Προς το περιεχόμενο

Ubuntu startup xmodmap command


Wheysted
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Wheysted,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, προσπαθω να φτιαξω ενα ελλατωματικο asus rog laptop το οποιο εχει προβλημα στο πληκτρολογιο και απο μονο του παταει συνεχως το Windows key.

Με την εντολη "xmodmap -e 'keycode 133=" καταφερνω να απενεργοποιησω την λειτουργεια του η οποια ομως δεν αποθηκευεται κατα την επανεκκινηση, προσπαθησα πολλες μεθοδους στο google αλλα δεν λειτουργησαν στα 22.10 x11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιείς μπορείς να την προσθέσεις στις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα με την εκκίνησή του. Εναλλακτικά μπορείς να την βάλεις στο αρχείο .bashrc(είναι κρύφο και βρίσκεται στο φάκελο του χρήστη σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον που χρησιμοποιείς μπορείς να την προσθέσεις στις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα με την εκκίνησή του. Εναλλακτικά μπορείς να την βάλεις στο αρχείο .bashrc(είναι κρύφο και βρίσκεται στο φάκελο του χρήστη σου).

Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε δυστηχως σε gnome δεν λειτουργει με το να βαλω την εντολη στις εφαρμογες αυτοματης εκκινησης αλλα δοκιμασα και στο bashrc παλι δεν εφαρμοζεται κατα την εκκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δοκιμάσεις και το .bash_profile(αν δεν υπάρχει το δημιουργείς). Επίσης ίσως χρειάζεται να προσθέσεις κάποια καθυστέρηση μιας και το xmodmap πρέπει να χρειάζεται να έχει φορτωθεί το γραφικό περιβάλλον, οπότε αν τρέξει η εντολή νωρίτερα δε θα λειτουργήσει. Μπορείς λοιπόν να φτιάξεις ένα script:
 

#!/bin/bash

sleep 10

xmodmap -e 'keycode 133=

ή όποια ακριβώς είναι η εντολή, ώστε να τρέξει μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Το αποθηκεύεις σε ένα αρχείο με όποιο όνομα θέλεις,  κάνεις το αρχείο εκτελέσιμο και βάζεις αυτό ως εφαρμογή εκκίνησης στο gnome.

Ένας άλλος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις τα services του systemd, αλλά το πως ακριβώς θα το κάνεις δε γνωρίζω μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Αν ψάξεις στο google όμως σίγουρα θα βρεις πως. Σε γενικές γραμμές δημιουργείς ένα service και μετά το ενεργοποιείς και εκτελείς με τα
 

systemctl enable nameof.service

systemctl start nameof.service

 

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις και το .bash_profile(αν δεν υπάρχει το δημιουργείς). Επίσης ίσως χρειάζεται να προσθέσεις κάποια καθυστέρηση μιας και το xmodmap πρέπει να χρειάζεται να έχει φορτωθεί το γραφικό περιβάλλον, οπότε αν τρέξει η εντολή νωρίτερα δε θα λειτουργήσει. Μπορείς λοιπόν να φτιάξεις ένα script:
 

#!/bin/bash

sleep 10

xmodmap -e 'keycode 133=

ή όποια ακριβώς είναι η εντολή, ώστε να τρέξει μετά από 10 δευτερόλεπτα.

Το αποθηκεύεις σε ένα αρχείο με όποιο όνομα θέλεις,  κάνεις το αρχείο εκτελέσιμο και βάζεις αυτό ως εφαρμογή εκκίνησης στο gnome.

Ένας άλλος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις τα services του systemd, αλλά το πως ακριβώς θα το κάνεις δε γνωρίζω μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Αν ψάξεις στο google όμως σίγουρα θα βρεις πως. Σε γενικές γραμμές δημιουργείς ένα service και μετά το ενεργοποιείς και εκτελείς με τα
 

systemctl enable nameof.service

systemctl start nameof.service

 

Μήπως ξέχασες να κλείσεις την απόστροφο στο script φίλε μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μήπως ξέχασες να κλείσεις την απόστροφο στο script φίλε μου?

Το προσεξα εγω την εβαλα κ το εκανα .sh για να δω

Δεν λειτουργει ουτε με αυτο, εαν πειραξουμε το /usr/share/X11/xkb/keycodes/evdev καπως ?

Ειχα δοκιμασει να στο boot να απενεργοποιησω τελειως το keyboard στο grub menu αλλα επειδη το laptop power button περναει απο το keyboard εσβηνε το λαπτοπ... ετσι εχασα το archlinux install μου και θα δουλευε πιο ευκολα μιας κ ειχε openbox

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μήπως ξέχασες να κλείσεις την απόστροφο στο script φίλε μου?

Γι' αυτό έγραψα παρακάτω "ή οποια ακριβώς είναι η εντολή", ώστε να τη διορθώσει σε περίπτωση που υπήρχε λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα, αν το gnome υποστηριζει autostart.sh, μπορεις να κανεις ενα ~/.config/autostart.sh και μεσα εκει απλα να γραψεις αυτο που θες.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φτιαξα σε λιγο θα ανεβασω

[Desktop Entry]
Name=Keycode 240 
Comment=Run sleep 10 && xmodmap -e "keycode 248 = XF86Launch0"
Exec=bash -c 'sleep 20 && xmodmap -e "keycode 133 ="'
Terminal=false
Type=Application

Ηθελε sleep=20 στο /config/autostart/.desktop file

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...