Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών για προβολή 4Κ και video editing


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.σκεψτομαι να αναβάθμισω σε ryzen 5 5600 (τώρα είμαι με i5 4600).  Δεδομένου ότι ΔΕΝ παίζω παιχνίδια αλλά ίσως ασχοληθώ ερασιτεχνικα με λίγο video editing τι κάρτα γραφικών προτείνετε;

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Καλησπέρα παιδιά.σκεψτομαι να αναβάθμισω σε ryzen 5 5600 (τώρα είμαι με i5 4600).  Δεδομένου ότι ΔΕΝ παίζω παιχνίδια αλλά ίσως ασχοληθώ ερασιτεχνικα με λίγο video editing τι κάρτα γραφικών προτείνετε;

Ευχαριστώ 

 

Δεν αναφέρεις τα υπόλοιπα κομμάτια του υπολογιστή σου και ποιο πρόγραμμα σκέφτεσαι να δουλεύεις. Για video editing θα χρειαστείς καλύτερα οκταπυρηνη cpu,  οπως 5700X αφού σκέφτεσαι για AMD. Άρα και αλλαγή μητρικής. Επίσης αρκετή RAM - τι έχεις;; Τροφοδοτικό;; Μέχρι πόσα δίνεις για κάρτα γραφικών να ξέρουμε που να κοιτάξουμε; Επίσης θα σε βοηθήσει στο video editing και ssd δίσκοι και ακόμα καλύτερα m2 nvme. Και παραπάνω από ένας για να έχεις στο ένα το πρόγραμμα, στο άλλο την cache του προγράμματος και πάει λέγοντας , είναι και άλλοι παράμετροι δηλαδή που παίζουν ρόλο σε αυτό που ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς, όχι απλά να σου πουμε μια κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονίζω ότι θέλω εντελώς ερασιτεχνικα να ασχοληθώ.τωρα έκανα και ερώτηση στο αντίστοιχο subforum και ρωτάω για προγράμματα.θελω κάποιο εντελώς "παιδικό" καθότι έχω λίγο ελεύθερο χρόνο αρα δε μπορώ να αφιερώσω πάρα πολύ μόνο στο να μάθω ένα χαοτικό πρόγραμμα.

Επίσης τώρα είμαι σε φάση αναβάθμισης. Έλεγα σαν πιο vfm  λύση να πας σε ryzen αντί για intel. Μητρική δεν έχω διαλέξει ακόμα (μόλις έκανα και για αυτό ερώτηση στο αντίστοιχο φόρουμ) σίγουρα θέλω κάτι vfm όχι πάνω από 100αρικο νομίζω.

Για καρτα γραφικών επίσης έλεγα ναμαι κοντά στα 120ευρω. Αλήθεια,είναι σε προσφορά μόλις 89 ευρώ η RX 550,αξίζει; Παιχνίδια ΔΕΝ παίζω.

Από Ραμ έλεγα για 16GB DR4.

Από σκληρούς θα βάλω ότι χρειαστεί δεν με πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Οπότε....; Υποψην θα πάμε σε entry level, όχι πάνω από 300 ευρώ.

Μέχρι 300 ευρώ για:

CPU, RAM 16GB, κάρτα γραφικών (με τις σημερινές τιμές) , am4 motherboard, και σε σκληρούς δίσκους ότι περισσέψει. Μάλιστα.

Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό, σορυ.

22 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Τονίζω ότι θέλω εντελώς ερασιτεχνικα να ασχοληθώ.τωρα έκανα και ερώτηση στο αντίστοιχο subforum και ρωτάω για προγράμματα.θελω κάποιο εντελώς "παιδικό".

Δούλεψε το windows movie maker και γλυτώνεις και τα λεφτά αναβάθμισης.

2 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2023 στις 5:04 ΜΜ, Hamurabi είπε

Καλησπέρα παιδιά.σκεψτομαι να αναβάθμισω σε ryzen 5 5600 (τώρα είμαι με i5 4600).  Δεδομένου ότι ΔΕΝ παίζω παιχνίδια αλλά ίσως ασχοληθώ ερασιτεχνικα με λίγο video editing τι κάρτα γραφικών προτείνετε;

Ευχαριστώ 

 

Θα πρότεινα να αναβαθμίσεις σε 13600K καλύτερα και να μάθεις το DaVinci Resolve.

Το προτείνω γιατί η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών στους intel: 12x00K ή 13x00K, έχει video encoder/decoder accelerators που ακόμα και η δωρεάν έκδοση του DaVinci εκμεταλλεύεται, διαφορετικά οι GPU accelerators απαιτούν την επί πληρωμή, Studio έκδοση.

intel 12th, 13th gen με K στο τέλος, όχι KF ! Να το τονίσω! 

Το productivity είναι πολύ καλύτερο στον 13600k, εφόσον δεν ασχολείσαι με παιχνίδια. Κάνε skip την αγορά κάρτας γραφικών και δώσε τη διαφορά σε καλύτερη CPU, ικανή για μελλοντική αναβάθμιση.

Πάντως ακόμα και Ryzen 5600 να πάρεις, το DaVinci είναι εξαιρετικό Video Editing πρόγραμμα που αξίζει να ασχοληθείς. Ακόμα και η δωρεάν έκδοση είναι ένα πολύ ικανό subset. 

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2023 στις 3:54 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Μέχρι 300 ευρώ για:

CPU, RAM 16GB, κάρτα γραφικών (με τις σημερινές τιμές) , am4 motherboard, και σε σκληρούς δίσκους ότι περισσέψει. Μάλιστα.

Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό, σορυ.

 

Για κάρτα γραφικών μιλάμε.300 ευρώ για κάρτα γραφικών ειπα, αρχικά έλεγα με τα μισά λεφτά αλλά με τα νεότερα δεδομένα που είπατε διπλασίασα το μπατζετ

 

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 9:10 ΜΜ, aki είπε

Θα πρότεινα να αναβαθμίσεις σε 13600K καλύτερα και να μάθεις το DaVinci Resolve.

Το προτείνω γιατί η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών στους intel: 12x00K ή 13x00K, έχει video encoder/decoder accelerators που ακόμα και η δωρεάν έκδοση του DaVinci εκμεταλλεύεται, διαφορετικά οι GPU accelerators απαιτούν την επί πληρωμή, Studio έκδοση.

intel 12th, 13th gen με K στο τέλος, όχι KF ! Να το τονίσω! 

Το productivity είναι πολύ καλύτερο στον 13600k, εφόσον δεν ασχολείσαι με παιχνίδια. Κάνε skip την αγορά κάρτας γραφικών και δώσε τη διαφορά σε καλύτερη CPU, ικανή για μελλοντική αναβάθμιση.

Πάντως ακόμα και Ryzen 5600 να πάρεις, το DaVinci είναι εξαιρετικό Video Editing πρόγραμμα που αξίζει να ασχοληθείς. Ακόμα και η δωρεάν έκδοση είναι ένα πολύ ικανό subset. 

Αν πάρω τον 13600Κ ,θα μπορούσα να παραλείψω την κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ναι, δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά τα περισσότερα laptops δουλεύουν με την ενσωματωμένη κάρτα iGPU, που έχουν οι επεξεργαστές. 

Αυτά που ανέφερε ο Ronie1985 είναι σωστές παρατηρήσεις, μια αλλαγή πλατφόρμας είναι αρκετά ακριβή από μόνη της και να πάρεις καλό PSU για να αντέξει τους περίεργους καινούριους Intel εάν αποφασίσεις για αυτό. 

Κατέβασε σήμερα το DaVinci Resolve στο υπάρχων σύστημα σου, κοίταξε το αν σε βολεύει, δες βίντεο στο YouTube πως δουλεύει και δώσε του χρόνο για εξοικείωση. Τέλος κρίνε τις ανάγκες σου.

Ίσως κανείς και τώρα ερασιτεχνική δουλειά με το σύστημα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Για κάρτα γραφικών μιλάμε.300 ευρώ για κάρτα γραφικών ειπα, αρχικά έλεγα με τα μισά λεφτά αλλά με τα νεότερα δεδομένα που είπατε διπλασίασα το μπατζετ

 

 

13 ώρες πριν, hln3 είπε

rtx 3060 12 GB

Με τα 300€ που δίνει ο φίλος μετα βίας παίρνει RTX 2060! Για την 3060 που προτείνεις θέλει τουλάχιστον άλλα 50€!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρωτήσω κάτι,στο davinci resolve γίνεται να έχω ένα βίντεο και να το πατήσω να παίζει και ενώ αυτό παίζει να ηχογραφήσω κάτι και στη συνέχεια προφανώς να προστεθεί στο τελικό βίντεο;

Δηλαδή πχ έχω ένα βίντεο με παρουσίαση ενός σπιτιού.ο μόνος ήχος που ακούγεται στο βίντεο είναι τα βήματα μου κ πόρτες που ανοιγοκλεινουν. Μπορώ λοιπόν να το βάλω να παιζει κ όπως παίζει να κάνω ηχογραφηση live με περιγραφές των δωματίων καθώς μπαίνω σε καθένα από αυτά; Κάπως λέγεται νομίζω αυτό. Αν ναι πως;(για να googlarω)

Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Μα ρωτήσω κάτι,στο davinci resolve γίνεται να έχω ένα βίντεο και να το πατήσω να παίζει και ενώ αυτό παίζει να ηχογραφήσω κάτι και στη συνέχεια προφανώς να προστεθεί στο τελικό βίντεο;

Δηλαδή πχ έχω ένα βίντεο με παρουσίαση ενός σπιτιού.ο μόνος ήχος που ακούγεται στο βίντεο είναι τα βήματα μου κ πόρτες που ανοιγοκλεινουν. Μπορώ λοιπόν να το βάλω να παιζει κ όπως παίζει να κάνω ηχογραφηση live με περιγραφές των δωματίων καθώς μπαίνω σε καθένα από αυτά; Κάπως λέγεται νομίζω αυτό. Αν ναι πως;(για να googlarω)

Ευχαριστώ 

 

 

Ωραία, συγκεκριμένη ερώτηση!

Νομίζω ότι εννοείς το Σπικάζ ή αλλιώς VoiceOver.

Ναι, ακόμα και το δωρεάν DaVinci νομίζω φτάνει για αυτή τη δουλειά.
Είναι μια μικρή διαδικασία που δεν μου έχει τύχει. Έχει διάφορα help videos στο Youtube.

Δε χρειάζεσαι αναβάθμιση για να κάνεις κάτι τόσο απλό, η CPU σου (i5-4600) φτάνει και θα ξαφνιαστώ αν δεν τα καταφέρεις με κάποιο τρόπο...

Κατά τη διαδικασία εγγραφής του ήχου ακόμα και αν δεν μπορεί να τρέξει το video με όλα τα frames, θα καταφέρεις να γράψεις σε ήχο έστω αυτά που θέλεις και μετά κάνεις γρήγορο montage και αυτό ήταν. Ο μόνος λόγος για αναβάθμιση είναι αν χρειάζεσαι 4K και αποτυγχάνεις. Τι κάρτα γραφικών έχει ήδη το μηχάνημά; 

 

 

 

Τέλος...

Στις 23/1/2023 στις 5:51 ΜΜ, Hamurabi είπε

Για καρτα γραφικών επίσης έλεγα ναμαι κοντά στα 120ευρω. Αλήθεια,είναι σε προσφορά μόλις 89 ευρώ η RX 550,αξίζει; Παιχνίδια ΔΕΝ παίζω.

Θα έλεγα πάρε μια οποιαδήποτε φτηνή κάρτα της nVidia συγκεκριμένα (από gtx 1060 και νεότερη όμως, όχι πιο παλιά) καθώς για την περίπτωσή σου ίσως σου φανεί χρήσιμο το παρακάτω feature. Έχουν δυνατότητα για Record της οθόνης / desktop ή οποιοδήποτε άλλου προγράμματος/βίντεο, κτλ, με το πάτημα ενός κουμπιού από το GeForce Expirience, ένα driver companion application. Δε χρειάζεσαι OBS, ούτε τίποτα τέτοιο. Native με καλή ποιότητα encoder.
Βάλε τη διαφορά σε μεγάλους δίσκους SSD.

Υ.Γ.1. Υπάρχει στις Radeon κάτι αντίστοιχο όμως όχι τόσο ποιοτικό.
Υ.Γ.2. Απαιτείται λογαριασμός στην nVidia για τη χρήση του GeForce Experience πλέον...

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aki είπε

Ωραία, συγκεκριμένη ερώτηση!

Νομίζω ότι εννοείς το Σπικάζ ή αλλιώς VoiceOver.

Ναι, ακόμα και το δωρεάν DaVinci νομίζω φτάνει για αυτή τη δουλειά.
Είναι μια μικρή διαδικασία που δεν μου έχει τύχει. Έχει διάφορα help videos στο Youtube.

Δε χρειάζεσαι αναβάθμιση για να κάνεις κάτι τόσο απλό, η CPU σου (i5-4600) φτάνει και θα ξαφνιαστώ αν δεν τα καταφέρεις με κάποιο τρόπο...

Κατά τη διαδικασία εγγραφής του ήχου ακόμα και αν δεν μπορεί να τρέξει το video με όλα τα frames, θα καταφέρεις να γράψεις σε ήχο έστω αυτά που θέλεις και μετά κάνεις γρήγορο montage και αυτό ήταν. Ο μόνος λόγος για αναβάθμιση είναι αν χρειάζεσαι 4K και αποτυγχάνεις. Τι κάρτα γραφικών έχει ήδη το μηχάνημά; 

 

 

 

Τέλος...

Θα έλεγα πάρε μια οποιαδήποτε φτηνή κάρτα της nVidia συγκεκριμένα (από gtx 1060 και νεότερη όμως, όχι πιο παλιά) καθώς για την περίπτωσή σου ίσως σου φανεί χρήσιμο το παρακάτω feature. Έχουν δυνατότητα για Record της οθόνης / desktop ή οποιοδήποτε άλλου προγράμματος/βίντεο, κτλ, με το πάτημα ενός κουμπιού από το GeForce Expirience, ένα driver companion application. Δε χρειάζεσαι OBS, ούτε τίποτα τέτοιο. Native με καλή ποιότητα encoder.
Βάλε τη διαφορά σε μεγάλους δίσκους SSD.

Υ.Γ.1. Υπάρχει στις Radeon κάτι αντίστοιχο όμως όχι τόσο ποιοτικό.
Υ.Γ.2. Απαιτείται λογαριασμός στην nVidia για τη χρήση του GeForce Experience πλέον...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γισντην απάντηση είσαι πολύ κατατοπιστικός.ναι αυτό εννοούσα το voice over.

Τα βίντεο μου είναι 4Κ όμως,το λέω για το θέμα του επεξεργαστή μου που ανέφερες.

Βέβαια θα μπορούσα να δουλέψω και με proxies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Τα βίντεο μου είναι 4Κ όμως,το λέω για το θέμα του επεξεργαστή μου που ανέφερες.

Εάν χρησιμοποιείς H.264 videos που είναι όλα τα κινητά πχ, τότε ένας encoder/decoder θα σε βοηθούσε σε 4Κ αναλύσεις.

Πρότασή μου ήταν να μην αναβαθμίσεις σε Ryzen 5600 (ryzen έχω) αλλά να πας για τον οικονομικό 13600k επειδή έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών με encoders που αξιοποιούνται και από την free έκδοση (και 12700k να βρεις το ίδιο είναι).

Να τονίσω θέλεις τον "K" και όχι KF ή σκέτο 13600. Δυστυχώς είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος.

Εφόσον δε σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια μπορείς να συνδυάσεις με φτηνότερες μνήμες DDR4 στα 3600 ή και χαμηλότερα αν δε σε παίρνει.
Προτίμησε 32gb RAM (2x 16gb dimms) καθότι στο productivity η λιγοστή μνήμη θα σε κρατάει περισσότερο από μια κάρτα γραφικών.

Μπορεί και να κάνω λάθος για την κάρτα και να σου είναι απαραίτητη για άλλους λόγους, όμως έχω δει πολλούς χρήστες Laptop να απενεργοποιούν τις Dedicated GPUs για να έχουν μόνο τις 770 της intel για τους encoders. Ψάξε το.

Επιμένω πάντως, δοκίμασε το πρόγραμμα στο υπάρχων, δες αν σε βολεύει. Δωρεάν είναι.

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...