Προς το περιεχόμενο

εμφανιση διπλου βελους


natsos88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια δωστε μου σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχουν σπασει τα νευρα μου. Εχουν εμφανιστει σε οτι αρχειο δημιουργησω ή μεταφερω στον υπολογιστη μου επανω δεξια 2 βελη (το ενα δειχνει το αλλο). Εντομεταξυ στους υπολογιστες στην δουλεια και σε εναν αλλο που εχω στο σπίτι δεν εχει τυχει κατι αναλογο. Μεταφερω αρχειο που δεν εχει αυτην την σήμανση απο τον σταθερο και μολις το αντιγραφω στο laptop εμφανιζεται. Δωστε μια λυση παιδια γιατι μου εχει σπασει τα νευρα. Τωρα αν ειναι κατι φυσιολογικο η ασημαντο ενταξει μην με κραξετε 😀

image.png.af24c1955257eb130fbfb2755abf25f2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι ο φάκελος (ή όλος ο δίσκος πιθανώς) έχει ενεργοποιημένη τη συμπίεση NTFS. Αν σε ενοχλεί να το βλέπεις, έχει εδώ οδηγίες για να μην το δείχνει χωρίς να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις τη συμπίεση: https://www.winhelponline.com/blog/blue-double-arrow-icon-files-folders-windows-10/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σημπιεση NTFS τι ειναι? εχει να κανει καθαρα με το χωρο ενος αρχειου? δηλαδη καταναλωνει λιγοτερο χωρο χωρις να ειναι συμπιεσμενο? 
παντως εγω δεν ενεργοποιησα καποια τετοια επιλογη. Εκτος αν μπηκε αυτοματα με καποια ενημερωση.  

*μολις ελεγξα τις ρυθμισεις στις ιδιοτητες του σκληρου δισκου και Δεν ειναι επιλεγμενη η επιλογη για συμπιεση της μοναδας δισκου

Γνωριζει καποιος να με βοηθησει τι μπορει να ειναι?

Επεξ/σία από natsos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, natsos88 said:

Η σημπιεση NTFS τι ειναι? εχει να κανει καθαρα με το χωρο ενος αρχειου? δηλαδη καταναλωνει λιγοτερο χωρο χωρις να ειναι συμπιεσμενο? 
παντως εγω δεν ενεργοποιησα καποια τετοια επιλογη. Εκτος αν μπηκε αυτοματα με καποια ενημερωση.  

*μολις ελεγξα τις ρυθμισεις στις ιδιοτητες του σκληρου δισκου και Δεν ειναι επιλεγμενη η επιλογη για συμπιεση της μοναδας δισκου

Γνωριζει καποιος να με βοηθησει τι μπορει να ειναι?

Μπορεί η επιλογή να μην είναι ενεργοποιημένη στον δίσκο αλλά στο folder του user σου ή στο folder του desktop (αν εμφανίζεται μόνο στο desktop). Σε κάθε περίπτωση, τα βελάκια σημαίνουν συμπίεση NTFS.

Πόσο ελεύθερο χώρο έχει ο δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Τρέξε αυτή την εντολή σαν διαχειριστής στο Terminal/CMD για να απενεργοποιηθεί:

fsutil behavior set disablecompression 1

Μετά πρέπει στον πρώτο φάκελο που έχει συμπίεση να κάνεις δεξί-κλίκ->ιδιότητες->για προχωρημένους και να βγάλεις το tick στο "συμπίεση περιεχομένων..." και ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...