Προς το περιεχόμενο

Bachelor ή Master σε Computer Science?


GiorgosKorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Πλεον, ναι. Απ το 2021 και με τη βουλα της κυβερνησης.

Το ΠΕ το δινει ΠΑΝΤΑ το πτυχιο, οχι το μαστερ ουτε το διδακτορικό.

Αρκετά ενδιαφέρον αυτό.Η Αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν ιδιωτικό τομέα κυρίως αλλα θα τα βάλω κατω να δω τι παίζει. Η αλήθεια είναι ότι μίλησα με 3 προγραμματιστές οι οποίοι έχουν εμπειρία 5+ χρόνια και όλοι πρότειναν πρώτα το Πα.Πει. 

Από την άλλη όμως δεν ξέρω αν βγαίει χρονικά γιατί μοιαζει να είναι ζόρικο και με φουλ ταιμ δουλειά και παιδί κάτω του χρόνου θα είναι ζόρι. 

Είναι πολλά που πρέπει να σκεφτώ για να καταλήξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiorgosKorn είπε

Αρκετά ενδιαφέρον αυτό.Η Αλήθεια είναι οτι σκεφτόμουν ιδιωτικό τομέα κυρίως αλλα θα τα βάλω κατω να δω τι παίζει. Η αλήθεια είναι ότι μίλησα με 3 προγραμματιστές οι οποίοι έχουν εμπειρία 5+ χρόνια και όλοι πρότειναν πρώτα το Πα.Πει. 

Από την άλλη όμως δεν ξέρω αν βγαίει χρονικά γιατί μοιαζει να είναι ζόρικο και με φουλ ταιμ δουλειά και παιδί κάτω του χρόνου θα είναι ζόρι. 

Είναι πολλά που πρέπει να σκεφτώ για να καταλήξω. 

Σε ο,τι αφορα το παιδι, δε μπορω να εχω εικονα γιατι εγω δεν ειχα τοτε ουτε εχω τωρα οικογένεια, οπότε εχω απλετο χρονο.

Αλλά ναι, το ΠαΠει ειναι προτιμητέο απο αποψη ποιοτητας μαθηματων και ονοματος στην πιατσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εκανα μεταπτυχιακο στο χαροκοπειο, οχι το συγκεκριμενο βεβαια, απο την εμπειρια μου ειναι πολυ οργανωμενο σαν πανεπιστημιακο ιδρυμα, εχει πολυ καλους καθηγητες και υπαρχει σοβαρη προσπαθεια να σε προετοιμασουν για την αγορα εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 8:51 ΠΜ, paokozani13 είπε

Για το μεταπτυχιακό data science έχει κάποιος άποψη; Είναι δύσκολο για έναν απόφοιτο λογιστικής και χρηματοοικονομικής;

Λογικά μιλώντας δεν θα έχεις κάποιο θέμα ειδικά εαν εισαι οκ με λογική σκέψη, ανάλυση και κάποια μαθηματικα. Σε θέμα προγρμματισμού συνήθως επειδή αυτά τα πτυχία απευθύνονται σε μη έχοντες γνωσεις προγραμματισμού ανθρωπους σου μαθαίνουν από την αρχή ότι χρειάζεται συνήθως σε pythin, r, sql + κάποια λογισμικά βλεπε tableau, power bi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα! Στην ίδια κατάσταση και έγω με οικογενεια (1 παιδί) με πρώτο πτυχίο σε άσχετο τομέα αλλά δουλεύω στο κομμάτι του ΙΤ τα τελευταία 5 χρόνια και πριν 1 χρόνο ολοκλήρωσα MSc ICΤ σε γνωστό κολλέγιο προκειμένου να έχω έναν ανώτερο τίτλο σπουδών στον τομέα της πληροφορικής. Ήμουν για αρκετό καιρό σε δίλημμα ανάμεσα σε Bsc or MSc. Η επιλογή του προπτυχιακου για μένα τουλάχιστον, δεν είναι απλό. Αρκετά μαθήματα, μαθήματα αγγαρεία, ειδικά στην αρχή ( μαθηματικά, εισαγωγή στη πληροφορική, φυσικές κλπ κλπ) και πολύς χρόνος που πρέπει να θυσιάσουν οι άλλοι (σύζυγοι, χρόνος με παιδιά). Ρωτώντας κάποιους επαγγελματίες πληροφορικής μου είπαν ότι το προπτυχιακό στην πληροφορική είναι για να ακολουθήσει κανείς ακαδημαϊκή πορεία ή θέση δημοσίου (πε86). Οι εταιρείες και ο ιδιωτικός τομέας κοιτάει πολύ προϋπηρεσία, πορτοφόλιο, project GitHub Επίσης για μια εταιρεία το μεταπτυχιακό δίνει γνώσεις ανώτερες και στοχευμένες στο αντικείμενο.

Επίσης για να κάνεις κάτι δικό σου για έναρξη επιχείρησης, πχ θέμα ανάπτυξη λογισμικού (μπλοκακι) δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο ή καμία εγγραφή σε επιμελητήριο. Είναι εντελώς ανοιχτό επάγγελμα. Οπότε με βάση τα δεδομένα, τις αντοχές και τους στόχους ο κάθε ένας αποφασίζει ξεχωριστά!

Επεξ/σία από Searcher36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...