Προς το περιεχόμενο

Το Netflix διευκρινίζει τι θα ισχύει πλέον για όσους διαμοιράζονται μια συνδρομή του


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν χρειάζεται VPN για torrents στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν πρόστιμα και ραβασάκια όπως ΗΠΑ ή Γερμανία

Για παν ενδεχόμενο. Όταν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με λιγότερο, από 5€ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, manolis940 said:

Για παν ενδεχόμενο. Όταν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με λιγότερο, από 5€ ....

Εάν το πληρώνεις γι' αυτό το λόγο και όχι για κάτι άλλο, είναι πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με τους όσους θεωρούν ότι το να προσπαθεί το Netflix να σταματήσει το παράνομο sharing είναι κακό. Ακόμα χειρότερα με όσους ασχολούνται βιοποριστικά με dev. Θα σας ήταν αρεστό να μοιράζονται το software που γράψατε καμία 10 αντί για ένας ?

Το Netflix ορίζει ότι η υπηρεσία του κοστίζει ένα x ποσό, δεν σε αναγκάζει να το πληρώσεις ούτε είναι αναγκαίο αγαθό σαν το ηλεκτρικό ρεύμα.

Όπως επιλεγείς αν θα πας η όχι θέατρο μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις η όχι Netflix.

Το ότι θα κάνει ban κάποια account που με τον οποίο τρόπο θα θεωρήσει ότι δεν σχετίζονται με την οικογένεια του κάτοχου του account είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει. 1

Σκεφτείτε ότι μπορεί να κινηθεί νομικά κατά αυτών που μοιράζουν τα account και να είχαμε πανηγύρια. Μην ξεχνάτε ότι είναι πανεύκολο να βρεθούν μιας και η πληρωμή είναι με credit card   

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Εάν το πληρώνεις γι' αυτό το λόγο και όχι για κάτι άλλο, είναι πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά

Φυσικά και δεν είναι αυτό priority one για να έχεις VPN. Αν ήταν και ο μοναδικός λόγος πιθανών να μην πλήρωνα, όπως και να έχεις πρέπει να δώσω τις δικλείδες ασφαλείας και στους υπόλοιπους συνδρομητές.

1 λεπτό πριν, Meredoth είπε

Πραγματικά απορώ με τους όσους θεωρούν ότι το να προσπαθεί το Netflix να σταματήσει το παράνομο sharing είναι κακό. Ακόμα χειρότερα με όσους ασχολούνται βιοποριστικά με dev. Θα σας ήταν αρεστό να μοιράζονται το software που γράψατε καμία 10 αντί για ένας ?

Το Netflix ορίζει ότι η υπηρεσία του κοστίζει ένα x ποσό, δεν σε αναγκάζει να το πληρώσεις ούτε είναι αναγκαίο αγαθό σαν το ηλεκτρικό ρεύμα.

Όπως επιλεγείς αν θα πας η όχι θέατρο μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις η όχι Netflix.

Το ότι θα κάνει ban κάποια account που με τον οποίο τρόπο θα θεωρήσει ότι δεν σχετίζονται με την οικογένεια του κάτοχου του account είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει. 1

Σκεφτείτε ότι μπορεί να κινηθεί νομικά κατά αυτών που μοιράζουν τα account και να είχαμε πανηγύρια. Μην ξεχνάτε ότι είναι πανεύκολο να βρεθούν μιας και η πληρωμή είναι με credit card   

Βρε κακό δεν είναι και εγώ είμαι μαζί του. Με τον τρόπο που θα το κάνει είναι το πρόβλημα. Εγώ για παράδειγμα τις καθημερινές είμαι πόλη και ΣΚ στο χωριό. Σύμφωνα με τα όσα περιγράφει θα μου απενεργοποιεί τα προφίλ και θα μου φέρνει ένα τεράστιο πονοκέφαλο, αναγκάζοντας με να μιλάω με τα 5χρονα που έχει πίσω απ' το support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Φυσικά και δεν είναι αυτό priority one για να έχεις VPN. Αν ήταν και ο μοναδικός λόγος πιθανών να μην πλήρωνα, όπως και να έχεις πρέπει να δώσω τις δικλείδες ασφαλείας και στους υπόλοιπους συνδρομητές.

Βρε κακό δεν είναι και εγώ είμαι μαζί του. Με τον τρόπο που θα το κάνει είναι το πρόβλημα. Εγώ για παράδειγμα τις καθημερινές είμαι πόλη και ΣΚ στο χωριό. Σύμφωνα με τα όσα περιγράφει θα μου απενεργοποιεί τα προφίλ και θα μου φέρνει ένα τεράστιο πονοκέφαλο, αναγκάζοντας με να μιλάω με τα 5χρονα που έχει πίσω απ' το support.

Και εγώ το ίδιο, αλλά αναφέρει ότι

If you are traveling or live between different homes, we want you to be able to enjoy Netflix anywhere, anytime. If you are the primary account owner (or live with them), you shouldn’t need to verify your device to watch Netflix.

Όποτε θεωρό οτι με imei  - device usage - android id - cpu id  κλπ θα έχουν τον τρόπο να ελέγχουν και να μην μπλοκαρουν legit users

Επεξ/σία από Meredoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Meredoth είπε

Και εγώ το ίδιο, αλλά αναφέρει ότι

If you are traveling or live between different homes, we want you to be able to enjoy Netflix anywhere, anytime. If you are the primary account owner (or live with them), you shouldn’t need to verify your device to watch Netflix.

Όποτε θεωρό οτι με imei  - device usage - android id - cpu id  κλπ θα έχουν τον τρόπο να ελέγχουν και να μην μπλοκαρουν legit users

Μακάρι αλλά δεν το κόβω. Αρχικά πως θα βρούμε σε ένα λογαριασμό που μοιράζεται ποιος είναι ο legit user ; Θα παίξουμε με αυτόν τον κωδικό κτλ. Εγώ που το μοιράζομαι με την δική μου οικογένεια και ταυτόχρονα μπορεί να βρισκόμαστε σε διαφορετικά μέρη; Δεν θα φαίνομαι ως παράνομο sharing και θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;

Μπορεί να είναι ένας κωδικός αλλά είναι άλλο ένα μείον στην εμπειρία χρήσης μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για VPN servers, proxy servers, raspberries, containers, Τουρκίες, και πόσα άλλα.
Ας μη κοροιδευόμαστε, τα παραπάνω ειναι για μας εδώ μέσα και όσουν σκαμπάζουν λίγο παραπάνω από αυτά.
Ο υπόλοιπος κόσμος που θεωρώ ότι αποτελεί πλειοψηφία πλέον έχει περάσει το (κοινόχρηστο) Netflix στη Smart TV του σαλονιού, του υπνοδωματίου, του χωριού και της πεθεράς, πιστεύω πως θα τα βρει σκούρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Meredoth είπε

 

Σκεφτείτε ότι μπορεί να κινηθεί νομικά κατά αυτών που μοιράζουν τα account και να είχαμε πανηγύρια. Μην ξεχνάτε ότι είναι πανεύκολο να βρεθούν μιας και η πληρωμή είναι με credit card   

Εντελως ανεφικτο πρακτικα . Καθε χωρα αλλους νομους κ μιλαμε για εκατομμυρια χρηστες οι οποιοι ακομα κ να παραβαινουν τους κανονες του Νετφλιξ δεν σημαινει οτι παραβαινουν το νομο κ θα εχουν ποινικες κυρωσεις...  Χαμενη υποθεση . Επισης ο κατοχος της καρτας πολυ συχνα δεν ειναι ο χρηστης της συνδομης. Αντε βγαλε ακρη . Δε νομιζω οτι θα περναγε ποτε σε δικαστηρια κατοχος καρτας = συνδρομιτης . Εγω μπορει να δινω μετρητα σε αλλον να πληρωνει με καρτα . Τιποτα περιεργο εδω 

 

Απο εκει κ περα σιγουρα ειναι ιδιωτικη εταιρεια σε οποιον αρεσουν οι τιμες / πρακτικες / υπηρεσιες αγοραζει οι αλλοι ας μεινουν μακρια δε χρειαζονται γκρινιες κτλ 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Meredoth είπε

Πραγματικά απορώ με τους όσους θεωρούν ότι το να προσπαθεί το Netflix να σταματήσει το παράνομο sharing είναι κακό. Ακόμα χειρότερα με όσους ασχολούνται βιοποριστικά με dev. Θα σας ήταν αρεστό να μοιράζονται το software που γράψατε καμία 10 αντί για ένας ?

Το Netflix ορίζει ότι η υπηρεσία του κοστίζει ένα x ποσό, δεν σε αναγκάζει να το πληρώσεις ούτε είναι αναγκαίο αγαθό σαν το ηλεκτρικό ρεύμα.

Όπως επιλεγείς αν θα πας η όχι θέατρο μπορείς να επιλέξεις αν θα έχεις η όχι Netflix.

Το ότι θα κάνει ban κάποια account που με τον οποίο τρόπο θα θεωρήσει ότι δεν σχετίζονται με την οικογένεια του κάτοχου του account είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει. 1

Σκεφτείτε ότι μπορεί να κινηθεί νομικά κατά αυτών που μοιράζουν τα account και να είχαμε πανηγύρια. Μην ξεχνάτε ότι είναι πανεύκολο να βρεθούν μιας και η πληρωμή είναι με credit card   

Το business plan δεν είναι πρόβλημα του dev.

Αυτό που πάνε να κάνουνε είναι αστεία μη εφαρμόσιμο. Η πιο απλή λύση που πρότεινε ένας φίλος είναι η δημιουργία ενός καινούριου email, του οποίου τα credentials θα μοιράζονται όσοι μοιράζονται και το λογαριασμό στο Netflix. Μπαίνουν όποτε θέλουν από όπου θέλουν, κάνουν σε 2 λεπτά verify τη συσκευή και βλέπουν σαν άνθρωποι.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Το business plan δεν είναι πρόβλημα του dev.

Αυτό που πάνε να κάνουνε είναι αστεία μη εφαρμόσιμο. Η πιο απλή λύση που πρότεινε ένας φίλος είναι η δημιουργία ενός καινούριου email, του οποίου τα credentials θα μοιράζονται όσοι μοιράζονται και το λογαριασμό στο Netflix. Μπαίνουν όποτε θέλουν από όπου θέλουν, κάνουν σε 2 λεπτά verify τη συσκευή και βλέπουν σαν άνθρωποι.

Ναι μόνο που αν διαβάσεις λέει ότι ο κωδικός επαλήθευσης θα έχει διάρκεια για μια εβδομάδα και μετά πρέπει να επαληθεύσεις τη συσκευή μέσω του internet του σπιτιού σου. Όποτε αν μια συσκευή δεν συνδεθεί με το Wi-Fi σου, απλά θα γίνει ban μετά τη βδομάδα. Εγώ πιστεύω ότι πέρα τη φασαρία που έχει, θα πετύχει τον σκοπό του.

Επεξ/σία από sdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Το business plan δεν είναι πρόβλημα του dev.

Αυτό που πάνε να κάνουνε είναι αστεία μη εφαρμόσιμο. Η πιο απλή λύση που πρότεινε ένας φίλος είναι η δημιουργία ενός καινούριου email, του οποίου τα credentials θα μοιράζονται όσοι μοιράζονται και το λογαριασμό στο Netflix. Μπαίνουν όποτε θέλουν από όπου θέλουν, κάνουν σε 2 λεπτά verify τη συσκευή και βλέπουν σαν άνθρωποι.

Δεν είμαστε όλοι junior devs στο Netflix! Μπορεί να είσαι dev και οι τελικές απολαβές σου εξαρτώνται από τις πωλήσεις, οπότε ναι, μπορεί να είναι και δικό σου πρόβλημα ;)  

To business model όλων είναι να είναι πιο βολικοί, πιο ελαστικοί στην αρχή, να δίνουν ό,τι καλύτερο μπορούν, να κάνουν και τα στραβά μάτια αν χρειαστεί (π.χ. YouTube, Spotify) κάτι που δεν μπορεί να κρατά για πάντα όμως.

 

Meanwhile, κάτσε ΄συ να κάνεις verify κάθε βδομάδα τις συσκευές σου για να γλιτώσεις 5 ευρώ.

Γουστάρεις περιεχόμενο στηρίζεις. Δεν γουστάρεις; Cool, bye. Πιο ψύχραιμη προσέγγιση, και πάντα αν θες να δεις κάτι, το βάζεις λίγους μήνες. Το καλοκαίρι δεν βλέπω σχεδον καθόλου εγώ και το είχα κόψει.

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Μακάρι αλλά δεν το κόβω. Αρχικά πως θα βρούμε σε ένα λογαριασμό που μοιράζεται ποιος είναι ο legit user ; Θα παίξουμε με αυτόν τον κωδικό κτλ. Εγώ που το μοιράζομαι με την δική μου οικογένεια και ταυτόχρονα μπορεί να βρισκόμαστε σε διαφορετικά μέρη; Δεν θα φαίνομαι ως παράνομο sharing και θα πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;

Μπορεί να είναι ένας κωδικός αλλά είναι άλλο ένα μείον στην εμπειρία χρήσης μου!

Λογικά δεν θα είναι τόσο απλοϊκός ο τρόπος. Άλλο μια συσκευή να εμφανίζεται αλλού μια στο τόσο, άλλο καθημερινά π.χ. Αν όμως 2 προφίλ βλέπετε καθημερινά από άλλο μέρος τότε δεν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία σύμφωνα με τους όρους της.

Σίγουρα θα υπάρξουν δυσκολίες στην αρχή, π.χ. άλλος σου λέει βλέπει πάντα από δίκτυο κινητής, αλλά παρατηρώντας και συνδυάζοντας παραμέτρους χρήσης βγάζεις άκρη στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Επεξ/σία από ChatGTP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...