Προς το περιεχόμενο

Αόρατη βάση ηχείων σε τοίχο. Γίνεται;


kostas_teach

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στόχος είναι να τοποθετήσω 2 ηχεία από home cinema της LG στον τοίχο και όταν τα αφαιρώ να μη φαίνεται τίποτα.
Η λύση που έχω σκεφτεί είναι να χρησιμοποιήσω ένα ισχυρό μαγνήτη νεοδυμίου με τρύπα στη μέση. Θα κάνω ένα επιφανειακό σκάψιμο του τοίχου για να έρθει ο μαγνήτης "πρόσωπο" με τον τοίχο, θα τον βιδώσω και μετά θα στοκάρω και θα βάψω. Εννοείται ότι θα κολληθεί και δεύτερος μαγνήτης στην πίσω όψη του ηχείου, όχι όμως πολύ κοντά στον μαγνήτη του ηχείου. https://www.skroutz.gr/s/36456074/Μαγνήτης-Στρογγυλός-με-Τρύπα-και-Δύναμη-Έλξης-4kg-Διαμέτρου-18χιλ-Πάχους-4χιλ.html#reviews

Τα ηχεία είναι αυτά της φωτογραφίας που είναι επάνω σε βάσεις (η λύση της βάσης αποκλείεται για πρακτικούς λόγους)

spacer.png

 

Θα λειτουργήσει; Εάν έχετε καμιά καλύτερη ιδέα είμαι όλος αυτιά...

 

Επεξ/σία από kostas_teach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έτσι έχει μεγάλες πιθανότητες να σπάσει το στοκάρισμα και η μπογιά του τοίχου κάθε φορά που το κουμπώνεις και θα κοπανάει. Εκτός αν βάλεις ανάμεσα ένα κομμάτι τσόχα πχ, αλλά έτσι μειώνεται η δύναμη του μαγνήτη και ίσως να μην βαστάει. Άσε που άμα βάψεις τον τοίχο τοπικά ίισως φαίνεται η διαφορά στο χρώμα και να πάει στράφι η προσπάθεια να μην φαίνεται τίποτα.

Πόσο συχνά θα βάζεις - βγάζεις?

Επίσης ο μαγνήτης που έχεις στο λινκ δεν είναι ίδιος και από τις δύο πλευρές γιατί είναι να μπαίνει βίδα από την μία πλευρά οπότε ίσως να μην μπορούνε να κολλήσουν μαζί λόγω ίδιας πολικότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αν μπει και ο μαγνήτης στο ηχείο με την κατάλληλη όψη, δε θα υπάρχει θέμα πολικότητας. Αλλά το κοπάνημα, ναι , μπορεί να δημιουργήσει ραγίσματα στον στόκο μιας και θα μπαινοβγαίνουν κάμποσες φορές. Δεν μπορώ να σκεφτώ καμία άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για λόγους εμφάνισης. Φαίνονται παράταιρα. Σκοπός είναι να μπαίνουν μόνο για την παρακολούθηση ταινίας η σειράς. Τον υπόλοιπο χρόνο θα είναι κρυμμένα πίσω απο την τηλεόραση

Επεξ/σία από kostas_teach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καδράκια στη θέση των στηριγμάτων και τα κάνεις τράμπα με τα ηχεία αν σε ενοχλούν τόσο , ή αν αποδίδει ακουστικά ο χώρος , μια ακριβή ηχομπάρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_teach είπε

Για λόγους εμφάνισης. Φαίνονται παράταιρα. Σκοπός είναι να μπαίνουν μόνο για την παρακολούθηση ταινίας η σειράς. Τον υπόλοιπο χρόνο θα είναι κρυμμένα πίσω απο την τηλεόραση

Ακούγεται ωραίο σαν ιδέα αλλά μιας και έχω κάνει κάτι παρόμοιο (όχι ήχο αλλά κάτι με καλύτερη εμπειρία αλλά 'κόπο') το 90% θα βαριέσαι την διαδικασία και θα καταλήξεις να μην τα χρησιμοποιείς.

Αλλιώς η ιδέα με τα καδράκια είναι ίσως η καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι δεν θα απαιτείται ιδιαίτερος κόπος να τα ακουμπάω στον τοίχο και μετά να τα ξαναβάζω στη θέση τους. 

Καδράκι σε χαμηλό ύψος (στο ύψος της τηλεόρασης δηλαδή) δε ξέρω αν θα φαίνεται όμορφο. 

Σχετικά με τους μαγνήτες, θα έχουν απόσταση περίπου 25 εκ. από τον μαγνήτη του ηχείου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_teach είπε

Φαντάζομαι ότι δεν θα απαιτείται ιδιαίτερος κόπος να τα ακουμπάω στον τοίχο και μετά να τα ξαναβάζω στη θέση τους. 

Καδράκι σε χαμηλό ύψος (στο ύψος της τηλεόρασης δηλαδή) δε ξέρω αν θα φαίνεται όμορφο. 

Σχετικά με τους μαγνήτες, θα έχουν απόσταση περίπου 25 εκ. από τον μαγνήτη του ηχείου.

πριν κάνεις οτιδήποτε , επειδή τα ηχεία έχουν και ένα βάρος , δοκίμασε αν τα κρατά μαγνήτης βάζοντας 1cm ξύλου ανάμεσα

επίσης σκέψου και το στοκάρισμα , έστω οτι το πετύχεις , πάλι απο το βάλε βγάλε και πανάκι να έχεις πίσω απο το μαγνήτη του ηχείου , σημάδι θα μείνει με τον καιρό

το πολύ πολύ βάζεις μετά ένα καδράκι 😛

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα τα μαζεύεις μετά την χρήση δεν βλέπω λόγω να κρεμαστούν στον τοίχο

Μπορείς απλά να τα αφήνεις όρθια στην βάση τους για όσο διαρκεί η ταινία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασαρία θα είναι το στήσε-ξεστήσε γιατί η κάθε βάση αποτελείται από 3 κομμάτια που θέλουν μεταξύ τους βίδωμα.

Νομίζω ότι θα πάω στη λύση του μπλου τακ! Απορώ πώς δεν το σκέφτηκα νωρίτερα, το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές και δεν κάνει ζημιά στον τοίχο.

Στη χειρότερη θα βρω και θα κολλήσω ενα χρατς στο χρώμα του τοίχου για να μην πολυφαίνεται και θα το βάζω έτσι (πρέπει οπωσδήποτε να γλιτώσω το καδράκι😛).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_teach είπε

Φασαρία θα είναι το στήσε-ξεστήσε γιατί η κάθε βάση αποτελείται από 3 κομμάτια που θέλουν μεταξύ τους βίδωμα.

Νομίζω ότι θα πάω στη λύση του μπλου τακ! Απορώ πώς δεν το σκέφτηκα νωρίτερα, το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές και δεν κάνει ζημιά στον τοίχο.

Στη χειρότερη θα βρω και θα κολλήσω ενα χρατς στο χρώμα του τοίχου για να μην πολυφαίνεται και θα το βάζω έτσι (πρέπει οπωσδήποτε να γλιτώσω το καδράκι😛).

 

Βουβό κινηματογράφο θα παρακολουθείς;

Θα κρατάει το BT το ηχείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...