Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός με Cosmote FTTH μεσω δικτύου Vodafone


SPANK
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Sarandis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

Έίμαι εδώ και περίπου 2 Χρόνια σε  Cosmote FTTH μεσω δικτύου Vodafone 100 mbps με Router Fritzbox 7590. Όλα καλα και απο χτές αναβάθμισα αφου μίλησα με την comsmote και μου είπαν οτι υποστηρίζεται σε 300αρα , το πρόβλημα ειναι όμως οτι ουτε ο συγχρονισμός έχει αλλάξει ουτε υπάρχει διαφορά σε αυτο που είχα πριν και βλέπωντας το στο κατέβασμα αρχείου που ακόμη ειναι στο 10mb/s.

Πήρα τηλέφωνο χτες και μου είπαν οτι ειμαστε οκ εμείς δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα , έκανα ενα restart σε router και gpon αλλα δεν άλλαξε κατι .... πρέπει να αλλάξω κατι αλλο σε ρυθμίσεις επειδή πήγε σε 300 ? , αν και νομίζω οτι ειναι δικό τους θέμα θα πάρω πάλι τηλ σήμερα.

Στο Speedtest πάντως αν παίζει καποιο ρόλο το upload δείχνει οντως 30 mbps στο download όμως οπως πριν κοντα στα 100

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενσύρματα υποθέτω το speedtest? Αν ναι τι κάρτα δικτύου έχει το pc/laptop? Έχεις δοκιμάσει άλλο καλώδιο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPANK είπε

το πρόβλημα ειναι όμως οτι ουτε ο συγχρονισμός έχει αλλάξει ουτε υπάρχει διαφορά σε αυτο που είχα πριν και βλέπωντας το στο κατέβασμα αρχείου που ακόμη ειναι στο 10mb/s.

Σε FTTH δεν υπάρχει συγχρονισμός. Η ένδειξη που βλέπεις στο Overview, αλλάζει (αν πατήσεις "Change") από τον χρήστη για να γνωρίζει την ταχύτητα σύνδεσης και χρησιμοποιείται για τυχόν περιορισμούς στο QoS.

Για την πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο, κάνε αυτό που ήδη αναφέρθηκε (έλεγχο των καλωδίων να υποστηρίζουν Gigabit ταχύτητες) και δοκιμή ενσύρματα αντί ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματα είναι συνδεδεμένο το pc που γίνεται το τεστ το upload είναι οκ το download έχει θέμα.

Το pc έχει 2 κάρτες δικτύου η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι σε τι ποια είναι συνδεδεμένο τι όσο αφορά το gigabit θα το κοιτάξω όταν γυρίσω σπίτι να σιγουρευτώ ότι είναι έτσι.

Μέχρι στιγμής δεν είναι χρειαστεί να αλλάξω κάτι αλλά τώρα που είναι 300 μπορεί να είναι και αυτό το απλό το οποίο δεν είχα σκεφτεί 

Thanks !!

1 ώρα πριν, Sarandis είπε

Δες τα καλώδιά σου απο ont σε router και απο router σε pc οτι είναι 1000αρια. Θα πρέπει να βλέπεις 4 ζεύγη στον ακροδέκτη, έχω πετύχει να βάζουν 2. Δες στα windows αν λέει 100mbit ή 1gbps στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Επίσης στο fritzbox έχει ρυθμίσεις για green ethernet, κάπως έτσι που παίζει μέχρι 100.

Αυτό το Green Ethernet το έχεις πρόχειρο που είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απο το 7530.

Eδώ δείχνει με τι ταχύτητα είναι συνδεδεμένες οι συσκευές. Δες πχ στην lan 4 έβαλα 100αρι καλώδιο ενώ η κάρτα του pc είναι gbit.

image.png.24710b7f29119877e4aeb2cf5c568392.png

 

Και εδώ το power saving.

 

image.png.14694aec0de590eaa75b0466e3a577f1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sarandis είπε

Είναι απο το 7530.

Eδώ δείχνει με τι ταχύτητα είναι συνδεδεμένες οι συσκευές. Δες πχ στην lan 4 έβαλα 100αρι καλώδιο ενώ η κάρτα του pc είναι gbit.

image.png.24710b7f29119877e4aeb2cf5c568392.png

 

Και εδώ το power saving.

 

image.png.14694aec0de590eaa75b0466e3a577f1.png

Όσο αφορά το green mode είναι οκ αλλά μάλλον το έχω στην lan που είναι 100 γιατί λέει 100 ενώ η lan 1 είναι η gigabit οπότε αυτό είναι το θέμα μάλλον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο ηταν τελικά δεν ηταν Gigabit και ηταν και του εμπορίου ενω εκείνα που ειχα φτιάξει μονος μου στο υπόλοιπο σπίτι ηταν ολα gigabit :P , ηταν μάλλον λίγο αρχαίο το καλώδιο και επειδή έπαιζα μεχρι 100 τοσα χρόνια ειχε ξεμείνει αυτο επάνω 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...