Προς το περιεχόμενο

Ο αστέρας του YouTube, MrBeast, βοηθά 1.000 τυφλούς να δουν ξανά, χρηματοδοτώντας επεμβάσεις καταρράκτη


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο video ενός από τους δημοφιλέστερους YouTubers με περισσότερους από 130 εκατομμύρια συνδρομητές, είναι η πληρωμή της αφαίρεσης καταρράκτη για 1.000 ανθρώπους που ήταν τυφλοί ή σχεδόν τυφλοί, αλλά δεν μπορούσαν να πληρώσουν την επέμβαση.

«Θεραπεύουμε την τύφλωση χιλίων ανθρώπων», λέει ο MrBeast, του οποίου το πραγματικό όνομα είναι Jimmy Donaldson. Στο βίντεο που ανέβασε στο YouTube το Σάββατο, η αποδοχή ήταν σαρωτική φτάνοντας τις 32 εκατομμύρια προβολές μέχρι το απόγευμα της Κυριακής και τα 47 εκατομμύρια μέχρι τώρα (απόγευμα Δευτέρας).

Το βίντεο περιλαμβάνει συγκινητικά πλάνα πριν και μετά από τους ασθενείς που βλέπουν με καθαρή όραση μετά την ολοκλήρωση της χειρουργικής επέμβασης. Ο YouTuber έδωσε επίσης χρηματικές δωρεές και άλλα δώρα σε μερικούς από τους συμμετέχοντες, κάτι που συνηθίζει εδώ και πολλά χρόνια.

Ο Jeff Levenson, οφθαλμίατρος και χειρουργός, συνεργάστηκε με τον Donaldson για να πραγματοποιήσει τον πρώτο γύρο χειρουργικών επεμβάσεων στο Τζάκσονβιλ της Φλόριντα. Ο Levenson συντονίζει το πρόγραμμα "Gift of Sight" για πάνω από 20 χρόνια, το οποίο παρέχει δωρεάν χειρουργική επέμβαση καταρράκτη σε ανασφάλιστους ασθενείς που είναι νόμιμα τυφλοί λόγω καταρράκτη.

«Ο μισός κόσμος που είναι τυφλός παγκοσμίως, είναι άνθρωποι που χρειάζονται μια επέμβαση 10 λεπτών», λέει ο Levenson στο βίντεο, αναφερόμενος στην επέμβαση αφαίρεσης καταρράκτη. Ο Levenson εξήγησε στο CNN ότι εμπνεύστηκε να βοηθήσει τους ανθρώπους να έχουν πρόσβαση στη χειρουργική επέμβαση καταρράκτη αφού υποβλήθηκε ο ίδιος σε επέμβαση διόρθωσης καταρράκτη.

«Τις ημέρες και τις εβδομάδες μετά τη δική μου επέμβαση καταρράκτη, έμεινα έκπληκτος από το πόσο φωτεινός και όμορφος και ζωντανός ήταν ο κόσμος», είπε. «Αλλά σοκαρίστηκα από την ιδέα ότι υπάρχουν εκατοντάδες εκατομμύρια, πιθανώς 200 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο, που είναι τυφλοί ή σχεδόν τυφλοί από καταρράκτη και δεν έχουν πρόσβαση σε αυτή τη χειρουργική επέμβαση».

Ο Levenson έλαβε ένα τηλεφώνημα από ένα μέλος της ομάδας του Donaldson τον Σεπτέμβριο. «Δεν είχα ακούσει ποτέ για τον MrBeast, οπότε παραλίγο να το κλείσω. Αλλά ευτυχώς δεν το έκλεισα».

Ξεκίνησαν τηλεφωνώντας σε καταφύγια αστέγων και δωρεάν κλινικές για να δημιουργήσουν έναν κατάλογο ασθενών στην περιοχή του Τζάκσονβιλ που χρειάζονταν χειρουργική επέμβαση καταρράκτη αλλά δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να την κάνουν. Τελικά, είχαν μια ομάδα 40 ασθενών - και ο Levenson πραγματοποίησε όλες τις επεμβάσεις τους σε μία μόνο ημέρα, ξεκινώντας στις 7 το πρωί και τελειώνοντας στις 6 το απόγευμα.

Ο Levenson δήλωσε ότι οι ασθενείς «δεν πίστευαν ότι κάποιος θα τους αναζητούσε για να τους σώσει από την τύφλωση και στη συνέχεια θα είχε την καλοσύνη και τη γενναιοδωρία του πνεύματος να τους προσφέρει τη χειρουργική επέμβαση».

Ο οφθαλμίατρος συνέδεσε επίσης την ομάδα του Mr.Beast με τη SEE International, για την οποία είναι επικεφαλής ιατρικός υπεύθυνος. Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός παρέχει δωρεάν οφθαλμολογική περίθαλψη σε όλο τον κόσμο σε ασθενείς που έχουν ανάγκη. Ο οργανισμός βοήθησε τον Donaldson να προσεγγίσει ακόμη περισσότερους ασθενείς, για συνολικά 1.000 χειρουργικές επεμβάσεις που ολοκληρώθηκαν σε περίπου τρεις εβδομάδες. Το βίντεο δείχνει ασθενείς που προχωράνε στην επέμβαση στην Τζαμάικα, την Ονδούρα, τη Ναμίμπια, το Μεξικό, την Ινδονησία, τη Βραζιλία, το Βιετνάμ και την Κένυα.

Ο Levenson δήλωσε ότι ελπίζει το βίντεο και η γενναιοδωρία του Donaldson να εμπνεύσουν «μια συντονισμένη προσπάθεια για τον τερματισμό της άσκοπης τύφλωσης. Αν ο MrBeast μπορέσει να ανάψει μια φωτιά και αν μπορέσουμε να βρούμε κυβερνητική και ιδιωτική υποστήριξη, μπορούμε να τερματίσουμε τη μισή τυφλότητα στον κόσμο», ανέφερε. «Χωρίς πολύ μεγάλο κόστος και με απίστευτα κέρδη στην ανθρώπινη παραγωγικότητα και το ανθρώπινο δυναμικό». 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και τον ξέρω, δεν έχω δει ούτε ένα βίντεό του. Παρόλαυτά, ο τύπος χρησιμοποιεί σωστά τα χρήματα που βγάζει και ιδίως όταν γίνονται για τέτοιους σκοπούς, τότε έχουμε μια πολύ καλή win-win κατάσταση.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κόλπο μάρκετινγκ για να αποκτήσει views?  ναι

κάνει καλό σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη οπως φαίνεται? ναι

 

ε ...οσο και αν δεν μαρεσει που το προβάλει θεωρώ πως η γκρινια ειναι περιττη.

  • Like 14
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

είναι κόλπο μάρκετινγκ για να αποκτήσει views?  ναι

κάνει καλό σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη οπως φαίνεται? ναι

ε ...οσο και αν δεν μαρεσει που το προβάλει θεωρώ πως η γκρινια ειναι περιττη.

Δες όλο το βίντεο να δεις πόσα περισσότερα έδωσε εκτός από την ευκαιρία στον καθένα να μπορέσει να ξαναδεί.

Και μετά δες το παρακάτω βίντεο και θα αναθεωρήσεις τη 1η σου πρόταση.

 

 

Επεξ/σία από mohic4n
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα respect. οτι και να πει κανεις ειναι λιγο.

save peopla are savinf the world ενω καποιοι αλλοι τον καταστρεφουν

περιμενω να βγουν και οι haters να πουν δεν ξερω τι ,επειδη δεν κανουν τπτ για κανεναν

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

είναι κόλπο μάρκετινγκ για να αποκτήσει views?  ναι

κάνει καλό σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη οπως φαίνεται? ναι

ε ...οσο και αν δεν μαρεσει που το προβάλει θεωρώ πως η γκρινια ειναι περιττη.

Αυτό που λες είναι κάτι το οποίο σκέφτηκα και εγώ. 

Αλλά μετά από δεύτερες σκέψεις να σου πω κάτι; Στα παλιά μου τα παπούτσια αν το κάνει για το marketing και τα views. Θα βρούνε το φως τους χιλιοι άνθρωποι και αυτό έχει σημασία για εμένα. 

Τώρα αν ρωτούσες εμένα προσωπικά τι θα αποφάσιζα να κάνω αν είχα χρήματα και σκεφτόμουν παρόμοιες ενέργειες σαν του youtuber, δεν θα έβγαζα το όνομα μου δημοσιως η θα έκανα τα πάντα για να μην γίνω γνωστός πουθενά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mohic4n είπε

Δες όλο το βίντεο να δεις πόσα περισσότερα έδωσε εκτός από την ευκαιρία στον καθένα να μπορέσει να ξαναδεί.

Και μετά δες το παρακάτω βίντεο και θα αναθεωρήσεις τη 1η σου πρόταση.

 

 

σορυ μπρο δεν θα δω 50 λεπτά βιντεο :P 

 

edit: εχω ηδη δει οτι εδωσε και λεφτά 

 

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αυτό που λες είναι κάτι το οποίο σκέφτηκα και εγώ. 

Αλλά μετά από δεύτερες σκέψεις να σου πω κάτι; Στα παλιά μου τα παπούτσια αν το κάνει για το marketing και τα views. Θα βρούνε το φως τους χιλιοι άνθρωποι και αυτό έχει σημασία για εμένα. 

Τώρα αν ρωτούσες εμένα προσωπικά τι θα αποφάσιζα να κάνω αν είχα χρήματα και σκεφτόμουν παρόμοιες ενέργειες σαν του youtuber, δεν θα έβγαζα το όνομα μου δημοσιως η θα έκανα τα πάντα για να μην γίνω γνωστός πουθενά. 

Το θέμα όμως είναι ότι ο συγκεκριμένος έβγαλε λεφτά επειδή ακριβώς δείχνει τι κάνει. Αν έκανε τις δωρεές όλες στα κρυφά τότε δεν θα έβγαζε λεφτά για να έχει να δώσει. 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί καλό παιδί...

Πλάκα κάνω. Κίνηση marketing (πιθανότατα και μείωσης φορολογίας). Όποιος θέλει πραγματικά να βοηθήσει δεν το διατυμπανίζει. Αυτός κάνει μια φαινομενικά καλή πράξη για να φτιαξεί ένα καλό προφίλ και όχι για να κάνει... μια καλή πράξη.

Κάποιοι άνθρωποι βοηθήκαν από αυτή την κίνηση, αλλά το πρόβλημα παραμένει: δε θα έπρεπε να υπήρχαν, στον κόσμο, άνθρωποι που δε μπορούν να κάνουν μία τόσο απλή επέμβαση. Κρατάει, κυριολεκτικά, λίγα λεπτά.

Αν κάποιος θέλει, πραγματικά, να βοηθήσει ας πολεμήσει ώστε όλοι οι άνθρωποι να έχουν δικαίωμα στην υγεία, για να μη χρειάζονται "άνθρωποι", όπως ο MrBeast... Αυτό είναι πραγματική κατάντια...

Όσα βίντεό του έχω, αντέξει, να δω είναι πραγματικά σκουπίδια, χωρίς κανένα νόημα. Απλά είναι φοβερός στο να πλασσάρει τον εαυτό του. Μπράβο του γι αυτό και μόνο. Μέρος του όλου προφίλ του είναι να χτίσει τη φήμη του "καλού παιδιού".

Μισήστε με γι αυτό, αλλά στη μέχρι τώρα ζωή μου δεν έχω δει/ακούσει ΚΑΝΕΝΑ που να κάνει μια καλή πράξη και να την διατυμπανίζει χωρίς να υπάρχει άλλος σκοπός και καμία πραγματική πρόθεση για καλή πράξη. Δεν είναι θέμα αισιοδοξίας/απαισιοδοξίας. Είναι καθαρά... λεφτά. Η φιλανθρωπία, σε παγκόσμιο επίπεδο, βγάζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...στους "φιλάνθρωπους"... Ειμαι φανατικά ΚΑΤΑ της φιλανθρωπίας και υπερ ενός κράτους πρόνοιας. 

Οι εταιρείες υπάρχουν για να βγάζουν χρήματα και το κράτος για να φροντίζει τους πολίτες του. Όταν οι ρόλοι μπερδεύονται, τότε οι εταιρείες φοροδιαφεύγουν και τα κράτη αποφεύγουν τον πραγματικό τους ρόλο, γιατί κάποιος άλλος (ακόμα και με κατώτερους σκοπούς) κάνει μέρος της δουλειάς τους και κατευνάζει τα πλήθη... Win-win κατάσταση για εταιρείες και κράτη και χάνουν οι πολίτες...

Ας πληρώσουν οι εταιρείες τους πραγματικούς του φόρους, χωρίς φορο-ελαφρύνσεις, λόγω "φιλανθρωπικής δράσης", και να αφήσουν την κοινωνική πολιτική στο κράτος με τα επιπλέον χρήματα που θα εισπράξει.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 13
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

σορυ μπρο δεν θα δω 50 λεπτά βιντεο :P 

Κι ακριβώς αυτό είναι ο ορισμός του: "μιλάς χωρίς να ξέρεις μόνο και μόνο για να πεις κάτι"...

Και δε στο λέω με άσχημο τρόπο, ούτε η ηλικία μου αλλά ούτε η ιδιότητά μου ως πατέρας μου το επιτρέπει αυτό.

Με ένα καφεδάκι ένα Σάββατο απόγευμα αφού το παρακολουθήσεις θα δεις ότι είχα δίκιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...