Προς το περιεχόμενο

Με 8GB μνήμης GDDR6 θα κυκλοφορήσει η NVIDIA GeForce RTX 4060


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

H 7900xt ειναι 320 bus. Γενικα οπως εγραψα παιζουν παρα πολλα ρολο στις επιδοσεις και για καθε αναλυση. 4070ti/7900xt ασχετως αν η μια εινια 20gb vram και 320bit τις περνεις για 1440p high refresh για future proof γιατι μπορει τωρα να ειναι οκ σε 4Κ αλλα στα επομενα παιχνιδια θα γονατησουν σε 4Κ η καθε μια για τους δικους της λογους. Την 4070ti θα την εδινε ενα boost σε 4Κ αν εμπαινε 256bit αναμφιβολα αλλα δεν ειναι deal breaker. Θες 4Κ πας σε 4080 xtx 4090. Η 3090 οταν βγηκε ηταν 4Κ καρτα για τα τοτε παιχνιδια και ως future proof εχει 2ετια ηδη και τα πηγαινει αρκετα καλα σε 4Κ. 

H 4070 είναι όσο 4k κάρτα ήταν και η 3090 όταν βγήκε. Προφανώς είναι πανάκριβη η 4070ti, αλλά δίπλα στις αστείες τιμές της amd μοιάζει ευκαιρία, εγώ θα αισθανόμουν ότι ληστεύω τον πέτσινο την ώρα που βλέπω την 7900xt 15% πιο ακριβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

H 4070 είναι όσο 4k κάρτα ήταν και η 3090 όταν βγήκε. Προφανώς είναι πανάκριβη η 4070ti, αλλά δίπλα στις αστείες τιμές της amd μοιάζει ευκαιρία, εγώ θα αισθανόμουν ότι ληστεύω τον πέτσινο την ώρα που βλέπω την 7900xt 15% πιο ακριβή. 

Ναι αυτο λεω σκεψου η 3090 βγηκε 2 χρονια πριν οποτε ηταν οντως future proof 4Κ καρτα και φαινεται και σημερα 2 χρονια μετα. Η 4070ti βγηκε πριν 1 μηνα ομως οποτε 4Κ future proof δεν τη λες 100% οχι δεν κανει για 4Κ αλιμονο ειδικα με dlss. Και σιγουρα υπαρχει ενα 10-15% drop αναλογικα με τις αλλες αναλυσεις λογο bus. Για αυτο και ως 4Κ future proof πιστευω 4080 xtx 4090 ειναι οι καλυτερες επιλογες. Στασου εκει στο future proof που αναφερνω απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι αυτο λεω σκεψου η 3090 βγηκε 2 χρονια πριν οποτε ηταν οντως future proof 4Κ καρτα και φαινεται και σημερα 2 χρονια μετα. Η 4070ti βγηκε πριν 1 μηνα ομως οποτε 4Κ future proof δεν τη λες 100% οχι δεν κανει για 4Κ αλιμονο ειδικα με dlss. Και σιγουρα υπαρχει ενα 10-15% drop αναλογικα με τις αλλες αναλυσεις λογο bus. Για αυτο και ως 4Κ future proof πιστευω 4080 xtx 4090 ειναι οι καλυτερες επιλογες. Στασου εκει στο future proof που αναφερνω απο την αρχη.

Aν μιλάμε για 4k super duper ultra όλα δεξιά τότε ναι - η 4070ti δεν κάνει.. Αλλά γενικά ούτε η 4090 δεν κάνει, εδώ τρώει τα μούτρα της στο cyberpunk που είναι 2+ ετών. Εγώ το "4k capable" το εννοω όταν μια κάρτα παίζει σε 4k χωρίς να χρειάζεται χοντρές εκπτώσεις στα settings, πχ. αν παίζει στο high preset τα παιχνίδια, μια χαρά κάνει για 4k. Δεν νομίζω λοιπόν να έχει θέμα να παίζει high 4k για αρκετά χρόνια ακόμα η 70ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για αυτο ανεφερα οτι η 4070ti ειναι καρτα για 1440p και θα ειναι για τα επομενα 3-4 χρονια σχετικα ανετα. Για 4Κ πας σε 4080 7900xtx 4090. H 3090ti σκεψου ειναι 384 bit το διπλασιο ακριβως και περναει μολις 10% μπροστα σε 4Κ. Δηλαδη σιγουρα καλα θα ηταν να ηταν στα 256bit απλα δεν ειναι deal breaker εφοσον ξερεις για τι περνεις την καρτα. Για 4Κ δεν θα την προτεινα πχ για future proof κυριως εκει θα προτεινα αυτες που εγραψα. Για 1440P high refresh ειναι αψογη. 

Αν ήταν 256bit η 3090 Ti, ίσως να έχανε παντού. Και με διαφορά.

Προσωπικά περιμένω να αυξηθεί υπέρ της 3090 Ti η διαφορά μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια. Πολλά από τα παιχνίδια που δοκιμάζουν σήμερα τα διάφορα sites, ανάμεσά τους και το TPU, δεν νομίζω να έχουν ανάγκη για πάνω από 8-10GB μνήμη. Όσο προστίθενται καινούρια παιχνίδια, τόσο η 4070 Ti θα χάνει έναντι της 3090 Ti. Θα έχει βέβαια το DLSS 3.0 για να δείχνει γρηγορότερη.

Πάντως εντάξει, 800€ για 1440p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_dr είπε

Αν ήταν 256bit η 3090 Ti, ίσως να έχανε παντού. Και με διαφορά.

Προσωπικά περιμένω να αυξηθεί υπέρ της 3090 Ti η διαφορά μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια. Πολλά από τα παιχνίδια που δοκιμάζουν σήμερα τα διάφορα sites, ανάμεσά τους και το TPU, δεν νομίζω να έχουν ανάγκη για πάνω από 8-10GB μνήμη. Όσο προστίθενται καινούρια παιχνίδια, τόσο η 4070 Ti θα χάνει έναντι της 3090 Ti. Θα έχει βέβαια το DLSS 3.0 για να δείχνει γρηγορότερη.

Πάντως εντάξει, 800€ για 1440p.

Θα δειξει πως θα παει σε 1440p δεν νομιζω να υπαρξει θεμα σε 4Κ ισως. Εδω εχουμε μια παρομοια περιπτωση 1080ti με 11gb vram και 2080 με 8gb vram στις οποιες η 2080 παρεμεινε μπροστα με τα χρονια παρολο τη λιγοτερη vram. Σε 4Κ ηδη ζητανε τρελα νουμερα vram παντως καποια παιχνιδια μαζι με RT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Αλλά όσο υπάρχουν κάποιοι που δίνουν κάθε χρόνο εκατοντάδες ευρώ για να κερδίσουν π.χ 15 fps ή για να πάνε από τα high στα ultra δεν υπάρχει σωτηρία. Στην ουσία οι εταιρίες εκμεταλλεύονται τον υπέρμετρο καταναλωτισμό και την αδυναμία ικανοποίησης με ό,τι έχουμε ήδη.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι καταναλωτές παγκοσμίως,  είναι οτι σε πράγματα όπως οι κάρτες γραφικών, οι οθόνες, οι μητρικές, οι μνήμες κλπ, αυτοί που αγοράζουν τα πολύ ακριβά είναι συνήθως άνθρωποι που βρίσκονται στις ανώτερες κατηγορίες εισοδήματος και γι'αυτούς το να δώσουν 2000 E για vga είναι σαν να δίνω εγώ 100 Ε... Και μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν αυτοί αρχίζουν να μιλάνε μεταξύ τους για τα προιόντα που αγόρασαν, με στοιχεία και φωτογραφίες, με αποτέλεσμα στον μικρομεσαίο που τα διαβάζει η τα ακούει, να του δημιουργείται η εντύπωση οτι σε παραπλήσιο επίπεδο πρέπει να κινηθεί και αυτός για να είναι μέσα στα πράγματα και τις εξελίξεις,, αλλά επειδή "δεν είναι τρελός να σκάει διχίλιαρα" - αλλά "ένα 800αρικάκι οφείλει ανθρώπινα να το δώσει"... Και φυσικά και οι unboxers στο κόλπο πρώτοι-πρώτοι με τα χαριστικά κι αγύριστα απο τις εταιρίες...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_dr είπε

Αν ήταν 256bit η 3090 Ti, ίσως να έχανε παντού. Και με διαφορά.

Προσωπικά περιμένω να αυξηθεί υπέρ της 3090 Ti η διαφορά μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια. Πολλά από τα παιχνίδια που δοκιμάζουν σήμερα τα διάφορα sites, ανάμεσά τους και το TPU, δεν νομίζω να έχουν ανάγκη για πάνω από 8-10GB μνήμη. Όσο προστίθενται καινούρια παιχνίδια, τόσο η 4070 Ti θα χάνει έναντι της 3090 Ti. Θα έχει βέβαια το DLSS 3.0 για να δείχνει γρηγορότερη.

Πάντως εντάξει, 800€ για 1440p.

Και η 7900xt είναι παραπάνω από 800€ για 1440p. Αλλά δεν πειράζει, επειδή είναι amd. Αλλά εγώ είμαι biased :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Herald είπε

To "είσαι καραbiased" δεν είναι επιχείρημα γενικά. Show me, don't tell me. Τι με κάνει καραbiased, το amd CPU ή το amd lapptop που έχω? :) 

Πήγες τώρα και βρήκες ξερώ γώ το ένα μοντέλο που έχει η amd καλύτερο value και το κάνεις κανονά, και απλά εθελοτυφλείς ότι σχεδόν σε όλο το υπόλοιπο price range έχει κατώτερα προιόντα σε ίδιες ή σε κάποιες φορές σε υψηλότερες τιμές!! Με τα launch price ποιός θα αγόραζε 6800xt όταν για 49€ παραπάνω παίρνεις 3080? Ποιος θα αγοράσει 7900xt όταν με 100€ λιγότερα παίρνεις 4070ti? 

Στον από πάνω συμφορουμίτη μιλάς για τις τιμές που ανεβάζει η nvidia, αλλά εγώ είμαι biased ε? Τις τιμές τις amd τις είδες? 14% ακριβότερη ήταν η 7900xt όλο αυτό το διάστημα από την 4070ti, αλλά οι τιμές τις nvidia σε πειράξαν. Αναρωτιέσαι κιόλας γιατι δεν αγοράζει amd o κόσμος. Αφού σου δίνει χειρότερο προιόν σε υψηλότερες τιμές, τι συζητάμε τώρα. Άλλη κάψα δεν είχα, να αγοράζω nvidia ξερώ γώ. Στα παπάκια μου ποιας εταιρείας την κάρτα αγοράζω, όταν σταματήσει η amd να βγάζει κάρτες - καραγκιοζιλικιά θα αγοράσω amd, μέχρι τότε don't shoot the messenger, shoot the message. 

Οι τύποι στο RTGI είναι καργκιόζηδες. Φάγανε 40 λεπτά απτην παρουσίαση να μιλάν για το efficiency και τελικά καταναλώνουν 30% παραπάνω ρεύμα από τις αντίστοιχες nvidia, δηλαδή μιλάμε είναι παρανοική η κατάσταση, αλλά φταίει το bias μου :P 

Είπαμε, οι α μου δου είναι οι καλύτερες κάρτες στον γαλαξία, ένα θείο δώρο για την ανθρωπότητα παρόμοιας αξίας με το δώρο της φωτιάς (που δώρισαν οι θεοί στους ανθρώπους, σύμφωνα με την μυθολογία).

Δώξα σι την α μου δου, αμην.

Όσοι άπιστοι βλαστημούν την θεοφώτιστη α μου δου το λιζάκι θα έρθει σπίτι τους να τους κάψει το πι σι. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, VonDoulen είπε

Μια χαρά είμαι με την υπερτίμια GTX 1060, 6Gb μου....παίζω τα πάντα σε 1440p και αρκετά σε 4Κ....

Όταν θα πέσουν στα 300€....το συζητάμε!

4Κ λογικά εννοεις 20 25fps στα 1080p βλέπω πιάνει 40 45 στα νέα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 10:11 ΜΜ, JohnnyDragon είπε

Μια ερώτηση έχω. Παίζει κανείς παιχνίδια για να παίξει το παιχνίδι ή παίζετε μόνο για να μετράτε αναλύσεις και fps;

Ούτε ξέρουν τι τους γίνεται. Γιατι μήπως ξέρουν τι ειναι η ανάλυση και τα καρέ ανα δευτερόλεπτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, VonDoulen είπε

Μια χαρά είμαι με την υπερτίμια GTX 1060, 6Gb μου....παίζω τα πάντα σε 1440p και αρκετά σε 4Κ....

Όταν θα πέσουν στα 300€....το συζητάμε!

Μου θύμησες το ανέκδοτο με τη βενζίνη που ακριβαίνει. "Εγώ πάντα 20 ευρώ βάζω..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 10:11 ΜΜ, JohnnyDragon είπε

Μια ερώτηση έχω. Παίζει κανείς παιχνίδια για να παίξει το παιχνίδι ή παίζετε μόνο για να μετράτε αναλύσεις και fps

σημάσια έχει πόσα δίνεις και τι περνεις . εγώ παίζω σε onboard  graphics πχ , γι'αυτό που παίζω καλά είναι , αν είναι όμως να δώσω 400+ για κάρτα που θα κάνει σίγουρα νερά σε 1440p ultra settings σε σύγχρονους aaa τίτλους καλύτερα να τα δώσω για μια κονσόλα, οι τύποι ψάχνουν για κορόιδα .

αν είναι να δώσεις > 350-400 ευρώ για κάρτα πιστεύω θα ήταν καλό να έχει 16 γιγα μνήμη εκτός και αν σκοπεύεις να παίζεις σε 1080 p όπου τότε αυτά τα χρήματα είναι υπερβολή έτσι και αλλιώς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2023 στις 2:14 ΜΜ, john_dr είπε

Τα τσιπάκια δεν είναι τυρί. Μετά δεν βλέπω παρόμοια άνοδο σε άλλα προϊόντα. Μνήμες SSDs είναι στις μισές τιμές, επεξεργαστές σε παρόμοιες με παλιά. Οι μητρικές έχουν ανέβει επειδή γίνεται παιχνίδι εκεί από τους κατασκευαστές. Οι τιμές δεν ανέβηκαν με την πάροδο του χρόνου στις μητρικές, αλλά με την εμφάνιση νέων sockets. Η Nvidia έχει χεσμένο το gaming εδώ και 5+ χρόνια. Δεν ανακάλυψε τώρα το ΑΙ. Πρωτοπόρος είναι στο AI, δεν τρέχει πίσω από τις εξελίξεις. Υπολόγισε 5+ χρόνια πριν την εμφάνιση των Tensor cores ότι η Nvidia είχε αρχίσει να κοιτάει προς τα εκεί. Και όχι, το ΑΙ δεν είναι ο λόγος που ανεβάζει τιμές η Nvidia. Η Nvidia ανεβάζει τιμές μέχρι να δει που θα κλωτσήσει ο καταναλωτής. Ακόμα έχει περιθώρια. Ο καταναλωτής συνεχίζει να αγοράζει χωρίς να απαιτεί από την Nvidia εξηγήσεις. Ακόμα και τις τρέχουσες τιμές τις θεωρεί δίκαιες και δικαιολογημένες από ότι βλέπω.

Κοίτα, σε θέματα hardware είσαι κάρα biased όσο δεν πάει πιο πέρα. Φαίνεται και στο ποστ σου.

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, όταν βλέπεις τον κόσμο να τα σκάει σε RTX 3050 και να αγνοεί την φτηνότερη RX 6600, πιστεύω ότι ούτε και εσύ δεν μπορείς να το εξηγήσεις. Μπορείς να πετάξεις τις δικαιολογίες περί ζαριών εδώ πέρα και να προσφέρεις δικαιολογίες σε όποιον διαβάζει το παρόν θέμα, αλλά πιστεύω ότι στον εαυτό σου δεν θα μπορούσες να το δικαιολογήσεις.

Φίλε μ δεν υπερβάλει ο άνθρωπος. Σε ίντερνετ καφε δουλεύω μας τα χει σπάσει η amd. Οποίο pc έχει πρόβλημα τον κόβεις ότι έχει amd φριζάρουν,κόβεται σήμα από την οθόνη κ πρέπει να βγάζει βάζεις καλώδιο κάνουμε restart τα πσ μόνα τους..... μιλάμε όλες το κάνουν η nvidia πάλι τπτ. Το κατάλαβαν κ οι πελάτες βέβαια,κοιτάζω το πρόγραμμα μπροστά κ στη κυριολεξία όλα τα ελεύθερα πσ έχουν Amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eragon1996 είπε

Φίλε μ δεν υπερβάλει ο άνθρωπος. Σε ίντερνετ καφε δουλεύω μας τα χει σπάσει η amd. Οποίο pc έχει πρόβλημα τον κόβεις ότι έχει amd φριζάρουν,κόβεται σήμα από την οθόνη κ πρέπει να βγάζει βάζεις καλώδιο κάνουμε restart τα πσ μόνα τους..... μιλάμε όλες το κάνουν η nvidia πάλι τπτ. Το κατάλαβαν κ οι πελάτες βέβαια,κοιτάζω το πρόγραμμα μπροστά κ στη κυριολεξία όλα τα ελεύθερα πσ έχουν Amd

Καλά σε netcafe βάλατε amd? Εμάς απτό support μας το είχαν απαγορέψει δια ροπαλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...