Προς το περιεχόμενο

ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΉ Ή ΙΑΤΡΙΚΉ;


lina123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Χρειάζομαι βοήθεια. Μίλησα με πολλούς και μπερδεύτηκα περισσότερο. 

Δίνω ξανά φέτος πανελλήνιες για ιατρική. Όμως σκέφτομαι τι απόφαση να πάρω αν δεν περάσω ξανά. Έχω πολλές ερωτήσεις. Γενικά έχω καταλήξει πιο πολύ σε αυτές τις σχολές: ιατρική, φαρμακευτική, βιοϊατρική. 

Την φαρμακευτική δεν είμαι σίγουρη, γιατί πολλοί λένε ότι αν δεν έχεις φαρμακείο, να μην πας, καλύτερα πήγαινε ιατρική. Εσείς τι λέτε; Ως υπάλληλος σε φαρμακείο είναι πολύ λίγες και σπάνιες οι θέσεις ε; Στο νοσοκομείο; Υπάρχουν περισσότερες προοπτικές λέτε; Κι αν ας πούμε δεν κάνω μεταπτυχιακό για να είμαι σε κάποια μεγάλη φαρμακοβιομηχανία, ως υπάλληλος σε φαρμακείο δύσκολο; Θέλω να πω είναι πολλοί οι πτυχιούχοι και οι θέσεις πολύ λίγες... Από την άλλη η φαρμακευτική έχει ωραία ωράρια εργασίας, ξεκούραστα.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω να ζυγίσω τα πράγματα και να πάρω την πιο σωστή απόφαση για τα δεδομένα και όχι τι φαίνεται ως καλή ή καλύτερη σχολή. Και οι τρεις σχολές είναι ωραίες. 

Έχω ακούσει ότι οι γιατροί, επειδή βγαίνουν πολλοί και από το εξωτερικό, είναι άνεργοι. Αυτό πώς σας φαίνεται; Αστεία ή σοβαρή δήλωση; Εγώ σκέφτομαι να πάρω την μικροβιολογία. Η αναμονή για την μικροβιολογία είναι πολλή; 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Πολλοί λένε τι Γολγοθά περνάς μέχρι να γίνεις γιατρός, ότι πρέπει να κάνεις ειδικότητα, αγροτικό κ.λπ.... όμως μετά τα έξι χρόνια (αν είσαι καλός και διαβάζεις) και αν μπεις σε ειδικότητα που δεν έχει αναμονή (πχ γνωστή μου δεν περίμενε καθόλου για παθολογία), αυτό δεν είναι σαν να δουλεύεις, αφού πληρώνεσαι; Οι εφημερίες δεν είναι κάθε μέρα έτσι δεν είναι; Τις άλλες μέρες που δεν έχεις εφημερίες, δεν δουλεύεις κανονικά, όπως όλοι, και πληρώνεσαι; Και μετά στο αγροτικό πάλι δεν είναι σαν να δουλεύεις με κανονικό ωράριο; 

Για να μην παρεξηγηθω, είναι σημαντική η επαγγελματική εξασφάλιση - αποκατάσταση και οι συνθήκες μελλοντικά και θέλω να ξέρω πώς είναι τα πράγματα. Ξαναλέω ότι σκέφτομαι την μικροβιολογία.

Για την βιοϊατρική, σκέφτομαι την Αθήνα, τεχνολόγος - ακτινολόγος. Έχω ακούσει ότι επειδή είναι μόνο ένα τμήμα και τα άτομα στην ειδίκευση αυτή λιγότερα από 100, δεν είναι καθόλου κορεσμένο και έχει άμεση αποκατάσταση. Ενώ για την ιατρική είναι κορεσμένη. 

Και λέω, αν δεν περάσω πάλι, αξίζει να πάω στο εξωτερικό για την ιατρική; Γιατί με έχουν τρομάξει μερικοί με την ταλαιπωρία της ειδικότητας και την δυσκολία της ιατρικής ως προς τα μαθήματα. Δηλαδή ένας μου τα περιέγραφε τόσο εξουθενωτικά λες και θα είμαι σαν στρατιώτης 24 ώρες την ημέρα πάνω από τα βιβλία για να βγάλω την ύλη αυτή, δεν θα έχω προσωπική ζωή, δεν θα έχω χρόνο να βγαίνω και μετά το ίδιο και στην ειδικότητα, για 10 χρόνια +. Πόσο μάλλον αν πάω και στο εξωτερικό, που θα είναι στα αγγλικά. 

Όντως ετσι είναι; Θα θεωρούσατε θυσία την ιατρική; 

Θέλω να κάνω κάτι που μετά από κάποια χρόνια θα είμαι τακτοποιημένη. Και 1 και 2 χρόνια παραπάνω δεν αλλάζει κάτι.

Επίσης, αναρωτιέμαι γενικά, υπάρχουν σχολές στην Σλοβακία και αλλού που δέχονται άτομα ακόμα και χωρίς να ξέρουν χημεία, βιολογία, φυσική σε άριστο βαθμό (πολλά άτομα από την ΘΕΩΡΗΤΙΚΉ πάνε, οδοντιατρική, ιατρική, φαρμακευτική με πολύ εύκολη πρόσβαση και τα καταφέρνουν και γίνονται γιατροί). Άραγε τι επίπεδο γνώσεων πρέπει να έχεις για να ανταπεξέλθεις στην ιατρική; Είναι τόσο εύκολη (αφού και τα παιδιά θεωρητικής πάνε και το κάνουν μια χαρά); Ή είναι δύσκολη (και τα παιδιά αυτά υποφέρουν για να την τελειώσουν); Εσείς γνωρίζετε τέτοια παραδείγματα; πώς τα κατάφεραν;

Χρειάζομαι γνώμη μόνο από αυτούς που γνωρίζουν. Σας παρακαλώ, αν έχετε κάποιον γνωστό, αν μπορείτε ρωτήστε τον και πείτε μου... Όλες οι ερωτήσεις που σας έκανα είναι πολύ σημαντικές, μια προς μια. Θέλω να πάρω την καλύτερη απόφαση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου! 

Δεν υπάρχει πλέον ειδικότητα μικροβιολογίας, λέγεται βιοπαθολογία. Δεν έχει καθόλου αναμονή, όλες οι εργαστηριακές ειδικότητες δεν έχουν αναμονή.

Εάν ακολουθήσεις άγονη ειδικότητα όπως η βιοπαθολογια η αποκατάσταση είναι σίγουρη. Άλλες τέτοιες ειδικότητες είναι η αναισθησιολογία και η γενική ιατρική. 

Σε όποια ειδικότητα και εάν πας εάν είσαι καλός θα έχεις δουλειά. Πολλή δουλειά υπάρχει στην επαρχία ειδικά για παιδιάτρους ή παθολόγους, αλλά δεν την προτιμούν.

Η ιατρική δεν χρειάζεται προηγούμενες γνώσεις. Πχ ιατρική Πάτρας που έχει βιολογία και βιοχημεία και φυσική ξεκινάνε όλα από την αρχή. Αθήνα που έχει βιολογική χημεία δεν γνωρίζω τι επίπεδο γνώσεων ζητάνε. Στο εξωτερικό επειδή όλοι είναι international students και έχουν διαφορετικό επίπεδο γνώσεων φαντάζομαι ξεκινάνε και αυτοί από το 0. 

Τα μαθήματα δεν είναι τόσο δύσκολα υπάρχει μια υπερβολή. Απλά ο όγκος της ύλης είναι τεράστιος. Τα τελευταία έτη είναι πιο δύσκολα επειδή έχεις κλινικές και μετά διάβασμα. 

Στην ειδικότητα δουλεύεις πολλές ώρες έχεις κάποιες υποχρεωτικές εφημερίες και έχεις να περάσεις στο τέλος της ειδικότητας κάποιες εξετάσεις. Εάν ξεκινήσεις την ύλη από την αρχή της ειδικότητας δεν είναι τόσο τραγικά. Στο αγροτικό επίσης δουλεύεις και πληρώνεσαι. Σε κάποια μέρη μπορει να σου παρέχουν διαμονή.

Γενικά να ξέρεις ότι εάν πας σε χώρα όπως Σλοβακία ή Ρουμανία Βουλγαρία κλπ μετά όταν γυρίσεις θα υπάρχει μια υποτίμηση από τους υπόλοιπους συναδέλφους. Πολλοί ασθενείς εαν αποκτήσεις ιδιωτικό ιατρείο δεν θα σε προτιμήσουν κλπ.

Εγώ σπουδάζω ιατρική δεν το θεωρώ θυσία, είναι αυτό που θέλω. Ίσως για άλλους φοιτητές να είναι αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι. 

Σχετικά με την φαρμακευτική από γνωστούς μου: εύκολα βρίσκεις δουλειά ως υπάλληλος το θέμα είναι ότι ο μισθός σου είναι κοντά με ένα παιδί που τελείωσε ΙΕΚ βοηθός φαρμακείου. Και εγώ θεωρώ ότι εάν δεν έχεις φαρμακείο/δεν έχεις σκοπό να ανοίξεις και απλά θες να δουλεύεις ως υπάλληλος δεν αξίζει να βγάλεις τέτοια δύσκολη σχολή. Εάν θες να ασχοληθείς με έρευνα τότε πολύ πιθανό να αξίζει. Βέβαια τότε πιστεύω καλύτερα ιατρική.

Για βιοϊατρική δεν έχω άποψη αλλά ακτινολόγος είναι ειδικότητα της ιατρικής. Από βιοϊατρική δεν βγαίνεις ακτινολόγος, βγαίνεις τεχνολόγος ακτινολογίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, shrimpycat είπε

Γεια σου! 

Δεν υπάρχει πλέον ειδικότητα μικροβιολογίας, λέγεται βιοπαθολογία. Δεν έχει καθόλου αναμονή, όλες οι εργαστηριακές ειδικότητες δεν έχουν αναμονή.

Εάν ακολουθήσεις άγονη ειδικότητα όπως η βιοπαθολογια η αποκατάσταση είναι σίγουρη. Άλλες τέτοιες ειδικότητες είναι η αναισθησιολογία και η γενική ιατρική. 

Σε όποια ειδικότητα και εάν πας εάν είσαι καλός θα έχεις δουλειά. Πολλή δουλειά υπάρχει στην επαρχία ειδικά για παιδιάτρους ή παθολόγους, αλλά δεν την προτιμούν.

Η ιατρική δεν χρειάζεται προηγούμενες γνώσεις. Πχ ιατρική Πάτρας που έχει βιολογία και βιοχημεία και φυσική ξεκινάνε όλα από την αρχή. Αθήνα που έχει βιολογική χημεία δεν γνωρίζω τι επίπεδο γνώσεων ζητάνε. Στο εξωτερικό επειδή όλοι είναι international students και έχουν διαφορετικό επίπεδο γνώσεων φαντάζομαι ξεκινάνε και αυτοί από το 0. 

Τα μαθήματα δεν είναι τόσο δύσκολα υπάρχει μια υπερβολή. Απλά ο όγκος της ύλης είναι τεράστιος. Τα τελευταία έτη είναι πιο δύσκολα επειδή έχεις κλινικές και μετά διάβασμα. 

Στην ειδικότητα δουλεύεις πολλές ώρες έχεις κάποιες υποχρεωτικές εφημερίες και έχεις να περάσεις στο τέλος της ειδικότητας κάποιες εξετάσεις. Εάν ξεκινήσεις την ύλη από την αρχή της ειδικότητας δεν είναι τόσο τραγικά. Στο αγροτικό επίσης δουλεύεις και πληρώνεσαι. Σε κάποια μέρη μπορει να σου παρέχουν διαμονή.

Γενικά να ξέρεις ότι εάν πας σε χώρα όπως Σλοβακία ή Ρουμανία Βουλγαρία κλπ μετά όταν γυρίσεις θα υπάρχει μια υποτίμηση από τους υπόλοιπους συναδέλφους. Πολλοί ασθενείς εαν αποκτήσεις ιδιωτικό ιατρείο δεν θα σε προτιμήσουν κλπ.

Εγώ σπουδάζω ιατρική δεν το θεωρώ θυσία, είναι αυτό που θέλω. Ίσως για άλλους φοιτητές να είναι αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι. 

Σχετικά με την φαρμακευτική από γνωστούς μου: εύκολα βρίσκεις δουλειά ως υπάλληλος το θέμα είναι ότι ο μισθός σου είναι κοντά με ένα παιδί που τελείωσε ΙΕΚ βοηθός φαρμακείου. Και εγώ θεωρώ ότι εάν δεν έχεις φαρμακείο/δεν έχεις σκοπό να ανοίξεις και απλά θες να δουλεύεις ως υπάλληλος δεν αξίζει να βγάλεις τέτοια δύσκολη σχολή. Εάν θες να ασχοληθείς με έρευνα τότε πολύ πιθανό να αξίζει. Βέβαια τότε πιστεύω καλύτερα ιατρική.

Για βιοϊατρική δεν έχω άποψη αλλά ακτινολόγος είναι ειδικότητα της ιατρικής. Από βιοϊατρική δεν βγαίνεις ακτινολόγος, βγαίνεις τεχνολόγος ακτινολογίας. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δηλαδή στην ειδικότητα βιοπαθολογιας πόσες ώρες περίπου δουλεύεις αν δεν έχεις εφημερίες και πόσο περίπου πληρώνεσαι; Έτσι απλώς ρωτάω... 

Εσύ αν επιτρέπεται πόσες ώρες περίπου διαβάζεις τη μέρα, 6-7; Φαίνεται πως είσαι καλή φοιτήτρια... 

Ναι ξέρω ότι τέτοιες ειδικότητες έχουν αποκατάσταση, απλώς ακούω από διάφορους για την ανεργία των γιατρών. Μάλλον λένε για άλλες ειδικότητες.

Για την βιοϊατρική (τεχνολόγος ακτινολόγος) ρώτα αν μπορείς κάποιον γνωστό σου όντως έχει κι αυτό αποκατάσταση; 

Για να ζυγίσω τα πράγματα να δω τι θα επιλέξω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ανέφερες πουθενά τι σαρέσει. Στην τελική αν θες μόνο αποκατάσταση πήγαινε στη ΣΑΝ. Δεν μπορεί από τη μια να λες ιατρική και από την άλλη να σκέφτεσαι βιοϊατρική επιστήμη όπου θα είσαι τεχνολόγος ακτινολόγος ή ιατρικών εργαστηρίων. Δεν μπορείς επίσης να λες ότι θέλεις μικροβιολογία γιατί α) δεν έχεις εκτεθεί σε αυτή β) δεν έχεις δει εφόσον δεν είσαι στην ιατρική άλλες ειδικότητες και γ) δεν ξέρεις τι θα γίνει σε καμία 10ρια χρόνια που θα σαι έτοιμη να ξεκινήσεις.

Ο τρόπος που τα ρωτάς είναι λες και θα κάνεις κάπου μια αίτηση αύριο και μεθαύριο πιάνεις δουλειά. Χρειάζεται και λίγο να το θες και από αυτά που λες δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Μονάχα ένα άγχος αποκατάστασης από τη μια που δε συνάδει με το να σπουδάσεις 6 χρόνια σε άλλη χώρα με τόσα έξοδα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Μικροβιολογία που πλέον ονομάζεται Βιοπαθολογία/Εργαστηριακή Ιατρική νομίζω ότι είναι κάπως κορεσμένη, σε κάθε γωνία έχει εργαστήρια είτε ατομικές επιχειρήσεις είτε μεγάλες εταιρείες...ενώ χρειάζεσαι και ένα κεφάλαιο για να αγοράσεις τα μηχανήματα.

Για Βιοιατρική-Τεχνολόγος δεν γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά δεν θα έχεις και πολλά επαγγελματικά δικαιώματα. Μόνο ο γιατρός έχει δικαίωμα να γράφει πορίσματα. Πιθανόν να είσαι απλά χειριστής μηχανήματος στην πράξη χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν μπορείς επίσης να ανοίξεις δικό σου ακτινολογικό χωρίς να βάλεις επιστημονικά υπεύθυνο ιατρό, οπότε πάλι δώρο άδωρον. Στο δημόσιο δεν ξέρω τι παίζει με αυτές τις ειδικότητες.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lina123 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δηλαδή στην ειδικότητα βιοπαθολογιας πόσες ώρες περίπου δουλεύεις αν δεν έχεις εφημερίες και πόσο περίπου πληρώνεσαι; Έτσι απλώς ρωτάω... 

Εσύ αν επιτρέπεται πόσες ώρες περίπου διαβάζεις τη μέρα, 6-7; Φαίνεται πως είσαι καλή φοιτήτρια... 

Ναι ξέρω ότι τέτοιες ειδικότητες έχουν αποκατάσταση, απλώς ακούω από διάφορους για την ανεργία των γιατρών. Μάλλον λένε για άλλες ειδικότητες.

Για την βιοϊατρική (τεχνολόγος ακτινολόγος) ρώτα αν μπορείς κάποιον γνωστό σου όντως έχει κι αυτό αποκατάσταση; 

Για να ζυγίσω τα πράγματα να δω τι θα επιλέξω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ξανά 

Δεν είμαι σίγουρη πόσες ακριβώς είναι οι ώρες αλλά ο μισθός είναι περίπου 1100 καθαρά + τις εφημερίες άρα μπορείς να φτάσεις 1600-1700 καθαρά 

6-7 ώρες δεν διαβάζει κανείς καθημερινά, μόνο εξεταστικές.  

Συνήθως 9-1 διάλεξη και 2-5 εργαστήρια άρα δεν βγαίνει για τόσες ώρες. Διαβάζω 2-3 ώρες την ημέρα. Τα παιδιά που ξέρω που έχουν μέσο όρο πάνω από 8,5 ουσιαστικά διαβάζουν όλη την υπόλοιπη μέρα αφού φτάσουν σπίτι. 

Υπάρχουν κάποια παιδιά που δεν παρακολουθούν διαλέξεις και απλά διαβάζουν 4-5 ώρες καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Gingerbread ότι δεν το βλέπεις από σωστή οπτική το ζήτημα. Αν το βασικό σου κριτήριο είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, σίγουρα μην γίνεις γιατρός. Αποκατάσταση έχει, αλλά αν είναι κάτι που το αγαπάς πολύ, το τίμημα για την όποια οικονομική άνεση σου προσφέρει είναι δυσανάλογα μεγάλο. Θα δυστυχήσεις και δε θα είσαι και καλή γιατρός.

Επίσης, ειδικά αν μιλάμε για ιατρική, στην αγορά εργασίας θα βγεις σε μια δεκαετία. Δεν έχει νόημα να ρωτάς τι μισθό παίρνει τώρα ο τάδε ή αν είναι κορεσμένη η αγορά. Σε 10-20 χρόνια σε ενδιαφέρει τι θα συμβαίνει.

Ως προς τη δυσκολία τώρα. Θα έλεγα ότι όποιος μπορεί αν ξεχωρίσει στις πανελλήνιες ώστε να περάσει στην ιατρική, μπορεί και να την τελειώσει. Όχι ότι οι πανελλήνιες είναι ο ιδανικός τρόπος να διαλέξεις μελλοντικούς γιατρούς, αλλά αν μπορείς να γράψεις άριστα στις πανελλήνιες, είσαι επαρκώς ευφυής για να πάρεις πτυχίο. Το βασικό και στην ιατρική και σε όλα τα πράγματα είναι το πόσο σκληρά θα δουλέψεις. Όποιον δεις να ξεχωρίζει στον τομέα του είναι γιατί δούλεψε σκληρά.

Αλλά το βασικό είναι να σκεφτείς τι σου αρέσει να κάνεις, το οποίο δεν φαίνεται από τα posts σου να το έχεις κάνει ακόμα.

ΥΓ. Προσωπικά το να γίνεις φαρμακοποιός για να έχεις φαρμακείο μου φαίνεται χάσιμο χρόνου. Οι φαρμακοποιοί είναι έμποροι ουσιαστικά και το 95% του χρόνου τους κάνουν κάτι για το οποίο δεν αξιοποιούν τις σπουδές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τη ειδικοτητα του φαρμακοποιου. Το επαγγελμα ειναι εξαιρετικο και για μενα εφαμιλλο του ιατρου. Με την εννοια οτι εισαι επιστημονας και κανεις τον κοσμο καλα. Σε πραγματικες εργασιακες συνθηκες δεν εχει καμμια σχεση η επιστημη που διδασκεσαι με το τι κανεις εν τελει. Στην Ελλαδα παιρνεις την συνταγη και δινεις τα φαρμακα στον ασθενη. Για μενα ο φαρμακοποιος ειναι 90% πωλητης και 10% φαρμακοποιος. Ισχυει πως αν δεν εχεις δικο σου φαρμακειο ειναι πολυ πιο δυσκολο και ενω υπαρχει η αναγκη για μισθωτους φαρμακοποιους δεν πληρωνονται καλα. 1000-1200max. Με ενα καλο κουμαντο και ενα δανειο στα 30-35 σου μπορεις να ανοιξεις δικο σου φαρμακειο. Προοπτικες καλυτερες στο εξωτερικο σιγουρα υπαρχουν, και σε αυτο καθεαυτο το επαγγελμα, αλλα και στον ερευνητικο τομεα. Στον ερευνητικο τομεα ομως πρεπει να ασχολεισαι συνεχεια με το αντικειμενο. Δεν ειναι η δουλεια που θα "αραξεις" και θα ζεις καλα.
Οσον αφορα τις σπουδες στο εξωτερικο, σιγουρα η φαρμακευτικη στην ελλαδα ειναι καλυτερη, ομως δεν σημαινει οτι οι σχολες του πρωην σοβιετικου μπλοκ ειναι για πεταμα. 

11 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

 

ΥΓ. Προσωπικά το να γίνεις φαρμακοποιός για να έχεις φαρμακείο μου φαίνεται χάσιμο χρόνου. Οι φαρμακοποιοί είναι έμποροι ουσιαστικά και το 95% του χρόνου τους κάνουν κάτι για το οποίο δεν αξιοποιούν τις σπουδές τους.

Συμφωνω. Ομως εχουν πολυ υψηλη ανταμοιβη, αντιστοιχη των σπουδων τους. 
Δλδ ενας πολυ καλος παθολογοανατομος δεν θα βγαλει ποτε τα χρηματα  που θα βγαλει ενας κακος φαρμακοποιος με ιδιοκτητο φαρμακειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Συμφωνω. Ομως εχουν πολυ υψηλη ανταμοιβη, αντιστοιχη των σπουδων τους. 
Δλδ ενας πολυ καλος παθολογοανατομος δεν θα βγαλει ποτε τα χρηματα  που θα βγαλει ενας κακος φαρμακοποιος με ιδιοκτητο φαρμακειο.

Βεβαίως. Εγώ το λέω με την έννοια ότι έχεις περάσει χρόνια να διαβάζεις και να γίνει επιστήμονας (η φαρμακευτική είναι σοβαρή επιστήμη) για να περνάς τη μέρα σου διαλέγοντας κουτάκια από τα ράφια και πουλώντας σαμπουάν και κρέμες ομορφιάς που δεν κάνουν τίποτα. Ειδικά πριν 15-20 χρόνια, το φαρμακείο ήταν χρυσωρυχείο από άποψη εσόδων. Κι ακόμα λογικά είναι καλή επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις τρεις επιλογές η καλύτερη είναι η Ιατρική if you have what it takes. Δηλαδή αντοχή για αρκετό διάβασμα, γερό στομάχι για τις εικόνες/καταστάσεις που θα κληθείς να ανταπεξέλθεις και φυσικά να σου αρέσει. Βιοϊατρική νομιζω υπάρχουν πολλές κατευθύνσεις με την καλύτερη των τεχνολογων ακτινολόγων. Έχουν αρκετή ζήτηση ως ειδικότητα. Αισθητικών, οδοντοτεχνιτων και οπτικων θα απέφευγα προσωπικά. Για Φαρμακευτική ΜΑΚΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φαρμακευτική είναι μια φοβερή επιστήμη που μαθαίνεις για τα φάρμακα: την χημεία τους, την σύνθεση και παραγωγή τους, τις αλληλεπιδράσεις τους, τις δράσεις τους, την νομοθεσία τους κ.α. Στην πράξη όμως απλά τα πουλάς εκτελώντας συνταγές και δίνοντας συμβουλές: πονάει το δόντι μου τι να πάρω; Διαφέρει δηλαδή πολύ το αντικείμενο της εκπαίδευσης από αυτό της εργασίας. Ο μισθός όχι υψηλός. Εξάλλου υπάρχουν άπειροι βοηθοί. Δεν είναι όλοι φαρμακοποιοί και αυτό ελαχιστοποιεί τις θέσεις. Υπάρχουν και άλλες θέσεις για φαρμακοποιό απλά μιλάμε για ένα τυπικό παράδειγμα. Υπάρχει η έρευνα και το R&D αλλά με το σκεπτικό που διαβάζω δεν το βλέπω.

Η βιοιατρική επιστήμη δουλευόμαστε. Δεν μπορεί πραγματικά να το συγκρίνει κάποιος. Δηλαδή υπάρχει κάποιος που θα έγραφε 19.000 μόρια και θα γινόταν τεχν μικροβιολόγος και όχι γιατρός; Και αν πληρώσεις έξω, θα πληρώσεις να πάρεις ένα πτυχίο αντίστοιχο του πρώην ΤΕΙ, νυν ΠΑΔΑ που είναι επί της ουσίας βοηθός μικροβιολόγου;

Δεν ξέρω τι ανάγκες έχει ο καθένας και δεν υποτιμώ κανέναν. Αλλά αν μπει κάποιος με παρωπίδες να βρει αποκατάσταση και να πιστεύει ότι μπορεί να τα βάλει σε κουτάκια όλα, θα δουλεύει τόσες ώρες, τόσα χρήματα, τόσα από εδώ τόσα από εκεί με κάνει να πιστεύω ότι στερείται ρεαλισμού (to put it lightly). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επιγραμματικά.

Θα συμφωνήσω για το φαρμακείο ότι σαν απόφοιτος Διεκ θα σου έλεγα ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή. Τώρα όμως μάλλον όχι.

Το τμήμα Ακτινολογίας Ραδιολογίας που ουσιαστικά είναι οι χειριστές όλων των μηχανημάτων (αξονικων , μαγνητικων , μαστογραφων κλπ) , όχι δεν είναι "τμήμα της ιατρικής" όπως θα έχεις φαντάζομαι ήδη διαπιστώσει, και έχει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδος και βέβαια κ στο εξωτερικό. Σε Δημόσιο -ιδιωτικο τομέα, νοσοκομεία, διαγνωστικά εργαστήρια κλπ. Με αξιοπρεπείς μισθούς και πολύ καλές συνθήκες.

Το τμήμα βιοπαθολογιας με αρκετές κατευθύνσεις και εξειδικεύσεις να διαλέξεις , ακολουθεί επίσης με άμεση αποκατάσταση παντού και καλές συνθήκες εργασίας. Μάλιστα σε αυτά τα τμήματα ουσιαστικά δεν έχεις να κάνεις καθόλου με τον ασθενή και την ασθένεια σε προσωπικό επίπεδο, αυτό προσμετράται από κάποιους...

Μια ακόμα επιλογή ίσως είναι η μαιευτική.

Και εννοείται η νοσηλευτική με δύσκολες συνθήκες μεν αλλά επίσης με κάποιες επιλογές όπως πχ νοσηλευτική χειρουργείου, και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση επίσης ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη, και εννοείται εκτός Ελλάδος με πολύ πολύ καλύτερες συνθήκες και μισθούς...

Καλή επιτυχία 🌸

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, pavlos2003pali said:

Το τμήμα βιοπαθολογιας με αρκετές κατευθύνσεις και εξειδικεύσεις να διαλέξεις , ακολουθεί επίσης με άμεση αποκατάσταση παντού και καλές συνθήκες εργασίας. Μάλιστα σε αυτά τα τμήματα ουσιαστικά δεν έχεις να κάνεις καθόλου με τον ασθενή και την ασθένεια σε προσωπικό επίπεδο, αυτό προσμετράται από κάποιους...

 

(Αρχικά ειδες ότι το νήμα είναι ενός έτους ε;)

Την κατεύθυνση Ιατρικών Εργαστηρίων του τμήματος Βιοϊατρικών επιστημών εννοείς τμήμα βιοπαθολογίας; Μια χαρά έρχεσαι σε επαφή με ασθενείς στα περισσότερα ζητάνε αιμοληψίες και αρκετά συχνά μπορείς να κάνεις και γραμματεία. Αποκατάσταση έχει πράγματι αλλά πολλές φορές σου δίνουν τον βασικό ή κάτι παραπάνω από αυτό. Δεν το θεωρώ καθόλου καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gingerbread είπε

(Αρχικά ειδες ότι το νήμα είναι ενός έτους ε;)

Την κατεύθυνση Ιατρικών Εργαστηρίων του τμήματος Βιοϊατρικών επιστημών εννοείς τμήμα βιοπαθολογίας; Μια χαρά έρχεσαι σε επαφή με ασθενείς στα περισσότερα ζητάνε αιμοληψίες και αρκετά συχνά μπορείς να κάνεις και γραμματεία. Αποκατάσταση έχει πράγματι αλλά πολλές φορές σου δίνουν τον βασικό ή κάτι παραπάνω από αυτό. Δεν το θεωρώ καθόλου καλή επιλογή.

Είμαι τεχνολόγος ιατρικών εργαστήριων, τυπικά τουλάχιστον γιατί ποτέ δε δούλεψα στο άμεσο επάγγελμα (είμαι στην έρευνα). Επιβεβαιώνω.

Αποκατάσταση έχει για αυτούς που ψάχνονται και αυτό γιατί, κρίνοντας από τους συμφοιτητές μου, οι περισσότεροι είτε κατέληξαν σε άλλο επάγγελμα είτε σαν τεχνολόγοι στο εξωτερικό. Ως αποκατάσταση ωστόσο ορίζεται φυσικά ο βασικός μισθός, με ότι νάναι ένσημα και ιδιαίτερα καθήκοντα (γραμματεία, εξωτερικές αιμοληψίες κτλ). Η καλύτερη περίπτωση που ξέρω σε μικροβιολογικό φτάνει το χιλιάρικο, με 3 Σάββατο το μήνα. Επιπλέον, δεν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης και σε παρεμφερεί επαγγέλματα/θέσεις δεν είμαστε προτεραιότητα. 

Αξίζει ωστόσο σαν επάγγελμα σε Σκανδιναβικές χώρες. Αν μιλάς τη γλώσσα, έχεις βρει δουλειά με το πτυχίο, με τις κλασσικές απολαβές και το εργασιακό περιβάλλον του ΔΥ (επίσης εδώ πάνω έχουν πολύ σύγχρονα μηχανήματα/υποδομές που κάνει τη δουλειά ακόμα πιο χαλαρή). Υπάρχουν επίσης προοπτικές εξέλιξης κλινικά, αλλά και ευρύτερες, καλές θέσεις εργασίας. 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...