Προς το περιεχόμενο

ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΉ Ή ΙΑΤΡΙΚΉ;


lina123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, fmarulezkd said:

Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστήριων, τυπικά τουλάχιστον γιατί ποτέ δε δούλεψα στο άμεσο επάγγελμα (είμαι στην έρευνα). Επιβεβαιώνω.

Αποκατάσταση έχει για αυτούς που ψάχνονται και αυτό γιατί, κρίνοντας από τους συμφοιτητές μου, οι περισσότεροι είτε κατέληξαν σε άλλο επάγγελμα είτε σαν τεχνολόγοι στο εξωτερικό. Ως αποκατάσταση ωστόσο ορίζεται φυσικά ο βασικός μισθός, με ότι νάναι ένσημα και ιδιαίτερα καθήκοντα (γραμματεία, εξωτερικές αιμοληψίες κτλ). Η καλύτερη περίπτωση που ξέρω σε μικροβιολογικό φτάνει το χιλιάρικο, με 3 Σάββατο το μήνα. Επιπλέον, δεν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης και σε παρεμφερεί επαγγέλματα/θέσεις δεν είμαστε προτεραιότητα. 

Αξίζει ωστόσο σαν επάγγελμα σε Σκανδιναβικές χώρες. Αν μιλάς τη γλώσσα, έχεις βρει δουλειά με το πτυχίο, με τις κλασσικές απολαβές και το εργασιακό περιβάλλον του ΔΥ (επίσης εδώ πάνω έχουν πολύ σύγχρονα μηχανήματα/υποδομές που κάνει τη δουλειά ακόμα πιο χαλαρή). Υπάρχουν επίσης προοπτικές εξέλιξης κλινικά, αλλά και ευρύτερες, καλές θέσεις εργασίας. 

Θα ξεκινήσω από το τέλος. Συμφωνώ σε αυτό που λες για τις Σκανδιναβικές (και όχι μόνο) χώρες. Αλλά αν μου έλεγες στα 18 μου πωπω φοβερή η σχολή σου, μπορεί εδώ να σε έχουν για στόκο αλλά έξω θα είσαι σπουδαίος δεν θα το άκουγα καλά. Προς το παρόν έχουμε πολλούς τεχνολόγους που δεν ξέρουν που πάνε τα 4 αλλά όλοι θα σου πουν ότι έξω έχουμε αξία. Που έξω θα τους έδιωχναν αλλά μέσα μπορείς να είσαι στο δημόσιο και να φυτοζωείς.

Η έρευνα για μενα είναι ένα πολύ καλό κομμάτι για έναν τεχνολόγο που απλά θέλει να απαγκιστρωθεί απο όλη την μίρλα που ακούω στο επάγγελμα. Και θεωρώ ότι είναι και πολύ καλοί σε αυτό. Αλλά αυτό με τον βασικό μισθό και τους τεχνολόγους πραγματικά ακατανόητο. Πως έχει καταφέρει αυτός ο κλάδος να έχεις πτυχίο και να παίρνεις βασικό με ξεπερνά. Και να σου ζητάνε να έχεις παπάκι να κάνεις τον αιμολήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...