Προς το περιεχόμενο

Bachelor ή Master σε Computer Science?


GiorgosKorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλη την ομάδα.

Είμαι 31, με πάνω από 10 χρόνια εργασιακή εμπειρία με τα 6 από 5 από αυτα στο κλάδο της ναυτιλίας. Επισης είμαι κάτοχος προπτυχιακού στη Διοίκηση Επιχειρήσεων απο ΤΕΙ Πειραιά και Μεταπτυχιακό Ναυτιλιακά από Πα.Πει.

Πάντα είχα μια τρέλα με τους υπολογιστές και πάντα ήθελα επαηγγελματικά να το ακουληθήσω μιας και πέρα από το κομμάτι της εργασίας που είναι σχεδόν σίγουρο οτι κάτι θα βρεθεί, έχει την ομορφιά της δημιυργικότητας και τηε ευελιξίας.

Ετσι λοιπόν εν έτη 2023 εν μέσω της ενεργειακής κρίσης και της αύξησης του πληθωρισμού και ενώ τα έξοδα τρέχουν μιας και έχω και ενα νεογέννητο παιδάκι, πήρα την σκληρή απόφαση να ψάξω πως θα κάνω την αλλαγή καριέρας που τόσο ποθώ.

Είδα bootcamps, online courses(Coursera, Udemy, Edx, Udacity, etc. ),προπτυχιακά και μεταπτυχιακά (conversion masters όπως τα λένε και στο χωριό μου).

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει σε 3:

1. Bachelor's in Computer Science στο Mediterranean College (University of Derby) - https://www.medcollege.edu.gr/en/courses/bsc-hons-computer-science/

Αρκετά βολικό μιας και είναι απογευματινές ώρες (3 φορες/εβδομάδα) μόλις 5 λεπτά από το σπίτι. Φαίνεται τα μαθήματα να είναι ίδια με του Πανεπιστημίου και η τιμή είναι άκρως δελεαστική στα 4500/χρόνος.

Διάρκεια 3 έτη

2. Master in Informatics στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς - https://www.cs.unipi.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=326&Itemid=627&lang=en

Επίσης τίμιο πρ΄γραμμα απογευματίνες ωρες αλλα ειναι 4ωρα 3 φορές τη βδομάδα. 5000-6000 όλο τοπρόγραμμα.

Διάρκεια 2 έτη

3. Master in Software Development στο Athens Tech College (University of York) - https://www.athtech.gr/en/courses/masters/msc-in-software-development/

Τρίτο και τελευταίο το εν λόγω πρόγραμμα είναι στη λίστα λόγω του ονόματος του Πανεπιστημίου. Νομίζω ότι είναι το πιο γενικευμένο.

Επίσης 3 φορές τη βδομάδα απογευματινες ώρες με κόστος 7600.

Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Η αλήθεια ειναι ότι κλείνω προς το προπτυψιακό διότι είναι κοντά σε δουλειά και σπίτι και επίσης ίσως μπορώ να βρώ μετα το πρώτο ετος κάπου σαν junior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαστερ του Πειραια το εχω κανει κι εγω, πολυ καλο πρόγραμμα και πραγματικα μαθαινεις εαν ασχοληθεις!

To Ath/Tech ουσιαστικα κανει συνεργασια με το κολλεγιο City της Θεσσαλονικης, το οποιο συνεργαζεται με το αγγλικό πανεπιστήμιο του York. Γι αυτο και αυτη η εξωπραγματική, για τα δεδομενα, τιμη. Πολυ καλο πανεπιστήμιο το York, αλλά δε γνωρίζω τι ποιοτητα εχουν οι σπουδες στο εν λογω κολλεγιο.

Οσο για το τι να επιλεξεις, να σε ρωτησω πρωτα αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις το πτυχίο σε δημοσιο φορεα πχ μαθηματα σε ΙΕΚ, ή αν το θες για τον ιδιωτικο τομεα και κανα κεκ ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Το μαστερ του Πειραια το εχω κανει κι εγω, πολυ καλο πρόγραμμα και πραγματικα μαθαινεις εαν ασχοληθεις!

To Ath/Tech ουσιαστικα κανει συνεργασια με το κολλεγιο City της Θεσσαλονικης, το οποιο συνεργαζεται με το αγγλικό πανεπιστήμιο του York. Γι αυτο και αυτη η εξωπραγματική, για τα δεδομενα, τιμη. Πολυ καλο πανεπιστήμιο το York, αλλά δε γνωρίζω τι ποιοτητα εχουν οι σπουδες στο εν λογω κολλεγιο.

Οσο για το τι να επιλεξεις, να σε ρωτησω πρωτα αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις το πτυχίο σε δημοσιο φορεα πχ μαθηματα σε ΙΕΚ, ή αν το θες για τον ιδιωτικο τομεα και κανα κεκ ισως.

@Dark_panel

 

Thank you για την απαντηση. Κυρίως σε ιδιωτικό τομέα.

Το πτυχίο το θέλω για ενασχόλση σε ιδιωτικό τομέα. Επίσης για το προπτυχιακό που ανέφερα, πως το βλέπεις. Ειναι λόγω απόστασης το πιο βολικό και το ποσό σε απολπηρωμή 3 ετών δεν ειναι απαγορευτικό.

Το θέμα ειναι πας για μαστερ η μπατσελορ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zenwalk23 ναι θα τα κοιταξω αλλα από οτι είδα εχουν καποια παρακολουθηση απο κοντα στο αιγιαιο οπου ειναι αρκετα δυσκολο μιας και οπως ειπα αρχικα εχω και ενα μωρακι. Το Χαροκοπειο ειναι για εξειδικευμενους σε πληροφορικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zenwalk23 είπε

Εχουν ενα νεο προγραμμα που ειναι για ανθρωπους χωρις πτυχιο πληροφορικης. 

https://applied.dit.hua.gr/

@zenwalk23 σε ευχαριστω που. Μιλησα μαζί τους και φαίνεται αρκετα ενδιαφέρον. Εχεις κανεναν γνωστό που το έχει ξεκινήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiorgosKorn είπε

@zenwalk23 σε ευχαριστω που. Μιλησα μαζί τους και φαίνεται αρκετα ενδιαφέρον. Εχεις κανεναν γνωστό που το έχει ξεκινήσει? 

Τους πήρα και εγώ τώρα ένα τηλέφωνο, περισσότερο από περιέργεια. Αρχικά , απάντησαν, το οποίο είναι πολύ θετικό από μόνο του.
Και μίλησα με έναν πολύ ευγενικό κύριο, ο οποίος μου είπε ότι θα ανοίξει πρόσκληση μετά το Πασχα και ότι τώρα ετοιμάζουν εφαρμογή, για να ανεβάζεις όλα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GiorgosKorn είπε

@Dark_panel

 

Thank you για την απαντηση. Κυρίως σε ιδιωτικό τομέα.

Το πτυχίο το θέλω για ενασχόλση σε ιδιωτικό τομέα. Επίσης για το προπτυχιακό που ανέφερα, πως το βλέπεις. Ειναι λόγω απόστασης το πιο βολικό και το ποσό σε απολπηρωμή 3 ετών δεν ειναι απαγορευτικό.

Το θέμα ειναι πας για μαστερ η μπατσελορ? 

Εχοντας κι εγω η ιδια πτυχιο στη Διοικηση (το παιρνω επισημα τον Ιουνιο), και με ηδη 1 μαστερ στην Πληροφορικη (αυτο του Πειραια), ήδη ειχα προτασεις για δουλεια αλλά και για διδακτορικο. Για προσωπικους λογους, επελεξα την ακαδημαϊκη πορεια. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το πρωτο σου πτυχιο, σου αρκει ενα καλο μαστερ στην Πληροφορικη. Ειτε πας σε αυτο του Πειραια, ειτε κανεις αυτο του Χαροκοπειου, που προτεινει καποιος παραπανω, πιστευω θα ειναι αρκετο να σου δωσει τα απαραιτητα εφοδια να πας παρακατω, αφου κοιτας μόνο για ιδιωτικο τομεα. Αν μου λεγες οτι θα σ ενδιεφερε να καβατζωσεις και το ΠΕ86 Πληροφορικης, τοτε θα σου λεγα σιγουρα για bachelor στο Mediterranean ή στο Ath/Tech.

Επεξ/σία από Dark_panel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Γιατι με πτυχιο απο κολλεγιο εχεις ΠΕ86; 

Ισχυει και εγω το ειχα απορια αυτο. Και γενικα αν δε με γελαει ο νους μου αμα θες πε86 πας και κανεις ενα διδακτορικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, filip123go είπε

Τους πήρα και εγώ τώρα ένα τηλέφωνο, περισσότερο από περιέργεια. Αρχικά , απάντησαν, το οποίο είναι πολύ θετικό από μόνο του.
Και μίλησα με έναν πολύ ευγενικό κύριο, ο οποίος μου είπε ότι θα ανοίξει πρόσκληση μετά το Πασχα και ότι τώρα ετοιμάζουν εφαρμογή, για να ανεβάζεις όλα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά.  

@filip123go πως σου φάνηεε το πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiorgosKorn είπε

@filip123go πως σου φάνηεε το πρόγραμμα;

Καλα λογικά για εμένα θα είναι σχετικά εύκολο, οπότε εαν παω, θα παω μόνο για το χαρτί, καθαρά για δικό μου γούστο (δεν προκειται να μου χρησιμεύσει πουθενα) , αλλα πιστεύω για τη γυναίκα μου που είναι στο κομμάτι του testing, θα είναι καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filip123go είπε

Καλα λογικά για εμένα θα είναι σχετικά εύκολο, οπότε εαν παω, θα παω μόνο για το χαρτί, καθαρά για δικό μου γούστο (δεν προκειται να μου χρησιμεύσει πουθενα) , αλλα πιστεύω για τη γυναίκα μου που είναι στο κομμάτι του testing, θα είναι καλο. 

Ναι. Ξέρεις γιατι σε ρωταω; 

Γιατί ειμαι ανάμεσα σε Χαροκόπειο (ΠΜΣ Εφαρμοσμένη Πληροφορική), Παπει (ΠΜΣ στη Πληροφορική) και Athens Tech College (MSc in Software development). Και επειδή είμαι ήδη 31 και κάπως πρεπει να κάνω ενα γρήγορα άλλαγμα καριέρας χρειάζομαι το καλύτερο πρόγραμμα σε θέμα εμβαθυνσης. Ξέρω οτι πρεπει να το λιώσω και απο πλευράς μου σε ελεύθερο χρονο κατι το οποίο θα γίνει αλλά ακαδημαϊκά ποιο πιστευεις είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Γιατι με πτυχιο απο κολλεγιο εχεις ΠΕ86; 

Πλεον, ναι. Απ το 2021 και με τη βουλα της κυβερνησης.

6 ώρες πριν, GiorgosKorn είπε

Ισχυει και εγω το ειχα απορια αυτο. Και γενικα αν δε με γελαει ο νους μου αμα θες πε86 πας και κανεις ενα διδακτορικό 

Το ΠΕ το δινει ΠΑΝΤΑ το πτυχιο, οχι το μαστερ ουτε το διδακτορικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...