Προς το περιεχόμενο

Δεν bootarei ο καινούργιος υπολογιστής


Lefteris27
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από letni,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω βοήθεια έχτισα καινούριο υπολογιστή όλα καλά αλλά δεν λειτουργεί, ανάβουν μόνο τα 3 led της μητρικής και τίποτα άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τόσες πληροφορίες ούτε το μαντείο των Δελφών δεν δίνει πρόβλεψη.

("απαραίτητα")

Αναλυτικές πληροφορίες συστήματος, διαδικασία συναρμολόγησης (ποιός,πως κτλ), αν είναι δυνατόν και μερικές καλό-τραβηγμένες φωτό από το build (όπου να φαίνεται η μητρική μαζί με όλες τις συνδέσεις)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον υπολογιστή εγώ τον έστησα, δεν είναι η πρώτη φορά, τα έχω συνδέσει όλα ότι χρειάζεται, και το μόνο που μου βγάζει είναι 4 αναμμένα led της μητρικής (asus prime x570-p) pch led 1,2,3,4 το 1 είναι άσπρο το 2 κόκκινο, το 3 και το 4 μπλε! 

Cpu: Ryzen 9 5950x 

Mb: Asus Prime x570-p 

RAM : 32Gb 3600

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lefteris27 είπε

Λοιπόν τον υπολογιστή εγώ τον έστησα, δεν είναι η πρώτη φορά, τα έχω συνδέσει όλα ότι χρειάζεται, και το μόνο που μου βγάζει είναι 4 αναμμένα led της μητρικής (asus prime x570-p) pch led 1,2,3,4 το 1 είναι άσπρο το 2 κόκκινο, το 3 και το 4 μπλε! 

Επεξεργαστή έχεις βάλει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Τι δεν κατάλαβες από το ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ; 

RAM; 😁

Μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι μητρική υπάρχει 💪

1 λεπτό πριν, Lefteris27 είπε

Τα έχω γράψει 

Θέλει κάρτα γραφικών το μηχάνημα ο επεξεργαστής αυτός δεν έχει γραφικά , να μαντέψω ότι έχεις ;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επεξεργαστή τον έβγαλα να τον διπλοτσεκαρω και είναι όλα εντάξει όλα τα πινακια στην θέση τους όμορφα και ωραία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη μητρική που αναφέρεις ότι πήρες δε βρίσκω Debug LED στο manual. Αυτό που λες ότι ανάβει είναι το RGB led της μητρικής λογικά. Κάτι δεν έχεις βάλει σωστά. 

Λύσε όλο το σύστημα, άνοιξε και ένα βίντεο στο YouTube και ξεκίνα να στήνεις βήμα-βήμα. 

Κάρτα γραφικών να υποθέσω έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα σου ανάψει το PC χωρίς κάρτα από τη στιγμή που δεν έχει γραφικά ο επεξεργαστής; 

Ή θα μας βάλεις φωτογραφίες ή απλα μας δουλεύεις. 

Όπως είπα, σε περίπτωση που δε μας τρολλάρεις, λύσε όλο το PC και ξανά στήσε το.

Τις RAM βάλτες στη θέση Α2 και Β2 της μητρικής. Αν δεν παίρνεις εικόνα στο PC, βάλε μόνο 1 RAM στικ στη θέση Α2 (2ο σλοτ από αριστερά προς τα δεξια). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Πως θα σου ανάψει το PC χωρίς κάρτα από τη στιγμή που δεν έχει γραφικά ο επεξεργαστής; 

Ή θα μας βάλεις φωτογραφίες ή απλα μας δουλεύεις. 

Όπως είπα, σε περίπτωση που δε μας τρολλάρεις, λύσε όλο το PC και ξανά στήσε το.

Τις RAM βάλτες στη θέση Α2 και Β2 της μητρικής. Αν δεν παίρνεις εικόνα στο PC, βάλε μόνο 1 RAM στικ στη θέση Α2 (2ο σλοτ από αριστερά προς τα δεξια). 

Μόλις ξαναέβαλα την κάρτα (Galax 3080 ti) και έβαλα μια ραμ στην Α2 όπως είπες αλλά βγάζει ακριβώς τα ίδια φωτάκια η μητρική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς gpu το μηχάνημα προφανώς δεν κάνει boot.

H μητρική είναι παλιά; Είμαστε σίγουροι οτι το bios version είναι συμβατό με τον cpu (>=2606)

Γενικά δίνει πολύ περιορισμένες πληροφορίες και μάλιστα τις παίρνουμε με το τσιγγέλι

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως κάποιος που δεν έχει εικόνα και δεν του περιγράφεις το πρόβλημα, δε θα φτάσει ποτέ σε συμπέρασμα.

Ακόμη και με πλήρη στοιχεία πολλές φορές πάμε κατά προσέγγιση και μπορούμε να προσπεράσουμε τα πιο ηλίθια ή χαζά λάθη.

Αναλυτικές πληροφορίες μαζί με φωτογραφίες οτι καλύτερο μπορείς να διαθέσεις.

υγ

όλες οι μητρικές έχουν λαμπάκια που ανάβουν, δεν υποδεικνύουν απαραίτητα πρόβλημα(αυτό για να καταλάβεις οτι με ελλειπείς πληροφορίες δε θα φτάσουμε ποτέ να βρούμε την άκρη)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...