Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών για προβολή 4Κ και video editing


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία ευχαριστώ. Για τον 13600Κ θα πάω,άκυρος ο ryzen. Ναι το davinci resolve 18 το κατέβασα ήδη .θα ξεκινήσω άμεσα το ψαχουλεμα.

Ερωτήσεις.

1)πως ξέρω αν το 4Κ 60fps video του κινητού μου είναι Η265 ή Η265;

2)η free έκδοση του resolve υποστηρίζει μόνο 8bit και όχι 10bit video.ειναι μεγάλο μείον αυτό στα 4Κ βίντεο μου;

3) κάποια πρόταση για μικρόφωνο γραφείου γισντα voice over μου;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Ωραία ευχαριστώ. Για τον 13600Κ θα πάω,άκυρος ο ryzen. Ναι το davinci resolve 18 το κατέβασα ήδη .θα ξεκινήσω άμεσα το ψαχουλεμα.

Ερωτήσεις.

1)πως ξέρω αν το 4Κ 60fps video του κινητού μου είναι Η264 ή Η265;

2)η free έκδοση του resolve υποστηρίζει μόνο 8bit και όχι 10bit video.ειναι μεγάλο μείον αυτό στα 4Κ βίντεο μου;

3) κάποια πρόταση για μικρόφωνο γραφείου γισντα voice over μου;

1) Δεν έχω την παραμικρή ιδέα, κάνε Drag-drop στο DVR18 ένα δοκιμαστικό και τσέκαρε τι αναφέρει στα video σου.

Τα περισσότερα είναι H.264 ενώ τα HEVC είναι H.265 (μπορεί να θυμάμαι λάθος όμως). 
Σε μικρά projects με 13600k δεν θα συναντήσεις πρόβλημα πάντως, είναι ταχύτατη CPU. Ακόμα και ο Ryzen 5600 είναι ταχύτατος και θα κάνεις μια χαρά δουλειά!, απλά θα χρειαστεί και η αγορά κάρτας γραφικών. Μη σου πω ότι θα κάνεις δουλειά και με Ryzen 5600G που έχει ενσωματωμένη κάρτα, εάν δεν μπορείς με το υπάρχων PC σου να δουλέψεις για κάποιο λόγο.

2) Σίγουρα έχει 4Κ το free, δε θυμάμαι specifics για τα 10-bit, το οποίο νομίζω είναι για HDR;.. Θα κάνεις HDR productions;
Αυτό που σε ενδιαφέρει για την free έκδοση είναι τα Video σου ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ interlaced, διαφορετικά το De-Interlace και HDR είναι κλειδωμένα στην επι-πληρωμή έκδοση. 

3) Δεν έχω να προτείνω, σίγουρα υπάρχουν πιο γνώστες στο συγκεκριμένο, αλλά για ήχο χωρίς να ακούγεται η αναπνοή και διάφορα παρόμοια, προτίμησε ένα με στρογγυλό φίλτρο μπροστά. Κάνει διαφορά. 
πχ: https://www.skroutz.gr/s/17272047/Sandberg-Πυκνωτικό-Μικρόφωνο-USB-Streamer-USB-Microphone-Kit-Τοποθέτηση-Shock-Mounted-Clip-On.html
 

Μην σε πάρω στο λαιμό μου, τσέκαρε πρώτα και το πρόγραμμα, και τι λένε στο YouTube για την ενσωματωμένη κάρτα της intel οι χρήστες. 

 

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/1/2023 στις 7:12 ΜΜ, Hamurabi είπε

Μα ρωτήσω κάτι,στο davinci resolve γίνεται να έχω ένα βίντεο και να το πατήσω να παίζει και ενώ αυτό παίζει να ηχογραφήσω κάτι και στη συνέχεια προφανώς να προστεθεί στο τελικό βίντεο;

Δηλαδή πχ έχω ένα βίντεο με παρουσίαση ενός σπιτιού.ο μόνος ήχος που ακούγεται στο βίντεο είναι τα βήματα μου κ πόρτες που ανοιγοκλεινουν. Μπορώ λοιπόν να το βάλω να παιζει κ όπως παίζει να κάνω ηχογραφηση live με περιγραφές των δωματίων καθώς μπαίνω σε καθένα από αυτά; Κάπως λέγεται νομίζω αυτό. Αν ναι πως;(για να googlarω)

Ευχαριστώ 

 

 

Σε όλα τα προγράμματα γίνεται ακόμα στο window movie maker 

Κοίταξε εγώ δουλεύω το filmora και στα 1080p είμαι άνετος με Ryzen 1300x και rx550 2G Στα 4κ έχω θέμα όταν μπει πάνω από 4x το βίντεο και μπουν εφέ και αλληλοκαλυψεις βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ αν και πάει καιρός απτην ερώτηση ,έχω προχωρήσει level.

Έχω το davinci resolve studio 18 όπως Μουχε προτείνει ο φίλος και έχω προχωρήσει αρκετά .είναι απίστευτο εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Γειά σου!
Θέλω να αλλάξω την κάρτα βίντεο, παίζω παιχνίδια και επεξεργάζομαι βίντεο. Βρήκα αυτή την κάρτα γραφικών geforce RX 580 8G. υπάρχουν κριτικές;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/01/2024 at 13:48, angel_a1 said:

Γειά σου!
Θέλω να αλλάξω την κάρτα βίντεο, παίζω παιχνίδια και επεξεργάζομαι βίντεο. Βρήκα αυτή την κάρτα γραφικών geforce RX 580 8G. υπάρχουν κριτικές;

Ευχαριστώ!

Δεν υπαρχει αυτη η καρτα.

Τι χρηματα διαθετεις και απο τι αποτελειτε το υπολοιπο συστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2024 στις 12:48 ΜΜ, angel_a1 είπε

Γειά σου!
Θέλω να αλλάξω την κάρτα βίντεο, παίζω παιχνίδια και επεξεργάζομαι βίντεο. Βρήκα αυτή την κάρτα γραφικών geforce RX 580 8G. υπάρχουν κριτικές;

Ευχαριστώ!

Η RX580 ειναι μια παλια καρτα που την βρισκεις μεταχειρισμενη στα περιπου 80 ευρω ανετα. Δεν εχει νοημα και για παραπανω. Εχω και εγω μια στο ενα PC

Προσοχη γιατι ολες οι περισσοτερες καρτες γραφικων ειναι προσανατολισμενες στα frame generation για games οπου και ο συντριπτικος ογκος πωλησεων τους. 

Παρα πολλες απο αυτες σχεδον δεν κανουν καν για video recording/editing ή το κανουν πολυ βασικα ή και κακα.

Πρεπει να δεις και να διαβασεις για την δικη σου χρηση ποιες σου κανουν και απο εκει να δουμε ποια ειναι και λιγο καλυτερη και για παιχνιδια.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...