Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού με το άρθρο 39Α


ServerStationF1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω άτομο που έχει δική του επιχείρηση θέλει να αγοράσει ένα κινητό τηλέφωνο και με βάση το ΑΦΜ του εμπίπτει στην απαλλαγή ΦΠΑ βάση του άρθου 39Α.  Επειδή όμως δεν μπορεί να προκαταβάλει άμεσα το ποσό μπορούμε να κόψουμε κανονικά το τιμολόγιο στα στοιχεία της εταιρείας του και εγώ να πληρώσω  το ποσό από την πιστωτική μου κάρτα  ;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ServerStationF1 είπε

να πληρώσω  το ποσό από την πιστωτική μου κάρτα  ;

Αν ειναι εταιρικη ή στο ονομα του ιδιοκτητη (σε ατομικη επιχειρηση για παραδειγμα) , τοτε γινεται ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Αν ειναι εταιρικη ή στο ονομα του ιδιοκτητη (σε ατομικη επιχειρηση για παραδειγμα) , τοτε γινεται ναι.

Όχι δεν είναι εταιρική ο φίλος μου έχει την εταιρεία εγώ θα έβαζα την δική μου πιστωτική. Εάν το κάνουμε θα υπάρξει πρόβλημα ;

Ή μόνο άμα γίνει κάποιος έλεγχος ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα , δεν εχω δικη μου επιχειρηση , αλλα εχω αγορασει μεσω φιλου που ειχε. Αποφευγαμε να πληρωνω εγω με την καρτα . Πληρωνε αυτος και μετα του τα εδινα εγω με καποιον τροπο. Δεν ξερω τι ειδους και ποτε θα υπαρξει προβλημα. Μπορει ο ταμιας να ζητησει να ελεγξει τα στοιχεια του κατοχου της καρτας (σπανια) ή μπορει λογιστικα μετα να υπαρχει προβλημα. Μπορει να υπαρξει προβλημα σε πιθανο ελεγχο και μονο τοτε. Τι να σου πω.

Πες του να πληρωσει αυτος και περνα εσυ μετα την καρτα σου στο δικο του POS :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κοιτα , δεν εχω δικη μου επιχειρηση , αλλα εχω αγορασει μεσω φιλου που ειχε. Αποφευγαμε να πληρωνω εγω με την καρτα . Πληρωνε αυτος και μετα του τα εδινα εγω με καποιον τροπο. Δεν ξερω τι ειδους και ποτε θα υπαρξει προβλημα. Μπορει ο ταμιας να ζητησει να ελεγξει τα στοιχεια του κατοχου της καρτας (σπανια) ή μπορει λογιστικα μετα να υπαρχει προβλημα. Μπορει να υπαρξει προβλημα σε πιθανο ελεγχο και μονο τοτε. Τι να σου πω.

Πες του να πληρωσει αυτος και περνα εσυ μετα την καρτα σου στο δικο του POS :) 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση είναι για ένα ποσό γύρω στο 1150 ευρώ χωρίς ΦΠΑ , αλλά και εγώ θέλω να το βάλω σε άτοκες δόσεις μέσω τις πιστωτικής μου.  Είναι δύσκολο να του τα δώσω ντουκου αλλά ντρέπομαι και να του πω θα στα δώσω σε 24 δόσεις :)   Νομίζω πως έαν γίνει έλεγχος αλλά σε τόσο μικρό πόσο τώρα τι να πω. Θα σκεφτώ τι κίνηση πρέπει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ServerStationF1 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω άτομο που έχει δική του επιχείρηση θέλει να αγοράσει ένα κινητό τηλέφωνο και με βάση το ΑΦΜ του εμπίπτει στην απαλλαγή ΦΠΑ βάση του άρθου 39Α.  Επειδή όμως δεν μπορεί να προκαταβάλει άμεσα το ποσό μπορούμε να κόψουμε κανονικά το τιμολόγιο στα στοιχεία της εταιρείας του και εγώ να πληρώσω  το ποσό από την πιστωτική μου κάρτα  ;

την περιπτωση να μιλησεις με τον λογιστη του γνωστου σου, το εχεις σκεφτει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

18 ώρες πριν, ServerStationF1 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω άτομο που έχει δική του επιχείρηση θέλει να αγοράσει ένα κινητό τηλέφωνο και με βάση το ΑΦΜ του εμπίπτει στην απαλλαγή ΦΠΑ βάση του άρθου 39Α.  Επειδή όμως δεν μπορεί να προκαταβάλει άμεσα το ποσό μπορούμε να κόψουμε κανονικά το τιμολόγιο στα στοιχεία της εταιρείας του και εγώ να πληρώσω  το ποσό από την πιστωτική μου κάρτα  ;

Απο τη στιγμη που δεν εχει χρηματα να πληρωσει ακομα και αν το αφμ του δικαιουτε το 39α, νομιζω δε μπορει λογο του οτι δεν εχει την ανεση σαν εταιρια να το παρει. Δεν ειναι τοσο απλο. Ρωτήστε λογιστη αμεσα... 

Εκτος και αν η αγορα ειναι για σενα και ο φιλος φοβαται οτι δεν θα τα παρει τα χρηματα και σου λεει πληρωσε το και παρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα 1 κινητό με το 39α. Τι συμπληρώνω στο Φ2 στα σημεία 361 και 381? Μου βγάζει λάθος όταν το επικυρώνω και λέει ότι το 381 δεν πρέπει να είναι άδειο.

 

,fffdfdsaf.png.f7df8a213a0b70fda4721aba5d76c6c8.png 

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2023 στις 1:47 ΜΜ, ServerStationF1 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω άτομο που έχει δική του επιχείρηση θέλει να αγοράσει ένα κινητό τηλέφωνο και με βάση το ΑΦΜ του εμπίπτει στην απαλλαγή ΦΠΑ βάση του άρθου 39Α.  Επειδή όμως δεν μπορεί να προκαταβάλει άμεσα το ποσό μπορούμε να κόψουμε κανονικά το τιμολόγιο στα στοιχεία της εταιρείας του και εγώ να πληρώσω  το ποσό από την πιστωτική μου κάρτα  ;

 

 

 

 

Όχι. Γιατί σε περίπτωση διασταύρωσης από ΑΑΔΕ (βλέπει τιμολόγιο πάγιου και  αναμένει να δει και την κίνηση σε λογαριασμό ή κάρτα του επιτηδευματία), θα έχει πρόβλημα.

Μην ξεχνάμε ότι οι επαγγελματικοί τραπεζικοί λογαριασμοί είναι υποχρεωτικά (εκ Νόμου δηλαδή) δηλωμένοι στην αντίστοιχη πλατφόρμα της ΑΑΔΕ.

Αυτό που περιγράφετε, κάνει κρααααα από μακριά ότι πρόκειται για αγορά προϊόντος, που δεν αποτελεί πραγματικό πάγιο της επιχείρησης. Συνεπώς, ο έλεγχος θα είναι πιο κοντά από ποτέ ( να μην του τύχει...).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...