Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Νέα προωθητική ενέργεια για FTTH συνδέσεις έως 1Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει καταντήσει ΜΕΓΑ κοροϊδία αυτές οι διαφημίσεις της κ..κοσμοτε και των υπολοίπων , όταν 30 χιλ. έξω από Θεσ/νικη έχω με το ζόρι 17άρα γραμμή και πληρώνω και 27 γ.μ.μένα ευρώ, έλεος πια μαμω το δούλεμά τους μέσα.

Επεξ/σία από lost2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αν είχα διαθέσιμο FTTH ειδικά με κουπόνι -16€ χτύπαγα την 300άρα.

 

37.90 - 1(e-λογαριασμός) - 16 (κουπόνι) 20.90 για 300/30 εγγυημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dompred είπε

Είμαι σίγουρος ότι οι νέες τιμές θα είναι κάτι ευχάριστο για τους 150 που υπάρχει η υποδομή για τέτοιες ταχύτητες

Για τις μερικες εκατονταδες χιλιαδες εννοεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gorge18 είπε

Πιστεύω οτι η πλειοψηφία των συνδρομητών δεν εχει προσβαση στο ftth 

Και στην Γουινέα Μπισσάου που μένω (κέντρο Αθήνας), πριν λίγες μέρες φέραμε VDSL και λογικά φέτος θα έρθει και το ftth. Τον πάροχο σου τον ρώτησες αν έφερε ftth? Η περιμένεις να έρθουν τα ποντίκια να φάνε τον σκουριασμένο χαλκό που ξέμεινε από την προπολεμική περίοδο; 😁

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hasta La Vista είπε

Δεν υπάρχει οικιακό πακέτο.

Υπάρχει στα 49,90€…. Και με δωρεάν εξοπλισμό fritzbox. 

Επεξ/σία από Xviper13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώς συνδρομητής Starlink εδώ και 3 μήνες νόμιζα ότι πληρώνω πολλά (60ευρώ) αλλά με τις τιμές που βλέπω, είναι καλά αυτά που πληρώνω. Καθώς βρίσκομαι στην επαρχία μακριά από το κέντρο της πόλης οπτίκή δεν πρόκειται να έρθει ποτέ σε μένα, μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις ταχύτητες που έχω και αλλά και την σταθερότητα. 200-300 mpbs χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις μέσα στη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, fabiawrc said:

Οσοι κλειδωνετε χαμηλα,να κοιτατε το ζευγος της παροχης του οτε,να συνδετε μονο αυτο στο ρουτερ.Αποφυγετε παση θυσια να ειναι παραλληλα ζευγη επανω στην παροχη.

Εχω πάει σε αρκετους πελατες  συνηθως με 100αρα που κλειδωναν 35-50 max.Με το που εμπαινε καθαρη παροχη στο ρουτερ 100 καρφι και μεγιστα 130.

Επισης καλο ειναι το voip να επιστρεφει με ατοφιο  καλωδιο πισω στην μπριζα και να δινει στα υπολοιπα ζευγη του σπιτιου.ΟΧΙ επιστροφη με spliter.

 Τι έννοεις να επιστρέφει με ατόφιο καλώδιο πίσω στην πρίζα; Με διπλή πρίζα που στη μία θύρα θα έρχεται η κάθετη προς το router και η δεύτερη θα στέλνει από voip σε οριζόντια; 

Αν ναι, τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariosaipnia είπε

2. Δεν αλλάζουν τον χαλκό, μείωση στο μηνιαίο πάγιο βάση νόμου.

3. Ούτε το last mile. Επίσης το ίδιο, μείωση στο μηνιαίο πάγιο βάση νόμου.

Ποιος  είναι αυτός ο περίφημος νόμος??
Τον δέχονται οι εταιρείες γιατί εδώ έχουμε πήξει στους νόμους και κανείς δε κάνει τιποτε.
π.χ. Τεχνικός της NOVA μου είπε το απίστευτο ότι δηλώνουν βλάβη για 100αρα αν πιάνεις κάτω από 74, αλλά πως εννοούν 74?
Αθροίζοντας upload και download speed!!!

Ποιους νόμους??

https://www.ethnos.gr/greece/article/135267/apozhmioshgiaplasmatikestaxythtesstointernettidikaioyntaioixrhstes

OpenNetNationalReg072020 (1).pdf

13 λεπτά πριν, the_ar είπε

 Τι έννοεις να επιστρέφει με ατόφιο καλώδιο πίσω στην πρίζα; Με διπλή πρίζα που στη μία θύρα θα έρχεται η κάθετη προς το router και η δεύτερη θα στέλνει από voip σε οριζόντια; 

Αν ναι, τι σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα;

Εννοεί ότι το καλώδιο από την πρίζα να καρφώνεται απευθείας στο ρούτερ και το phone 1 να καρφώνεται απευθείας στην συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κοιτάνε να φτιάξουν να έχουμε όλοι 24αρες για αρχή που μπαίνουμε με 10 και χαιρόμαστε θέλουν και 1gbps γελάει ο κόσμος με το τσίρκο τους, από την τραγική εξυπηρέτηση πελατών που οπότε τους πεις ότι έχεις πρόβλημα κατεβάζουν την γραμμή στο 3 και όταν έρθουν οι τραγικοί τεχνικοί τους κόβουν τα καλώδια και φεύγουν. ούτε για το Δελφινάριο δεν κάνουν. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω παρεξηγήσατε τα γραφόμενα μου. (Οχι οτι νοιάζομαι ιδιαίτερα) Εγραψα τι να το κανεις το 500 και το 1000 αν πχ εμενα απο 50 πιάνω 20 
Ναι το ξερω οτι εχω vdsl λες να μη το ηξερα; 
Οπως επίσης λες να μη ξερω ποσο πιανει η γραμμη και αν εχω θεμα καλωδίωσης;  
Ναι το ξερω οτι μιλατε για ftth. Αυτος και ο λογος που εγραψα οτι δεν εχουν ολοι προσβαση και ιδικά σε επαρχια που ανηκω και εγω και αν ποτε εχουμε αυτες οι τιμες δεν θα υπαρχουν.  

Και ειπα οτι καλες οι τιμες αλλα δεν μπορει να τις εκμεταλευτει αρκετος κοσμος... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, gorge18 said:

Νομιζω παρεξηγήσατε τα γραφόμενα μου. (Οχι οτι νοιάζομαι ιδιαίτερα) Εγραψα τι να το κανεις το 500 και το 1000 αν πχ εμενα απο 50 πιάνω 20 
Ναι το ξερω οτι εχω vdsl λες να μη το ηξερα; 
Οπως επίσης λες να μη ξερω ποσο πιανει η γραμμη και αν εχω θεμα καλωδίωσης;  
Ναι το ξερω οτι μιλατε για ftth. Αυτος και ο λογος που εγραψα οτι δεν εχουν ολοι προσβαση και ιδικά σε επαρχια που ανηκω και εγω και αν ποτε εχουμε αυτες οι τιμες δεν θα υπαρχουν.  

Και ειπα οτι καλες οι τιμες αλλα δεν μπορει να τις εκμεταλευτει αρκετος κοσμος... 

Πάντως τα έργα προχωρούν με καλούς ρυθμούς στις περιοχές που στοχεύουν οι πάροχοι και για επαρχία που ανέφερες περιμένεις UFBB όπως έγραψα στον Arkin.

Το να περιμένουν μεγαλύτερη κάλυψη για να δώσουν χαμηλότερες τιμές, είναι κάπως παράλογο. Το θέμα είναι να βάζουν όσο περισσότεροι γίνεται στην εκάστοτε περιοχή, ώστε να γίνει η απόσβεση το γρηγορότερο δυνατόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nick21 είπε

δεν κοιτάνε να φτιάξουν να έχουμε όλοι 24αρες για αρχή που μπαίνουμε με 10 και χαιρόμαστε θέλουν και 1gbps γελάει ο κόσμος με το τσίρκο τους, από την τραγική εξυπηρέτηση πελατών που οπότε τους πεις ότι έχεις πρόβλημα κατεβάζουν την γραμμή στο 3 και όταν έρθουν οι τραγικοί τεχνικοί τους κόβουν τα καλώδια και φεύγουν. ούτε για το Δελφινάριο δεν κάνουν. 

το 24άρι σήμερα είναι όπως το μαζούτ. Μπουρ Μπουρ μπουρ, βρώμα, μπόχα και δυσωδία.

Γιατί άραγε καταργήθηκε το μαζούτ ; ε, προφανώς, ούτε απόδοση έχει, ούτε ήταν καλό για την υγεία. Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στην adsl (η PSTN του σήμερα). Για να φτάσει το ρεύμα από τα 2 χιλιόμετρα-φεύγα μέχρι εσένα (adsl/pstn), καίει ρεύμα και μαζούτ το αστικό κέντρο. Αν θες κάτι γρηγορότερο, προφανώς πας σε νεότερη τεχνολογία, γιατί όσο και να προσπαθείς με μαζούτ-adsl, μένεις με μαζούτ. Σε τεχνολογικό forum είσαι κιόλας.. ρώτα το παροχο σου για αναβάθμιση σε ftth η στη χειρότερη VDSL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό και στα 10Gbps!!! Μπράβο εταιρειάρα, ανάπτυξη, επενδύσεις, αναβαθμίσεις.

Αφήστε μας εμάς τους μλκες τόσα χρόνια να πληρώνουμε 34€ για 30Mbps και να τρενάρετε τις αναβαθμίσεις στα αστικά κέντρα επ'αόριστον.

Μακάρι να είχα εναλλακτική να σας μούτζωνα και να μην ξαναγυρνούσα, ΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...