Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Νέα προωθητική ενέργεια για FTTH συνδέσεις έως 1Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
8 minutes ago, foniki_melitzana said:

για να ισχύει το giga voucher (με βάση τα όσα γνωρίζουμε από το προηγούμενο πρόγραμμα) πρέπει η γραμμή να δημιουργηθεί τότε ή μπορώ να πάω τώρα σε ftth και να πάρω το voucher όταν ανακοινωθεί; το 300άρι με ψήνει

Άγνωστο.

Προς το παρόν αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει το παλιό κουπόνι (SFBB) και να μην έχεις ήδη ταχύτητα άνω των 100Mbps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Άγνωστο.

Προς το παρόν αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει το παλιό κουπόνι (SFBB) και να μην έχεις ήδη ταχύτητα άνω των 100Mbps.

Αυτό δεν το ήξερα... ο περιορισμός αυτός θα αφορά μια συγκεκριμένη γραμμή ή τον δικαιούχο? Δηλαδή εαν μια γραμμή είχε παλαιότερα sfbb κουπόνι δεν εφαρμόζεται giga voucher? Ή μπορούμε να το παρακάμψουμε με αλλαγή σε άλλο όνομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Άγνωστο.

Προς το παρόν αυτό που ξέρουμε είναι ότι δεν πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει το παλιό κουπόνι (SFBB) και να μην έχεις ήδη ταχύτητα άνω των 100Mbps.

οκ υπομονή, τι να κάνουμε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Engimek said:

Αυτό δεν το ήξερα... ο περιορισμός αυτός θα αφορά μια συγκεκριμένη γραμμή ή τον δικαιούχο? Δηλαδή εαν μια γραμμή είχε παλαιότερα sfbb κουπόνι δεν εφαρμόζεται giga voucher? Ή μπορούμε να το παρακάμψουμε με αλλαγή σε άλλο όνομα?

Νομίζω τον δικαιούχο, έτσι ήταν και το SFBB, αλλά δεν είναι 100% σίγουρο για το νέο voucher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xviper13 είπε

Διότι είσαι σε VDSL γραμμή. Στις περιοχές FTTH της COSMOTE υπάρχει κάλυψη για 1gbps με συγχρονισμό 1gbps. 

Δεν υπάρχει οικιακό πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιοχή της Αττικής, έσκαψαν όλους τους δρόμους και πέρασαν ίνες πρόπερσι. Η ίνα σταμάτησε μπροστά και στη δική μας πολυκατοικία. Όταν κάλεσα για να βάλω fiber στο σπίτι μου, μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω και μου δίνουν μόνο 30ρα VDSL.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον Πειραιά έχω 100αρα γραμμή από ΚΑΦΑΟ FTTC.

Μπορούν να τραβήξουν οπτική ίνα από το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι, και η FTTC να γίνει FTTH ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία η Cosmote, fastpath βάζει?

σε μια περίπτωση που 

δεν υπάρχει καλή γραμμή δηλαδή δεν έχει Fiber,vdsl απλό,το πολύ πολύ να έχει adsl+ ,είπανε λέει adsl+ ίσως και να πιάσει 100mbps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, anoliz είπε

ρε παιδια κατι σχετικο-ασχετο, εχω wind-πλεον NOVA, με οπτικη ινα και καλα- απο οτι λενε, αλλα σιγουρα οχι μεχρι το σπιτι, μαλλον μεχρι το καφαο, και δεν βαζουν fast path, λογω οτι "δεν γινεται σε γραμμες με οπτικη ινα". Εχει κανεις καποια τετοια εμπειρια για το πως τελικα τους ανοιγει το fast path? Η απλα αλλαζεις εταιρια?

19 λεπτά πριν, Thresh είπε

Οι 3 μεγάλοι.

Ναι δίνουν, αλλά παρόλα αυτά δεν έχουν 5ψηφιο αριθμό συνδρομητών η κάθεμία. :(

Οι μεγάλοι κλασικά δεν θέλουν να χάσουν πελάτες από ακριβότερα πακέτα.

Δεν υπάρχει επιλογή για fast path ή όχι στις οπτικές, ανεξαρτήτως παρόχου παίζουν λίγο πιο "γρήγορα" από το fastpath των xDSL έτσι κι αλλιώς.

Όταν έβαλα Wind FTTH ο τεχνικός μου είχε πει οτι η γραμμή είναι ούτως η άλλως fast path απο προεπιλογή και δεν αλλάζει αυτό γιατί απλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Η ταχύτητα μου είναι 200/20 με ping 1-3ms το πολύ.Το FTTH σημαίνει Fiber To The Home και αν είχες σίγουρα θα το ήξερες αφού έρχονται τεχνικοί και σου κάνουν ολόκληρη εγκατάσταση κυριολεκτικά.Αφού θα χρειαστεί να σκάψουν απο το δρόμο που είναι η αναμονή μέχρι το σπίτι σου για να σου εγκαταστήσουν και τα ειδικά μηχανήματα που χρειάζονται και μετατρέπουν το φώς σε ψηφιακό σήμα,οπότε κατα συνέπεια σου εγκαθιστούν και την πρίζα.Αυτά για FTTH,τώρα για FTTC που σημαίνει Ffiber To The Cabinet σημαίνει οτι η οπτική ίνα φτάνει μέχρι την καμπίνα και απο εκεί και πέρα παίρνεις όσο καλή ταχύτητα μπορείς.Σε αυτό παίζει ρόλο η καλωδίωση και η ποιότητα του χαλκού που έχεις.Επομένως και εταιρία να αλλάξεις δε θα αλλάξει κάτι αν δεν έχεις αναμονή έξω απο το σπίτι σου για FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Dias said:

Εγώ στον Πειραιά έχω 100αρα γραμμή από ΚΑΦΑΟ FTTC.

Μπορούν να τραβήξουν οπτική ίνα από το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι, και η FTTC να γίνει FTTH ;

Ίσως, αλλά δεν το κάνουν προς το παρόν. Ρίχνουν καινούριες, βάζουν ειδικές καμπίνες για FTTH (χωρίς εξοπλισμό μέσα) και μετά από αυτές πάνε στα κτίρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: πως φτάνει η οπτική ίνα μέχρι το ρουτερ; Έρχονται και τρυπάνε τοίχους στο σπίτι για να περάσουν την οπτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Όταν έβαλα Wind FTTH ο τεχνικός μου είχε πει οτι η γραμμή είναι ούτως η άλλως fast path απο προεπιλογή και δεν αλλάζει αυτό γιατί απλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Η ταχύτητα μου είναι 200/20 με ping 1-3ms το πολύ.Το FTTH σημαίνει Fiber To The Home και αν είχες σίγουρα θα το ήξερες αφού έρχονται τεχνικοί και σου κάνουν ολόκληρη εγκατάσταση κυριολεκτικά.Αφού θα χρειαστεί να σκάψουν απο το δρόμο που είναι η αναμονή μέχρι το σπίτι σου για να σου εγκαταστήσουν και τα ειδικά μηχανήματα που χρειάζονται και μετατρέπουν το φώς σε ψηφιακό σήμα,οπότε κατα συνέπεια σου εγκαθιστούν και την πρίζα.Αυτά για FTTH,τώρα για FTTC που σημαίνει Ffiber To The Cabinet σημαίνει οτι η οπτική ίνα φτάνει μέχρι την καμπίνα και απο εκεί και πέρα παίρνεις όσο καλή ταχύτητα μπορείς.Σε αυτό παίζει ρόλο η καλωδίωση και η ποιότητα του χαλκού που έχεις.Επομένως και εταιρία να αλλάξεις δε θα αλλάξει κάτι αν δεν έχεις αναμονή έξω απο το σπίτι σου για FTTH.

απο οτι εχω ρωτησει, εχω μισο οπτικη ινα, μισο χαλκο, και ναι καμια εγκατασταση δεν εχει γινει σπιτι μου. οποτε ναι δεν εχω οπτικη ινα μεχρι το σπιτι. το θεμα με το fast path ειναι ομως, οτι δεν το ενεργοποιουν για κανενα λογο, ενω κανονικα μου λεει στην γραμμη οτι εχω fast/interleaved. μου ειπαν μονο σε 24αρες ενεργοποιουν το fast path, για δικους τους λογους. πριν με Cosmote ειχα κανονικα, το θεμα ειναι η ρητρα και το συμβολαιο, αλλα ειναι νομιμο να σου λενε ψεματα οτι δεν ενεργοποιειτε επειδη πολυ απλα δεν θελουν να κανουν μια αιτηση στον ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...