Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, 1comment είπε

SOS τα έκανα μαντάρα με το πος και η εξυπηρέτηση δεν απαντάει ποτέ! Πήγα να περάσω κάρτα πριν και έγραφε no working key. Πιστεύοντας ότι έκανα κάτι λάθος, πήγα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πλέον εμφανίζει μόνο την επιλογή της εικόνας 1 (ούτε με το Χ δεν φεύγει) και πατώντας εντερ βγάζει τη δεύτερη εικόνα. Το βγαλα απο το ρεύμα και τίποτα. Τι άθλια εξυπηρέτηση η epay δεν απαντούν καθόλου! 

Εικόνα 1 Εικόνα 2

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί τους. Έχει λήξει και η σύμβαση. Πάω εθνική αύριο. Στην εθνική τα έχουν δώσει σε εταιρία τα pos ή εξυπηρετεί η τράπεζα;

Αν επιλέξεις ETHERNET στην Εικόνα 2 δεν προχωράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, barca10 είπε

Αν επιλέξεις ETHERNET στην Εικόνα 2 δεν προχωράει;

Δεν είμαι τώρα στο πος, αλλά νομίζω έγραψε κάποιες ip. Πατούσα σε όλα εντερ, στο τέλος έβγαλε χαρτί με την παραμετροποίηση, μετά έκανε αποστολή πακέτου ανεπιτυχής και μετά ξανά το ίδιο μήνυμα. Και στην πρώτη επιλογή τα ίδια. Αν θέλει να συμπληρώσω εγώ συγκεκριμένη ip δεν ξέρω.

Αν φέρω τεχνικό που ασχολείται με ταμειακές, λέτε να κάνει κάτι;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος από τους τεχνικούς/γνώστες να απαντήσει. Έχω κρατήσει μία epia mcr από κατάστημα λιανικής που είχα και έχει κλείσει καθώς και το vx520 από cardlink/Alphabank. Τα μετέφερα στην έδρα και τα κράτησα μήπως και καταφέρω να ανοίξω πάλι την λιανική αλλά δεν πρόκειται. Εδώ και 1  χρόνο δεν έχω χτυπήσει τίποτα σε ταμειακή/pos και βγάζω μηδενικά ζήτα κάθε 15-20 ημέρες για να μην γκρινιάζει η ΑΑΔΕ. Είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο internet μονίμως. Προφανώς δεν έχω κάνει αναβάθμιση στην ταμειακή ούτε και το vx520 έχει βγάλει menu ΑΑΔΕ και δεν έχω λάβει email από ΑΑΔΕ ότι έχει αναβαθμιστεί. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω και να κλείσω την ταμειακή άμεσα. Έτσι και αλλιώς κόβω μόνο τιμολόγια από το e-timologio για την δουλειά μου πια και αν θελήσω απόδειξη λιανικής μπορώ να κόψω από κει. Υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτούν στην εφορία λόγω της όλης κατάστασης;

Σαφέστατα θα μιλήσω με τον λογιστή μου άμεσα αλλά είπα μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, peragialos είπε

Αν μπορεί κάποιος από τους τεχνικούς/γνώστες να απαντήσει. Έχω κρατήσει μία epia mcr από κατάστημα λιανικής που είχα και έχει κλείσει καθώς και το vx520 από cardlink/Alphabank. Τα μετέφερα στην έδρα και τα κράτησα μήπως και καταφέρω να ανοίξω πάλι την λιανική αλλά δεν πρόκειται. Εδώ και 1  χρόνο δεν έχω χτυπήσει τίποτα σε ταμειακή/pos και βγάζω μηδενικά ζήτα κάθε 15-20 ημέρες για να μην γκρινιάζει η ΑΑΔΕ. Είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο internet μονίμως. Προφανώς δεν έχω κάνει αναβάθμιση στην ταμειακή ούτε και το vx520 έχει βγάλει menu ΑΑΔΕ και δεν έχω λάβει email από ΑΑΔΕ ότι έχει αναβαθμιστεί. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω και να κλείσω την ταμειακή άμεσα. Έτσι και αλλιώς κόβω μόνο τιμολόγια από το e-timologio για την δουλειά μου πια και αν θελήσω απόδειξη λιανικής μπορώ να κόψω από κει. Υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτούν στην εφορία λόγω της όλης κατάστασης;

Σαφέστατα θα μιλήσω με τον λογιστή μου άμεσα αλλά είπα μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πληροφορία.

Κάνε παύση την ταμειακή. Δεν μπορείς να κόβεις αποδείξεις από το etimologio. Δεν θα έχεις καθόλου λιανική. Αφαίρεσε και τυχόν ΚΑΔ λιανικής που έχεις ακόμα και είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στις 2.00 τα μεσάνυχτα κατάφερα να πιάσω γραμμή με την epay χωρίς αναμονή. Ντύθηκα, ξαναπήγα στο μαγαζί (ευτυχώς είμαι κοντά) για να κάνω τις εντολές που μου είπε η κοπέλα. Αποτέλεσμα; Το pos δεν επανέρχεται με τίποτα! Καταλήξαμε ότι θα το δηλώσει σαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός σε 2-3 εργάσιμες και αν χρειαστεί αντικατάσταση με υπαιτιότητα δική μου, είναι 100Ε το κόστος. Γι αυτό παίδες μην επιχειρήσετε μόνοι σας να κάνετε ούτε μισό βήμα από τις οδηγίες ααδε και διατηρώ επιφυλάξεις κατά πόσο οι τεχνικοί των φημ θα τις ακολουθήσουν 100% χωρίς να γίνει κάποιο λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα 

μου ήρθε μολις τωρα αυτό 

παταω στο λινκ αλλά πουθενά δεν μου βγάζει το voucher

κανω κατι λαθος;

 

 

Αξιότιμη/ε κυρία/ε,

Σας ενημερώνουμε ότι η Αίτηση Χρηματοδότησης για την Κατηγορία Ενέργειας 4 που καταθέσατε στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ψηφιακές Συναλλαγές» εγκρίθηκε για χρηματοδότηση, σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 3540/15-02-2024 Απόφαση Ένταξης (ΑΔΑ: ΨΒΤ9469Η4Σ-0ΛΡ)

Τη σχετική Απόφαση μπορείτε να τη βρείτε στην ιστοσελίδα της Δράσης (https://digitalsme.gov.gr) και συγκεκριμένα εδώ, καθώς και στο διαδικτυακό τόπο ΔΙΑΥΓΕΙΑ (https://diavgeia.gov.gr/).

Ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η 10η/01/2023. Η προθεσμία εξαργύρωσης των επιταγών, ορίζεται στην Ενότητα 4 της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Παρακαλούμε για την υλοποίηση του έργου σας σύμφωνα με τους όρους και το περιεχόμενο της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sunlight2030 είπε

Και εμένα βγάζει στην ΑΑΔΕ ότι έχει αναβαθμιστεί αλλά όταν πατάω το f6 επιστρέφει στο αρχικό μενου, επίσης αν πατήσω εγκατάσταση  παραμέτρων βγάζει DOWNLOAD ERROR REPORT APPL NOT CONFGD

Αναφέρεσαι στο vx520 της Πειραιώς; Η αναβάθμιση γίνεται απο αλλού. Απο μενού συστήματος. κωδικός 3165 (σε 3-4 που το έκανα δούλεψε δεν ξέρω αν ο κωδικός ειναι κοινός) κάνει κάμποση ώρα να κανει update και μετά εμφανίζεται το μενου ααδε στο αριστερό πλήκτρο δίπλα στο κεντρικο. Παιδιά ότι κάνετε με δική σας ευθύνη. Αν δεν ξέρετε αποφύγετε το.

38 λεπτά πριν, socratis23 είπε

καλημέρα 

μου ήρθε μολις τωρα αυτό 

παταω στο λινκ αλλά πουθενά δεν μου βγάζει το voucher

κανω κατι λαθος;

 

 

Αξιότιμη/ε κυρία/ε,

Σας ενημερώνουμε ότι η Αίτηση Χρηματοδότησης για την Κατηγορία Ενέργειας 4 που καταθέσατε στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ψηφιακές Συναλλαγές» εγκρίθηκε για χρηματοδότηση, σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 3540/15-02-2024 Απόφαση Ένταξης (ΑΔΑ: ΨΒΤ9469Η4Σ-0ΛΡ)

Τη σχετική Απόφαση μπορείτε να τη βρείτε στην ιστοσελίδα της Δράσης (https://digitalsme.gov.gr) και συγκεκριμένα εδώ, καθώς και στο διαδικτυακό τόπο ΔΙΑΥΓΕΙΑ (https://diavgeia.gov.gr/).

Ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η 10η/01/2023. Η προθεσμία εξαργύρωσης των επιταγών, ορίζεται στην Ενότητα 4 της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Παρακαλούμε για την υλοποίηση του έργου σας σύμφωνα με τους όρους και το περιεχόμενο της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Νομίζω μετά τον έλεγχο των ενστάσεων (22/2) θα εμφανιστεί η επιλογή "έκδοση επιταγών" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gmoman είπε

Αναφέρεσαι στο vx520 της Πειραιώς; Η αναβάθμιση γίνεται απο αλλού. Απο μενού συστήματος. κωδικός 3165 (σε 3-4 που το έκανα δούλεψε δεν ξέρω αν ο κωδικός ειναι κοινός) κάνει κάμποση ώρα να κανει update και μετά εμφανίζεται το μενου ααδε στο αριστερό πλήκτρο δίπλα στο κεντρικο. Παιδιά ότι κάνετε με δική σας ευθύνη. Αν δεν ξέρετε αποφύγετε το.

Νομίζω μετά τον έλεγχο των ενστάσεων (22/2) θα εμφανιστεί η επιλογή "έκδοση επιταγών" 

συγγνώμη αλλά και εγώ εχω το vx520 τη Πειραιώς και μου έστειλε μηνυμα η ΑΑΔΕ οτι εχει γινει η αναβάθμιση.

για το δευτερο που απάντησες σε μενα τότε θα περιμένω μεχρι αυριο

αλλα ο δικός μου τεχνικός παιζει να εχει ταμειακές στα μισά μαγαζιά του νομού δεν βλέπω να προλαβαίνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gmoman είπε

Αναφέρεσαι στο vx520 της Πειραιώς; Η αναβάθμιση γίνεται απο αλλού. Απο μενού συστήματος. κωδικός 3165 (σε 3-4 που το έκανα δούλεψε δεν ξέρω αν ο κωδικός ειναι κοινός) κάνει κάμποση ώρα να κανει update και μετά εμφανίζεται το μενου ααδε στο αριστερό πλήκτρο δίπλα στο κεντρικο. Παιδιά ότι κάνετε με δική σας ευθύνη. Αν δεν ξέρετε αποφύγετε το.

Καλημέρα,με αυτό τον τρόπο εμφανίζει το Μενού ΑΑΔΕ αλλά μετά όταν κάνω τις ρυθμίσεις της Ταμειακής και στέλνω σήμα επικονων´ιας με το pos,δεν γίνεται τίποτα.Εμενα οι εταιρείες που συνεργάζομαι έιναι epay και verifone vx520 δεν παίζει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Χθες έγινε αναβάθμιση στην ταμειακή μου. 

Μου έχει έρθει email ότι το pos έχει αναβαθμιστεί αλλά και στο δικό μου ακόμη δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι. Έχω της Πειραιώς το vx520. Το έδειξα στον τεχνικό που μου έκανε αναβάθμιση την ταμειακή και είπε ότι αυτές τις μέρες θα έρθει να κάνει την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pavloa είπε

Έχω της Πειραιώς το vx520. Το έδειξα στον τεχνικό που μου έκανε αναβάθμιση την ταμειακή και είπε ότι αυτές τις μέρες θα έρθει να κάνει την σύνδεση.

Για κράτα μας ενήμερους αν θα γίνει η διασύνδεση κι αν δουλέψει. 

Μπορεί κάποιος με vx520 να κάνει εκτύπωση παραμέτρων και να μου πει στο tms ip αν του βγάζει 195.145.098.219?

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, 1comment είπε

Για κράτα μας ενήμερους αν θα γίνει η διασύνδεση κι αν δουλέψει. 

Μπορεί κάποιος με vx520 να κάνει εκτύπωση παραμέτρων και να μου πει στο tms ip αν του βγάζει 195.145.098.219?

εκανα εκτυπωση παραμετρων και μου βγαζει ακριβως το ιδιο

Επεξ/σία από socratis23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, socratis23 said:

καλημέρα 

μου ήρθε μολις τωρα αυτό 

παταω στο λινκ αλλά πουθενά δεν μου βγάζει το voucher

κανω κατι λαθος;

 

 

Αξιότιμη/ε κυρία/ε,

Σας ενημερώνουμε ότι η Αίτηση Χρηματοδότησης για την Κατηγορία Ενέργειας 4 που καταθέσατε στο πλαίσιο του Προγράμματος «Ψηφιακές Συναλλαγές» εγκρίθηκε για χρηματοδότηση, σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 3540/15-02-2024 Απόφαση Ένταξης (ΑΔΑ: ΨΒΤ9469Η4Σ-0ΛΡ)

Τη σχετική Απόφαση μπορείτε να τη βρείτε στην ιστοσελίδα της Δράσης (https://digitalsme.gov.gr) και συγκεκριμένα εδώ, καθώς και στο διαδικτυακό τόπο ΔΙΑΥΓΕΙΑ (https://diavgeia.gov.gr/).

Ως ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας δαπανών ορίζεται η 10η/01/2023. Η προθεσμία εξαργύρωσης των επιταγών, ορίζεται στην Ενότητα 4 της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Παρακαλούμε για την υλοποίηση του έργου σας σύμφωνα με τους όρους και το περιεχόμενο της υπ’ αρ. πρωτ. 10284/10-06-2022 Πρόσκλησης του Προγράμματος, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Ακολούθα αυτές τις οδηγίες https://web.workadu.com/blog/posts/pos-eksargirono-voucher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...