Προς το περιεχόμενο

Αόρατη βάση ηχείων σε τοίχο. Γίνεται;


kostas_teach

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, kostas_teach είπε

Θα βάλω απο κάτω μια κουβέρτα για δοκιμή αλλά πόσο να δονείται με ένα ηχειάκι 8 εκατοστών σε διάμετρο;

 

Εχω την αμυδρά εντύπωση ότι μας δουλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω τέτοια πρόθεση, ειλικρινά. Θέλω να διερευνήσω εαν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που να μην έχω σκεφτεί. 

Καταλαβαίνω ότι το μπλου τακ ακούγεται αστείο σαν λύση αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Εφόσον μου επιτρέπει να βάζω και να βγάζω το ηχείο στον τοίχο μόνο για το χρονικό διάστημα που το χρειάζομαι, τότε θα καταφύγω σε αυτό. 

Θα κάνω δοκιμή και θα επανέλθω.

Επεξ/σία από kostas_teach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_teach είπε

Δεν έχω τέτοια πρόθεση, ειλικρινά. Θέλω να διερευνήσω εαν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που να μην έχω σκεφτεί. 

Καταλαβαίνω ότι το μπλου τακ ακούγεται αστείο σαν λύση αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Εφόσον μου επιτρέπει να βάζω και να βγάζω το ηχείο στον τοίχο μόνο για το χρονικό διάστημα που το χρειάζομαι, τότε θα καταφύγω σε αυτό. 

Θα κάνω δοκιμή και θα επανέλθω.

Η κουβέρτα τι θα κάνει σε ενα ηχείο που θα πέσει απο ψηλά;Θα την τεντώσεις όπως κάνουν οι πυροσβέστες σε αυτους που πηδάνε απο το μπαλκόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ταινίες στερέωσης αντικειμένων βαρέως τύπου όπως αυτή 

 

https://www.kalogiannis.gr/p/tainia-diplis-opseos-diafanes-vareos-typou

Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει ότι σε ορισμένες περιπτώσεις κατά την αφαίρεση αφαιρείται και χρώμα από τον τοίχο.

Δυστυχώς για την περίπτωση σου ίσως θα πρέπει να κάνεις μια υποχώρηση και να σκεφτείς κάτι πιο μόνιμο για το κρέμασμα του ηχείου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να κάνεις όλο αυτό με τους μαγνήτες, τα μπλου τακ και ό,τι άλλο, γιατί δεν βάζεις ένα (ή δύο μικρότερα) ράφια εκεί που θα ήθελες να ακουμπάς τα ηχεία όπου θα έχεις τα διακοσμητικά σου και όταν είναι να δεις ταινία θα βάζεις εκεί τα ηχεία και μετά θα τα επιστρέφεις στη θέση τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι ότι το όλο ζήτημα γίνεται για να μην έχεις μουρμούρα με την γυναίκα...

Η λύση του ραφιού φαίνεται η πιο πρακτική που πρότεινε ο φίλος από πάνω. Από την άλλη πιστεύω πως ότι και να επιλέξεις σαν λύση 1-2 θα βαρεθείς τις αλλαγές και είτε θα τα αφήσεις μόνιμα είτε θα βλέπεις χωρίς αυτά.

Προσωπικά έφτιαξα νέο σπίτι με βαψιματα κλπ και δεν θα ήθελα να κάνω τρυπες και στοκους για κάτι τετοιο. Άσε που θα είχα φόβο μην τραβοντας το ηχείο βγει και ο πισω μαγνήτης και ο σοβας μαζί. 

Ρίξε μια ματιά μήπως υπάρχουν άλλες βάσεις πιο "απλές" που να μπαίνουν πάνω τα ηχεία και να μαζεύουν πιο εύκολα? Ίσως κάποιο τρίποδο και να βιδωνει από κάτω; δεν τα ξέρω τα συγκεκριμένα τι υποδοχή έχουν στο κάτω μέρος τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εγχείρημα με το μπλου τακ απέτυχε παταγωδώς. Ούτε 10 δευτερόλεπτα δεν άντεξε και προσγειώθηκε στο μαξιλάρι....

Απ' τη φωτογραφία καταλαβαίνετε ότι στο σημείο εκείνο, ράφι δεν μπορεί να μπει. Ο τοίχος κάνει γωνία και δίπλα υπάρχει πόρτα. Τη λύση της προαναφερθείσας ταινίας διπλής όψης τη δοκίμασα αλλά ξεκολλάει το χρώμα για πλάκα.

 

.

Το ηχείο στη φωτογραφία είναι το αριστερό και η τηλεόραση βρίσκεται στην άλλη πλευρά της πόρτας.

 

 

20230211_234613.jpg

20230211_234907.jpg

Επεξ/σία από kostas_teach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostas_teach είπε

Το εγχείρημα με το μπλου τακ απέτυχε παταγωδώς. Ούτε 10 δευτερόλεπτα δεν άντεξε και προσγειώθηκε στο μαξιλάρι....

αν έλεγες πάνω απο λεπτό θα μου έκανε εντύπωση

θα καταλάβεις μετά γιατί δε θα σε βολέψει και ο μαγνήτης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στον τοίχο ένα γατζάκι κολλημένο με μια καλή ταινία διπλής όψης.

Όταν χρειαστεί να το βγάλεις δεν θα το τραβήξεις έτσι απλά. Θα στάξεις πάνω στην ταινία 3-4 σταγόνες ασετόν που θα διαβρώσει την κόλλα και μετά θα βγει πολύ εύκολα με ελάχιστο τράβηγμα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Βάλε στον τοίχο ένα γατζάκι κολλημένο με μια καλή ταινία διπλής όψης.

Όταν χρειαστεί να το βγάλεις δεν θα το τραβήξεις έτσι απλά. Θα στάξεις πάνω στην ταινία 3-4 σταγόνες ασετόν που θα διαβρώσει την κόλλα και μετά θα βγει πολύ εύκολα με ελάχιστο τράβηγμα

δλδ αυτό θα κάνει κάθε φορά και δε θα αφήσει σημάδι στον τοίχο ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostas_teach είπε

Το εγχείρημα με το μπλου τακ απέτυχε παταγωδώς. Ούτε 10 δευτερόλεπτα δεν άντεξε και προσγειώθηκε στο μαξιλάρι....

Απ' τη φωτογραφία καταλαβαίνετε ότι στο σημείο εκείνο, ράφι δεν μπορεί να μπει. Ο τοίχος κάνει γωνία και δίπλα υπάρχει πόρτα. Τη λύση της προαναφερθείσας ταινίας διπλής όψης τη δοκίμασα αλλά ξεκολλάει το χρώμα για πλάκα.

 

.

Το ηχείο στη φωτογραφία είναι το αριστερό και η τηλεόραση βρίσκεται στην άλλη πλευρά της πόρτας.

 

 

20230211_234613.jpg

20230211_234907.jpg

1) Εβαλες πολυ λιγο blue tack, το τσιγκουνευτηκες; Δεν πιστευω οτι θα δουλεψει, αλλα αν υπαρχει μια πιθανότητα ειναι μονο αν καλυψεις ολη την λεριμετρο και τις διαγωνιους με παχι κορδονι. 

2) Λυση που θα δουλέψει , αλλά είναι ακριβη, ειναι να βάζεις 4 μεγάλα 3M command strips σε κάθε ηχείο. Αφού δεν θες να φαίνεται τίποτα στον τοίχο, θα χρειάζεσαι 8 command strips για κάθε προβολή ταινίας. Μπορείς να δοκιμάσεις και με 2+2 σε περίπτωση που κρατάνε. Ενδεικτικό μέγιστο βάρος 10 κιλά έκαστο. Κρατάει μεγάλου μεγέθους πίνακα πάνω από το κεφάλι μου κάθε βράδυ και το εμπιστεύομαι. 

https://www.command.com/3M/en_US/command/products/?N=5924736+3291751908+3294529207&rt=rud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vs_skg Ποια είναι η ένστασή σου για το παραπάνω ποστ?

11 ώρες πριν, korakios είπε

δλδ αυτό θα κάνει κάθε φορά και δε θα αφήσει σημάδι στον τοίχο ? 😁

Όχι αυτό δεν βολεύει να το κάνεις κάθε φορά, θα ήταν πολύ χρονοβόρο. Μπορεί να το κάνει για μια χρονική περίοδο όμως και μετά να το βγάλει χωρίς να αφήσει κάτι

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...