χειμώνα να παγώνουμε και το καλοκαίρι να βράζουμε!

Φέτος το καλοκαίρι έπαθα πλάκα, καμία σχέση με πριν! Και τώρα δε που έπιασαν τα κρύα, το σπίτι είναι σε απείρως καλύτερη κατάσταση συγκριτικά με πέρσι, όπου για παράδειγμα στην κουζίνα πάγωνε το λάδι!!

Αν τα σηκώνει η τσέπη βάλτα και θα με θυμηθείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...