Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες και απορίες από τον νέο μου color laser printer


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν περασει πολλοι εκτυπωτες απο τα χερια μου ολα τα χρονια. Color laser ομως, τωρα ειναι η πρωτη φορα.

Πηρα τον Brother HL-L3230CDW στα 300 ευρω, για γενικη οικιακη χρηση, και κυριως για να ξεφυγω επιτελους απο το χτικιασμα των inkjet και των μελανιων τους!

Η βασικη του 'συνεργασια' θα ειναι με mac.

Αρχικες εικονες και εντυπωσεις, αλλα θα λεω και πραγματα εν καιρω, καθως ανακαλυπτω....ακομη ελαχιστα εχω τυπωσει.

- Βαρος. 20 κιλα. Μου επεσαν τα...νεφρα, για να τον μεταφερω απο το ενα σημειο σε αλλο. Δεν ειναι για μετακινησεις. Ασηκωτο.

- Το eco mode διαβασα καπου οτι ριχνει τη ποιοτητα εκτυπωσης εμφανως, οποτε το εχω disable. Εχω ομως on, το toner save. Αυτο, τι εξοικονομηση υποτιθεται οτι κανει; Θα μου ριξει κι αυτο, εμφανως, την ποιοτητα εκτυπωσης; Δεν εχω τρελες απαιτησεις. Αλλα οταν θα χρειαστει να τυπωσω πχ φωτογραφια, ε τοτε τα θελω ολα οτι μπορει να δωσει.

- Το ups μου, apc, ειχε δεχτει αδιαμαρτυρητα μεχρι και ασπρομαυρο laser. 650va, 390watt. Τωρα πια ομως.... σε standby οκ κανενα προβλημα, αλλα οταν παει να τυπωσει, του μηδενιζει ολη τη μπαταρια (η οθονη δειχνει 0!) και το ups σφυριζει/σκουζει, μεχρι που δινει την εκτυπωση ο printer, μετα σταματα να σφυριζει το ups. Αναγκαστηκα να τον βγαλω απο το ups, και τον εριξα μονο του σε μια αλλη πριζα, με πολυμπριζο προστασιας.

- Ταχυτητα, οκ, δεν εδωσα και πολλα, αλλα δεν μου εδωσε και την εντυπωση της...σφαιρας! Αλλα μπορει να ειναι και θεμα ρυθμισεων.

- Ποιοτητα, εγχρωμα κλπ, μενει να το δω στην πραξη, οπως προκυπτει να τυπωσω διαφορα.

- Εχει ξαναερωτηθει/απαντηθει, αλλα επειδη πλεω σε ενα μικρο ωκεανο που ψαχνω πραγματα, 'ειδικα' χαρτια τα ξεχναω; Ακομη και φωτογραφια σε πληρη αναλυση, οι color laser την δινουν και σε απλο A4; Καμια σχεση με inkjet που θες ειδικο χαρτι οπωσδηποτε-κι ας μη το θες που λεει ο λογος- γιατι πανιαζει το χαρτι απο τα μελανια;

- Καλως ή κακως, ο μονος τροπος προς ωρας, επικοινωνιας mac - printer, ειναι με wifi direct, airprint στην προκειμενη περιπτωση. Παροτι οπαδος του καλωδιου, δεν φαινεται να το αναγνωριζει το usb, σε οποιο hub και αν το συνεδεσα (και μιλαμε για καλα hubs). Το ψαχνω το τι θα γινει με αυτο το θεμα, ιδεες δεκτες, τις αναμενω αν εχετε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Τα Ups είναι τσακωμένα με τους laser. οι laser τραβάνε πάρα πολύ ρεύμα στην εκκίνηση και ρίχνουν το ups. τα παλιά APC ήταν μια πόρτα ιδικά για εκτυπωτές που απλά είχε προστασία από υπέρταση. δες μήπως έχει και το δικό σου.

2. τα ιδικά χαρτιά που θα βάζεις να είναι για laser. υπάρχουν φωτογραφικά και ετικετών και διαφάνειες για laser. πρόσεχε γιατί μπορεί να κάνεις κακό στον εκτυπωτή αν ξεκολλήσει κάποια ετικέτα η λιώσει η διαφάνεια.

γενικά οι laser δεν κάνουν την  φωτογραφική εκτυπωτή των ink jet.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smpt, παλιοτερα ειχα apc ups, με θυρες μονο surge. Τωρα πια ειναι ολες οι θυρες surge+battery, οποτε δεν υπαρχει επιλογη....αρα, εκτος ups αναγκαστικά...με πριζα προστασιας υπερτασης μονο.

Δεν ηξερα οτι υπηρχαν ειδικα φωτογραφικα χαρτια και διαφανειες ειδικα για laser. Τωρα που το ειπες ριχνω μια ματια στο skroutz, βλεπω οτι αντε το πολυ να φτασει τα 120γρ η Α4....αρα, ισως και σε απλη Α4(δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα απο τα 80γρ), να τυπωνει καλα τις φωτογραφιες. Θα δειξει.

Με χαλαει το γεγονος οτι πρεπει να τυπωνω ασυρματα. Βασικα, δεν εχω 2η επιλογη. Θα μου πεις γιατι παλια, που ειχες μονο καλωδιο, παλι μια επιλογη δεν ειχες; Τελωσπαντων, λεμε τωρα, θα θελα και usb, αλλα οπως βλεπω στο site της brother, recommended τροπος εκτυπωσης ειναι (για mac) το airprint. Και το καλωδιο βρε καλοπαιδα της brother; τιποτε; Επρεπε να παιζει, αλλα σε δυο καλα hub που εχω, ειναι σαν νεκρη η συνδεση με usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και πάλι λοιπόν! Αν θέλεις να ζήσει λίγο ακόμα το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ups (παλιότερα μου είχε κάψει ένας laser το APC), δεν συνδέεις laser. Στην αρχή τραβάει ένα σκασμό ρεύμα για να θερμάνει το φούρνο. Όσο για την ταχύτητα εκτύπωσης, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να την αλλάξεις. Μόνο αν μειώσεις την ποιότητά της αυξάνεται. Αυτό είναι στα θετικά των laser. Σου προσφέρουν σταθερά υψηλή ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα στη βιβλιοθηκη μου, απο διαφορα χαρτια που ειχα ως τωρα, αυτο εδω

spacer.png

 

Λεει οτι κανει και για color laser. Μπορω λοιπον αφοβα να το χρησιμοποιησω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Βρηκα στη βιβλιοθηκη μου, απο διαφορα χαρτια που ειχα ως τωρα, αυτο εδω

spacer.png

 

Λεει οτι κανει και για color laser. Μπορω λοιπον αφοβα να το χρησιμοποιησω;

 

Αν βλέπω καλά, είναι 160g, σωστά; Άρα, ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ κάνει. Δοκίμασε πάντως για σιγουριά ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ στην αρχή.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, γενικως, ξερουμε το tonersave τι κανει; Και ποια η διαφορα απο το eco mode;

Με το tonersave, τα ματια μας καταλαβαινουν τιποτε στις εκτυπωσεις ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τελικα, γενικως, ξερουμε το tonersave τι κανει; Και ποια η διαφορα απο το eco mode;

Με το tonersave, τα ματια μας καταλαβαινουν τιποτε στις εκτυπωσεις ή οχι;

Ο,τι και να σου πουμε εμεις, ο καλυτερος τροπος να το διαπιστωσεις ειναι να το δοκιμασεις και να το δεις με τα ματια σου. Στο κατω κατω δεν ισχυουν τα ιδια για ολους τους εκτυπωτες.

Βρες ενα pdf που κυκλοφορει στο internet με ονομα printer testcard colour, και βαλε τον εκτυπωτη να τυπωσει την πρωτη σελιδα (μοιαζει με το παλιο ρολοι της ΕΡΤ αν σου λεει κατι) αρχικα χωρις καμια επιλογη ενεργη, μετα ενεργοποιωντας την toner save, μετα κλεινοντας αυτη και ενεργοποιωντας την eco mode, και τελος με ενεργες και τις 2. Μετα συγκρινεις τις 4 εκτυπωσεις και αποφασιζεις ποια σου κανει καλυτερα.

ΥΓ. Αυτα ολα ισχυουν για εικονες και φωτογραφιες, οταν προκειται για ασπρομαυρο κειμενο τα ανοιγεις και τα 2 αφοβα, μικρη πιθανοτητα να αντιληφθεις διαφορα. 

 

Για τα υπολοιπα, πρωτον οπως αναφερθηκε παραπανω ΔΕ βαζουμε laser μηχανημα σε ups γιατι θα το γονατισει εν ωρα boot και εν ωρα εκτυπωσης, και δευτερον για χοντρο χαρτι να προτιμας να χρησιμοποιεις το μπροστινο tray και οχι το συρταρι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lector είπε

Βρες ενα pdf που κυκλοφορει στο internet με ονομα printer testcard colour, και βαλε τον εκτυπωτη να τυπωσει την πρωτη σελιδα (μοιαζει με το παλιο ρολοι της ΕΡΤ αν σου λεει κατι) αρχικα χωρις καμια επιλογη ενεργη, μετα ενεργοποιωντας την toner save, μετα κλεινοντας αυτη και ενεργοποιωντας την eco mode, και τελος με ενεργες και τις 2. Μετα συγκρινεις τις 4 εκτυπωσεις και αποφασιζεις ποια σου κανει καλυτερα.

Αν πάλι βαριέσαι να ψάχνεις pdf, κάνε τα ίδια ακριβώς χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 10:31 ΜΜ, lector είπε

 για χοντρο χαρτι να προτιμας να χρησιμοποιεις το μπροστινο tray και οχι το συρταρι.

 

Σημαντικη επισημανση αυτη!
Αλλα ροδακια η μπροστινη θυρα, σωστα;
Ακομη κι αν 'ζοριστει', δεν θα φαει την επιβαρυνση η κυρια πηγη εισοδου χαρτιου, που ειναι το tray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σημαντικη επισημανση αυτη!
Αλλα ροδακια η μπροστινη θυρα, σωστα;
Ακομη κι αν 'ζοριστει', δεν θα φαει την επιβαρυνση η κυρια πηγη εισοδου χαρτιου, που ειναι το tray.

Αγαπητέ φίλε, υποψιάζομαι ότι βασανίζεσαι άδικα. Το μηχάνημα καταρχήν είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αν δεν ήταν, ΚΑΙ θα το είχες καταλάβει ΚΑΙ θα μας είχες φυσικά ενημερώσει. Είτε είναι τα ροδάκια ίδια είτε όχι, μιλάμε για τόσο μεγάλο φόρτο εργασίας που θα τα γονατίσει, ακόμα δεν το πήρες; Δούλεψέ το, κοίτα να το χαρείς και μην κάνεις νοερώς προ-παραγγελίες στα προβλήματα. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς, έρχονται συνήθως μόνα τους. Ξέρουν πού θα μας βρουν...😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, υποψιάζομαι ότι βασανίζεσαι άδικα. Το μηχάνημα καταρχήν είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Αν δεν ήταν, ΚΑΙ θα το είχες καταλάβει ΚΑΙ θα μας είχες φυσικά ενημερώσει. Είτε είναι τα ροδάκια ίδια είτε όχι, μιλάμε για τόσο μεγάλο φόρτο εργασίας που θα τα γονατίσει, ακόμα δεν το πήρες; Δούλεψέ το, κοίτα να το χαρείς και μην κάνεις νοερώς προ-παραγγελίες στα προβλήματα. Αυτά, ευτυχώς ή δυστυχώς, έρχονται συνήθως μόνα τους. Ξέρουν πού θα μας βρουν...😉

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω. Απλα ειμαι γενικως της 'προληψης', γιατι ολοι εχουμε ανακαλυψει κατα καιρους, οτι πολλα πραγματα τα καναμε λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, mindreader είπε

Σημαντικη επισημανση αυτη!
Αλλα ροδακια η μπροστινη θυρα, σωστα;
Ακομη κι αν 'ζοριστει', δεν θα φαει την επιβαρυνση η κυρια πηγη εισοδου χαρτιου, που ειναι το tray.

Εκτος του οτι εχει αλλα ροδακια, στα περισσοτερα μηχανηματα (δεν ξερω σιγουρα το συγκεκριμενο βεβαια) το χαρτι οταν ερχεται απο το μπροστινο tray διανυει διαδρομη εντος της μηχανης που το "διπλωνει" λιγοτερο, και αυτο ειναι καλυτερο οταν εχεις πιο δυσκαμπτο χαρτι.

Επεξ/σία από lector
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζη ερωτηση...
Σε εκτυπωση μαυρου χρωματος, ξερουμε οτι οντως τυπωνει με το μαυρο τονερ και δεν χρησιμοποιει καθολου απο τα εγχρωμα;
Κατα καιρους εδω στο insomnia εχω διαβασει διαφορα, οτι χρησιμοποιουν καποια μοντελα χρωμα ακομη και για μαυρες εκτυπωσεις-μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση, αλλα δεν θυμαμαι αν αφορα inkjet ή laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Χαζη ερωτηση...
Σε εκτυπωση μαυρου χρωματος, ξερουμε οτι οντως τυπωνει με το μαυρο τονερ και δεν χρησιμοποιει καθολου απο τα εγχρωμα;
Κατα καιρους εδω στο insomnia εχω διαβασει διαφορα, οτι χρησιμοποιουν καποια μοντελα χρωμα ακομη και για μαυρες εκτυπωσεις-μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση, αλλα δεν θυμαμαι αν αφορα inkjet ή laser.

Σίγουρα δεν είναι χαζή η ερώτηση. Όλα όσα διαβάζεις αφορούν την περίπτωση που ΔΕΝ έχεις το μηχάνημα στα χέρια σου. Όταν όμως το έχεις αγοράσει, είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσεις. Κάνεις δύο πολύ απλές κινήσεις:

α) Πας στο μενού εκτύπωσης και στις ιδιότητες και εκεί κοιτάς αν έχει ξεχωριστή ασπρόμαυρη, κλίμακα του γκρι (δεν ξέρω πώς μπορεί να το γράφει) εκτύπωση. Αν όντως έχει, αυτό είναι ΘΕΤΙΚΟ και

β) για να το σιγουρέψεις ΕΝΤΕΛΩΣ, κοιτάς τη στάθμη των 4 τόνερ και κατόπιν δίνεις να εκτυπώσει 3-4 φωτο που να πιάνουν το λιγότερο τη μισή Α4 και να είναι επιλεγμένο το ασπρόμαυρο ή κλίμακα του γκρι που λέγαμε πριν. Στη συνέχεια ελέγχεις πάλι τη στάθμη των τόνερ. Είτε έχει κατέβει μόνο το μαύρο είτε όλα τα χρώματα, η ερώτησή σου για το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει απαντηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...