Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριερας


Xristelia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, θα σου απαντησω γενικα απο μερους μου ,  Λοιπον ειμαι στα 31 και αλλαξα εντελως νοοτροπια.. Βλεποντας οτι στον Τουρισμο με κουρασε πια η κατασταση, και εχοντας αγαπη για τους Υπολογιστες απο μικρο παιδι ( κακως που δεν ασχοληθηκα περισσοτερο οταν ειμουν πιο μικρος ) δυστυχως δεν το ακολουθησα , γιατι φοβομουν τα μαθηματικα μεσα στο μυαλο μου , μεγαλο λαθος , γιατι 1ον  τα μαθηματικα σαν μαθηματικα θα σου χρειαστουν σιγουρα και οχι μονο σε τεχνολογικες κατευθυνσεις , αλλα πιο πολυ ο τροπος σκεψης στην επιλυση προβληματων , και καποιες βασικες αρχες οπως και στο πως να προσεγγισεις ενα προβλημα.. 2ον το λαθος ηταν οτι συνδυασα τον προγραμματισμο στο μυαλο μου μονο με hardcore μαθηματικα και ετσι εν τελη με απωθησε εντελως... Τωρα γυριζοντας πισω και μιλωντας με τον αδερφο μου που ειναι Προγραμματιστης χρονια στο εξωτερικο , μου ειπε πως ειναι εφικτο να μαθεις και να μπεις σαν junior entry level  χωρις καποιο πτυχιο , αρκει να συντονιστεις και να εχεις τριβη καθημερινα... Οποτε ξεκινησα πριν 1 βδομαδα ενα course CS50 introduction to Computer Science.. με 0 γνωσεις προγραμματισμου data structures και algorithms , ειμαι στη δευτερη βδομαδα και μαθαινω την C .. Με δυσκολευει αρκετα δεν θα το κρυψω , αλλα δεν το εχω βαλει κατω και εχω καταφερει να μαθω καποιες βασεις , και απο εκει που δεν καταλαβαινα τι γινοταν στο Visual Studio , τωρα εκανα και τις ασκησεις που ειχε το course μεσα... Με λιγα λογια , αν το θελεις και σου αρεσει , οσο δυσκολο και αν σου φαινεται , κυνηγησε το , δεν ειναι αργα...  Ενα μικρο παραδειγμα ?  Ο φιλος του αδερφου μου ειχε σπουδασει γαλλικη φιλολογια και εκανε ιδιαιτερα στην Ιαπωνια, και αποφασισε να αλλαξει εντελως και πειρε ενα bootcamp 6 μηνες , και τωρα βρεθηκε να δουλευει μεσω Eλβετιας σαν back-end junior .. Σιγουρα δεν ισχυει για ολους αυτο , αλλα αποψη μου  αν σ' αρεσει πολυ δεν θα σου κλεισει κανεις την πορτα αν δεν τα παρατησεις οσο δυκολα και αν ειναι ... Καλη σου σταδιοδρομια και ευχομαι και στους 2 μας τα καλυτερα!  Ps  :  Ο καθενας μαθαινει διαφορετικα και με διαφορετικη ταχυτητα, κατι που εμαθα απο αυτο το course ειναι , να μην συγκρινεις ποτε τον εαυτο σου με καποιον αλλον , και αυτο νομιζω ισχυει για τα παντα!!! Οποτε μην μασας!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ΄άνθρωπος μπορεί να επιτύχει στην αλλαγή καριέρας αν το βάλει σκοπό.

Ειδικά ένας ΄νεος άνθρωπος όπως εσύ. Αν θέλεις να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό το πιο σημαντικό είναι το problem solving.

Ομως ούτε αυτό πολύ απαιτητικό αν γίνεις front end dev καθώς ειδικά ως γυναίκα ευνοείσαι από τα χαρακτηριστικά του φύλου σου.

Η Python είναι πολύ ωραία για εκμάθηση αλλά η χρήση της επαγγελματικά είναι σε τομείς που θέλει και άλλες γνώσεις πέρα από τον προγραμματισμό. Δεν λέω ότι δεν μπορείς να τις αποκτήσεις και αυτές αλλά θα απαιτήσει μεγαλύτερο χρόνο και προσπάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 λεπτά πριν, nova_centurion είπε

Ομως ούτε αυτό πολύ απαιτητικό αν γίνεις front end dev καθώς ειδικά ως γυναίκα ευνοείσαι από τα χαρακτηριστικά του φύλου σου.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kercyn είπε

???

προσοχή στη λεπτομέρεια, multitasking ικανότητες, αισθητική (ειδικά αν είναι unicorn) κλπ Στοιχεία στα οποία το γυναικείο φύλο υπερτερεί του ανδρικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, nova_centurion said:

προσοχή στη λεπτομέρεια, multitasking ικανότητες, αισθητική (ειδικά αν είναι unicorn) κλπ Στοιχεία στα οποία το γυναικείο φύλο υπερτερεί του ανδρικού.

Νομίζω μπερδεύεις την έννοια του front end developer με τον web designer. 2 διαφορετικά επαγγέλματα με το κάθε ένα να χρειάζεται διαφορετικά skillset.
Also offtopic:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...