Προς το περιεχόμενο

Δεν bootarei ο καινούργιος υπολογιστής


Lefteris27
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από letni,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, agap είπε

Το πιο πιθανό είναι δεν φτάνει το ρεύμα από το psu για τον 5950x που έχεις ,δοκίμασε άλλο επώνυμο και πιο ισχυρό τροφοδοτικό ...αν όχι και πάλι η μητρική έχει θέμα ..

Α καλα

Φίλε μου, παρτο όπως είναι και πήγαινε το σε έναν τεχνικό για έλεγχο. Δεν έχεις εναλλακτικα κομμάτια όποτε τσάμπα χάνεις χρόνο και θα χάσεις και τα DOA . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε βγαλε το 8πινο βυσμα του cpu  απο δεξια που το εχεις κουμπωμενο και βαλτο στην αριστερη μερια και δοκιμασε ξανα

βαλτα κανονικα ολα και μην αφηνεις κενο στην υποδοχη του cpu και δοκιμασε αν ανοιξει

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Φιλε βγαλε το 8πινο βυσμα του cpu  απο δεξια που το εχεις κουμπωμενο και βαλτο στην αριστερη μερια και δοκιμασε ξανα

βαλτα κανονικα ολα και μην αφηνεις κενο στην υποδοχη του cpu και δοκιμασε αν ανοιξει

Τι του λες του αθρώπου να συ;

To αριστερό 4-pin είναι για συμπληρωματική τροφοδοσία.

'Η θα τα καλύψει και τα 2 με 1 4-pin + 1 8-pin ή μόνο το δεξιό 8-pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kyREcon είπε

Τι του λες του αθρώπου να συ;

To αριστερό 4-pin είναι για συμπληρωματική τροφοδοσία.

'Η θα τα καλύψει και τα 2 με 1 4-pin + 1 8-pin ή μόνο το δεξιό 8-pin.

το ενα το 8πινο θα το σπασει και θα καλυψει και απο αριστερα , δοκιμη θα κανει με 4+8 που βλεπεις το παραλογο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, triplex1 είπε

το ενα το 8πινο θα το σπασει και θα καλυψει και απο αριστερα , δοκιμη θα κανει με 4+8 που βλεπεις το παραλογο

 

Του το έχουμε προτείνει ήδη και αυτό. Κατάλαβα λάθος ότι του έλεγες να συνδέσει μόνο το αριστερό.

Κάτι μου λέει οτι έχει κάνει πατάτα με την τροφοδοσία πάντως.

https://www.quora.com/X570-P-Asus-MB-has-extra-4-pin-for-CPU-near-the-8-pin-CPU-is-3600XT-3-8-up-to-4-5-Is-this-necessary-or-just-is-for-OC-over-4-5-for-ex-4-6-I-cant-find-budget-PSU-with-2-8-pin-Can-I-use-another-cable-ex-6-2-pin-in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν bootaρεις λειτουργούν όλα τα fans?  

Δοκίμασε να συνδέσεις και στην άλλη θέση (κάτω αριστερά του cpu) την υδρόψυξη μήπως και... όπως και την κάρτα στην 2η PCIe. 

Τα slots της ram δες ξανά γιατί ξεκινάνε από δεξιά προς τα αριστερά.

και κάτι ίσως «χαζό», το pc μπορεί να bootαρει κανονικά απλά να μην έχεις εικόνα. Με hdmi εισαι; Δοκίμασε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς...

 

 

Επεξ/σία από Stratosnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kyREcon είπε

Του το έχουμε προτείνει ήδη και αυτό. Κατάλαβα λάθος ότι του έλεγες να συνδέσει μόνο το αριστερό.

Κάτι μου λέει οτι έχει κάνει πατάτα με την τροφοδοσία πάντως.

https://www.quora.com/X570-P-Asus-MB-has-extra-4-pin-for-CPU-near-the-8-pin-CPU-is-3600XT-3-8-up-to-4-5-Is-this-necessary-or-just-is-for-OC-over-4-5-for-ex-4-6-I-cant-find-budget-PSU-with-2-8-pin-Can-I-use-another-cable-ex-6-2-pin-in

δεν το διατυπωσα σωστα απο την αρχη και βαρεθηκα να το διορθωσω και τα 12pin θα βαλει και θα δοκιμασει να μπουταρει  και μενα για καποια πατατα με κανει , καποια λεπτομερεια που του ξεφυγε αλλιως σε καθε αλλη περιπτωση εχει θεμα η μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kyREcon είπε

Του το έχουμε προτείνει ήδη και αυτό. Κατάλαβα λάθος ότι του έλεγες να συνδέσει μόνο το αριστερό.

Κάτι μου λέει οτι έχει κάνει πατάτα με την τροφοδοσία πάντως.

https://www.quora.com/X570-P-Asus-MB-has-extra-4-pin-for-CPU-near-the-8-pin-CPU-is-3600XT-3-8-up-to-4-5-Is-this-necessary-or-just-is-for-OC-over-4-5-for-ex-4-6-I-cant-find-budget-PSU-with-2-8-pin-Can-I-use-another-cable-ex-6-2-pin-in

Και εγω το ιδιο καταλαβα. 

Να πω σε αυτό το σημείο ότι και λάθος να υπάρχει στο EPS, το PC και οι ανεμιστήρες θα έπαιρναν μπροστά εκτός και αν βραχυκυκλώνει κάπου το πράγμα. 

 

Βγάλε τελείως το EPS καλώδιο και πάτα το power button να δεις αν θα πάρει μπροστά το PC @Lefteris27 (δηλαδή αν θα αρχίσουν οι ανεμιστήρες για γυρνάνε). Με άλλα λόγια μην βάζεις κανένα καλώδιο τροφοδοσίας για τον επεξεργαστή και άνοιξε το pc μονο με το 24πινο επάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Και εγω το ιδιο καταλαβα. 

Να πω σε αυτό το σημείο ότι και λάθος να υπάρχει στο EPS, το PC και οι ανεμιστήρες θα έπαιρναν μπροστά εκτός και αν βραχυκυκλώνει κάπου το πράγμα. 

 

Βγάλε τελείως το EPS καλώδιο και πάτα το power button να δεις αν θα πάρει μπροστά το PC @Lefteris27 (δηλαδή αν θα αρχίσουν οι ανεμιστήρες για γυρνάνε). Με άλλα λόγια μην βάζεις κανένα καλώδιο τροφοδοσίας για τον επεξεργαστή και άνοιξε το pc μονο με το 24πινο επάνω. 

Το δοκίμασα και χθες χωρίς το EPS αλλά τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lefteris27 είπε

Το δοκίμασα και χθες χωρίς το EPS αλλά τίποτα 

Ε τότε κάτι είναι χαλασμένο. Πήγαινέ το σε έναν μάστορα για να ξεμπερδεύεις ή ξεκινα στέλνοντας τη μητρική εκει που την αγόρασες. 

Τωρα με μεταχειρισμένα τρέχα γύρευε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω αρχικά το κόλπο με τον συνδετήρα που πρότεινε το παιδί πάνω και ανάλογα το αποτέλεσμα θα δοκιμάσω το τροφοδοτικό του πατέρα μου 

7 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ε τότε κάτι είναι χαλασμένο. Πήγαινέ το σε έναν μάστορα για να ξεμπερδεύεις ή ξεκινα στέλνοντας τη μητρική εκει που την αγόρασες. 

Τωρα με μεταχειρισμένα τρέχα γύρευε. 

Κοίτα για μάστορα δεν ξέρω που να ψάξω δεν έχω πάει ποτέ γιατί κάθε φορά τα διορθώνω μόνος, βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αν ξέρει κανείς έναν αξιόπιστο να πάω μπορεί να μου προτείνει! Ξέρω μόνο στο πλαίσιο αλλά έχω ακούσει πολλά για εκεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lefteris27 είπε

Θα δοκιμάσω αρχικά το κόλπο με τον συνδετήρα που πρότεινε το παιδί πάνω και ανάλογα το αποτέλεσμα θα δοκιμάσω το τροφοδοτικό του πατέρα μου 

Κοίτα για μάστορα δεν ξέρω που να ψάξω δεν έχω πάει ποτέ γιατί κάθε φορά τα διορθώνω μόνος, βρίσκομαι Θεσσαλονίκη αν ξέρει κανείς έναν αξιόπιστο να πάω μπορεί να μου προτείνει! Ξέρω μόνο στο πλαίσιο αλλά έχω ακούσει πολλά για εκεί! 

Σύνδεσε ενα φανακι επανω να δεις αν δουλευει, δες βιντεο στο ΥΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lefteris27 είπε

Λοιπόν το τροφοδοτικό του πατέρα μου είναι 290watt 🤣 Αξίζει να το δοκιμάσω? 

ναι απλα βγαλε την καρτα γραφικων, εσυ απλα θες να ακουσεις ηχο bootαρισματος δεν θες κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

ναι απλα βγαλε την καρτα γραφικων, εσυ απλα θες να ακουσεις ηχο bootαρισματος δεν θες κατι αλλο

Ωραία θα το δοκιμάσω σε λίγο 

Δοκίμασα με τον συνδετήρα και ανάβει κανονικά το τροφοδοτικό! 

Όμως το άλλο τροφοδοτικό δεν είναι παλιό και δεν φτάνουν τα πινακια αντί για 24 έχει ένα 8αρι και για τον cpu ένα 4αρι μόνο οπότε δουλειά δεν θα γίνει με αυτό 

Σύνδεσα και τα φανακια με το psu και ανάβουν κανονικά δεν γυρνάνε όμως οτσν βάζω τον συνδετήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...