Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη - Σαντορίνη με μηχανή


McSavvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Θα κατέβω Σαντορίνη για σεζόν από Θεσσαλονίκη και θέλω να πάρω και την μηχανή μαζί μου. Δε πολύ εμπιστεύομαι μεταφορικές, και δε ξέρω καν αν κάποια μεταφορική παρέχει αυτή τη διαδρομή οπότε λέω να πάρω τη μηχανή παραμάσχαλα και να κατέβω με πλοίο (με πιο απλά λόγια οδικός).

Ψάχνοντας σε αρκετά σαιτ για ακτοπλοϊκά δεν βρήκα κανένα κατευθείαν δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Σαντορίνη. Το έχει επιχειρήσει κανείς ή αν ξέρει ποιο λιμάνι θα ήταν το πιο βολικό να πάω οδικός και μετά να πάρω πλοίο και να κατέβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, McSavvas είπε

Ψάχνοντας σε αρκετά σαιτ για ακτοπλοϊκά δεν βρήκα κανένα κατευθείαν δρομολόγιο Θεσσαλονίκη - Σαντορίνη. Το έχει επιχειρήσει κανείς ή αν ξέρει ποιο λιμάνι θα ήταν το πιο βολικό να πάω οδικός και μετά να πάρω πλοίο και να κατέβω;

Αν θες πες μας όλες τις επιλογές που έχεις να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις σε μεταφορική τα πράγματα που θα χρειαστείς για σεζόν, και να πάρεις ότι θα χρειαστείς για ένα άνετο ταξίδι Σαλονίκη-Πειραιά ώστε να πάρεις το επόμενο πλοίο για Σαντορίνη. Φρόντισε να φτάσουν με τη μεταφορική τα πράγματα ίδια μέρα ή την επόμενη από σένα ώστε να βγάλεις και ένα βράδυ άνετα με 2 αλλαξιές ρούχα σε ένα σακίδιο πλάτης ή μπαγαζιέρα μαζί με κινητό και κάνα λάπτοπ.

Η διαδρομή με τη μηχανή δεν είναι απλά εύκολη, αλλά είναι και βαρετή, μια ατελείωτη ευθεία και τηρώντας τα όρια θα κάνεις και 2-3 στάσεις να ξεπιαστείς και να τεντωθείς.

1 Κατερίνη-Λεπτοκαρυά,

1 Βελεστίνο,

1 Στυλίδα και

1 Θήβα.

 

ανάλογα τις ορέξεις την ταχύτητα και τις αντοχές σου λιγότερες ή περισσότερες στάσεις.

να αποφύγεις τις πολύ πρωινές ή απογευματινές-σούρουπο ώρες.

Ιδανικά γύρω στις 10 από Σαλόνικα το αργότερο ώστε να είσαι Πειραιά ώς τις 5 ώστε να έχεις και ένα περιθώριο 1-2 ώρες για τα καράβια που φεύγουν μετά τις 6-7.

πολύ προσοχή Σαντορίνη με τους σκονισμένους δρόμους από τους αέριδες, γιατί γλυστράνε. Βενζίνη μόνο από το πιο ακριβό ΕΚΟ δίπλα στο 1ο ΕΠΑΛ

επίσης προσοχή όπου βλέπεις γουρούνες με τουρίστες. αναστροφές ή στο αντίθετο πάνω στη στροφή γιατί δεν μπορούν να τις κουμαντάρουν.

ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ γάντια και διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν και μποτάκι ΟΣΟ ζέστη και να έχει.

 

Καλή σεζόν μαν.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Νομίζω δεν έχεις και πολλές επιλογές, Πειραιά και Ραφήνα μόνο.

Ισχύει, μετά σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερα να κατέβω σε άλλο νησί που κάνει διαδρομή Σαντορίνη

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις σε μεταφορική τα πράγματα που θα χρειαστείς για σεζόν, και να πάρεις ότι θα χρειαστείς για ένα άνετο ταξίδι Σαλονίκη-Πειραιά ώστε να πάρεις το επόμενο πλοίο για Σαντορίνη. Φρόντισε να φτάσουν με τη μεταφορική τα πράγματα ίδια μέρα ή την επόμενη από σένα ώστε να βγάλεις και ένα βράδυ άνετα με 2 αλλαξιές ρούχα σε ένα σακίδιο πλάτης ή μπαγαζιέρα μαζί με κινητό και κάνα λάπτοπ.

Η διαδρομή με τη μηχανή δεν είναι απλά εύκολη, αλλά είναι και βαρετή, μια ατελείωτη ευθεία και τηρώντας τα όρια θα κάνεις και 2-3 στάσεις να ξεπιαστείς και να τεντωθείς.

1 Κατερίνη-Λεπτοκαρυά,

1 Βελεστίνο,

1 Στυλίδα και

1 Θήβα.

 

ανάλογα τις ορέξεις την ταχύτητα και τις αντοχές σου λιγότερες ή περισσότερες στάσεις.

να αποφύγεις τις πολύ πρωινές ή απογευματινές-σούρουπο ώρες.

Ιδανικά γύρω στις 10 από Σαλόνικα το αργότερο ώστε να είσαι Πειραιά ώς τις 5 ώστε να έχεις και ένα περιθώριο 1-2 ώρες για τα καράβια που φεύγουν μετά τις 6-7.

πολύ προσοχή Σαντορίνη με τους σκονισμένους δρόμους από τους αέριδες, γιατί γλυστράνε. Βενζίνη μόνο από το πιο ακριβό ΕΚΟ δίπλα στο 1ο ΕΠΑΛ

επίσης προσοχή όπου βλέπεις γουρούνες με τουρίστες. αναστροφές ή στο αντίθετο πάνω στη στροφή γιατί δεν μπορούν να τις κουμαντάρουν.

ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ γάντια και διάτρητο καλοκαιρινό μπουφάν και μποτάκι ΟΣΟ ζέστη και να έχει.

 

Καλή σεζόν μαν.

Αρχικά ευχαριστώ για όλο το πλανάρισμα όλης της διαδρομής και τις πληροφορίες για το νησί!

Όσο για τη πολύωρη διαδρομή δεν έχω θέμα, σκέψου πήγα Θεσσαλονίκη - Καστοριά με κτελ να πάρω τη μηχανή και γύρισα οδικός με σταθερά 120χλμ 3:30 ώρες, πιο πολύ με κούρασε η φασαρία του αέρα στο κράνος, προφανώς και σωματικά κουράστηκα αλλά απόλαυσα το ταξίδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, McSavvas είπε

Ισχύει, μετά σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερα να κατέβω σε άλλο νησί που κάνει διαδρομή Σαντορίνη

Αν σου πω πως έβγαλα νόημα από αυτό που έγραψες, θα είναι ψέμα :)

Εννοείς μήπως να πας από Θεσσαλονίκη με πλοίο πχ στη Μύκονο, και μετά να πάρεις από εκεί άλλο πλοίο για Σαντορίνη? Αν ναι δεν ξέρω αν υπάρχουν δρομολόγια για κάτι τέτοιο, αλλά και να υπάρχουν όχι μόνο θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο αλλά και θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κάνει με ενα 650 αρι
θεσσαλονικη πάμε αθηνα Πειραιά από εκεί πλοίο.....

2 πράγματα δεν μου άρεσαν , απίστευτα βαρετή διαδρομη
και στο πλοίο μηχανές για πλάκα της κοπανάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, McSavvas είπε

Ισχύει, μετά σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερα να κατέβω σε άλλο νησί που κάνει διαδρομή Σαντορίνη

 

13 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν σου πω πως έβγαλα νόημα από αυτό που έγραψες, θα είναι ψέμα :)

Εννοείς μήπως να πας από Θεσσαλονίκη με πλοίο πχ στη Μύκονο, και μετά να πάρεις από εκεί άλλο πλοίο για Σαντορίνη? Αν ναι δεν ξέρω αν υπάρχουν δρομολόγια για κάτι τέτοιο, αλλά και να υπάρχουν όχι μόνο θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο αλλά και θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι.

Τοσο νωρις που θα κατεβεις για σεζον, δεν θα βρεις δρομολογιο απο Θεσσαλονικη για Κυκλαδες. Ξεκινανε προς το καλοκαιρι.

Θα πας Πειραια και απο εκει εχεις επιλογες, πχ:

https://www.bluestarferries.com/el-gr/booking?br=in-fPv1fdBLzWOPu8rihyVzlaGxBOERCMTFCQTI2NUM5Mzg2fDF8MHwwfEZhbHNlfEdSOlBJUnxHUjpKVFJ8MjAyMzAzMTA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και από Καβάλα αλλά θα πήξεις τόσες ώρες στο καράβι μέχρι να πιάσεις Σύρο/Μύκονο κι από εκεί άλλο καράβι για Σαντορίνη. Η πιο ξεκούραστη επιλογή είναι οδικώς για Αττική και από εκεί καράβι για Σαντορίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, McSavvas said:

, πιο πολύ με κούρασε η φασαρία του αέρα στο κράνος, 

ακουστικα στα αυτια.και μην ανησυχεις δεν θα σε απομονωσουν απο το περιβαλλον απλα θα σου κοψουν τον εντονο θορυβο του αερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, poulinos είπε

ακουστικα στα αυτια.και μην ανησυχεις δεν θα σε απομονωσουν απο το περιβαλλον απλα θα σου κοψουν τον εντονο θορυβο του αερα

ενδοεπικοινωνία της cardo με jbl ηχεία μια ωραία λίστα στο youtube music και άσε να κανει φασαρία (πάντα μηλαμε για φυσιολογικες ταχύτητες μαχ 150 ποιο πάνω μόνο αέρα θα ακούς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ δεν εχει σχεση,ουτε καν κοντα σε χιλιόμετρα,ειχα κανει με 80αρι διχρονο(Aprilia Rs) την διαδρομή Ναύπακτο-Λαμια. Βεβαια με 5-6 στάσεις για να ξεκουράζεται και το διχρονακι (κ εγω) με μεγαλο σωσιμο τα ακουστικά με τη μουσική ειδάλλως ο θόρυβος σου επαιρνε το κεφαλι καθ'οτι κ εξάτμιση φοραγε κ μικρος ο κινητήρας κ ηθελε στροφαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την εποχή που θα πας οι επιλογές σου μπορεί να είναι από 1 έως 3… αν πας πχ Απρίλιο ή Μάιο μόνο Πειραιά. Γενικά γίνεται, αλλά με τις αποσκευές σου τι θα κανείς; Μεταφορική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 3:22 ΜΜ, Finn είπε

Μπορείς και από Καβάλα αλλά θα πήξεις τόσες ώρες στο καράβι μέχρι να πιάσεις Σύρο/Μύκονο κι από εκεί άλλο καράβι για Σαντορίνη. Η πιο ξεκούραστη επιλογή είναι οδικώς για Αττική και από εκεί καράβι για Σαντορίνη.

Και στις 2 περιπτωσεις θα πηξω, αλλα στο πλοιο τουλαχιστον μπορεις και να κοιμηθεις να περασει η ωρα η καμια ταινια, σε σκετο ισιαδι με οχι γρηγορη μηχανη πρεπει να εισαι εκει, οσο και να μαρεσει η οδηγηση 3 ωρες σκετη ευθεια οντως κατανταει βαρετη

22 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Αν κ δεν εχει σχεση,ουτε καν κοντα σε χιλιόμετρα,ειχα κανει με 80αρι διχρονο(Aprilia Rs) την διαδρομή Ναύπακτο-Λαμια. Βεβαια με 5-6 στάσεις για να ξεκουράζεται και το διχρονακι (κ εγω) με μεγαλο σωσιμο τα ακουστικά με τη μουσική ειδάλλως ο θόρυβος σου επαιρνε το κεφαλι καθ'οτι κ εξάτμιση φοραγε κ μικρος ο κινητήρας κ ηθελε στροφαρισμα.

ηρωας χαχαχα

20 ώρες πριν, paylidis είπε

Ανάλογα την εποχή που θα πας οι επιλογές σου μπορεί να είναι από 1 έως 3… αν πας πχ Απρίλιο ή Μάιο μόνο Πειραιά. Γενικά γίνεται, αλλά με τις αποσκευές σου τι θα κανείς; Μεταφορική;

γενικα ποτε δε παιρνω πολλα πραματα σε ταξιδια, και θα ειμαι με σκουτερ και εχω και βαλιτσακι οποτε δεν ειναι θεμα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, McSavvas είπε

Και στις 2 περιπτωσεις θα πηξω, αλλα στο πλοιο τουλαχιστον μπορεις και να κοιμηθεις να περασει η ωρα η καμια ταινια

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται πάντως. Εδώ 4 ώρες επειδή πήγαινα Σύρο για σπουδές και βαριόμουν. Σίγουρα θες καμπίνα να ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...