Προς το περιεχόμενο

msi b450 tomahawk max ii με SSD 1TB M.2 NVMe


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Θέλω τη γνώμη σας σαν ποιο ειδικοί που είστε. Φοράω στην μητρική μου msi b450 tomahawk max ii (ms-7c02) 4 HDD kai εναν ssd samsung 850 evo 250gb. Στον ssd εχω τα windows και 3 βασικά προγράμματα που δουλεύω. Adobe Premiere, photoshop και lightroom. O δίσκος όμως αρχίζει και γεμίζει επικίνδυνα... Σκέφτομαι να πάρω έναν Samsung 1TB NVME 970Evo Plus που νομίζω, εσεις θα μου πείτε, εαν τον παιρνει η μητρική μου. Η αν εχετε να μου προτεινετε κάποιον αλλον αξιόπιστο δίσκο. Να αφήσω μόνο το λειτουργικο στον ssd 250gb και να μεταφέρω τα προγράμματα στον 1ΤΒ. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

εσεις θα μου πείτε, εαν τον παιρνει η μητρική μου

τον παίρνει

 

5 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Να αφήσω μόνο το λειτουργικο στον ssd 250gb και να μεταφέρω τα προγράμματα στον 1ΤΒ

Αυτή είναι η πιο οικονομική λύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

τον παίρνει

 

Αυτή είναι η πιο οικονομική λύση

Σαν δισκος αυτος ο samsung 970 evo plus είναι αξιόπιστος η υπάρχουν και άλλοι σε καλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos1966 είπε

Σαν δισκος αυτος ο samsung 970 evo plus είναι αξιόπιστος η υπάρχουν και άλλοι σε καλή τιμή;

Πολύ καλός αλλά και πολύ ακριβός δίσκος από την στιγμή που μπορείς να πάρεις nvme 1 tb με λιγότερα από τα μισά λεφτά. Εγώ προσωπικά δεν θα τον αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πολύ καλός αλλά και πολύ ακριβός δίσκος από την στιγμή που μπορείς να πάρεις nvme 1 tb με λιγότερα από τα μισά λεφτά. Εγώ προσωπικά δεν θα τον αγόραζα.

Για λέγε βρε φίλε.... Καποιον παλι αξιόπιστο,καλό και με λιγότερα χρήματα; Οι καιροί πολύ δύσκολοι.... Δε γνωρίζω την αγορά και μην τη πατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Για λέγε βρε φίλε.... Καποιον παλι αξιόπιστο,καλό και με λιγότερα χρήματα; Οι καιροί πολύ δύσκολοι.... Δε γνωρίζω την αγορά και μην τη πατήσω.

Κι εγώ δεν είμαι κανένας ειδικός αλλά πιστεύω πως αυτός είναι καλός και έχει 5 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/16979737/Adata-XPG-SX6000-Pro-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-ASX6000PNP-1TT-C.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

τον παίρνει

 

Αυτή είναι η πιο οικονομική λύση

[Για να μην παρεξηγηθούμε, ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα]
Αυτές οι διατυπώσεις αφήνουν μεγάλα περιθώρια -κωμικών- παρερμηνειών:
- Τον παίρνει η μητρική;
- Τον παίρνει! 🤭
Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα το «είναι συμβατός ο SSD με το motherboard;»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 9-11 είπε

[Για να μην παρεξηγηθούμε, ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα]
Αυτές οι διατυπώσεις αφήνουν μεγάλα περιθώρια -κωμικών- παρερμηνειών:
- Τον παίρνει η μητρική;
- Τον παίρνει! 🤭
Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα το «είναι συμβατός ο SSD με το motherboard;»

Ναι έστω και έτσι, η ερώτηση είναι εάν είναι συμβατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να απαντήσω με απόλυτη βεβαιότητα.
Θα επισημάνω απλώς τον γενικό κανόνα που λέει «hardware που δεν έχει ακόμα παλιώσει λαμβάνει ακόμα υποστήριξη από την κατασκευάστρια εταιρεία».
Ακόμα δηλαδή και αν πέσεις σε περίπτωση ασυμβατότητας (μάλλον απίθανο), η MSI λογικά θα κυκλοφορήσει κάποιο BIOS update που θα λύνει το πρόβλημα.
Η συγκεκριμένη μητρική κυκλοφόρησε -αν δεν απατώμαι- το 2019 και η Samsung διατηρεί μεγάλο μερίδιο στην αγορά αποθηκευτικών μέσων, δεν πρόκειται για μάρκα που θα αγνοήσουν οι κατασκευαστές.
Οι πιθανότητες λοιπόν είναι υπέρ σου. Στη θέση σου, ΔΕΝ θα ανησυχούσα.
Η ασφαλέστερη μέθοδος βεβαίως, είναι να ζητήσεις τη συμβουλή κάποιου άλλου κατόχου της B450 TOMAHAWK MAX II...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αξιόπιστος και γρήγορος (σαφώς πολύ πιο οικονομικός)

https://www.skroutz.gr/s/32276771/Western-Digital-Blue-SN570-SSD-1TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-WDS100T3B0C.html

Η μητρική υποστηρίζει pcie3 nvme κανονικά, με μόνο περιορισμό οτι μόλις μπει ο nvme απενεργοποιούνται οι θύρες sata5-6

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX-II/Specification

Spoiler

Storage

AMD® CPU

  • 2 x SATA 6Gb/s ports1
  • 1 x M.2 slot (Key M)1
    • Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s
    • Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices

AMD® B450

  • 4 x SATA 6Gb/s ports
  1. SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτός δεν είναι άσχημος για τα χρηματα->

Kingston NV2 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Παρόλο που είναι pci express 4.0(οι οποίες είναι πολύ χαμηλές για pcie 4.0) δουλεύει σε pcie 3.0 και πιάνει τις ονομαστικές του ταχυτητες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, @topos είπε

Και αυτός δεν είναι άσχημος για τα χρηματα->

Kingston NV2 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Παρόλο που είναι pci express 4.0(οι οποίες είναι πολύ χαμηλές για pcie 4.0) δουλεύει σε pcie 3.0 και πιάνει τις ονομαστικές του ταχυτητες

 

Βρήκα έναν Samsung 1tb NVME 970Evo Plus, 6 μηνών με 100% υγεία, στα 75 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να χαλάσω το κλίμα (το ανέφερε και ο Νικόλας πιο πάνω), αλλα αν κατάλαβα καλα  ο φίλος χρησιμοποιεί τώρα 5 sata αφού έχει 4hdd και ένα ssd που σκοπεύει να έχει το λειτουργικο.Αν  βάλει nvme στη μια θέση της μητρικης χάνει τα sata 5/6 ,οπότε θα έχει θέμα να τα συνδέσει όλα.Διορθωστε αν έχασα κατι κ λέω βλακείες...

STORAGE

AMD® CPU

  • 2 x SATA 6Gb/s ports1
  • 1 x M.2 slot (Key M)1
    • Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s
    • Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices

AMD® B450

  • 4 x SATA 6Gb/s ports
  1. SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot.
Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, niko13 είπε

Δεν θέλω να χαλάσω το κλίμα (το ανέφερε και ο Νικόλας πιο πάνω), αλλα αν κατάλαβα καλα  ο φίλος χρησιμοποιεί τώρα 5 sata αφού έχει 4hdd και ένα ssd που σκοπεύει να έχει το λειτουργικο.Αν  βάλει nvme στη μια θέση της μητρικης χάνει τα sata 5/6 ,οπότε θα έχει θέμα να τα συνδέσει όλα.Διορθωστε αν έχασα κατι κ λέω βλακείες...

STORAGE

AMD® CPU

  • 2 x SATA 6Gb/s ports1
  • 1 x M.2 slot (Key M)1
    • Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD Ryzen™/ Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2 (Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s
    • Supports 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices

AMD® B450

  • 4 x SATA 6Gb/s ports
  1. SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot.

Κοίτα σε αυτη την ανάρτηση τι θελω να κανω φίλε: https://www.insomnia.gr/forums/topic/806309-γνώμες-για-συμμάζεμα-δίσκων/#comment-59639683

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά βρήκα σφραγισμένο σε καλή τιμή έναν WD SN750 SE SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 Χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο στην εγκατάσταση στο σύστημα μου; Επειδή είναι GEN 4 και όχι 3.

IMG-d371163f2da7ff974ed76509581a4a72-V.jpg

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...