Προς το περιεχόμενο

Μετάβαση από non-pro σε pro editing software


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα πολύ τη συμβουλή σας σε έναν προβληματισμό μου. Είμαι εδώ και αρκετά χρόνια έμπειρος χρήστης του powerdirector (το οποίο βέβαια μέχρι και σήμερα θεωρείται «software for non-pros»), φτιάχνοντας διάφορα βίντεο για το youtube και κάνοντας πάντα το editing που χρειάζεται. Νιώθω όμως σαν να ήρθε η ώρα να εξελίξω το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, μιας και:


1) Το powerdirector δείχνει να μην είναι πολύ φιλικό με το hardware μου* (συχνά κρασαρίσματα, με αποτέλεσμα -όσο έγκαιρα και να είναι τα saves- να ταλαιπωρείται το εκάστοτε project μου).
2) Θα ήθελα να είναι πιο παραμετροποιήσιμη η εφαρμογή κάποιων εφέ σε εικόνα και ήχο.
3) Πολλές εταιρείες ενώ δημιουργούν καταπληκτικά plugins για τέτοια προγράμματα, δείχνουν να αγνοούν επιδεικτικά το powerdirector, κάνοντάς τα μη συμβατά με αυτό (π.χ. είναι συχνό το φαινόμενο ένα plugin να είναι συμβατό μόνο με τους κολοσσούς του είδους: premier, davinci κτλ. και όχι με το pd). Δίνω μεγάλη βαρύτητα στα plugins, καθώς η εικόνα και ο ήχος, συχνά με 2-3 κλικ, κυριολεκτικά μεταμορφώνονται.
Και έρχομαι στο ζουμί: Ποιο πρόγραμμα θα μου προτείνατε για να κάνω αυτή τη μετάβαση; Ένα πρόγραμμα καθαρά επαγγελματικό, αλλά με όσο το δυνατόν πιο φιλικό περιβάλλον στον χρήστη γίνεται, ώστε να μην παιδευτώ πολύ στη μετάβαση/προσαρμογή. Αν έχει ή επιδέχεται εγκατάσταση πολλών έτοιμων εφέ εικόνας και ήχου (τύπου drag&drop), ακόμα πιο βοηθητικό για μένα. Δε με πειράζει αν είναι και επί πληρωμή.


* i5 6400, 16gb ram, amd radeon r9 380 series

 

Επεξ/σία από Kavamarou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kavamarou said:

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα πολύ τη συμβουλή σας σε έναν προβληματισμό μου. Είμαι εδώ και αρκετά χρόνια έμπειρος χρήστης του powerdirector (το οποίο βέβαια μέχρι και σήμερα θεωρείται «software for non-pros»), φτιάχνοντας διάφορα βίντεο για το youtube και κάνοντας πάντα το editing που χρειάζεται. Νιώθω όμως σαν να ήρθε η ώρα να εξελίξω το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ, μιας και:


1) Το powerdirector δείχνει να μην είναι πολύ φιλικό με το hardware μου* (συχνά κρασαρίσματα, με αποτέλεσμα -όσο έγκαιρα και να είναι τα saves- να ταλαιπωρείται το εκάστοτε project μου).
2) Θα ήθελα να είναι πιο παραμετροποιήσιμη η εφαρμογή κάποιων εφέ σε εικόνα και ήχο.
3) Πολλές εταιρείες ενώ δημιουργούν καταπληκτικά plugins για τέτοια προγράμματα, δείχνουν να αγνοούν επιδεικτικά το powerdirector, κάνοντάς τα μη συμβατά με αυτό (π.χ. είναι συχνό το φαινόμενο ένα plugin να είναι συμβατό μόνο με τους κολοσσούς του είδους: premier, davinci κτλ. και όχι με το pd). Δίνω μεγάλη βαρύτητα στα plugins, καθώς η εικόνα και ο ήχος, συχνά με 2-3 κλικ, κυριολεκτικά μεταμορφώνονται.
Και έρχομαι στο ζουμί: Ποιο πρόγραμμα θα μου προτείνατε για να κάνω αυτή τη μετάβαση; Ένα πρόγραμμα καθαρά επαγγελματικό, αλλά με όσο το δυνατόν πιο φιλικό περιβάλλον στον χρήστη γίνεται, ώστε να μην παιδευτώ πολύ στη μετάβαση/προσαρμογή. Αν έχει ή επιδέχεται εγκατάσταση πολλών έτοιμων εφέ εικόνας και ήχου (τύπου drag&drop), ακόμα πιο βοηθητικό για μένα. Δε με πειράζει αν είναι και επί πληρωμή.


* i5 6400, 16gb ram, amd radeon r9 380 series

 

Αυτό που ζητάς ( Ένα πρόγραμμα καθαρά επαγγελματικό, αλλά με όσο το δυνατόν πιο φιλικό περιβάλλον), είναι το DaVinci Resolve αλλά δεν ξέρω να αξιολογήσω το hardware σου και κατά πόσο θα τα βγάλει πέρα. Το καλό είναι ότι υπάρχει η free version ώστε να δεις πώς θα τα πάει και αν τα καταφέρνει μπορείς να εξετάσεις (αν σου χρειάζεται) και την περίπτωση της αγοράς (μια κι έξω, χωρίς συνδρομές) της Studio version.

Με τι υλικά δουλεύεις συνήθως;
Έχεις εμπειρία από proxy files και γενικότερα από video formats?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Με τι υλικά δουλεύεις συνήθως;

Έχω μια παλιά βιντεοκάμερα panasonic που βγάζει κλιπάκια .m2ts στα 1080 και με αυτά πορευόμουν στο PD.

5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Έχεις εμπειρία από proxy files και γενικότερα από video formats?

Από proxy δεν έχω εμπειρία και τα video formats δεν τα πολυσκάλιζα ποτέ. Το PD είχε επιλογή να υπολογίζει μόνο του τις καλύτερες ρυθμίσεις export του project και έμενα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κάποιο υπόβαθρο σε video editing ξεκίνα να δοκιμάζεις το davinci στην δωρεάν του έκδοση και αν θέλεις και το premiere και (αν νιώθεις την περιπέτεια) το after effects.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Kavamarou said:

Έχω μια παλιά βιντεοκάμερα panasonic που βγάζει κλιπάκια .m2ts στα 1080 και με αυτά πορευόμουν στο PD.

Από proxy δεν έχω εμπειρία και τα video formats δεν τα πολυσκάλιζα ποτέ. Το PD είχε επιλογή να υπολογίζει μόνο του τις καλύτερες ρυθμίσεις export του project και έμενα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

Αν θες να μεταβείς σε πιο pro level θα πρέπει να μάθεις τα περί video formats/codecs και να μην βασίζεσαι στις αυτόματες ρυθμίσεις των προγραμμάτων.

Ακόμα κι αν τα συγκεκριμένα m2ts files είναι συμβατά με το Resolve, θα πρέπει να τα μετατρέπεις σε ένα editable format, έστω και προσωρινά (με proxies) για να δουλεύεις άνετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Αν θες να μεταβείς σε πιο pro level θα πρέπει να μάθεις τα περί video formats/codecs και να μην βασίζεσαι στις αυτόματες ρυθμίσεις των προγραμμάτων.

Ακόμα κι αν τα συγκεκριμένα m2ts files είναι συμβατά με το Resolve, θα πρέπει να τα μετατρέπεις σε ένα editable format, έστω και προσωρινά (με proxies) για να δουλεύεις άνετα. 

Ως προς τα δύο σκέλη που θίγεις (video formats/codecs και proxies), μπορείς να μου προτείνεις κάποια περιεκτικά tutorials, ώστε να κάνω μια πρώτη μελέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Kavamarou said:

Ως προς τα δύο σκέλη που θίγεις (video formats/codecs και proxies), μπορείς να μου προτείνεις κάποια περιεκτικά tutorials, ώστε να κάνω μια πρώτη μελέτη;

https://beginnersapproach.com/davinci-resolve-proxy/

https://www.promax.com/blog/what-codec-should-you-use-for-video-editing?hs_amp=true

Αν γκουγλάρεις οτιδήποτε σχετικό με editable video codecs, proxies workflow κλπ, θα βρεις εκατοντάδες άρθρα και tutorials να δεις. Αν ασχοληθείς με το Resolve, δες στο YT τον Casey Faris.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, micos000 said:

Επίσης, ένα αρκετά εμπεριστατωμένο άρθρο σχετικά με τους codecs είναι το παρακάτω.

https://blog.frame.io/2017/02/15/choose-the-right-codec/

 

Μπράβο ρε συ! Γενικά το FrameIO insider έχει πολλά και καλά άρθρα. Ντροπή μου που δεν το βρήκα, είμαι και συνδρομητής τρομάρα μου 😆

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...