Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη θερμοστατη σε smart


simoszol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Εχω ενα καυστηρα kiturami με δικο του θερμοστάτη, ο οποιος δεν είναι δυνατον να αφαιρεθεί και να τοποθετηθει άλλος καθώς εκτος απο τη ρύθμιση της θερμοκρασίας διαχειριζεται και ολες τις αλλες λειτουργίες του καυστηρα (fails, ζεστο νερο, θερμοκρασια νερου κτλ). Σε επικοινωνία με την εταιρεία μου ανέφεραν οτι το μονο που μπορώ να κανω ειναι να τοποθέτησω ενα παραλληλο θερμοστάτη ωστε να δίνει και να κοβει την ψυχρη επαφη. Στον θερμοστάτη δεν φτανει ρευμα (220v) παρα μονο δυο καλωδια + και - με 5volt. Είναι αναγκη να αγοράσω θερμοστάτη ή θα μου κανει δουλειά και ενα τέτοιο : https://www.skroutz.gr/s/25847425/Sonoff-WiFi-Inching-Selflock-Relay-Module-5V.html

Στην ουσία μονο άνοιξε κλείσε χρειαζομαι μιας και ο υπαρχων θερμοστάτης θα παραμενει παντα on.. Το μονο που χρειαζομαι είναι κατι να διαχειρίζεται το ποτε θα παιρνει ρευμα και ποτε οχι.. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, simoszol είπε

Στην ουσία μονο άνοιξε κλείσε χρειαζομαι μιας και ο υπαρχων θερμοστάτης θα παραμενει παντα on.. Το μονο που χρειαζομαι είναι κατι να διαχειρίζεται το ποτε θα παιρνει ρευμα και ποτε οχι.. 

Δίνοντας  ρεύμα  στο θερμοστάτη του  kiturami με κάτι σαν το παρακάτω και έχοντας τον υπάρχοντα θερμοστάτη του  kiturami  λίγο παραπάνω σε θερμοκρασία από του wifi ελέγχεις θερμοκρασία και ον-οφ

https://planetgreen.gr/product/wifi-θερμοστάτης-πρίζας-με-χρονοδιακόπτη/

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου χρειάζεται η θερμοκρασία, καθως η χρήση του θα είναι αποκλειστικά σαν χρονοδιακοπτης για το πρωι μιας και ο υπαρχον δεν μου δινει τετοια δυνατότητα, και σε ελαχιστες περιπτώσεις το ανοιξε κλεισε λιγο πριν την επιστροφή στο σπιτι. Γι αυτό ψαχνω κατι του στυλ on-off που να λειτουργεί με τα volt που φέρνει η υπαρχουσα εγκατάσταση ώστε να μην ψαχνω απο που θα τροφοδοτηθεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simoszol είπε

Δεν μου χρειάζεται η θερμοκρασία, καθως η χρήση του θα είναι αποκλειστικά σαν χρονοδιακοπτης για το πρωι μιας και ο υπαρχον δεν μου δινει τετοια δυνατότητα, και σε ελαχιστες περιπτώσεις το ανοιξε κλεισε λιγο πριν την επιστροφή στο σπιτι. Γι αυτό ψαχνω κατι του στυλ on-off που να λειτουργεί με τα volt που φέρνει η υπαρχουσα εγκατάσταση ώστε να μην ψαχνω απο που θα τροφοδοτηθεί.. 

Φοβάμαι ότι τα 5v που πάνε στον θερμοστάτη δεν είναι μόνο για την εντολή στον καυστήρα (λόγω που έχει και άλλες λειτουργίες). Μια δοκιμή όμως θα δείξει αν μπορεί να γίνει. Πρίζα δεν έχεις εκεί κοντά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πρίζα δίπλα αλλά έλεγα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται. Συν ότι βγαίνει και πιο φτηνό. Θα κάνω και ένα τηλεφώνημα αύριο στην αντιπροσωπεία να μου πει αν θα λειτουργήσει αυτό που σκέφτηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 15/2/2023 στις 1:49 ΜΜ, simoszol είπε

Καλησπέρα σας. Εχω ενα καυστηρα kiturami με δικο του θερμοστάτη, ο οποιος δεν είναι δυνατον να αφαιρεθεί και να τοποθετηθει άλλος καθώς εκτος απο τη ρύθμιση της θερμοκρασίας διαχειριζεται και ολες τις αλλες λειτουργίες του καυστηρα (fails, ζεστο νερο, θερμοκρασια νερου κτλ). Σε επικοινωνία με την εταιρεία μου ανέφεραν οτι το μονο που μπορώ να κανω ειναι να τοποθέτησω ενα παραλληλο θερμοστάτη ωστε να δίνει και να κοβει την ψυχρη επαφη. Στον θερμοστάτη δεν φτανει ρευμα (220v) παρα μονο δυο καλωδια + και - με 5volt. Είναι αναγκη να αγοράσω θερμοστάτη ή θα μου κανει δουλειά και ενα τέτοιο : https://www.skroutz.gr/s/25847425/Sonoff-WiFi-Inching-Selflock-Relay-Module-5V.html

Στην ουσία μονο άνοιξε κλείσε χρειαζομαι μιας και ο υπαρχων θερμοστάτης θα παραμενει παντα on.. Το μονο που χρειαζομαι είναι κατι να διαχειρίζεται το ποτε θα παιρνει ρευμα και ποτε οχι.. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ο θερμοστάτης του καυστήρα, όπως και ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή αλλά και ο ασφαλείας, είναι ένα κλειστό κύκλωμα που δουλεύει μόνος του.

Στην ουσία ελέγχουν την θερμοκρασία εντός του καζανιού και την θερμοκρασία που θα εκκινήσει ο κυκλοφορητης να γυρίζει το νερό στο κύκλωμα (πάνω από 40C ρύθμιση).

Εσύ θες θερμοστάτη χώρου που να λέει πότε θα κόψει και πότε θα παίρνει ο καυστήρας, σύμφωνα με την θερμοκρασία του χώρου.

Αν η θέρμανση είναι κεντρική και απλά χρησιμοποιείς ένα χρονοδιακόπτη για να ανάψει συγκεκριμένες ώρες, τότε με ένα Shelly Plus 1 ή Pro 1 που έχουν ψυχρή επαφή on-off είσαι έτοιμος. 

Απλά τα ρελέ αυτά παίρνουν 230v για να λειτουργήσουν αλλά η επαφή ειν;ι ψυχρή οπότε ρίχνεις επάνω της ότι κύκλωμα (τάση) θες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολήθηκα πέραιτερω καθώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να μην απαιτείται παροχή ρεύματος, Με την εταιρεία που μίλησα μου πρότεινε παράλληλο θερμοστάτη (δεν θυμάμαι ποιον) αλλά σαν κόστος ήταν ακριβό και συμβιβάστηκα με τον υπάρχον. 

Υ. Γ. Ο δικός του δεν γίνεται να καταργηθεί, απλά δίνεις τις ψηλότερες τιμές ώστε να κόβει και δίνει ο καινούργιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
11 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Όταν λες τύπο; Εννοει κάτι σαν αυτόν

Έριξα μια μάτια σε αυτόν μήπως έχει καμία είσοδο για να χρησιμοποιήσεις αυτή ,αλλά δεν έχει κάτι.Δυστυχως μπορείς μόνο με κάποιο εξελιγμένο θερμοστάτη της εταιρίας να δουλέψεις μόνο .

Η άλλη περίπτωση είναι να πας αυτόν τον θερμοστάτη σε έναν ηλεκτρονικό να κολλήσει δυο καλώδια στην πλακέτα στο button on-off και να τοποθετησεις οποιοδηποτε smart διακοπτη θελεις,Προσοχη την ταση του θερμοστατη δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Έριξα μια μάτια σε αυτόν μήπως έχει καμία είσοδο για να χρησιμοποιήσεις αυτή ,αλλά δεν έχει κάτι.Δυστυχως μπορείς μόνο με κάποιο εξελιγμένο θερμοστάτη της εταιρίας να δουλέψεις μόνο .

Η άλλη περίπτωση είναι να πας αυτόν τον θερμοστάτη σε έναν ηλεκτρονικό να κολλήσει δυο καλώδια στην πλακέτα στο button on-off και να τοποθετησεις οποιοδηποτε smart διακοπτη θελεις,Προσοχη την ταση του θερμοστατη δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις.

Αυτό με τις κολλήσεις είναι μια καλή λύση και όπως καταλαβαίνω η μοναδική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...